פורום עין יבשה - אבחון וטיפול

עין יבשה היא תופעה שכיחה, ומחקרים מראים שלמעלה מ-15% מן האוכלוסייה סובלים ממידה כלשהי של תסמונת עין יבשה אף כי חלק גדול מהסובלים אינם מודעים לכך. יובש עיני נוצר כתוצאה מפגיעה בכמות או באיכות הדמעות. בין הגורמים הרבים לעין יבשה כלולים: גיל, תהליכי דלקת בעין החיצונית, הרכבה של עדשות מגע, מחלות שונות, נטילת תרופות, תנאי מזג אוויר, חשיפה ישירה למזגן או זיהום אוויר, עבודה מאומצת במחשב, ניתוחי עיניים ואלרגיות. יובש עיני מתבטא בצריבה, תחושת גוף זר או תחושת יובש, רגישות לאור, כאב וראייה מטושטשת. הטיפול לעין יבשה כיום מתמקד בהקלה על ידי תחליפי דמעות, ושינוי הסביבה שמשפיעה על היובש בעין; אם לא מטפלים ביובש העיני התופעה עלולה להפוך לכרונית. נוסף לתחליפי הדמעות ישנה תרופה שמקטינה את התהליך הדלקתי אשר גורם ליובש ומטפלת בבסיס הבעיה. חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עיניים מומחה מוקדם ככל האפשר ולהתחיל טיפול ליובש בשלבים מוקדמים על מנת למנוע מצב בלתי הפיך. למעבר לפורום לחצו כאן.
496 הודעות
485 תשובות מומחה

מנהל פורום עין יבשה - אבחון וטיפול

10/10/2019 | 11:46 | מאת: סהר אוליאל

עברתי ניתוח מסוג לאסיק ביום ראשון , רציתי לשאול מתי אפשר להתקלח ולחפוף ?או להרטיב את העיניים מבלי לסכן את העיניים.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לקראת שישי שבת אפשר להתקלח עם עיניים סגורות ללא כל חשש אפילו אם יכנסו מים שלא בכוונה.

30/08/2019 | 07:46 | מאת: ע

לפני 5 שנים נפצעתי בפעילות מבצעית ומאז אני סובל מאבנים בעיניים. אין לי מושג אם התופעה באה פתאום או שהיא אכן קשורה לפציעה. התפתחה לי צלקת פנימית על כל עפעף ימין שגורמת לחיכוך עם האישון. אני סובל ובמהלך כל התקופה הזאת ראיתי כבר למעלה מ-20 רופאים שהמליצו לעשות/לא לעשות כל מיני דברים. כמו לדוגמא- 1. ניתוח להוצאת אבנים. 2. ניתוח לייזר להורדת ההצטלקות. 3. כריתת חלק מהעפעף והשתלת עור פנימי של אישה (אם אני לא טועה מדובר כל חלק מהשלייה). 4. הרכבת עדשת מגע למניעת החיכוך. 5. להמשיך להוציא את האבנים אחת למס חודשים. לגבי 3 הניתוחים אין רופא שמתחייב על כך שאכן יצליחו או שמתחייב על סיכויים גבוהים להצלחה. יתרה מכך, בניתוח של הורדת ההצטלקות או הכריתה החלקית נאמר לי כי אחוזי ההצלחה הם כאלה: 33% שהניתוח יצליח ותהיה הקלה מיידית. 33% שלא יהיה כל שינוי. 33% שתהיה הרעה עד כדי עיוורון. בפשטות.. מדובר בהימור לא פשוט. הרכבתי עדשת מגע למעלה מחודשיים אבל התחילו לי כאבי ראש ולא הצלחתי להתמקד ולפקס את העין. להמשיך להוציא את האבנים?? אין לי כבר כוחות לזה!! כל מספר חודשים זה מעין ניתוח שבדרך כלל לא מעביר את הכאב ומלווה בכאבים מטורפים! באחת הפעמים נגעה לי הרופאה בעצב שנמצא בעין וגרמה לי לעילפון. בקיצור, אני לא מקבל את זה ! הרפואה כל כך מתקדמת בעולם ואין טיפול נורמאלי לבעיה קטנה. מחכה לרופא שיציל את הכבוד של עולם הרפואה וימציא משהו פשוט שיחסל את השטות הזאת.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן נשמע כבעיה פשוטה אבל לעיתים זה יכול להיות מאוד מורכב. מצד שני ברור לך שהפיתרון לא יכול להינתן בדרך של כתיבת שאלה בפורום.

27/08/2019 | 11:45 | מאת: ג'ולי

שלום רב, בת 49, תופעה שהחלה בשנה האחרונה: לאחר שנת לילה, מתעוררת עם תחושה שלא יכולה לפתוח העין. כאילו האישון נדבק לעפעף ואם אפתח אותה האישון יזוז או יצא ממקומו. לוקח כמה דקות במהלכן מנסה בזהירות לפתוח העין לאט לאט, עד שתחושת ההידבקות מתפוגגת. איני יודעת אם הנל קשור לפורום הזה. שואלת כי חוששת מנזק עתידי. המון תודה.

שלום רב, התופעה אכן קשורליובש בעיניים. ממליץ בהמשך על ביצוע קומפרסים מים חמים עם מגבת פשוטה על פני העיניים למשך 3 דקות ואם אין שיפור להזליף גל להרטבה של העין לפני השינה.

