כוויות קור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הסערה משתוללת: מדריך מיוחד

החורף הגיע - ובגדול, והחזאים צופים בימים הקרובים סערה גדולה עם גשמים חזקים, שלג בחרמון והצפות, וגם - טמפרטורות נמוכות ורוחות חזקות. כיצד להימנע מהיפותרמיה, כוויות קור ומחלות חורף? כל מה שחשוב לדעת הסערה הממשמשת ובאה מאיימת על בריאותנו ומביאה איתה מספר סיכונים: היפותרמיה, כוויות קור ומחלות חורף, העלולים להופיע אם לא נגן על גופנו. מה הם פגעי החורף הבריאותיים? כיצד ניתן למנוע אותם? מהם התסמינים שחשוב לשים לב אליהם? מהו הטיפול בנפגעי קור? כל התשובות לכל השאלות מפי ד"ר דניאל שינהר, מומחה לכירורגיית ילדים ומומחה להומאופתיה של ילדים:   מדוע קור מסוכן לגוף האדם? "בשביל פעילות תקינה, חייב גוף האדם לשמור על טמפרטורה מסוימת. אם הטמפרטורה צונחת או עולה מעבר לרצוי, איברי הגוף ומערכותיו מצויים בסכנה. כאשר הטמפרטורות יורדות והאדם נחשף לקור נמוך מאוד, משך זמן רב, הוא חשוף למספר סכנות: היפותרמיה, כוויות קור וחשיפה למזהמים ומזיקים שחלקם עשויים להיות מחוללי מחלה".   אם אין צורך לצאת...
ללמוד עוד על כוויות קור
זהירות: פגיעות קור-תמונה

במצב של ירידה קיצונית בטמפרטורות, הגוף נאלץ להסתגל במהירות...

מאת: אורה רבינוביץ
16/12/2013
אבעבועות קור - גם כשהחורף חם-תמונה

דווקא בחורף הישראלי המתון רבים סובלים מפגיעות קור. המעבר...

מאת: ד"ר נינה...
21/02/2010
הקפאת שומן: חיטוב ללא כאב -תמונה

הידעתם כי אכילת ארטיקים תרמה לפריצת דרך רפואית? מדענים גילו...

מאת: ד"ר אמיר...
07/03/2019
סקי: תענוג חורף לבן - וגם מסוכן-תמונה

החורף מתקרב ואיתו גם חופשות הסקי שצברו בשנים האחרונות הרבה...

מאת: לבנה זיגל,...
16/11/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכוויות קור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כוויות קור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפי מה שידוע לי קרח יבש לא מיועד למאכל/שתיה , זה נכון?

קרח יבש הוא פחמן דו חמצני במצב מוצק. החומר נמצא בסביבה שלנו כל הזמן באוויר, כמו גם במשקאות מוגזים – הגז הוא פחמן דו חמצני. מאחר שכך אין בעיה להשתמש בו לתעשית המזון ולאכול אותו. אבל!!! קרח יבש הוא 100% פחמן דו חמצני (עם מעט מים קפואים) וזה מסוכן. הוא קר מספיק כדי לגרום כוויית קור אם נוגעים בו בלי כפפות. הוא מייצר פחמן דו-חמצני גזי באופן קבוע על ידי הקרח שעובר לגז, וזה עלול להוביל לחנק!!! כמו כן, אם שמים קרח יבש בתוך מכל סגור, המכל מתחמם, הקרח הופך לגז ואז הלחץ בכלי יוביל לפיצוץ שלו!!! בחלל סגור קרח יבש שהופך לגז דוחה חמצן ויגרום לחנק!!! כמו כן הגז כבד מהאוויר ושוקע לרצפה ומהווה סכנה!!! הזהירות חשובה כאן ביותר, מאחר שלגז אין ריח ואין לו צבע והסיכון גדול ביותר.

תודה על התשובה ועוד שאלה שמעניינת אותי לדעת והיא בכותרת. האם כך זה גם מסוכן?

אין סיכון בריאותי של אכילת הפירות עם פחמן דו חמצני. אבל בגלל שהחומר יעבור ממוצק לגז יתפתח לחץ ניכר שעלול להוביל להתפוצצות הבלנדר - לא ממש מומלץ. וכמובן, אם מדובר בכמות גדולה חייבים לשמור על אורור שלא יצטבר גז מחניק.

שלום רב, ברצוני להתייעץ לגבי ביתי בת ה-14. לאחרונה החלה לסבול מנפיחות ואדמומיות בפרקי האצבעות בידיה, וכן, אף בכף הרגל. בהוראת רופאת המשפחה נשלחה לבדיקות מעבדה שונות אשר כולן יצאו תקינות, מלבד הבדיקה ל-ANTISTREPTOLYSIN 0 אשר יצאה 1160 (הטווח הינו 0-230). האם מדובר בקדחת השיגרון? מה עלינו לעשות?

גם כאן - קשה לדעת מבלי לראות אולם ישנם כעת מקרים רבים של תופעה שנקראת pernio, אלו הן מעין כוויות קור שיכולות לחקות מחלה ראומטית ומופיעות בחורף. ממליץ להתייעץ עם רופא הילדים ובחשד - לפנות לראומטולוג ילדים.

לאחרונה הופיעו לי על כמה מאצבעות הידיים כתמים אדומים שרופא עור אבחן אותם ככוויות/ פצעי קור בחלקם התפתחה בצקת. הידיים שלי בדכ הרהה יותר קרות יותר משל אנשים אחרים.האם זה נורמלי שלאדם בריא יופיעו כוויות קור כאלה ? אני בת 31 בריאה בדכ ולא נוטלת תרופות..תודה רבה

אני מאוד ממליץ לבצע בירור לתופעת רינו- מחלה הפוגעת בקצות אצבעות ורגישות לקור פני לרופא המשפחה והוא ימשיך משם בהצלחה

בחורף היו לי כוויות קור באצבעות ברגליים. הן היו אדומות, נפוחות מאד. וכעת כנראה זה פגע בציפורניים עצמן .. כי הציפורן התחילה להתעבות ולהתפורר ונפלה לגמרי.. מה שנשאר זה חור קטן בצבע חום . קיבלתי תמיסה אגיספור. כבר חודש ימים משתמשת ולא רואה שיפור. האם פטרייה יכולה להזיק? להתפתח לזיהום? מה הטיפול הנכון? אני צעירה בת 30+ ואף לא סבלתי מבעיות כאלה.

לא ברור מהסיפור אם יש לך פטרייה או הפגיעה בציפורנים היא משנית לנזק שנוזר מכוויות הקור. ממליצה לגשת לבדיקת רופא עור ולקבל הפנייה למשטח ותרבית פטרת לציפורנים. לאחר שתקבלי את התוצאות ניתן יהיה לדעת אם אכן מדובר בפטרייה ולהמליץ על טיפול. בהצלחה,