מניעת עששת: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בריאות הפה בגיל השלישי: אתגרים ופתרונות

למחלות בחלל הפה יש השפעה גדולה על המראה החיצוני, אבל גם על מחלות נלוות, כגון סוכרת, מחלות קרדיווסקולריות ועוד. בגיל מבוגר, כאשר השמירה על בריאות הפה הופכת למורכבת, יש להקפיד הקפדה יתרה על מעקב וטיפולי מניעה. אילו תופעות נפוצות יותר בגיל השלישי ומה אפשר לעשות? בפברואר 2019 נכנסה לתוקפה הרפורמה בסל הבריאות לטיפולי שיניים לגיל השלישי במסגרתו מקבלים מבוגרים מגיל 75 ומעלה טיפולי שיניים משמרים ומונעים, בהם: עזרה ראשונה, בדיקות תקופתיות, צילומי רנטגן, הסרת אבנית, טיפולי שורש ועוד, ללא עלות או בהשתתפות עצמית נמוכה מאוד. כמו כן, בתחילת שנה הבאה אמור להיכנס לתוקפו שלב נוסף ברפורמה שיכלול גם טיפולים משקמים. שמירה על בריאות השיניים הקיימות והשלמת שיניים חסרות בפה הן חשובות בכל גיל, אך במיוחד בגיל השלישי.   בגיל השלישי חשוב מאוד לשמוע על שיניים תקינות ובריאות. צילום: שאטרסטוק   מדוע דווקא בגיל השלישי חשוב כ"כ להקפיד על בריאות הפה? החשיבות הגבוהה לבריאות פה תקינה בגיל השלישי נובעת ממספר סיבות עיקריות: לעיסת מזון - חוסר שיניים גורם ללעיסת...
ללמוד עוד על מניעת עששת
בריאות הפה בגיל השלישי: אתגרים ופתרונות-תמונה

למחלות בחלל הפה יש השפעה גדולה על המראה החיצוני, אבל גם על...

מאת: ד"ר ירון...
23/05/2019
שיני ילדים: המדריך המלא-תמונה

כל הכללים לטיפול ומניעה של בעיות בשיניים מבקיעת השן הראשונה...

מאת: ד"ר חיים גת
09/05/2012
מניעת עששת ומחלות חניכיים-תמונה

בדיקה והסרת אבנית מדי חצי שנה וצחצוח קפדני בעזרת מברשת...

מאת: ד"ר חגי...
22/06/2011
מניעת עששת אצל ילדים ותלמידים-תמונה

בכתבה זו תוכלו למצא מספר טיפים למניעת עששת בקרב ילדים בגיל...

מאת:
24/05/2000
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למניעת עששת?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מניעת עששת: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בכל טיפול של שיננית בכללית סמייל "דוחפים" פלואור (פלואוריד) בסיומו. האם בכל טיפול שיננית יש צורך אוטומטי בלשים פלואור למטופל? אודה להסבר מלא בעניין.

עמי שלום מטרת אפליקציית פלואוריד הינה מניעת עששת. מומלץ לבול זה במקרים של נטיה חזקה לעששת או במקרים של חשיפת שורשים למנוע התפתחות עששת בצוואר השן. בכל מקרה, זכותו של המתרפא להודיע כי אינו מעוניין בטיפול לפי שיקול דעתו. בברכה ד"ר ערן גבאי

תודה, אבל אתה ממליץ ד"ר גבאי לעשות טיפול פלואוריד אחת לשנה בסיום טיפול השיננית?

האם יש הבדל בין הסוגים השונים של משחות שיניים שעוזרות לרגישות בשיניים ולעזרה לחניכיים רגישות . כלומר מה טוב יותר לבעיות ושמירה על שיניים רגישות וחניכיים והאם משחות שאומרים שיש בהם כמה פעולות עדיפות יותר שנאמר ששןמרות עח האימייל  שומרותת על הלובן הטבעי וכו... או פחות ממשחות שרק מגינות ומשקמות בעיות שיניים רגישות ושמירה על החניכיים?

שלום ענת במשחות השיניים ישנם חומים שונים להגנה על השיניים(מניעת עששת), לשימור ושיפור האסטטיקה (מלבינים), וכן חומרים המקילים על רגישות צווארית בעיקר לקור עקב נסיגת חניכיים וחשיפה צווארית. כמו כן קימיים חומרים שונים להקטנת כמות החידקים , הרובד והדלקת. אני ממליצה להשתמש בשילוב של משחות בהתאם לצורך ולמצוא בדרך של ניסוי וטעיה מה מתאים לכל אחד ,משום שכרגע אין ידע חד משמעי ליתרון בולט של משחה אחת על השניה. בהצלחה!

שלום רב לדוקטור, בביקורי אצל שיננית באחת מקופות החולים הוצע לי שחכתי איך זה נקרא אבל חומר כזה שהיא מורחת עם המכשיר שמסתובב שאמור למנוע עששת שנה מיום מריחתו הציעו לי לפני הרבה זמן בגלל זה אני לא כול כך זוכר איך קוראים לזה. 1. האם תאורטית יש חומר כזה שאמור למנוע עששת בפה ולשמור עליו במשך שנה שלמה? ארי אנחנו כול הזמן אוכלים , שוטפים תפה איך הגיוני שהחומר נשמר במשך שנה.

החומר הוא פלואור בגל. אם אין לך פעילות עששתית בפה אז המריחה מיותרת היות ואתה מקבל די פלואור במי השתיה ובמשחת השיניים

אני אמורה לעבור עוד כמה שבועות השתלת שתל + ניתוח חניכיים ובינתיים אני משתמשת במי פה האם זה בסדר כלומר זה עושה טוב לטיפול או שלהפסיק כי זה עושה נזק ובכלל מה כדאי בדרך כלל בבית מי פה ללא אלכוהול או עם אלכוהול מה יותר בריא וטוב?

שלום שירה, קיימים שני סוגי "מי פה" כאלו המכילים פלואור ומטרתם מניעת עששת המיועדים לשימוש יום יומי. אחרים המכילים כלורקסידין עם או בלי אלכוהול המיועדים לטיפול או מניעה של מחלות חניכיים. באלו מותר להשתמש עד עשרה ימים לכל היותר שבועיים כי מעבר לכך עלול לגרום להתפתחות חיידקים מזיקים יותר. בברכה, דר' ראובן שפירא www.implant.co.il השתלות עצם, הרמות סינוס, שתלים ושיקום