נגישות
נגישות

כתרים לשיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כשל בשתל דנטלי: כך תקטינו את הסיכון

חשבתם כי שתלים בשיניים מהווים פתרון קבע שפוטר אתכם לכל החיים, מהצורך לתחזק את השיניים במצב תקין? טעיתם... שתלים בשיניים בהחלט עלולים להיכשל בשלבים שונים. מה ניתן לעשות? יש להקפיד על היגיינה דנטלית ושגרת טיפולים שימוש בשתלים ברפואת שיניים נועד להחליף שן טבעית שאבדה או מספר שיניים. השתל הוא מעין בורג מתכתי שמוברג אל העצם, "מתאקלם" ומתעגן בתוכה, בתהליך קליטה שנקרא גם אוסטיאואינטגרציה, שלאחריו ניתן לבנות עליו מבנה דמוי שן, הנקרא כתר. אחרי עשרות שנים של שימוש בשתלים דנטליים, כיום ברור שיש שתלים העלולים "להסתבך", להיכשל - ולהצריך הוצאה של השתל שנכשל והשתלה נוספת של שתל חדש.  שתל שלא נקלט היטב עלול לפגוע בעצם. צילום: שאטרסטוק מהי המשמעות של שתל שנכשל? כדי להבין מה מביא עמו כשלון של שתל, יש להבדיל בין שני סוגי כשלונות בשתלים. כשלון מוקדם: כשלון בתהליך האוסטיאואינטגרציה, תהליך הקליטה של השתל בעצם. במצב תקין, שלב זה אמור להימשך כחודשיים ובסופו השתל ממוקם באופן יציב בתוך העצם. במצב כשלון מוקדם,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לכתרים לשיניים

טיפולי שורש וכתרים לשיניים - תמונת המחשה
טיפולי שורש וכתרים לשיניים מטופלים רבים סובלים מפחד קשה מטיפולי שיניים. חלק מהמטופלים אינם יכולים לשבת על כיסא הטי...
נסיגת חניכיים - תמונת המחשה
נסיגת חניכיים נסיגת חניכיים היא תופעה נפוצה, ההופכת לשכיחה יותר ככל שמתבגרים. מרגע שנסיגת החניכיים מת...
שן שבורה - תמונת המחשה
שן שבורה שן יכולה להישבר כתוצאה מטראומה או תהליכי הרס כרוניים. השיקום משפיע על מראה הפנים, תפקוד...
השתלות שיניים - תמונת המחשה
השתלות שיניים לפעמים לא ניתן עוד להציל את השן, ואז משתילים במקומה שן מלאכותית, שיכולה להחזיק מעמד שני...
עששת - תמונת המחשה
עששת סובלים מאובדן שיניים? עד היום שמעתם שמצבכם אינו מאפשר לכם לעשות שתלים דנטליים? יש לנו ח...
ללמוד עוד על כתרים לשיניים
הכל על טיפול שורש -תמונה

רבים חוששים מטיפולי שורש הנחשבים "טיפול אין ברירה". האם...

מאת: ד"ר אלקס
17/01/2019
טיפול שיניים: בינה טכנולוגית-תמונה

רפואת השיניים מתקדמת בקצב מטאורי - וזה משפיע על הטיפול...

מאת: ד"ר אנה...
19/03/2018
כתרים לשיניים במפגש אחד-תמונה

זקוקים לכתר בשן? חדשות טובות: בזכות מערכת חדשנית, כבר אין...

מאת: ד"ר ברוך הלל
25/01/2018
 הגבהת מנשך: בסיס לכל טיפולי שיקום הפה-תמונה

בכל תנועת לעיסה, הלסתות נסגרות זו על זו. במקרים בהם מנשך...

מאת: ד"ר אנה...
11/04/2019

כתרים לשיניים: רופאים מומלצים

פרופ' בן-עמר אריאל

פרופ' בן-עמר אריאל

רופא שיניים - פרוסתודונט ,מומחה לשיקום הפה
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכתרים לשיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כתרים לשיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

יש לי כתר חרסינה על 6 שיניים. חלק מהחרסינה באחת השיניים של הכתר, נשבר. אילו אפשרויות יש לתיקון(כאשר הכתר מודבק ואי אפשר להוציא אותו החוצה)? לאיזה בעל מקצוע אני צריך לפנות כדי שיעשה לי את התיקון? תודה רבה.

