הידרוסלפינקס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הפריה חוץ גופית: כך נמנע כישלון חוזר

מנסה להיכנס להריון וסובלת מכישלון חוזר בטיפולי הפריה חוץ גופית? עשויות לכך מספר סיבות, הקשורות בגורמים אימהיים, עובריים או כאלה הקשורים באיכות הזרע. מדריך ההגדרה של כישלון חוזר של טיפולי הפריה חוץ גופית משתנה, לעתים, בין יחידה אחת לשנייה. באופן כללי, ניתן לומר שכשלון להרות לאחר 3-5 מחזורי טיפול של הפריה חוץ גופית, למרות החזרה של לפחות עובר אחד בדרגה טובה - ייחשב ככישלון חוזר.ניתוח הסיבות לכישלון חוזר צריך לבחון את כל הגורמים האימהיים והעובריים, המשפיעים על הליך ההשתרשות. בכך נעסוק במאמר זה. הפריה חוץ גופית. אילוסטרציה: שאטרסטוק מהם הגורמים האימהיים העשויים להשפיע על כישלון חוזר של טיפולי הפרייה חוץ גופית?1. אנטומיה של הרחם: פגמים מולדים ברחם, כגון: רחם מחיצתי או דו קרני או פגמים נרכשים, העלולים להופיע ברבות השנים. כך, למשל: שרירנים תת ריריים, פוליפים, היווצרות הידבקויות ברחם או הצטברות נוזל בחצוצרה,...
ללמוד עוד על הידרוסלפינקס
הפריה חוץ גופית: כך נמנע כישלון חוזר-תמונה

מנסה להיכנס להריון וסובלת מכישלון חוזר בטיפולי הפריה חוץ...

מאת: פרופ' יעקב...
04/10/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להידרוסלפינקס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הידרוסלפינקס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, רציתי לדעת האם לדעתך צילום רחם הוא הכרחי בטיפולי פוריות? קצת עלי - אני בת 41.5, התחלתי טיפולים בגיל 41 - 2 שאיבות ו - 3 החזרות (כולל מוקפאים ובלסטו). בשאיבות - פעם שאבו 10 ופעם שאבו 16, תמיד נוצרו עוברים טובים ואיכותיים (כמות גדולה יחסית - 8 עוברים). בהחזרה האחרונה - ללא שאיבה, אלא שימוש בביציות שהקפאתי במסגרת שימור מגיל 39.3. גם הסבב הזה לא צלח. לפני הסבב הזה גם עשיתי פיפל. עשו לעוברים גם הנצה. לפני הטיפולים עשיתי היסטרוסקופיה ניתוחית והוצא פוליפ. הבנתי שבצילום רחם רואים גם את החצוצרות (ובהיסטרו' לא). לדעת הרופא שלי אין צורך בצילום רחם..פשוט להמשיך וייקלט בסוף עובר. החשש שלי הוא שמשהו מתפספס אולי...(לטענתו אם עשיתי היסטרוסקופיה אין צורך בצילום רחם). מה דעתך בנדון? 2. האם אתה ממליץ על גידול עוברים ליום 5? תודה מראש!

1. צילום רחם נועד, במקרים של כישלונות חוזרים בטיפולי הפריה, לשלול נוכחות של נוזל בחצוצרה (הידרוסלפינגס) שעלול להיות בעל השפעות רעילות על השתרשות העוברים. מצב נדיר. 2. מציע שתראי כאן את דעתי על גידול עוברים עד יום חמש: http://www.baby4u.co.il/Content.aspx?id=1026

עד כמה זה נדיר? אז מה דעתך - פשוט להמשיך ולנסות ואין צורך בצילום רחם כרגע?

אם יש כשלונות חוזרים למרות החזרה של עוברים איכותיים, יש מקום לשקול ביצוע צילום רחם. במיוחד בגילאים צעירים משלך.

