בדיקת ביקרבונאט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

משק הברזל ואנמיה של חסר ברזל

תזונה מאוזנת ותקינה כוללת בד"כ די ברזל כדי לספק את צרכי הגוף. הצריכה היומית צריכה להדביק את קצב האיבוד היומי שהוא כ- 1 מ"ג ליום אצל גברים וכ- 2 מ"ג ליום בממוצע אצל נשים בגיל הפריון. דיאטה מאוזנת מכילה כ- 10-20 מ"ג ברזל והספיגה התקינה בתנאים רגילים היא של כ- 10% מכמות זו, דבר המספק 1-2 מ"ג ליום לגוף להשלמת האיבוד היומי. חלק נכבד של ברזל בגוף נמצא בכדוריות האדומות כחלק ממולקולת ההמוגלובין והניצול החוזר של הברזל מתוכן (כאשר הכדוריות מסיימות את חייהן ומתפרקות) הוא מירבי. האיבוד היומי נובע מהתקלפות תאי עור או תאי רירית מערכת העיכול או מאיבוד דם (מחזור, דימום מטחורים או מכל מקור אחר). ברזל נמצא גם בתאי שריר (כחלק ממולקולת המיוגלובין) ובכל תאי הגוף בהיותו מרכיב חשוב במיטוכונדריה, אברון...
ללמוד עוד על בדיקת ביקרבונאט
משק הברזל ואנמיה של חסר ברזל-תמונה
מאת: מערכת zap...
24/06/2004
בריאות השיניים - אמת או שקר?-תמונה

קיימות הנחות שגויות בנוגע לשמירה על בריאות השיניים. לפניכם...

מאת: פרופ' מרק...
23/11/2008
חומוס - בריאות בניגוב-תמונה

לא במקרה כולם אוהבים אותו - מעבר לטעם, החומוס מציע יתרונות...

מאת: ד"ר אסנת...
20/05/2009
תופעת הקוליק: לא לשמור בבטן-תמונה

ידוע כי תינוקות סובלים מכאבי בטן תכופים בחודשים הראשונים...

מאת: ד"ר רון...
02/12/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת ביקרבונאט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת ביקרבונאט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אומרים שזה עוזר נגד צרבת.אבל מצד שני אומרים שאסור למי שלוקח אומפרדקס. ובטח לא יותר משבועים. מה האמת? המטפלת הטבעית אמרה לי לשים כפית במים רותחים ,לערבב ולשים עוד חצי כוס מים פושרים ולשתות שעה לפני האוכל. ואחרי שבוע לנסות להוריד את האומפרדקס בהדרגה. כדאי?

שלום דורה, ראשית הורדת תרופות אינה בסמכותה של מטפלת טבעית. היא היתה גם מורידה לך טיפול בסוכרת לחץ דם וכימותרפיה באותה מידה? טיפול תרופתי נעשה בשיתוף רופא מוסמך, לא אדם אחר מלבדו. שנית, סודה לשתיה מכילה ביקרבונט, שבהחלט סותר את החומצה המופרשת אך לא מונע את הפרשתה מלכתחילה כמו אומפרדקס, לכן הפעולה שונה במהותה. כמו כן, בסוף מתרגלים. לכי לדיאטנית לקבל המלצות תזונתיות לצרבת יחד עם טיפול תרופתי. בברכה,דנה

היי א.היתי כבר אצל תזונאית ואני עושה כבר שנים את כול ההמלצות. ב.זה מקובל בטיפול טבעי שמנסים בעדינות להוריד תרופות ,במיוחד לא מסוכנות,אלא רק סימפטומטיות ,אם הטיפול עוזר. הרי זה אחת המטרות. בכול מקרהה,אני בעצמי היתי מנז\סה להוריד בעדינות. ג.לפי מה שאני מבינה ממך,הסודה זה טיפול לצרבת שבאה באותו הרגע? ולא לצרבת כרונית. תודה רבה ושנה טובה!