שלום רב, אם אלו 6 כתרים מחוברים זהו גשר ולא כתר, לכתר בודד התיקון הנכון הוא פשוט להחליף אותו, מכיון שעלות גשר גבוהה יחסית ניתן לאלתר פתרונות שונים בהתאם לגודל ומיקום השבר למשל הדבקת ציפוי חרסינה על הכתר השבור, השלמת האיזור השבור בעזרת חומרי קומפוזיט או לחילופין הסרת כל החרסינה מהכתר השבור ובנית כתר על גבי הגשר, כל אחד מפתרונות אלו מבוצע אך ורק עי רופא שיניים ובתנאי שהגשר תקין רפואית ולא נדרשת ממילא החלפתו ללא קשר לשבר

יישר כח!.

פרט כאן את שאלתך למומחה יש לי שישה כתרים שמחוברים שזה גשר נוצר לי רווח בין שני שניים האים ניתן לתקן הכתרים ניראים מצויין אך אפשר ואפה אפשר לעשות את זה תודה

אותו מקרה. האם יש באשדוד רופא לבעיה זו?

שלום רב שתי כתרים מחוברים אחד יושב טוב ואחד גורם לחיכוך קטן שגורם לרגישות בחנייכים או שאולי זו המתכת שגורמת לגירוי החניכיים ......? השיניים ממוקמות צד ימין תחתון שן טוחנת והקטנה שלידה סו שגורמת לחיכוך ....? יכול להיות שעקב החיכוך או אולי המתכת גורמת להרגשה של רגישות שגורמת לדלקת חניכיים פנימית שגורמת לנסיגת חניכיים באזור הניב והשיניים הקדמיות ...? אשמח לתשובה אני שמתי לב שמאז שאני התחלתי טיפול עם הכתרים האלו החלו לי בעיות של נסיגה וששאלתי את הרופא שלי הוא אמר לי שזה לא קשור אבל זה רק מחמיר עם הזמן .... ואם אפשר עוד שאלה איזה צילומים צריך לעשות בשביל לראות נסיגות חניכיים ...?

יתכן מצב שבו גרוי קבוע של שולי כתר יגרמו לגרוי של החניכיים ועקב כך לנסיגה שלהם. כדאי לבדוק את העניין עם פריודונט. הצלום הנחוץ הוא ״סטטוס מקביליות״.

שלום, לפני כארבעה חודשים שמו לי את הכתר הקבוע על השתל שעשיתי לפני כן.(שן 36). אתמול התחלתי להרגיש שהכתר מתנדנד- כלומר הרגשתי קצת תזוזה שלו- בהתחלה לא הבנתי מה התחושה המוזרה שאני מרגישה- אז נגעתי בשן עם הידיים וראיתי כי הכתר מתנדנד ימינה/שמאלה. דיברתי היום עם מרפאת השיניים והם אמרו לי שהכתר ששמים על שתל מודבק בדבק זמני חלש יותר מהדבק הקבוע ששמים על כתר שמורכבת על שן אמיתית. זאת מפני שבמקרה של כתר על שתל- אם ירצו להסיר את הכתר- שיהיה קל יותר- כי אי אפשר למשוך את הכתר כמו בשן רגילה- אם אי אפשר להוציא את הכתר מחכים שהוא יפול לבד. שאלתי- איך יכול להיות שתוך 4 חודשים הכתר מתנדנד- נאמר לי שבד"כ זה מחזיק יותר זמן וכי יתכן שהדבק היה חלש מידי - ושכל תקופה אני צריכה לחדש את ההדבקה של הכתר. (?? דבר שמעולם לא נאמר לי).. הייתי מעוניינת לקבל מכם ייעוץ- האם נכונים הדברים שנאמרו לי במרפאה ? האם אכן כתר על שתל צריך מידי כמה זמן לחדש את ההדבקה שלו ? אודה לתשובתכם ולעזרה בנושא.