02/09/2019 | 14:52 | מאת: ג'ולי

המון תודה

21/08/2019 | 02:14 | מאת: שיר

שלום, אני סובלת מאלרגיה לעדשות שגרמו לעניים יבשות (או שהיובש גרם לאלרגיה...). רופא עניים נתן לי מרשם לטיפות עניים "היאלורוניקס פרי" שצריך להשתמש כל החיים, האם יש בעיה להשתמש בטיפות ג'נטיל במקום? מה ההבדל בין הסוגים? (אין לי עניין להחליף לתמיד פשוט זה מה שהיה בבית מרקחת...) . כמו כן על הבקבוק כתוב שאין להשתמש לאחר 28 יום מהפתיחה, האם זה באמת בעיה? ׁ(אני לא יודעת אם זה חשוב אבל היובש מתבטא בתחושת עייפות ועפעף שלא נפתח טוב)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין הבדל משמעותי העיקר שתהיה הקלה ביובש. ניתן להשתמש בטיפות גם מעבר ל 28 יום.

18/08/2019 | 07:29 | מאת: עירית

לאחר אכילת ליצ'י אחד בלבד קיבלתי יובש קיצוני בגרון וגם בעיניים.מה גרם לזה? והאם זה ייקח זמן עד שיעבור.סובלת מיובש בעין קבוע אך לא ברמה קיצונית כזו

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככל הנראה תגובה אלרגית ולא יובש.

06/08/2019 | 18:23 | מאת: שולי.

שלום רב, בן 41 חשד לגלוקומה ובעין אחת CSR, (שלדעת הרופאים, אין מקום להתערבות בשלב זה, אלה רק מעקב). נוטל לעיתים טיפות למניעת יובש, בד"כ: וי-קרימה, לאחרונה הומלץ לי ע"י הרוקחים על טיפות עיניים "בפנטן" שעמידות יותר, אך מכיון ה-CSR שכחתי לשאול, האם מכילות סטרואידים או משהו דומה..? (שכידוע יכולות להחמיר את מצבי), ממתין לתשובה ולא נוטל בינתיים. תודה מראש על זמנך.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אין מניעה יכול להתחיל טיפול בבפנטן לעין יבשה!

12/08/2019 | 17:28 | מאת: שולי.

רב תודות!

28/07/2019 | 12:39 | מאת: דורגו

שלום, בן 21 אני מזה 4 שנים חש קושי רב בשגרת היומיום. סינוור מאוד חזק, קושי להתסכל על דברים ולהתפקס עליהם. זה גורם לעיניים שלי לרטוט בצורה חזקה ועל כך גם לכאבי ראש. מתקשה להבין פרטים רחוקים גם כן אף יותר. בשעות הערב אני חש הקלה גדולה יותר. כלומר חשיפה לאור/פנס מחמירה את הבעיה. כשאני מרכיב משקפי שמש אני חש הקלה לפרק זמן קצר. התחושה בעין היא של יובש אבל לא נמצא שום דבר שגרם לי לשיפור משמעותי. נאמר לי על יובש בקטנה ושהראייה מצוינת. אבל אני מאוד מתקשה לנהל את חיי היומיום שלי. אשמח לייעוץ, תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קשה לי להעריך במה מדובר יש צורך בבדיקה.

22/07/2019 | 19:33 | מאת: יעל 2

שלום לך, אנימ רכיבה עדשות מגע קשות מגיל 15. כיום בת 44. בגדול בעבר אמרו לי שיש לי יובש אבל עדיין הרכבתי עדשות ולא הרגשתי דבר. לפני שנתיים הייתי אצל אופטומטריסט אחרי הפסקה קלה ושאלתי אם זה בסדר? ועדיין עשה לי עדשות. והיה סביר. כעת מחודש מאי יובש קשה. לא מצליחה להרכיב את העדשה חשבתי בהתחלה שזה דלקת רופא עיניים אמר יובש איך יכול להיות יובש רק בעין אחת? אח"כ עבר לי לעין השניה. כיום אני קמה בבוקר עם כאבים ששמה כל הזמן טיפות אני בלי עדשות ממאי. עדיין לא מצליחה להרכיב. וקשה לי בבוקר מתי זה יעבור ? איך אפתור את הבעיה , הטיפות לא עוזרות. יש טעם לחזור לרופא, הוא יוכל לעזור?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ממליץ בהחלט לשוב לרופא לבדיקה. בנוסף ידוע כי אחד הגורמים ליובש בעיניים היא הרכבה ממושכת של עדשות מגע.

24/07/2019 | 13:48 | מאת: יעל 2

תודה

28/06/2019 | 07:03 | מאת: יעל

הי השתמשתי בעדשות רכות יומיות שנה וחצי, שמתי המון סיסטיין אולטרה למנוע יובש (לא ידעתי שלא מומלץ חומר משמר עם עדשות) לפני חודש החל אודם קשה בעיניים. הפסקתי עדשות ניגשתי לרופא...קיבלתי אנטיביוטיקה שאחרי שבוע הבינו שלא מועילה. הרופא אמר אולי דלקת ויראלית..אחרי זה אולי אלרגיה קיבלתי סטרואידים ועוד...כלום לא עוזר. ברגע שהפסקתי הכל , על דעת עצמי כי כלום לא עבד,והתחלתי לשים טיפות ללא חומר משמר (איירוניק) ובלילה גל ״הילו ג׳ל״ יש שיפור באןדם...הדרגתי מאוד אבל יש... יכול להיות שכל מה שקרה פה היה רק יובש חריף? (היה רק אודם, שבילים אדומים בעיניים ללא גרד ללא הפרשות) האם אם אמשיך בטיפול ליובש אוכל לשוב לשים עדשות? הפעם אזליף טיפות בלי חומרים משמרים כמובן...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יתכן והיה מדובר ביובש בלבד, אך הסיכוי שהאודם היה על רקע עדשות הוא סביר יותר. אני ממליץ לנסות ולהימנע מעדשות עד כמה שניתן.

