דימום ושינויים בחניכיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בריאות הפה בגיל השלישי: אתגרים ופתרונות

למחלות בחלל הפה יש השפעה גדולה על המראה החיצוני, אבל גם על מחלות נלוות, כגון סוכרת, מחלות קרדיווסקולריות ועוד. בגיל מבוגר, כאשר השמירה על בריאות הפה הופכת למורכבת, יש להקפיד הקפדה יתרה על מעקב וטיפולי מניעה. אילו תופעות נפוצות יותר בגיל השלישי ומה אפשר לעשות? בפברואר 2019 נכנסה לתוקפה הרפורמה בסל הבריאות לטיפולי שיניים לגיל השלישי במסגרתו מקבלים מבוגרים מגיל 75 ומעלה טיפולי שיניים משמרים ומונעים, בהם: עזרה ראשונה, בדיקות תקופתיות, צילומי רנטגן, הסרת אבנית, טיפולי שורש ועוד, ללא עלות או בהשתתפות עצמית נמוכה מאוד. כמו כן, בתחילת שנה הבאה אמור להיכנס לתוקפו שלב נוסף ברפורמה שיכלול גם טיפולים משקמים. שמירה על בריאות השיניים הקיימות והשלמת שיניים חסרות בפה הן חשובות בכל גיל, אך במיוחד בגיל השלישי.   בגיל השלישי חשוב מאוד לשמוע על שיניים תקינות ובריאות. צילום: שאטרסטוק   מדוע דווקא בגיל השלישי חשוב כ"כ להקפיד על בריאות הפה? החשיבות הגבוהה לבריאות פה תקינה בגיל השלישי נובעת ממספר סיבות עיקריות: לעיסת מזון - חוסר שיניים גורם ללעיסת...
ללמוד עוד על דימום ושינויים בחניכיים
בעיות חניכיים: לא רק מטרד אסתטי-תמונה

צחצחתם שיניים וגיליתם דימום קל על המברשת או בכיור? אל...

מאת: מרפאת שיניים...
04/04/2019
ניפוץ מיתוסים על רפואת  שיניים-תמונה

הולכים לרופא שיניים כשכואבת השן? מצחצחים שיניים בוקר וערב?...

מאת: ד"ר חגי...
26/07/2010
12 שאלות לשיננית-תמונה

ביקור קבוע אצל השיננית יכול למנוע מחלות שיניים וחניכיים....

מאת: לימור...
04/03/2010
בריאות הפה בגיל השלישי: אתגרים ופתרונות-תמונה

למחלות בחלל הפה יש השפעה גדולה על המראה החיצוני, אבל גם על...

מאת: ד"ר ירון...
23/05/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדימום ושינויים בחניכיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דימום ושינויים בחניכיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בשבועות האחרונים, אני סובל מדימום בחניכיים שהחמיר לרמה שאני מדמם מאזורים מסוימים כתוצאה מנגיעה של הלשון. כמובן שצחצוח ואכילה גורמים לעתים קרובות לדימום, ובבוקר אני קם עם טעם של דם בפה. בביקור בשבוע שעבר אצל רופא שיניים, הוא אמר שהכל נראה בסדר. לאחר שתיארתי את היקף הדימום, הוא הפנה אותי לפריודנט, התור בעוד חודש. נאמר לי גם לעשות סטטוס מקביליות לפני הביקור. טיפול ניקוי אבנית אחרון שעשיתי היה באוקטובר 2018. יש לי שלוש שאלות: 1. האם לחכות לתור או שהמצב מצריך טיפול דחוף? 2. אם עשיתי צילום סטטוס באוקטובר 2018, האם אני בכל זאת צריך לעשות צילום חדש?(צילום הסטטוס מצורף) 3. האם יש סיבה לחשוש מקרינה בצילום סטטוס מקביליות?

דימום מהחניכיים נובע מדלקת, לפי דבריך מעל שנה לא בוצע טיפול תחזוקה על ידי שיננית ולכן הגיוני שיהיו סימני דלקת כגון דימום. צילום סטטוס משנת 2018 עדיין יכול לתת תמונה כללית על מצב החניכיים, אין מה לפחד מהקרינה היא אינה גבוהה. חשוב להיבדק על ידי רופא חניכיים, לבצע הסרת אבנית והדרכה לשמירה על היגיינה טובה. נדרשים טיפולי תחזוקה. יתכן שרופא החניכיים יקבע שנדרש טיפול מעבר לטיפול סטנדרטי של שיננית - תיבדק אבל אין מקום ללחץ.

לפני כחודש בוצעה עקירה לשן מספר 14. השבוע שמתי לב שהחניכיים בשן מספר 13 החלו בנסיגה. שן מספר 13 היא כתר, ועכשיו רואים 2 מ"מ של נסיגה שככל הנראה החלה לאחר העקירה. יש צילום של השיניים ביום העקירה ולא הייתה שום נסיגה, ועכשיו יש. האם יש קשר בין העקירה לבין הנסיגה? ומה הטיפול שצריך לעשות? או מה הסיבה.

