נגישות
נגישות

החלפת תרופה ללחץ דם -מה לעשות??

דיון מתוך פורום  נפרולוגיה

20/04/2019 | 21:54 | מאת: שואל

שלום ד"ר , בן 67. מזה 9 שנים אני לוקח tritace 2.5 מ"ג ולחץ הדם מאוזן. קראתי מאמר בו היה כתוב שתרופה זו עלולה לגרום לסרטן העור ולכן רופאת המשפחה החליפה לי את הכדורים לוזודיפ( vasodip) 10 מ"ג פעם ביום . היום לקחתי בפעם הראשנה בבוקר כדור vasodip ולחץ הדם בשלוש מדידות שונות הוא 145/99. האם להמשיך עם vasodip? האם לחזור לtritace? האם זה מסוכן להמשיך כך?

לקריאה נוספת והעמקה

אחלק את תשובתי ל 2. בנוגע להפסקת הטריטייס: להערכתי הסיכון הסטטיסטי המוגבר במעט לסרטן עור עם התרופה לא נבדק אל מול החשיבות הרבה של התרופה לאיזון לחץ הדם ובמניעת סיבוכי יתר לחץ דם (כלומר הפחתת הסיכון לאירועים מוחיים, מחלות לב, כליה ועוד). כידוע לך, מעקב על ידי רופא עור יכול להביא לאיתור מוקדם של נגעים אלו וטיפול מהיר. ולכן איני בטוחה שבחישוב עלות מול תועלת, אכן צריך להפסיק את השימוש בתרופות אלו (דעתי האישית - לא להפסיק אלא להיות במעקב). בנוגע לווזודיפ - בהתחלת תרופה חדשה ללחץ דם, יש להמתין כשבועיים לפחות עד לקבלת השפעה מיטבית (ולעיתים אף יותר) ולכן ממליצה להיות סבלני ולהמשיך ליטול את התרופה. לא יגרם נזק אם במשך שבועיים לחצי הדם יהיו 145/99 עד לאיזון, אך כמובן שאם לא תתאזן, יש לחזור לרופא המטפל להחלטה על המשך טיפול.

מנהלי פורום נפרולוגיה