שלום רב, לבתי בת 17 וחצי יש לחץ גולגולתי,מטופלת בדייהמוקס וטופאמקס,+ביקרבונט שלא תהיה חמצם. האם יש לכדורים תופעות לוואי לוקחת מאמצע מרץ

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. רשימת תופעות הלוואי של התכשירים שצוינו, מופיעה בעלון לצרכן ויש לעיין בו לפני ובמהלך הטיפול. להלן קישורים לשני העלונים ממאגר התרופות באתר משרד הבריאות: https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Rishum_2_295348816.PDF https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Uramox-Tablets-PIL-App-06_15-HEB_1445341855226.pdf כיוון שהתרופות דיאמוקס/אורמוקס (המכיל acetazolamide) וטופמקס (המכיל topiramate) פועלות בין היתר על עיכוב אותו אנזים (carbonic anhydrase), תתכן השפעת גומלין ו למשל מתן משולב יכול להעלות סיכון לאבנים בכליות. השילוב יינתן כאשר התועלת מהשילוב עולה על הסיכון הפוטנציאלי בו בהתאם לשיקול דעתו של הרופא. הרופא יקבע מהו המעקב הנדרש במהלך הטיפול.

היי, אני בת 32, אפילפטית מילדות, פוסט טראומטית מהצבא ועקב הטראומה סובלת גם מפיברומיאלגיה. כשהייתי בת 27 ביצעתי ניסיון אובדני ובלעתי 350 כדורים מסוגים שונים: אקמול, איבופרופן, בנזודיאזפינים, טופמקס, דפלפט, וכנראה עוד משהו ששכחתי. לאחר 16 שעות שכך שכבתי בביתי מצאו אותי והובהלתי לרמב"ם, שם שכבתי 5 ימים בטיפול נמרץ, 48 שעות ראשונות לא הייתי בהכרה, לאחר מכן ניתן היה להעיר אותי אך מיד צנחתי שוב, ביום החמישי עברתי למחלקה, כשאני כבר בהכרה מלאה ומתקשרת, שם ראיתי נפרולוג שהסביר שיש לי שהכבד ניזוק ומתקן את עצמו לבדו, שיש אי ספיקת כליות וחמצת מטבולית ואי לכך הזרימו לי לוריד סודיום ביקרבונט. כעבור שבועיים התאוששתי לחלוטין. שאלתי היא כזו, האם סביר שבעקבות האירוע הזה נגרמו לי בעיות גסטרו? אני מאוד סובלת ועברתי בירור אנדוסקופיה, אין לי כלום והכל בסדר והגסטרולוג אמר כנראה מעי רגיש, כל חיי היתה לי קיבה מברזל אכלתי הכל, פעילות מעיים היתה תקינה לחלוטין, ייתכן שההרעלה שעברתי והחמצת מטבולית גרמה למעי שלי להיות רגיש? לצרבות יומיומיות ששורפות את הגרון? מציינת שכיום אני לא אובדנית, כשקמתי ממה שקרה לי תפיסת המציאות שלי השתנתה והבנתי כמה החיים יקרים. תודה מראש על המענה.

עוד שאלה ששכחתי, שאלה קצת מוזרה, אשאל בכל זאת, הכבד שלי נאכל מהתרופות לפי מה שאמרו הרופאים, הם הוסיפו שלכבד יש יכולת ריפוי והוא משלים את עצמו לבד ללא עזרה, שאלתי היא, האם הכבד גדל באותה צורה שהיה בה קודם? או שהוא גדל בצורה שונה?

זה לא הפורום הנכון. אנחנו עונות על שאלות הנוגעות לכליות ולא לכבד/דרכי עיכול.

שאלתי היא לגבי חמצת מטאבולית, תוכלי להכווין אותי את מי כן נכון לשאול? תודה

לא סביר שחמצת מטבולית שהיתה וחלפה ממשיכה לגרום לתסמינים. יש הבדל בין חמצת מטבולית שהינה מצב של עודף חומציות בדם מסיבות שונות לבין חומציות יתר בקיבה שזה מה שאת מתארת. ממליצה להוועץ עם רופא גסטרו.

הבת שלי בת 17 מ 15.3 אובחן ptc לחץ פתיחה בניקור 30.5 בצקת בעצב העינים בשניהם...התחלנו אורמוקס 1000מג ליום+ביקרבונט בגלל חמצת בדם. האם החמצת מסוכנת שאלתי היא האם מותר לטוס? אם יש עדין בצקות בעינים? אשמח לעזרה אני מאד חששת לטוס... תודה מראש💖

שלום רב במידה והיא מרגישה טוב והוחל טיפול הרי שאין מניעה מלטוס בברכה