הרחבה טרום לידתית של אגן הכליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סקירת מערכות שלישית: כן או לא?

נשים רבות מתלבטות האם לבצע סקירת מערכות שלישית: התשובה היא חד משמעית - כדאי לבצע. מהי משמעות הבדיקה? באיזה מקרים היא מומלצת במיוחד? סקירת מערכות שלישית היא בדיקת אולטרסאונד הסוקרת את מערכות התינוק ובוחנת את התפתחותו. ישנן שלוש בדיקות הנקראות סקירת מערכות: סקירת מערכות ראשונה, סקירת מערכות מאוחרת וסקירת מערכות שלישית. ההבדלים בין שלוש הבדיקות לסקירת המערכות - נעוצים במועד הביצוע של הבדיקה (כלומר: גיל ההריון). השלב ההתפתחותי בו מצוי העובר משפיע על היכולת לבחון את בריאותו ולאתר מומים, שלא ניתן היה לאתר אותם בשלב מוקדם יותר.מומלץ לבצע את בדיקת סקירת המערכות הראשונה בין השבועות 14-16 להריון; את בדיקת סקירת המערכות המאוחרת, מומלץ לבצע בין השבועות 22-24 להריון. ואת בדיקת סקירת המערכות השלישית, מומלץ לבצע בין השבועות 30-32 להריון. בדיקת מעקב אצל רופא (צילום אילוסטרציה: shutterstock) רוב...
ללמוד עוד על הרחבה טרום לידתית של אגן הכליה
סקירת מערכות שלישית: כן או לא?-תמונה

נשים רבות מתלבטות האם לבצע סקירת מערכות שלישית: התשובה היא...

מאת: ד"ר יהושע...
21/11/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להרחבה טרום לידתית של אגן הכליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הרחבה טרום לידתית של אגן הכליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב אני בן 35 בריא בד״כ ללא בעיות רפואיות כרוניות, לפני 4 שנים בבדיקת us כליות נמצאה אבן בגודל 12 מ״מ באגן כליה שמאלית, עברתי ריסוק חיצוני ע״י גלי הלם עם תוצאות טובות לאחר מכן, לפני חודש חזרו כאבים בצד שמאל ואכן בבדיקת Ct פרוטוקול אבנים נמצאה שוב אבן בגודל 13 מ״מ באותו מקום כמו כן עשיתי מיפוי כליות דינמי והתוצאות הן: ממצאים: הכליות בגודל תקין, עם פרפוזיה וריכוז טובים. קיימת רטנציה קשה של החומר באגני הכליות, יותר בכליה השמאלית, עם שיפור משמעותי בהפרשה אחרי הזרקת פוסיד. תפקוד יחסי של הכליות:הכליה השמאלית 55%.הכליה הימנית 45%. קיימת גם הרחבה של המערכת המאספת מצד שמאל. יש לי מספר שאלות: 1. מה הכוונה ׳רטנציה קשה׳ והאם זה קשור לאבן? או שקיימת בעיה נוספת? 2.מה זה אומר שחזרה לי שוב אבן באותו מקום מאז הריסוק שעברתי לפני 4 שנים והאם יש דרכים/טיפול למנוע הישנות של היווצרות האבן? 3. האם לעשות שוב ריסוק חיצוני או שעדיף ריסוק פנימי דרך המותן? תודה רבה

אודי. רטנציה קשה של חומר ניגוד באגן הכליה מצביעה על היצרות בחיבור שופכן-אגן כליה. שיפור משמעותי לאחר מתן פוסיד (בדרך כלל נמדד כזמן החולף לניקוז החומר לאחר שניתן חומר משתן) מצביעה על כך שהחסימה אינה מאד משמעותית. תוצאות המיפוי משמאל יכולות להתאים לאבן לא חוסמת שלא מפריעה לניקוז הכליה. הכליה השמאלית מתפקדת לכאורה טוב יותר מהימנית (הבדל של עד 5% נחשב כתקין בין הכליות). התוצאות מימין אינן ברורות לי לאור העובדה שלא נצפו בהדמיות אחרות בהווה או בעבר וזה לא מסתדר בייחוד בהעדר הסבר ברור מימין (גידול/אבן חוסמת) והעובדה שדווקא הכליה הימנית מתפקדת פחות טוב מהשמאלית. האם לא דווח על הרחבת אגן הכליה הימני בסי טי פרוטוקול אבנים בהווה ובעבר? אתה זקוק לייעוץ וברור אורולוגי. ההחלטה על הטיפול האורולוגי ריסוק או ניתוח הוא תלוי מומחיות אורולוג מטפל. ממליצה לך לבצע ברור מכוון לאבנים (יפנה אותך נפרולוג או אורולוג מטפל). באופן כללי על מנת להקטין סיכוי לאירוע נוסף עד השלמת הברור ממליצה לך לקבל יעוץ דיאטנית מפורט (להמעיט בצריכת מלח, אלכוהול, דיאטה עשירת חלבון מין החי. בנוסף מומלץ להקפיד על שתיית מים לאורך היום ולפני השינה על מנת לשמור על שתן מדולל לאורך היממה (שתן בצבע בהיר). בהצלחה

תודה רבה ד״ר, אכן בשום בדיקה שעשיתי לא עכשיו ולא לפני 4 שנים לא נמצאה בעיה בכליה הימנית, אני אפנה שוב לאורולוג להמשך ברור העניין. תודה רבה על התשובות והמענה המהיר.

