הנשמה מלאכותית מכנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפולים תרופתיים כנגד COVID-19: הבטחות מול אכזבות

בפתח השנה החדשה, גם סגר שני עומד להתחיל וזאת בעקבות העלייה התלולה במספר החולים המאומתים היומי שהגיע כבר ללמעלה מ-5000, זאת לצד עלייה גם בחולים המוגדרים קשה ואלו המונשמים. עד שיגיע החיסון המיוחל (שלא נראה באופק), מהן התרופות שעוזרות לצוותי הרפואה להילחם בנגיף? ומהן התרופות שבסך הכל קיבלו כותרות תקשורתיות אך הוצאו משימוש במאבק בנגיף? כל הפרטים בכתבה מגפת COVID-19 מהווה את אחד האתגרים הגדולים אי-פעם של הרפואה המודרנית. רופאים ומדענים רבים מנסים לזהות אמצעים שונים לטיפול בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה, לצד מאמצים לפתח חיסון למניעת הדבקה מלכתחילה. עד לפיתוח חיסון יעיל ו/או זיהוי תרופות בעלות יעילות חד-משמעית, ישנם שני אמצעים נפוצים המשמשים לטיפול בחולים עם COVID-19: (1) השכבת המטופל על הבטן בכדי להקל תפקוד הריאות, צעד אשר הפך נפוץ בבתי חולים ברחבי העולם מתחילת המגפה ועשוי לסייע במניעת הצורך בהנשמה; ו-(2) תמיכה נשימתית פולשנית או לא-פולשנית.  כנראה שמה שהיה נכון אז - רלוונטי להיום! לקריאה:  קורונה ושפעת: 7 צעדים חיונייים לטובת היערכות מערכת הבריאות לחורף>> לאורך חודשי המגפה הציעו רופאים ברחבי העולם כי תרופות שונות, המצויות...
ללמוד עוד על הנשמה מלאכותית מכנית
עלייה ניכרת במספר קורבנות קדחת הנילוס המערבי-תמונה

משרד הבריאות דיווח אמש (23.8) כי בשבועות האחרונים ישנה...

מאת: יערית טרבלסי...
24/08/2018
אחת ולתמיד: אילו חיסונים חיוניים בהריון?-תמונה

אילו חיסונים חשוב לבצע במהלך ההריון? מהי יעילותם? האם הם...

מאת: מערכת זאפ...
23/02/2020
טיפולים תרופתיים כנגד COVID-19: הבטחות מול אכזבות-תמונה

בפתח השנה החדשה, גם סגר שני עומד להתחיל וזאת בעקבות העלייה...

מאת: מערכת Zap...
16/09/2020
אימון רפואי נשימתי: נושמים נכון-תמונה

אימון רפואי נשימתי הוא תחום חדש שהולך ומתפתח בעולם, אשר...

מאת: עדי בן שטח -...
28/01/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להנשמה מלאכותית מכנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הנשמה מלאכותית מכנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אניט בת 46. לפני למעלה מחודש וחצי חליתי בברונכיטיס כפי הנראה, לאחר כמה ימים התפתח קושי בנשימה שאינו פוסק. לפעמים קשה מאוד ולפעמים פחות אבל קיים כל הזמן. אין בכלל שיעול, אין ליחה, רק קושי בנשימה בכל תנוחה בכל מצב בלי קשר לפעילות. אני מקבלת סטרואידים כבר חודש ואנטיביוטיקה חזקה ואין שינוי. | צילום ריאות אינו מעיד על בעיה וביצעתי גם אקו תקין, אני לא מעשנת ואין לי בצקות ברגליים . | אני אסמטית אבל אין לי עכשיו התקף - האויר עובר חלק, גם נבדקתי בדיקת א.א.ג שלא מצאה כלום. התחשוה גם שונה מהתקף אסטמה - אויר נכנס אבל כאילו אין לי חמצן ושום טיפול שקיבלתי לאסטמה לא מקל בכלל. אני לפני CT חזה ומיפוי ריאות. עד שזה יקרה אין לי איכות חיים ואני מבקשת לדעת מה בעצם זה יכול להיות? הרופאה לא מנדבת מידע. ודבר נוסף האם ניתן להיעזר במכשיר ביפאפ ו/או בלון חמצן בשביל לאפשר לפחות שינה בלילה שנמנעת ממני מאז שהתחיל הקושי.

שלום, חמצן נותנים לטיפול במצבים שחסר חמצן במדידת סטורציה ואני מבין שזה לא המצב אצלך ביפאפ הוא טיפול של תמיכה נשימתית כשיש בעיה באיוורור שגורמת לצבירת פחמן דו חמצני וגם זה לא שייך. צריך לברר את הבעיה משום שאם לא מדובר באסתמה סטרואידים יכולים להזיק יותר מלהועיל. ממליץ על בדיקה במרפאת ריאות.

