השתלת עצם עצמית בלסת: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

השתלת שיניים: כל מה שחשוב לדעת

לפעמים לא ניתן עוד להציל את השן, ואז משתילים במקומה שן מלאכותית, שיכולה להחזיק מעמד שני עשורים ויותר. מדריך על השתלת שיניים השתלת שיניים היא הליך כירורגי שבו מוחלפת שן עם הרס כותרת נרחב או שן עם סיכויי, הצלחה קלושים בשיקום על ידי כתר בשן מלאכותית, בעלת איכות חומר ואסתטיקה הזהות לתכונות השן המקורית, ולעתים קרובות אף עולות עליה.הליך זה נדרש במקרים של חוסר שן, דלקת בסב חוד השורש או איבוד שיניים, כתוצאה מתאונות ספורט או טראומה. לעתים איבוד שיניים נובע גם מהרס של שן או אפילו של חלק ממנה - כותרת או קצה - שלא ניתן לשקם בלי להחליף את השן כולה.כאשר השן נשברת עלול להיגרם תהליך דלקתי שבסופו מאבדים את השן (במידה ולא תטופל בזמן). במקרים אלו, הרופאים המטפלים לא תמיד יבחרו בטיפול שורש, שכן לטיפול זה יש טווח קצר מאוד של הישרדות בפה, עקב אובדן חומר שן רב מה שגורם להיחלשות השן, ובמקרים מסובכים מומלץ יותר לעקור את השן...
ללמוד עוד על השתלת עצם עצמית בלסת
השתלת שיניים: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

לפעמים לא ניתן עוד להציל את השן, ואז משתילים במקומה שן...

מאת: מרפאת שיניים...
10/08/2017
השתלות שיניים ועצם הלסת-תמונה

השתלת שיניים היא הליך יעיל המאפשר לשקם את הפה, אולם הצלחת...

מאת: מערכת zap...
28/11/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלת עצם עצמית בלסת?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלת עצם עצמית בלסת: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מתי נדרשת (לשם השתלת שתל) השתלת עצם ממקור עצמי (אונליי גרפט, במקום תחליפי עצם) והאם טיפול PRP הינו אפקטיבי ?

טדי שלום השתלת עצם ממקור עצמי היא אחת האפשרויות להשלמת חסרי עצם באזורים שעברו ספיגה.חסרון השיטה היא באי הנוחות למטופל לאחר הטיפול(נפיחות,כאב וכו). קיימות אלטרנטיבות אחרות כמו שימוש בתחליפי עצם הנלקחים מבנק רקמות ועצם ולא מהמטופל עצמו כך שאין צורך באתר כירורגי נוסף. לגבי PRP יש לשיטה יתרון בריפוי רקמה רכה אך לא בבנית עצם. כמובן שמבלי לראות ספציפית את המקרה לא אוכל לומר מה שיטת הטיפול המועדפת.

12/03/2002 | 07:43 | מאת: אבירם
מתוך פורום רפואת שיניים

התחלתי לא מיזמן את תהליך הטיפול לקראת השתלה. בצילום C.T הרופא הבחין שחסרה לי מסה של עצם. ברצוני לקבל פרטים על השתלת עצם. נאמר לי שיש שתי אפשרויות 1. השתלת עצם על על ידי הוצאת עצם מהלסת והשתלה במקום החסר. 2. השלת עצם מן החי. ברצוני לקבל פרטים על שתי האפשרויות הללו ומה עדיף.