27/05/2019 | 23:16 | מאת: לי

שלום דוקטור לוינגר, כבר מזה שנה שיש לי תחושת דלקת בעין ימין. העין נהיית אדומה בלי שום סיבה, במיוחד כשאני לא מנקה ושוטפת את הפנים בימים מסויימים. האדמומיות בעין מחמירה גם כשאני מול מסך המחשב לאורך זמן וגם מול מסך הפלאפון. לפחות שישה (מספר לא מומצא) רופאי עיניים ניסו לטפל בי באמצעות סטרואידים כי טענו שיש לי דלקות בעיניים. וגם ניסו לטפל בי באמצעות טיפות אלרגיה. עם מרשם ובלי. לא ממש עוזר.. התחושה המוזרה עדיין שם. רופאי העיניים כבר לא יודעים איך לטפל בי. התחושה המוזרה היא בעצם שקצת קשה לי להזיז את העין, אני מצליחה להזיז אותה אבל יש תחושה לא נעימה. בבדיקות עיניים יוצא שהעין שלי תקינה לחלוטין, ראייה 6/6, לחץ תקין. אמרו לי גם שהעיניים שלי אולי מגיבות למשהו ושאני אלרגית למשהו. ביצעתי בדיקות אלרגיה (חומרים נשיפים) ובבדיקה באיכילוב לא נמצאתי אלרגית לשום דבר. אני בקושי מריחה דברים, תמיד יש ליחה ואני מרגישה קצת מנוזלת, העיניים שלי (שתיהן) מגרדות לפעמים ויש תחושה מציקה. הפנו אותי לאלרגולוג הוא לא מצא שום דבר חריג בי. עין ימין שלי תמיד מרגישה מוזר. כאילו יש דלקת. עין שמאל לא מרגישה מודלקת אבל כן יש תחושה של גירוד לפעמים. בזמן האחרון התחלתי לנקות את העיניים באופן יסודי יותר ועין ימין כבר לא אדומה כמו פעם, אך עדיין מרגישה מודלקת. וכשאני מול מסכים האדמומיות חוזרת. ביצעתי בדיקות דם, שהצביעו על CRP מעל 5. (יצא לי 6 נקודה משהו). ביצעתי בדיקות דם שוב ויצא בCRP אותה תוצאה. הרופאה הפנתה אותי לבדיקת שקיעת דם, ESR, והבדיקה יצאה תקינה. ערך של 16. אפרט על עוד ממצאים בגוף שלי ואולי זה יעזור להבין את התמונה הכללית טוב יותר. אובחנתי עם תסמונת תסמונת השחלות הפוליציסטיות. (ריבוי זקיקים בשחלה ימנית). מצאו לי גם מעט נוזל בדוגלס בבדיקת אולטראסאונד אגני שביצעתי במרפאת נשים. נצפתה פעילות מעיים ערה (שזה הגיוני, הבטן שלי תמיד נפוחה לא משנה מה). בבדיקת MRI ראש מצאו לי מעט נוזל במסטואיד שמאל. אני חושבת שיש לי בעיה, אולי דלקת בגוף, (אולי עין יבשה בכלל..) אבל אני לא מצליחה להבין מה והרופאה לא אומרת לי מה עוד ניתן לעשות בנידון. חשוב לי לציין שאני נוטלת גלולות למניעת הריון מסוג "מליאן", אך גם לפני נטילת הגלולות תחושה זו הייתה קיימת. אולי פחות אבל קיימת. אני כבר משתגעת ואשמח מאוד לעצה. אם יש אפילו צ'אט כלשהו שאוכל לשוחח איתך בו, אשמח מאוד. תודה, לי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ראשית אני מבין מאוד את המצוקה בה את נמצאת אך לצערי זה לא הפורום בו ניתן להמליץ על טיפול מאחר וציינת דברים רבים מאוד שיש להתייחס אליהם. בכל מקרה יש צורך בבדיקה מדוקדקת.

22/05/2019 | 06:24 | מאת: מאיה

עברתי לפני שנה וחצי קטרקט בעיניים. יש ימים שאני רואה מטושטש יום יומיים ואחרי כן זה חוזר למוטב. מה אני אמורה לעשות במצב זה? אם אני אחזור לעבודה זה די יכול להפריע לעבודה שוטפת, כרגע אני לא עובדת.

לקריאה נוספת והעמקה

לום רב, ככל הנראה ביובש בעיניים המופיע לסרוגין. עבודה שוטפת מול המחשב יכולה להחמיר את היובש.

14/05/2019 | 16:47 | מאת: יהודית

שיתוק בפנים מסוג פצאליס שבו עין אחת לא נסגרת ועין שניה קשה לפתוח אותה בקצור חצי פנים משותקות ומעוותות . האם שיתוק הפנים בסוג פצאליס יכול להיגרם גם לאחר 4 ימים מאירוע מוחי? מה לעשות לגבי העין שנשארה פתוחה שלא תתייבש. האם לשים בתוך העין הפתוחה משחה אנטיביוטית מסוג סינטומיצין ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, משחת סינטומיצין בכמות מכובדת הינו טיפול טוב, בכל מקרה ממליץ על מעקב רופא עיניים באדיקות. כמו כן ניתן לחבוש את העין בשינה בלילה

01/05/2019 | 08:45 | מאת: שיר

לאחרונה ברגע שאני דומעת (מכעס, עלבון, צחוק, שמחה מסיבות פנימיות ולא חיצוניות כמו רוח או שמש) הדמעות ממש צורבות. כך שאינני יכולה לפקוח את העין וכואב (כמעט כמו כאב של חומר לחיטוי עדשות- זוכרת מעברי) אם אני בוכה ממש הצריבה פוחתת עד נעלמת. ממה יכול לנבוע דבר שכזה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הצריבה לא מהדמעות אלא מיובש הגורם לצריבה ואז רפלקס חזק של דמעת. בקיצור הפוך עך הפןך

02/05/2019 | 08:26 | מאת: שיר

תודה. אבל הדמעות מגיעות מבכי רגשי. זה לא שמציק לי משהו בעין ואז היא דומעת. האם בגלל שהעין יבשה, גם אם לא מציק, אז ברגע שיש דמעה היא צורבת?

שוב שלום וסליחה על העיכוב בתשובה. אם כן אין לי תשובה לתופעה שציינת

14/04/2019 | 18:33 | מאת: IPL

שלום , האם מותר לעשות טיפול במכשיר IPL לעיניים אחרי חודשים ב זריקות בוטורס באזור המצח והעיניים ?

לקריאה נוספת והעמקה
14/04/2019 | 18:34 | מאת: IPL

חודשיים אחרי הזרקת בוטוקס ***

שלום רב, לא ידוע לי על השפעה של מכשיר ה IPL על בוטוקס.

15/04/2019 | 13:25 | מאת: IPL

תודה על תשובתך ד"ר. אני רוצה לשאול את השאלה בצורה אחרת ברשותך . האם מותר לבצע טיפול IPL אחרי בוטוקס ? או שיש מניעה להתנגשות שני הטיפולים ביחד ?

שלום שוב, לא ידוע לי על התנגשות בין שני הטיפולים. כמובן שהיתי מחכה בין טיפל לטיפול לפחות כחודש.

04/04/2019 | 11:20 | מאת: משה

רופא עיניים אמר לי לקחת שבועיים טיפות סיסטיין חמש פעמים ביום. האם אני יכול להשתמש בבקבוקון אחד 5 פעמים, או שבכל פעם אני חייב לפתוח בקבוקון חדש?

שלום רב, יש להשתמש באותו הבקבוקון 5 פעמים ביום

12/03/2019 | 09:47 | מאת: רווית

לי הכי עזר דיקור ממליצה על דליה וינר בחיפה פטרה לי בעיה של שנים של עינים יבשות וצורבות

שלום דוקטור לפני כשבועיים נכנס לי כנראה משהו לעין לאחר שהייתה סופת חול. זה לא עבר במשך כמה ימים והלכתי לרופא. הוא אמר שצריך טיפות סטרודקס וטען שהעין אדומה וזה קורה בדרך כלל לאנשים שיש להם בעיות פרקים (בחיים לא היה לי). בקיצור לאחר 12 יום טיפול עם טיפות סטרודקס, האדמומיות עברה בעין אבל יש תחושה של משהו בעין טורדני מאוד... אין כלום בעין וזה מאוד מקשה עליי, במיוחד כשיש שמש זה מקשה על העין.. אשמח לעזרתך לדעת מה זה, תודה

שלום רב, לצערי קשה לדעת יש צורך בבדיקת עיניים

17/02/2019 | 01:15 | מאת: רונה

שלום רב, לפני כשנתיים התחילו לי כאבים חזקים בעיניים, זה מתבטא בכאבים חזקים, נפיחות וגרד בעיניים על בסיס יום יומי. הייתי בבדיקת אצל רופאים שונים והם אומרים שזה לא דלקת אך לא יודעת מה הסיבה לכך. אני שמה כבר תקופה ארוכה מקסיטרול וזה מידי פעם עוזר אבל הכאב קיים תמיד. האם יכול להיות שבמדובר בעין יבשה? אם כן, מה הטיפול לכך? אשמח לתשובה, אני אובדת עצות וסובלת מאוד.

לקריאה נוספת והעמקה

לום רב, יתכן ומדובר בעין יבשה אך קשה להעריך רק על פי התיאור שציינת, יש צורך בבדיקת עיניים מקיפה.

12/02/2019 | 01:14 | מאת: אלי

בחודשיים האחרונים אני רואה פחות טוב ממה שראיתי כל החיים. אני מתקשה להסתכל על מנורות, לפעמים יש לי טישטושים כל פעם זה בעין אחרת מידי פעם כשאני מסתכל על הקיר והוא מואר אז רואה רואה כזאת נקודה אני חושב שהיא שחורה על הקיר שאני מזיז את העניים אז הנקודה זזה איתי על הקיר וגם בחושך כשאני מביט לתקרה כמה שניות אז מופיע לי מרובע כזה ירוק משהו מוזר ומציק טילים!!! לא יודע מה לעשות אני בפחד

שלום רב, ראשית כדי להירגע ובהמשך יש לפנות לבדיקת עיניים.

10/02/2019 | 00:50 | מאת: משה

שואל את שאלתי לאחר שנבדקתי אצל כמה וכמה רופאי לכל אחד גרסא משלו מדוע נוטות בלוטת העין ( והמבומיאן ) להיסתם וליצור על העפעף מן שלפחויות , הן אמנם לא נהפכות לשעורה אבל הדבר משפיע על תחושת העייפות בעין , כיוון שהעין לא מקבלת את הדמעות בגלל שהצינוריות נוטות להסתם , שאני מטפל בקומפרסים יש הטבה , אבל אני רוצה לדעת את שורש הבעיה ומה הטיפול האפשרי , לדוגמא , בעבר סבלתי מאקנה בפנים הייתי מטפל ושוטף , אך לבסוף לקחתי ראוקטן שפתר את הבעיה לצמיתות, לפי מה שאני מעלה על דעתי זה על אותו עיקרון הפרשות יתר של שומן שגורמות לסתימה בבלוטה , שאלתי האם יש לעשות משנו שיפתור את הבעיה בעין לצמיתות ? יש לציין שאני לאחר הסרת משקפיים בלייזר האם יש קשר נבדקתי אצל רופא עיניים שונים , אבל כל אחד בדק אותי שמצצב העין שונה בגלל שלפעמים טיפלתי ולפעמים רציתי לראות איך העין מגיבה ללא התערבות בנוסף יש לי רגישות יתרה לריסים כתוצאה מכך שהעין עייפה ונפתחת פחות ולכן אני מרגיש כל הזמן את הריסים בין העפעף העליון לתחתון מן דביקות כזאת בינן הריסים העליונים לבין עצמם ובין הריסים העליונים לתחתונים

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, נתחיל מהסוף, הסיבה לא ברורה עד הסוף מה הסיבה לחסימת הבלוטות. לא מדובר רק בהפרשה מרובה אלא גם שהיא סמיכה גם כן וגורמת לחסימה. בנוסף יש קשר בין הטיפול בעור והבלוטות בעפעפיים מאחר והן מאותו הסוג. צר לי אך אין פיתרון של הבעיה לצמיתות אלא תחזוק קבוע של העפעפיים על ידי קומפרסים מים חמים וניקיון העפעפיים.

11/02/2019 | 00:34 | מאת: משה

תודה על תגובתך אבחנה אחרונה הייתה של מנתח מומחה שטען שזוהי דלקת של הלחמית ונתן לי אופטליסט , במהלך היום אני מרגיש צריבה ושריפה , תחושה שהעין באמת אלרגית או דלקתית עין לא שקטה לנשימה . דבר שלא קרה לי אפעם . מה אפשר לעשות בנוגע לזה? משתדל לטפל בעפעפיים אך אני מרגיש שהבעיה מתחילה בעין עצמה בדלקת שאני לא מצליח להבין מהי וכיצד לטפל בה שלא תחזור יש לציין שלקחתי סטרואידים זה הטיב את המצב אבל שהפסקתי זה חזר , אין באפשרותי וברצוני להסתמך על טיפול זה מודע להשלכותיו

11/02/2019 | 00:39 | מאת: משה

אם יש באפשרותך לעזור לי באופן פרטי (דרך קופח/או באמצעות תשלום רופא פרטי ) אני מאוד אשמח אני יודע שאתה מנתח ברשת עיניים. אשמח לפתרון מותש מהסאגה הזו שלא נגמרת מאחר ואני מתכנן לטוס לתקופה ארוכה זה משבש לי את התוכניות

03/02/2019 | 14:00 | מאת: אהרן

שלום וברכה רופא עיניים צבאי רשם לי טיפות ג'נטיל לשימוש מתמשך עקב יובש בעיניים - לשימוש ע"פ צורך. כעת כשהשתחררתי ואני רוכש טיפות , הג'נטיל יקר יחסית בעיקר בגלל הצורך לזרוק בקבוקון חודש לאחר פתיחה גם אם בקושי השתמשתי בו. האם יש תחליף אחר לטיפות אלו? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי אני לא יודע בדיוק את מחיר הטיפות האחרות ויתכן שהן יקרות יותר. אם יוצא מעט מעל חודש להשתמש בטיפות ככל הנראה לא יקרה כלום

28/01/2019 | 17:11 | מאת: קטקט

שלום אני מרגישה כבר מזה חודש כמו חול בעיניים. קיבלתי מרופא אחד טיפות על בסיס קורטיזון כי נאמר שיש לי דלקת. אכן ניכר שיפור קל אך עדין עם תחושה של גרגירי חול. הלכתי לרופא אחר שאמר לי שזו אלרגיה וקיבלתי טיפות אחרות בשם לוטמקס. יש שיפור קל אבל עדין עם אותה תחושה ובמהלך היום אני עם טיפות סיסטיין בנוסף. ההרגשה שהטיפות סיסטיין עוזרות. האם לדעתך מדובר פשוט על יובש בעיניים ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בהחלט יתכן ומדובר ביובש על אחת כמה וכמה עקב השיפור עם הטיפול בתחליפי דמעות

25/12/2018 | 19:42 | מאת: רפי

שלום, בזמן האחרון אני מרגיש שהעיניים שלי מרגישות כמו אבנים שאני נוגע בהן... מה יכול לגרום לזה והאם זה מצריך ביקור רופא?

שלום רב, הסימנים מתאימים ליובש בעיניים, אני ממליץ על בדיקת רופא בכל מקרה יתכן ומדובר גם בגורם אחר.

24/12/2018 | 22:13 | מאת: ריטה

עברתי לפני חודש אינטרלאסיק ומאז יש לי כאבי תופת בעין מהיובש הטיפות הצמיגות עם החומצה ההאלרונית כואבות ומנפחות לי את העפעפיים. האם יש קשר בין היובש לבין הראייה המטושטשת? מדוע יש יובש קשה בעיניים לאחר אינטרלאסיק? מה הסיבה לכך? האם זה לצמיתות לכל החיים היובש לאחר אינטרלאסיק? ומדוע הטיפות הצמיגיות עם החומצה היאלרונית מנפחות לי את העפעפעיים העליונות???

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככל הנראה עקב הניתוח החמיר היובש בעיניים. היובש גם יכול להשפיעה על חדות הראיה ולכן ההמלצה והטיפול עם תחליפי דמעות. על פי התיאור יתכן ויש לך רגישות או תגובה אלרגית לטיפול. אני ממליץ לפנות שוב לרופא המטפל ולשקול להחליף את סוג הדמעות

13/12/2018 | 12:33 | מאת: ישראת

התחלתי טיפול בטיפות אלו לפני שבועיים, השאלה שלי היא תוך כמה זמן אתחיל להרגיש שיפור העין עדיין אדומה וסובל מיושב בעין

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לעיתים חודשיים מתחילת הטיפול

עברתי לפני יומיים ניתוח לייזר בעיניים האם מותר להחליף את הטיפות שקיבלתי שנקראות טירס "נטורל פרי" בטיפות אחרות כמו: "קומפורט שיילד" או "סיסטיין באלאנס" או "בפנטן"?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, בהחלט כן !

04/12/2018 | 22:47 | מאת: אלי

שלום, אני בן 67, בריא לגמרי ופעיל. לפני כמה חודשים שמתי לב לכך שעיני דומעות כאשר אני קורא ספר, בעיקר כאשר התאורה אינה חזקה. ממה נובע הדבר ומה ניתן לעשות לגביו? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הדבר נובע ככל הנראה מירידה בתדירות המצמוץ עקב מאמץ במהלך הקריאה. ממליץ לבצע הפסקות קצרות ולהגביר את התאורה

29/11/2018 | 11:27 | מאת: יוסי

שלום, העפעף שלי קצת נופל ובגלל זה אני רואה קרני אור בלילות (כנראה שהריסים קרובות מדיי לאישון) חשבתי פשוט ממש לקצץ את רוב הריס. השאלה היא אם זה יכול לפגוע בעין או לגרום לעין יבשה כי אין הגנה של הריסים מאבק וכד' אני לא מעוניין לעשות ניתוח כרגע

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רס, במידה ויש צניחה של העפעף עם מצב של ריסים במפתח האישון יש צורך בבדיקה של רופא אוקולופלסטיקאי ולשקול אופציה של ניתוח במקום קיצוץ הריסים.

22/11/2018 | 16:09 | מאת: נירית

במידה ונמצאים בבית ומסתכלים מהחלון החוצה ויש ברקים ביום(ולא בלילה!)האם אפשר להפגע בעיניים מברק? והאם יכול להחמיר יובש קיים בעיניים?או לגרום לתחושת טשטוש בראייה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ממש לא!

11/11/2018 | 06:59 | מאת: טל

שבוע אחרי הלייזר שפשפתי תעיניים ואחכ שמתי לב שעין אחת רואה פחות טוב ממה שראתה. לגיטימי? יסתדר לבד? שבוע טוב :)

שלום רב, ממליץ להמתין, שבוע לאחר ניתוח הינו זמן קצר עד להחלמה מלאה מהניתוח.

04/11/2018 | 14:03 | מאת: דנה

1) האם בניתוח לייזר בשיטת האינטרלאסיק יכול המתלה הקרנית להיתלש ממיקומו ולצאת מהעין בשלמותו? אם המתלה קרנית יוצאת מהעין בחיתוך של הלייזר אז מאבדים את הראייה? 2) כתוב שהניתוח גורם לזיהום ודלקות שונות: לאחר הניתוח, העין חשופה לזיהומים רבים, והמטופל ממשיך טיפול אנטיביוטי או בסטרואידים. וכתוב שלעיתים הטיפול האנטיביוטי מתגלה כלא יעיל ומתפתח זיהום שעלול להוביל לאבדן ראייה. אחד הסוגים של דלקת נפוצה הנגרמת מזיהום מכונה “חולות סהרה” והיא עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות העין. האם זיהום בעיניים לאחר ניתוח לייזר יכול לגרום לאובדן הראייה? 3) האם אסור לצאת בחוץ לאחר ניתוח לייזר? 4) האם לפני הניתוח צריך להשים טיפות אנטיביוטיות? 5) הבעיה העיקרית היא שאני לא רואה ברור כל כך במשקפיים. כשאני רואה בלילה שלטים וכתוביות של טלוויזיה בחושך אני רואה את המסך מטושטש עם המשקפיים. ובבדיקת ההתאמה האופטימטריסטית אמרה שהמספר של המשקפיים הוא המספר שלי ושלפיו יתבצע הניתוח. אז זאת בעיה! מה אחרי הניתוח אני אראה בחושך מטושטש ולא ברור? 6) האם לא תהיה לי ראיית 6\6 לאחר הניתוח? 7) אם גודל המספר לאחר הניתוח לייזר אז אפשר להרכיב בעיניים עדשות מגע עם מספר? 8) האם אפשר לאחר הניתוח להרכיב עדשות מגע צבעוניות ללא מספר? 9) אם יוצאים מהבית לאחר ניתוח לייזר וחודר חיידק לעין אז יכול להיות זיהום חמור שמוביל לפגיעה קשה בראייה ולעיוורון?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, עניתי כבר במסגרת פורום אחר

31/10/2018 | 00:00 | מאת: עינב

שלום דוקטור מגיל צעיר אני ממצמצת המון וגם חזק יותר מאנשים אחרים,הייתי אצל המון רופאי עיניים ששללו יובש בעיניים אבל המליצו על טיפות עיניים(דמעות מלאכותית)שלא עוזרות-מרגיעות אבל לא מעבירות את המצמוץ,בילדותי גם סבלתי המון מדלקות עיניים האם יש קשר?אני ממש סובלת...

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יתכן ומדובר בדלקת כרונית של העפעפיים או אלרגיה יתכן ועקב הדלקות בעבר התפתח לך הרגל של מצמוץ.

שלום ד ר, בת 23 לא עברתי ניתוחים בעיניים, ראייה טובה ברוך ה . חודשיים וחצי אחרי לידה התחילו לי כאבי ראש חזקים וסלידה מאור לאחר מכן נהייתה תופעה של הילה סביב מקור אור. הלכתי לרופא עיניים לא מצא שום דבר חריג, עשיתי ct ראש בשיבא תל השומר לא נמצא כלום. הלכתי לחוות דעת נוספת אצל מומחית עיניים בדקה לחץ עין, כלי דם ועצב העין והכל נמצא כתקין מלבד צילינדר של חצי בעין ימין ומספר ממש ממש ממש קטן ל2 העיניים. רציתי לדעת ממה התופעה יכולה להיגרם, לאן עליי לפנות עוד להמשך טיפול ומה אפשר לעשות בכדי להקל. תודה רבה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יתכן והממצא של הצילינדר, למרות שהוא קטן גורם לתופעות שציינת

19/09/2018 | 23:33 | מאת: שקדיה

סובלת מאוד כשנה מעיניים אדומות. נאמר לי שיש לי בלפריטיס ויובש רב. קיבלתי סטרואידים למשך חודש. כשסיימתי חזרה הדלקת. וכשנתנו לי שוב סטרואידים עבר. עכשיו שוב אדום. ומפחדת שוב סטרואידים מתופעות ל.ת.ע או קטארקט. שמה שמונה עד עשר תחליפידמעות ובלילב ג'ל. אל העיניים יבשות. מה המשך טיפול נכון בקשר לזה שהעיניים מייד נהיות אדומות לאחר כל סשן של טיפות

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אם יש בלפריטיס משמעותי יש צורך לבצע באופן יום יומי קומפרסים מים חמים בהמשך אפשרות לטיפול פומי באומגה 3 או טיפל באנטיביוטיקה מסוג דוקסילין או טיפול בציקלוספורין. בכל מקרה יש צורך בבדיקה יסודית.

13/09/2018 | 13:19 | מאת: מירה

אחרי יום עבודה העיניים כל הזמן דומעות יש לי המון דמעות רואה מטושטש, ורואה אותיות בקושי. היה לי קטרקט בשתי העיניים לפני כשנה. העבודה עם מחשב, עצתך בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הרגשה לא נוחה בעיניים, צריבה, תחושת גוף זר ושינויים בראיה כל אלה הן תופעות של עין יבשה. ממליץ בהמשך על בדיקה ויעוץ של רופא עיניים ולשקול התחלה של תחליפי דמעות

13/09/2018 | 22:12 | מאת: מירה

קבלתי תחליפי דמעות בפנפן הבעיה שאני רואה במרחק מטושטש במחשב. זה נפל עלי בפתאומיות. ראיתי עד אתמול טוב.

שלום רב, ככל הנראה יש צורך בבדיקת רופא עיניים.

04/09/2018 | 09:58 | מאת: רועי

שלום, אם אני לא מרכיב משקפי שמש בבקרים העיניים שלי דומעות.. האם זה מעיד על פוטופוביה? משהו אחר?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, פוטופוביה היא באופן כללי רגישות לאור ולא ספציפית לחשיפה לשמש. ברור שעוצמת האור של השמש גדולה.

01/09/2018 | 15:12 | מאת: מירה

בת 55 אחרי שני ניתוחי קטרקט מלפני שמונה חודשים אני עובדת חלקית לומדת, העיניים מאוד מציקות, כואב, עייף, יבש, רואה נקודות. דעתך בבקשה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, ככל הנראה מדובר ביובש אך לגבי הנקודות השחורות ממליץ על בדיקת רופא עיניים

31/08/2018 | 00:23 | מאת: נירית

לפני 3 ימים השתמשתי באבקת כביסה חדשה (כביסה ידנית במים קרים)לאחר פחות מדקה עיניי התייבשוץחוץ מיובש אין תופעות נוספות.אך עברו כבר 3 ימים ללא הטבה.משתמשת בטיפות נגד יובש.שאלתי היא איך קרה הדבר?האם מאדי החומר שנפלטו לאויר.?אשמח לתשובה כדי להזהר בפעם הבאה כי אני מאוד סובלת.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, או אדי החומר או שבצורה כזו או אחרת החומר חדר לעיניים.

30/08/2018 | 17:31 | מאת: מירית

היי לפני כשנה היה לי הרפס בעין ככל הנראה ואף אחד לא עלה על סה הזמן גם מומחים בבית חולים טענו שזה ליכלוך בקרנית טיפלו בסטראודים מה שלא עזר לאחר שנה של מריחות בהתי חולים הגעתי לרופא פרטי שקבע שזו צלקת בקרנית כתוצאה מהרפס שהיה, דרכי טיפול אין חוץ מעדשות, אוסיף גם שהמספר בעין שמאל גדל, עדשות לא ממש עוזרות ורק עושות כאב ראש האם יש ישועה אחרת?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי, יש צורך בבדיקה על מנת להתייחס לבעיה שציינת מאחר המקרה מורכב.

שלום אני לא משתמש בפלפון בכלל . רק מחשב וטלויזייה שמעתי שיש איזה עדשות עם ציפויי 450??? שמגן אור כחול . האם מדובר גם מחשב וטלויזייה או רק פלפון?? קצת הסבר לנושא תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, הציפוי מונע מעבר של קרניים אולטא-סגול. כנראה שכל המסכים פולטים את הקרינה הזו וככל הנראה בעוצמה שונה.

30/08/2018 | 12:43 | מאת: דן

שלום רב מתח לא טוב לכלום. בן 70 האם בשורה רעה פתאומית ומתח יומיים יכול להחמיר יובש בעיניים? 2)להחמיר לחץ גבולי?? 3) או צפייה רצופה במחשב שלא רגיל לכך כמה שעות (לנסות בלחץ למצוא פתרון ) במספר משקפיים טיפה חזק לקריאה ( צריך להרחיקם) זה גרם ליובש וצריבה ולחץ.???? במשך יומיים שלושה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעיקרון האפשרות האחרונה של שימוש רציף ומאומץ יכול לגרום ליובש מאחר ותדירות המצמוץ יורדת. מומלץ לעשות הפסקות קצרות בעבודה מאומצת מול המחשב

האם שימוש בטיפות עיינים נגד יובש כמו רפרש פוגע בייצור הטבעי של דמעות בעין? יש טיפול מיוחד כאשר היובש נובע מניתוח לאסיק?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא, אך יש לזכור שמתחילה כמות או איכות הדמעות פחותה או פגועה. כעיקרון חוץ מטיפות יש עוד מספר אפשרויות טיפוליות אך הדבר מצריך בדיקה.

24/07/2018 | 22:46 | מאת: אביב

שלום, מלפני כשנתיים, בעקבות בכי ממושך, התחילה אצלי תופעה שנסתמות לי הנקבוביות בפנים ונוצרים פצעים במקום בו נגעו הדמעות. חשבתי שאולי ניגוב הדמעות עם הידיים הביא לסתימת הנקבוביות, אבל גם כשנמנעתי מכך הופיעו פצעים כשבכיתי. אין לי אקנה כמעט, וראיתי שוב ושוב שהפצעים קשורים ישירות במגע הדמעות בפנים. (אני מציין את זה כי אני נתקל לעתים בתגובות ספקניות כשאני משתף בכך) הפתרון שמצאתי בינתיים הוא לספוג את הדמעות עם נייר בסמוך לעין, אך עדיין מרגיש שיש איזושהי בעיה שחשוב לטפל בה. לא הצלחתי למצוא על זה מידע בגוגל, ונראה לי שזו בעיה די נדירה. אציין גם שבחודשים האחרונים, כשאני בוכה, מצטבר לי בזוויות העיניים ולאורך העפעפיים התחתונים חומר לבן, סמיך כזה. נראה לי שיש לזה גם קשר לעניין. האם זו בעיה בבלוטת הדמעות? הייתי שמח להבין ממה זה נובע, ואיך ניתן לטפל בזה. וכן, איזה סוג רופא/ת עיניים יכול/ה לאבחן ולטפל בכזו בעיה? איזו התמחות צריכה להיות לו/לה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא מוכרת לי תופעה של רגישות לדמעות של עצמך. לגבי ההפרשה נראה שמדובר בדלקת של הבלוטות שבעפעפים. ממליץ על בדיקת רופא מומחה.

24/06/2018 | 09:49 | מאת: ריטה

שלום. עד כמה טיפות עיניים xiidra יעילות לטיפול בעיניים יבשות? האם הן ללא חומר משמר ובטוחות לשימוש לכולם? האם כדאי לקנות אותם בחו"ל? מה המינון הדרוש ולאיזו תקופה? תופעות לוואי? האם מותר לחולי סכרת טייפ 1 מאוזנים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעיקרון תרופה יעילה לטיפול בעין יבשה. יש בה חומר משמר בכמות קטנה. היא עדיין לא משווקת בארץ אך חברת שייר מתכוונת להפיץ אותה בקרוב. המינון בדרך כלל פעמיים ביום.

11/06/2018 | 09:52 | מאת: איתן

לאבי בן 80 יש מעבר לגלאוקומה ועוד בעיות ברשתית בעיה. יש לו דמעות כל בזמן. הרופא בקופה אמר לו שיש לו יובש בעין ודלקת. ! שאלתי האם עודף דמעות זה אומר יובש בעין? או נתן במרשם רפטאי מים סטריליים ב75 שקל בקבוק בשם ססטיין אולטרה. האם זה מה שהוא צריך? זה יפתור את הדמעות?, ונתן משחה לעין אנטיביוטיקה לא טיפות. ! Tobrex. עיקר שאלתי אם הטיפות ססטיין אולטרה זה פתרון לאדם דיש לו דמעות כל הזמן? או שזו אבחנה שגויה והמרשם הרפואי זה בכלל מכירה של מוצר מדף שיווקי והאם יש טיפול לדמעות מעין כל הזמן תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לצערי לאאוכל לתת יעוץ רפואי לגבי הטיפול במסגרת הפורום.

06/06/2018 | 08:18 | מאת: ישראל קדרון

יש לי בעיה של עיניים יבשות. רופא העיניים המליץ לי לשים פלגים הנקראים : opaque herrick lacrimal plugs אבקש לדעת איפה ניתן לקנות אותם בישראל תודה על תשובתכם.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אוכל לעזור אם ידוע שם החברה המייצרת אותם.

02/06/2018 | 21:23 | מאת: אסף

שלום, אני שם ג'ל לעיניים יבשות. בכל הפעמים יכלתי להרגיש שהגל צמיגי מאוד.. בפעם האחרונה הוא היה יותר נוזלי כמעט כמו טיפה... האם עלי לזרוק את הבקבוק או שזה נורמלי? כמובן שלא עברו 28 ימים מהפתיחה והגל היה בטמפרטורת חדר

שלום רב, אין צורך לזרוק את הג'ל .

20/05/2018 | 14:11 | מאת: הלן

לאחר שכל הטיפות והמשחות לא ממש עוזרות לי קראתי על האפשרות לעשות השתלת פקקונים בעין לשימור הדמעות אודה על הסבר של הרופא והאם גם בעין מאוד רגישה תגובתית למשחות בגין צריבה ואודם ניתן לשים הפקקים והאם יש להם תופעות לוואי

שלום רב, השמת פקקים בעפעפיים הינה פעולה פשוטה. לעיתים חלק המהטופלים חשים את הפקקים למרות שהם מאוד קטנים ועדינים ואז פשוט ניתן להוציא אותם.

סבלתי מדלקת קשה בעיניים כנראה אדנו. קיבלתי המון סטרואידים פרדפורטה במשך 3 שבועות. סימני הדלקת שכללו עפעפיים מאוד נפוחים ואודם קשה עברו לפני כחודש. אלא שמזה 3 שבועות יש לי הרגשת חול בעיניים אין לי דמעות שזולגות מהעין בכלל ,ותחושת צריבה נוראיתץהילוקומוד וסיסטיין לא עוזר בכלל. האם היובש נובע מהדלקת? או זה מקרי שפתאום יש יובש? והאם זה כרוני או זמני? למי לפנות שיציל אותי מתחושת הגרד הזה בעין? תודה . ממתינה מאוד לחוות דעתך

לקריאה נוספת והעמקה

שלופ רב, לאחר דלקת באדנווירוס לעיתים יש תגובה דלקתית אשר נמשכת מעבר לדלקת החריפה שגורמת לתיפעות שציינת. ממליץ לפנות לרופא עיניים לבדיקה יתכן ויהיה צורך לחדש טיפול בסטרואידים בטיפות.

16/04/2018 | 16:17 | מאת: ברק

שלום, כשאני נח צהריים (עוצם את העיניים למשך זמן) העיניים מתחילות לדמוע. האם זה טבעי? או שגם במשך עצימה מרובה העיניים לא אמורות לדמוע

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, כעיקרון יובש לא אמור להתרחש כשהעיניים עצומות. יתכן ומדובר בתופעה אחרת. ממליץ בכל מקרה על בדיקת רופא עיניים.