שלום כשמבצעים טשטוש (טשטוש וסדציה זה היינו הך, נכון?) למשל בבדיקות גסטרו וכדו', האם בכל משך הזמן מטפטפים את חומר ההרדמה או נותנים מראש מנה שמשפיעה לכך וכך זמן? וכן, אם רוצים להפסיק את הטשטוש מסיבה כלשהי (למשל מצוקה נשימתית וכדו'), האם פשוט מפסיקים לתת חומר והמטופל חוזר להיות ערני או שזה משהו שלוקח זמן עד להתעוררות? תודה

החומר ניתן בפושים כלומר זריקןת קטנות במהלך הבדיקה. במצב של דיכוי נשימתי או ירידה בדופק ולחץ דם האפקט חולף כעבור מספר דקות ללא צורך במתן תרופה שסותרת את פעילות ההרדמה . פשוט נותנים תמיכה נשימתית , נוזלים ולא מוסיפים יותר סדציה

אבי בן 78 נפל ונחבל בצלעות חמישה שברים עם קונטוזיה כתוצאה מכך הורדם והונשם כשבוע הפסיקו את ההרדמה לפני חמישה ימים והוא מקבל תמיכה נשימתית לאחר חמישה ימים שאין סימני התעוררות ביצעו סיטי לבדיקת אירוע מוחי אין עדות לכך.בנוסף עובר דיאלזיות איך ממשיכים מכאן מתי הוא יתעורר.מה עושים במצב כזה?

שלום רב, תהליך התעוררות לאחר אירועים כמו שתיארת ומתן תרופות הרדמה באופן ממושך, יכול להימשך מספר שבועות, תלוי במשך ההרדמה, סוג התרופות, תפקוד מערכות הגוף, כגון: כליות (יש אי ספיקת כליות) וכבד, ושינויים במוח שהתרחשו בזמן זה.

היום יום עשירי לאחר הורדת חומרי הרדמה בוצע סיטי ראש ונלקח נוזל מעמוד השידרה לבדיקת דלקת במערכת העצבים שני הבדיקות חזרו תקינות אבי אתמול פתח את העיניים ונראה שהוא מגיב במקצת לטענת הרופאים עדיין אין התעוררות מלאה ויש בעיה יתכן פגיעה נוספת שלא בדקו?

סבתא שלי בת 92 מאושפזת בבית חולים שלישוני מזה כשבוע וחצי לאחר ניתוח אורתופדי. מאז הניתוח היא הייתה עם קטטר ולאחר 4 ימים בוצעה תרבית שתן שתוצאתה הייתה unidentified yeast שמחיפוש בגוגל אני מבין שמדובר ככל הנראה בקנדידה. נראה שבתגובה לממצא הזה הוצא הקטטר מגופה ומאז לא ננקטה שום פעולה נוספת, לא בוצעה בדיקה נוספת וכמובן לא ניתן לה שום טיפול לקנדידה. בימים שלפני הוצאת הקטטר היא סבלה מאוליגוריה ובוצעה לה bladderscan שהראתה שהשלפוחית ריקה (כלומר שהבעיה נמצאת בשופכנים, בכליות או במחסור בנוזלים), כמובן שמאז הוצאת הקטטר אי אפשר למדוד את כמות השתן שהיא נותנת. קראתי בספרות שבאמת מקובל להוציא את הקטטר במקרה שכזה ובמקרים רבים די בהוצאת הקטטר כדי להתגבר על הזיהום הפטרייתי. עם זאת, סבתא שלי היא ישישה שברירית במצב תזונתי ירוד ועם תמיכה נשימתית עקב נוזלים בריאות וראיתי בספרות שבקרב "חולים בסיכון גבוה" כן מקובל לתת טיפול (פלוקונאזול או anidulafungin לפי ההנחיות החדשות). השאלה היא אם מן הראוי לחזור שוב על תרבית השתן (אין באמת דרך לזהות באיזה סוג של yeast מדובר?) ובמידה שהתוצאה תהיה חיובית אז להתחיל בטיפול תרופתי?

שלום יוסי, אם סבתך איננה סובלת מתסמינים של זיהום בדרכי השתן (כגון תכיפות במתן שתן, דחיפות במתן שתן, חום ועוד), אין זה מקובל לבצע תרבית שתן. הרבה בריאות אפי

ובנוסף סובלת מזיהום סיסטמי שמקורו באזור הניתוח בגפיים, וייתכן שגם מדלקת ריאות. שמעתי שסיבת המוות של הרב עובדיה הייתה קנדידמיה, אבל נכון שהוא היה מחובר למכונת הנשמה וסבתא שלי לא. אולי כדאי לבצע תרבית דם?

שלום יוסי, אין בידי מספיק מידע כדי לענות על שאלתך. הרבה בריאות אפי