שלום פרופסור משיח, אני בת 31 לפני שאיבה 3 ( נמצאים בגלל בעיית זרע) מחר תתבצע השאיבה באולטרסאונד שהתבצע לפני יומיים היה מעט נוזל בכלל שאמרו לי כנראה הטיפולים קודמים. גם לאחר השאיבה הראשונה היה נוזל ותמיד לאחר מכן נעלם. בצילום רחם חצוצרה שמאל היתה סתומה. ממה הנוזל הזה ? האם צריך לעשות אולטרסאונד לפני החזרה ויהיה ניתן להחזיר עוברים במידה ויהיה ? לעשות אולי עוד בדיקות לנושא זה ? אשמח למענה.

נוזל ברחם עלול להחשיד להידרטסלפינקס, כלומר חצוצרה חסומה בקצה המרוחק והתאספות של נוזל בחצוצרה. היות והחצוצרה אינה חסומה בכניסת לרחם. הנוזל מהחצוצרה חוזר לרחם ופוגע קשות בסיכויי ההשרשה. אם זה המצב, ראוי מאד לשקות כריתת החצוצרה.

שלום, אני בטיפולי פוריות. בעקבות צילום הרחם עברתי לטיפול ב-IVF. עד כה 4 טיפולים מתוכם נקלטתי שלוש פעמים וההריונות לא החזיקו (הריון כימי). רציתי לדעת האם יתכן שזה קשור לחצורות. לפי הצילום רחם: "רחם במבנה תקין. מילוי הומוגני של חלל הרחם. משמאל מעבר עם פיזור קלוש. מימין מודגמת חצוצרה לכל אורכה, ספק מעבר וללא פיזור. ניסיון הזרקה סלקטיבית כשל בשל הופעה אינטרווזציה. המלצות- ניתן לצנטר באמצעות TURMOND DEVICE סיכום- חדש לפקטור חצוצרתי." מה הכוונה בחדש לפאקטור חצוצרתי? האם החצוצרות נגועות וכיצד ניתן לדעת אם יש להסירן? תודה רבה, דפנה

הכוונה שיש בעיה בעבירות בחצוצרות. כלומר, בעית הפריון נובעת מבעיה מכאנית. אם מדובר על חצוצרות מורחבות וחסומות (הידרוסלפינקס) יש מקום לשקול הסרתן. לפי תאור הצילום, במקרה שלך זה לא המצב.

מה ההבדל בין הידרוסלפינגס לבין חסימה בחצוצרה? אני יודעת, שאפשר לאבחן בוודאות הידרוסלפינגס רק על-ידי לפרסקופיה, אך האם יש סיממנים נוספים שיכולים להעיד על- כך? פשוט עשיתי ivf בפעם הראשונה ולאחר שהרופא שאב את הביציות, הוא כתב שיש חשש להידרוסלפינג בצד ימין נצפה מבנה ציסטי של 4ס"מ על 0.5 . ביום ההחזרה (היו עוברים באיכות טובה) שאלתי את הרופא האם יש לי הידרוסלפינגס והוא אמר שהוא לא חושב, שכנראה זאת ציסטה רגילה, כקרוב למדי תספג. שאלתי איך הגיע למסקנה? והוא אמר שאין סיממנים אחרים לכך, לכן הוא שולל זאת. ולשאלתי: האם יש סיממנים נוספים להידרסלפינגס? כיצד הרופא שינה את דעתו? והאם יש סיכוי להשרשה למרות שיש הידרוסלפינגס, במידת והעוברים שהוחזרו "מושלמים" לפי דברי הרופא? תודה וסליחה על השאלה הארוכה.

הידרוסלפינגס הינו מצב שבשל חסימה בקצה המרוחק של החצורצה היא מתמלאת בנוזל. ניתן לאבחן מצב זה בעזרת אולטראסאונד, צילום רחם או באופן ישיר בעת לפרוסקופיה. ניתן להרות גם בנוכחות הידרוסלפינגס, אך לעתים הנוזל עלול להפריע להצלחה.