שלום תמר! אכן זה נכון שכתרים על שתלים מדבקים עם דבק מיוחד שקל יותר להסירו.אך במקרא שלך, מכוון שמדובר על כתר בודד יכול להיות שהשתחרר הבורג של המבנה ולא הכתר עצמו,כי אם זה היה הכתר הוא היה כבר נופל מזמן. במקרים של השתחררות הבורג, לעתים קרובות יש לבדוק את נושא האיזון של הכתר. אגב,בכתרים בודדים מומלץ יותר לבצע את הכתר מוברג ולא מודבק. אני ממליץ לך להגיע למרפאה ולפתור את הבעיה,כי המצב יכול לגרום לכישלון של השתל עצמו(או לסירוגין שבר של הבורג בתוך המבנה) תודה ובהצלחה

האם מוציאים לגמרי את הכתר ? איך בדיוק עושים את זה עם הדבר חזק. הבנתי שיש אפשרות לקדוח בתוך הכתר ואז לחזק את ההברגה. מה בדר"כ עושים. איך יודעים עם מדובר בשבר בבורג או בבורג שפשוט השתחרר. הבנתי שאם מדבור בשבר בבורג זו מומחית בפני עצה ורק מעט רופאים יודעים לעשות את זה. איך אני מוצא רופאי שנים כאלה.

גם לי יש בדיוק אותה בעיה באותה שן לאחר שזה קרה בפעם הראשונה חיזקו את בורג ולאחר חודש זה שוב קרה מה עושים

לאחר הזנחה של כמה שנים, החודש עברתי 4 סתימות, עקירה בשן טוחנת עליונה ושני טיפולי שורש. טיפולי השורש שניהם באותה שן טוחנת תחתונה (אחת לפני שן בינה) בשני הצדדים. כל אחד מהטש בוצעו בשתי פגישות ,את השמאלית סיימתי ביום ראשון ללא כאבים כלל, ואת הימנית ביום שלישי לפני 5 ימים ומאז אני סובלת מכאבים חזקים מאד מאד ,כאבי תופת שמקשים לתפקד,מעירים בלילה ,מקרינים לאוזן, על לעיסה בכלל אין מה לדבר ורק שימוש באתופן מקל למספר שעות. חזרתי לרופא ביום רביעי והוא אמר שיש יותר מדי חומר סתימה זמנית שגרם לכאבים והוא שייף אותה מעט,זה באמת עזר לסגור את הפה בלי להגביר את הכאבים אבל זה לא הקל עליהם.ובנוסף שהכאבים הם מרקמת העצם ולא מהשן צמה כי אין יותר עצבים. האם זה נורמלי? האם זה אומר שהטיפול לא הצליח ושיש לפתוח אותו? מתי כדאי לעשות מבנה וכתר זמני ?יש לציין שהיו לי בשן זו כאבים די חזקים בימים שלפני טיפול השורש האם זה קשור?

נועה שלום , כאבים לאחר טיפול שורש הינם דבר שכיח ביותר וצפויים להחמיר במידה ולא מבוצעת הורדת גובה - הוצאת השן ממגע עם הלסת הנגדית ע"י שיוף קל של משטח הלעיסה. הן הטיפול עצמו והן טכניקת סתימת השורש בסיומו , מהווים גורם לכאבים פוסט אופרטיבים שאמורים לחלוף לאט תוך מספר ימים ולעיתים אף יותר. מומלץ כמובן לא ללעוס כלל בצד המדובר עד לחלוף הרגישות לחלוטין . מבנה ,כתר זמני וכל טיפול שיקומי אחר יבוצעו רק כאשר השן א- סימפטומטית לגמרי - כלומר, שקטה ומתפקדת. החלמה מהירה נועה, ובהצלחה בהמשך הטיפולים.

שן שהזנתי 5 שנים, רק עכשיו התחלתי טיפול שורש עקב כאבים עזים שהיו לי ,בעזרה ראשונה התחילו לי טיפול סילוק העצב וניקוי השאירו לי את השן פתוחה כ-3 שבועות והביאו לי אנטיביוטיקה מוקסיפן הכאב נרגע השבוע התחלתי המשך טיפול ,והביאו לי שוב מוקסיפן ואמרו לי להגיע שוב לטיפול אחרון,היה קצת רגישות ואחרי 4 ימים שוב כאבי התופת חזרו,חזרתי למרפאה והחליפו לי את האנטיביוטיקה לאוגמנטין, הרופאה אמרה שיש לי שם עדיין דלקת השאלה שלי> זה לגיטימי שאחרי טיפול שורש הכאבים "התעוררו " אחרי 4 ימים שוב? אני סובלת מכאבים,אשמח אם תענה לי>תודה רבה ושנה טובה

איך להרגיע כאב חזק.

פרופ' בן-עמר אריאל
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה