כריתת לבלב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן הלבלב: אבחון וטיפול

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד מאבחנים? מהם הניתוחים האפשריים? מתי ניתנת כימותרפיה? מהם סיכויי ההחלמה? בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית בשכיחות גידולי הלבלב. הסיבה לכך איננה ברורה ואיננה חד משמעית. הטיפול הניתוחי כולל כריתת ראש לבלב או זנב לבלב - ובמקרים נדירים, כריתה שלמה של הלבלב. הלבלב הוא איבר קטן יחסית, בגודל 15-20 ס"מ והוא נמצא בחלק האחורי של הבטן, סמוך לעמוד השדרה. הלבלב בנוי ממספר חלקים: זנב, גוף, ראש לבלב - מצוי בסמוך לתריסריון ומתוחם על-ידו; ואילו קצהו השני של הלבלב - זנב הלבלב - נוגע בטחול. שני התפקידים העיקריים של הלבלב הם: ייצור הורמונים לוויסות משק הסוכר בגוף (אינסולין וגלוקגון) והפרשת מיצי לבלב המכילים אנזימים המסייעים בפירוק השומנים ומסייעים בספיגתם במערכת העיכול . כיום מאובחנים בארה"ב כ-45,000 מקרים חדשים בשנה של סרטן הלבלב. הלבלב הוא איבר קטן יחסית, בגודל...
ללמוד עוד על כריתת לבלב
סרטן הלבלב: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד...

מאת:
10/12/2014
כריתת תת שלמה של הלבלב המרוחק-תמונה

Distal Subtotal Pancreatecomy כריתה תת שלמה של הלבלב המרוחק

מאת: ד"ר ברק...
26/08/2014
סוכרת - קווים לדמותה-תמונה

מה מקור השם סוכרת? איך מאזנים את הסוכרת ולמה (לשמחתנו)...

מאת: מערכת zap...
27/11/2005
אולי יענין אותך לדעת...
כריתת תת שלמה של הלבלב המרוחק - תמונה
כריתת תת שלמה של הלבלב המרוחק
Distal Subtotal Pancreatecomy כריתה תת שלמה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכריתת לבלב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כריתת לבלב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בת37 חולת סוכרת עקב כריתת לבלב כמעט מלאה (בעקבות היפראינסולימניה), מטופלת באינסולין, מאוזנת. בעבר שמרתי על תזונה קטוגנית - במטרה לרדת במשקל ולשמור על ערכי סוכר תקינים. שמרתי על התזונה תקופה של שנתיים בערך והפסקתי לפני יותר מ3 שנים. הרבה פעמים בבוקר, בצום, יש י ערכי קטונים גבוהים יחסית בדם (למישהו שלא שומר על תזונה קטוגנית) למרות שערכי הסוכר מאוזנים. אמנם אני משתדלת לאכול דל פחמימה. אבל ממש לא קטוגני - אולי 70ג פחמימות ביום. לדוגמא: הבוקר קמתי עם ערכי סוכר בצום של 72 וקטונים על 0.5. אני יודעת שכל עוד הסוכר בסדר וערכי הקטונים הם בגבול התחתון אין בעיה בריאותית. אבל הייתי מעדיפה להמנע מזה בכל מקרה. האם יש לך המלצה? או אולי הסבר ממה זה נובע?

בת שבע שלום קודם כל קטונים עולים בצום. שנית, כל עוד הסוכר תקין, את חשה בטוב ואינך מקבלת טיפול תרופתי שמעלה קטונים כמו גארדיאנס, פורסיגה או תרופות אנטיפסיכוטיות, לא הייתי מודאגת. ואולי לנסות לאכול יותר פחמימות (מורכבות ומלאות) כיוון ש 70 גרם ליום הם מעט

בחודש מרץ אני עברתי ניתוח לכריתה חלקית של הלבלב. בזמן הניתוח הוחדר סנטנ בלבלב. הרופא המנתח הפנה אותי לגסטרו להוצאת סטנט. קיבלתי הזמנה מגסטרו להרחבה של ושט. שאלה שלי אם זה לא טעות. כי אין בעיה של בליעה.

נשמע שזה טעות שדורשת תיקון מיידי

שלום רב, סיבת ההפניה: בשאלת אטרופיה של הלבלב שנחשדה ב CT של החזה. טכניקה: בוצע במכשיר 3 טסלה. בוצעו סדרות T1 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן וכן עם הד כפול, לפני ואחרי הזרקת דותרם ml/kg0.2 מולטיפאזית T2 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן, דיפוזיה ועיבוד מפת ,ADC סדרת .MRCP בוצעו החסרות של הסדרות לאחר הזרקה. בוצעה השואה לבדיקת CT חזה מ 2.7.2018- ומ- 25.1.2018. ממצאים: כבד - מרקם הומוגני. ללא הרחבת דרכי מרה או כיס המרה. לבלב - בגודל תקין. עם שינוי שומני ניכר לאורכו. בצוואר הלבלב מוקד האדרה זעיר כ- 3 מ"מ. צינור הלבלב אינו מורחב. טחול - בגודל תקין. ללא ממצא מיוחד במרקם. כליות - בגודל תקין ובמרקם תקין. ציסטה קורטיקלית פשוטה מימין. ללא הידרונפרוזיס. אדרנלים - אינם מעובים. ללא עדות ללימפאדנופתיה ברטרופריטונאום. מודגמת הסננת שומן בשורש המזנטריום וקשריות קטנות מתאים למזנטריום מיסטי. ללא עדות לנוזל חופשי באיזור שנסרק. ללא עדות לקולקציה של נוזל. מבנה גרמי - ללא ממצא גרמי חשוד. המנגיומות בעמ"ש. לסיכום: שינוי שומני ניכר לאורך הלבלב. מוקד קטן עובר האדרה בצוואר הלבלב, טיבו לא חד משמעי, ייתכן תהליך נוירואנדוקריני קטן. מומלץ מעקב הדמייתי ולשקול בירור מעבדתי. מרקר CA19-9 ותפקודי לבלב בדם ושתן תקינים, אך נמצאה צואה שומנית. האם מדובר בנגע סרטני? האם בכל מקרה ניתן ואפשר לכרות אותו? תודה רבה.

בן 58, גובה 183 ס"מ, משקל 94 ק"ג. ברקע: מזה כ-15 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה וליפומות בכל הגוף, קישריות רבות בריאות, שלפוחית שתן ניורוגנית, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, לפעמים דופק מהיר במנוחה, קטרקט בשתי העיניים. סובל מבטן נפוחה וגזים, כאבים/אי נוחות בבטן שמאלית, יציאות לרוב מימיות/רכות/צמיגיות, חוסר תאיבון ללא ירידה משמעותית במשקל, גירודים ואדמומיות בפנים ובפלג הגוף העליון, לפעמים הופעת נפחויות אדומות בפלג גוף עליון ופנים אשר עוברים תוך יום-יומיים (כנראה לא מדובר באלרגיה, כי תרופות אנטי אלרגיות לא פותרות את התופעה).

החלטות כאלו לא יכולות להיעשות האינטרנט. את חייבת לפנות בהקדם לבדיקה עם רופא מנתח המומחה לגידולים בלבלב

תודה

החלטות על כריתת לבלב הן רציניות וכבדות משקל. מומלץ לפנות לרופא מנתח מומחה למחלות הלבלב

שלום רב, בינתיים קיבלתי התייחסות מכירורג- אונקולוג וגסטרואנטרולוג. לדעתו של כירורג לא מדובר בנגע סרטני ובמקרה של נגע כל כך קטן לא עושים כלום מלבד מעקב. בכל זאת הוא המליץ על התיעצות EUS לגבי ביופסיה ולטעמו נדרש מעקב MRI בטווח של 4-6 חודשים. גם לדעתו של גסטרואנארולוג לא מדובר על נגע סרטני, אך על מנת להיות בטוחים המליץ על ביצוע EUS. אינני מבין על מה מתבסס ביטחון של רופאים נכבדים אלו, הלוואי הערכה שלהם תהיה נכונה! קראתי שלדעת פרופ' ערן ישראלי יש להתייחס לציסטה או לגידול גם אם הוא אינו ממאיר במלוא האגרסיביות על מנת שעם הזמן הם לא יהפכו לסרטניים ו/או יתפשטו לאברים סמוכים. הדסה ממליצים להסיר גידולים ע"י הפעלת גלי רדיו - RFA. א. האם שיטת טיפול זה הוכיחה את עצמה ומומלצת? ב. האם אפשר לקבל המלצה לרופאים איכותיים ומקצועיים המתמחים בביצוע בדיקת EUS+ ביופסיה? תודה רבה.

בוקר טוב, עברתי כריתת לבלב subtotal עקב היפראינסולימניה כשהייתי קטנה . ככל שגדלתי, הלבלב שנותר לא הצליח לכסות את הכמות הנדרשת- והתחלתי שימוש באינסולין בגיל 11. כעת אני בת 35- במשך השנים התרגלתי לבדוק סוכר המון, לפחות 8 פעמים ביום כי תמיד היו תנודות בלתי צפויות. החודש הקופה אישרה לי שימוש בדקסקום ואני רואה שללא קשר לאינסולין יש לי מספר פעמים ביום ירידות . כמובן שכשאני מגיעה לערכים של 60 אני דואגת לטפל ולעלות את הערך לנורמה. השאלה היא אם לטווח הארוך זה יכול להזיק? בפועל אני רואה שהערכים אצלי נעים בין 50 ל120 עם נטייה לכיוון ה50 יותר ... בביקור האחרון אצל האנדו (שבזכותו הדקסקום ) - הוא דיבר על אופציה ממש קיצונית אם לא תהיה ברירה של ניתוח חוזר , השאלה היא אם אני אצליח לשמר את המצב הנוכחי האם זה נוראי? לפני הדקסקום הייתי יורדת גם ל30 ו20... תודה מראש וסליחה על האורך

שלום רב איזה ניתוח?? בכל מקרה רצוי לא להיות זמן רב בערכים כה נמוכים

תודה על התשובה . עברתי כריתת לבלב של 90% בגיל כמה חודשים. בגיל 16 עברתי ct שהראה שהוא גדל קצת