אבירם שלום. השתלת עצם מבוצעת באותם מקרים בהם אין די עצם לקליטת ותמיכת שתל או שתלים במקום מסוים בלסת. עלפי רוב הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית אלא אם כן נקבע אחרת מסיבות התנהגותיות של המתרפא. הסיבוכים העלולים להיגרם מביצוע שתלי עצם בלסת עליונה יכולים להיות :שטפי דם ,זיהום חיידקי ,אי הקלטות שתל העצם ויצירת SEQWESTER (שבב עצם מנותק )עד כדי דלקת בעצם OSTEOMYELITIS,אלחוש זמני או מלא של האזור כתוצאה מפגיעה בעצבים ,פריצה לסינוס ויצירת ORO ANTRAL FISTULA מעבר ישיר בין חלל הפה לחלל הסינוס, בעיקר בעת ביצוע SINUS LIFT (הרמת הסינוס ) עלולה להתפתח סינוסיטיס חריפה . רוב הנ"ל ניתנים להתמודדות ע"י הכירורג שמבצע את השתלת העצם . לגבי שיעור הצלחת ההשתלה של העצם זה נמדד באחוזי הישארות העצם השתולה לטווח של לפחות 5 שנים . ההצלחה תלויה בראש וראשונה בסוג השתל כאשר ההצלחה גדולה מעל 85% כאשר מבצעים השתלת עצם ממקור עצמי ממקום אחר בפה מהמרפק או מעצם הסנטר ואפילו מעצמות אגן הירכיים . השתלים העשויים עצם ממקור בעלי חיים טחונה מיובשת וקפואה FREEZE DRYED BONE הם עם אחוז השרדות מועטה יותר כ70% .ולתערובת עצם עצמית עם עצם ממקור בעלי חיים יש אחוזים של היקלטות העולים ככל שכמות העצם העצמית רבה יותר בין 70%-85% אחוז הנמוך ביותר של הישרדות יש לעצם ממקור בעלי חיים בתוספת HIDROXY APATIT קרוב ל60% . ניתוח הרמת סינוס הוא עם שעור הצלחה התלויה במקור העצם ובמיומנות המנתח בין 55%-85% . ניתן לחזור על כל אחת מהפעולות הכירורגיות הנ"ל עד להשגת עצם קומפקטית ועבה דיה .

האם יש סיכונים בהשתלת עצם בלסת עליונה ? תחתונה ? סיכויי הצלחה ? סיכויי הצלחה בהשתלת עצם ואחריה השתלת שיניים ?

14/01/2001 | 01:33 | מאת: עודד שרון
מתוך פורום רפואת שיניים

תשובה מקיפה תקבלי בוודאי ממנהל הפורום.כדאי לך לבקש התייחסותו גם להרמת סינוס (שהיא פרוצדורה המתייחסת ללסת העליונה אולם שונה מאד מכל שאר הפרוצדורות שעוסקות בשתלי עצם).

דר' עודד שרון שלום. תודה לך על חידוד השאלה והוספת עומק ונופך לנושא כולו . שאלה זו תידון ע"י מי שעיסוקו בכך (כירורג פה ולסת ) בהקדם.

אלה שלום. איני בקיא די הצורך בטכניקות להשתלת עצם כי מעולם לא עסקתי בתחום זה והותרתי אותו בידי כירורגים של הפה והלסת . ברשותך אפנה את השאלה לכירורג פה ולסת העוסק בתחום זה ואשיב לך מאוחר יותר תשובה מלאה (ייתכן אפילו במסגרת מאמר במגזין).

אלה שלום. הסיבוכים העלולים להיגרם מביצוע שתלי עצם בלסת עליונה יכולים להיות :שטפי דם ,זיהום חיידקי,אי הקלטות שתל העצם ויצירת SEQWESTER ,אלחוש זמני או מלא של האזור כתוצאה מפגיעה בעצבים ,פריצה לסינוס ויצירת ORO ANTRAL FISTULA מעבר ישיר בין חלל הפה לחלל הסינוס,בעיקר בעת ביצועSINUS LIFT עלולה להתפתח סינוסיטיס חריפה . רוב הנ"ל ניתנים להתמודדות ע"י הכירורג שמבצע את השתלת העצם . לגבי שיעור הצלחת ההשתלה של העצם זה נמדד באחוזי הישארות העצם השתולה לטווח של לפחות 5 שנים . ההצלחה תלוייה בראש וראשונה בסוג השתל כאשר ההצלחה גדולה מעל 85% כאשר מבצעים השתלת עצם ממקור עצמי ממקום אחר בפה מהמרפק או מעצם הסנטר ואפילו מעצמות אגן הירכיים . השתלים העשויים עצם ממקור בעלי חיים טחונה מיובשת וקפואה FREEZE DRYED BONE הם עם אחוז השרדות מועטה יותר כ70% .ולתערובת עצם עצמית עם עצם ממקור בעלי חיים יש אחוזים של היקלטות העולים ככל שכמות העצם העצמית רבה יותר בין 70%-85% אחוז הנמוך ביותר של הישרדות יש לעצם ממקור בעלי חיים בתוספת HIDROXY APATIT קרוב ל60% . ניתוח הרמת סינוס הוא עם שעור הצלחה התלויה במקור העצם ובמיומנות המנתח בין 55%-85% . ניתן לחזור על כל אחת מהפעולות הכירורגיות הנ"ל עד להשגת עצם קומפקטית ועבה דיה .