לאחר עקירה מתרחשת ספיגת עצם ונסיגת חניכיים באזור של השן העקורה, מה שכמובן משפיע גם על השיניים שגובלות באזור העקירה. אין כרגע הרבה מה לעשות בנדון. מה תוכנית השיקום של האזור?

תוכנית השיקום: החדרת עצם מתחת לשן העקורה + שתל. בלי קשר לכך - יש לי חניכיים מדממות - ואני עושה טיפול שיננית כל 3-4 חודשים - האם יש דרך אחרת להפסיק את הדימום?

צחצוח במברשת שיניים רכה, ושימוש במשחת שיניים פאראדונטקס ג"ל עם פלואור

אבא שלי חולה הפטיטיס המטופל בברקלוד וכעת רמת DNA של וירוס בדם מוגדרת בבדיקות מעבדה כ-undetected. בני בן ה-8 חוסן להפטיטיס בי בילדות, בבדיקת רמת הנוגדנים התוצאה 8mIU/ml. בויקירפואה במאמר http://www.wikirefua.org.il/index.php/%D7%97%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%9F_%D7%9C%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA_%D7%9B%D7%91%D7%93_%D7%A0%D7%92%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%AA_%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%92_Hepatitis_B_vaccine_-_B כתוב שבני בית של נשאי הפטיטיס מוגדרים קבוצה בסיכון וצריכים לקבל חיסון נוסף. האם נכד מוגדר בן בית או הכוונה לבן זוג ליחסי מין? לאבא לעיתים יש דימום חניכיים והחשש שלי הוא משימוש בכלים משותפים - כמובן אחרי הדחה או במצב שבו אבא טעם ממזון בתבשיל וטיפות רוק מזעריות עוברות לתבשיל שאח"כ בני אוכל. האם החשש מוצדק ורצוי להשתמש בכלים חד פעמיים וכו' או וגזם ואין חשש?

יוליה שלום, סיכוי ההדבקה במנגנון שתיארת נמוך מאד. להדבקה יש צורך במגע מיני או מעבר מדם לדם (למשל בתרומת דם) או במעבר דרך השיליה בזמן ההריון. הדבקה דרך דימום מהחניכיים (שהוא מינימלי בד"כ), דרך כלים שהודחו במים וסבון או אוכל שבושל, לא תואר מעולם, בפרט שמדובר באנשים שחוסנו לצהבת B. אף כי רמה של 8 יחידות למ"ל, מוגדרת כגבולית, סביר להניח שקיים אצל בנך זיכרון חיסוני שיגן עליו. בסיכון חשיפה גבוה, כמו בעובדי מקצועות הבריאות, ממליצים על מנת חיסון נוספת, מסוג SciBvac, אם זה לא ניתן מלכתחילה (ניתן לראות זאת בפנקס החיסונים). סוג חיסון זה נחשב אימונוגני יותר, והוא ניתן בחלק מטיפות החלב בארץ כחיסון השיגרה. לסיכום, אם כולכם חוסנתם ונמצאתם חיוביים ברמת הנוגדנים או גבוליים לפחות, סביר להניח שאתם מוגנים ואין צורך באמצעי נוסף. במידת חשד גבוה או חוסר ידיעה של הסטטוס החיסוני כדאי לבדוק אותו ולהתחסן ב-SciBvac במידת הצורך. בברכה,

יש לי גם תינוק בן 9 חודשים שחוסן בכל סדרת החיסונים אבל לא בדקתי לו את רמת הנוגדנים כי חבל לי לדקור אותו. אצל הבן 8 הבדיקה נעשתה לפני 3 שנים וחבל לי לדקור אותו שוב. אם רוצים להימנע מבדיקות דם לילדים - מה האמצעים שכדאי לנקוט ליתר ביטחון? מבחינת שימוש בכלים/ סירים משותפים? הרי ידוע שעיקור מכשיר שבא במגע עם דם של נשא הוא מעבר להדחה במדיח (לכן נשאי הפטיטיס בי מטופלים בסוף יום במרפאות שיניים). ואם נשאר על גבי כף שאריות של ווירוס שלא הוסרו בהדחת כלים (לא רואים בעיניים) ואח"כ אכל ממנה והוירוס מגיע למערכת העיכול ושם יש מגע עם דם של ילד? תודה

שלום, אני בשבוע 16 5, לפני כשהועיים החלו דימומים וקרישי דם שכנראה נובעים משילי נמוכה שאינה מכסה את צוואר הרחם. אני עם קרישיות מסוג הומוזיגוט לפקטור ליידן 5, מזריקה מידי יום 40 קלקסן, במקביל יש לי דימום מהחניכיים בעת צחצוח שיניים. השאלה: האם הקלקסן קשור לדימומים? צריך להפחית את כמות ההזרקה כשיש דימום? מהי עמדתך בנושא? בלי קשר- מה עושים עם השיליה? צריך מנוחה? מתי היא אמורה להתחיל לעלות? אשמח למידע בנושא.

ממליץ מנוחה והמנעות מיחסי מין כל עוד יש דימום לגבי קלקסאן ניתן להמשיך אלא אם דימום מאוד משמעותי לפי בדיקת רופא מטפל לגבי השליה ממתינים ובחלק מהמקרים " מתרוממת"