שלום רב, לפני כחמישה חודשים התגלה לי ממצא אקראי באולטראסאונד הרחבה קלה של אגן הכליה הימנית, בעקבות הממצא, ביצעתי אולטראסאונד חוזר בצום משתיה לכליות וגם לפני חודשיים ct. בסיטי התוצאה היתה הרחבה קלה של הגביעים ואגן הכליה בצד ימין. האורולוג נתן לי הפניה לביצוע מיפוי כליות עם תרופות ואני ממתינה לבדיקה, אבל כבר שבועיים שאני סובלת מכאבים בגב בצד ימין באזור המותן והכאבים מתגברים יותר בישיבה וכשאני מרגישה שאני צריכה לגשת לשירותים. משככי כאבים כמו אקמול אופטלגין, לא מסייעים להפחתת הכאבים. האם הכאבים הללו יכולים להיות קשורים לממצא בבדיקות שעשיתי?

שכחתי לציין שאני בת 42 ובדיקת דם של תפקודי כליות לפני הסיטי יצאה תקינה לפני כחודשיים. אמורה לעבור ניתוח פלסטי מסיבות רפואיות בשבוע הבא בהרדמה מלאה. בהתייעצות עם המנתח לגבי הבעיה עם הכליות אמר שאין קשר לניתוח.

הידרונפרוזיס קלה לא גורמת לתסמינים אך אם יש החמרה בהידרונפרוזיס (=הרחבת אגן הכליה) יכול להיות שהכאב המותני הוא ביטוי לכך. מומלץ לחזור על אולטרסאונד.

בת 37 ברקע מחלת IGAN. מזה כ 6 שנים בערך סובלת מ UTI חוזרים. נמצאת במעקב אצל נפרולוג ואורולוג. מזה מס' שנים יש לי ממצא ב US של הידרונפרוזיס דו"צ עד 1 ס"מ. ללא עדות לאבנים או משהו אחר שעלול לחסום. שאלותיי הן: 1. האם יכול להיות מצב של הידרונפרוזיס ללא כל ממצא שגורם לחסימה כלשהי? 2. האם ייתכן שההידרונפרוזיס אצלי הוא בעיה כרונית והוא זה שגורם לי ל UTI החוזרים? גם כשאני עושה את האולטראסאונד עם שלפוחית לא מלאה תמיד הממצא הנ"ל קיים והנתון היחיד שמשתנה מבדיקה לבדיקה הוא מידת ההרחבה... 3. האם ייתכן שההידרונפרוזיס אצלי נגרם כתוצאה מממחלת הכליות שלי או מהדלקות החוזרות בשתן? 4.האם כאב באזור המותן/כליה שאני חווה לאחרונה יכול להיות בגלל ההידרונפרוזיס למרות שההרחבה שלי היא 1 ס"מ בלבד? 5. רופאת המשפחה הפנתה אותי למיפויי כליות דינאמי. האם המיפויי אכן יכול להסביר את הסיבה להידרונפרוזיס (בהתחשב בכך שב US לא ראו אבנים או משהו אחר שעלול לגרום לחסימה...)? 6. יש לציין שבמהלך הבירור האורולוגי עברתי בדיקת ציסטוגרפיה ונשלל רפלוקס. רופאת המשפחה שלי עדיין בטוחה שיש לי רפלוקס למרות שנשלל וטוענת שזה יכול להיות קשור במומחיות הטכנית של הטכנאי. האם ייתכן כזה מצב שבו לא מבצעים את הבדיקה כראוי ובכל זאת יהיה רפלוקס למרות ששללו זאת? אשמח אם תענו על שאלותיי בהקדם האפשרי.

ההידרונפרוזיס הקל יכול לנבוע משינוי אנטומי, כלומר מבני. נשמע שעברת בירור אורולוגי מקיף ללא מציאת גורם בר טיפול. הוא אכן יכול לגרום לזיהומים חוזרים. לעיתים, במידה והזיהומים תכופים, ניתן לשקול טיפול אנטיביוטי מונע. את מציגה מכלול רב של שאלות וכדאי להבדק על ידי אורולוג מומחה שיוכל לענות עליהן.

1. נקבע לי ביום שני הקרוב תור למיפויי כליות דינאמי. האם יכול לסייע במציאת הגורם להידרונפרוזיס או שאולי רופאת המשפחה הפנתה אותי לבדיקה כדי לראות האם נגרם נזק כרוני לכליות כתוצאה ממחלת הכליות ו/או ה UTI הרבים? 2. מהו מיפויי כליות דינאמי?

1. נקבע לי תור למיפויי כליות דינאמי ביום שני הקרוב. האם בדיקה זו יכולה לסייע במציאת הגורם להידרונפרוזיס או שהבדיקה נועדה רק כדי לזהות נזק כרוני כתוצאה ממחלת הכליות שלי ו/או ה UTI החוזרים? 2. מהו מיפויי כליות דינאמי?

מיפוי כליות דימני היא בדיקה שעוזרת להבין האם הרחבת אגן הכליה היא מישנית לחסימה או בעיה מיבנית .

אז כדאי לי לעשות את הבדיקה?

כן

לבן שלי יש הרחבת כליה.כיום בן חודש וחצי זה ידוע כבר מסקירת המערכות בהריון. מקבל צפורל למניעת דלקות ולא היו דלקות. כליה ימנית קטנה מהצפוי עם היפראגניות והיפרנפרוזיס שלא החמיר מאז הלידה, 1.8 מ״מ ושמאלית תקינה. הנפרולוג המליץ על ציסטוסקופיה ומיפוי האם שתי הבדיקות הכרחיות? לדעתך מה צריך להיות קודם למה? אשמח לפירוט

כדי ליעץ בצורה אחראית יש צורך לעיין בתוצאות בדיקת האולטראסאונד כולל ה CD- ורצוי בכל אלו שקיימות וגם בתוצאות בדיקת תפקודי כליה ולהחליט אילו בדיקות צריך לבצע ובאיזה תיזמון