פונדקאית עם גידול בעמוד שדרה צווארי

דיון מתוך פורום  נוירוכירורגיה

27/02/2021 | 09:54 | מאת: ע

שלום, אנחנו עוברים תהליך פונדקאית בארהב ולצערנו התגלה במהלך שבוע 20 לפונדקאית גידול שפיר בעמוד שדרה צווארי. כרגע התסריט האופטימי שנאמר לה הוא לנסות לתמוך בה עד שבוע 36, לבצע קיסרי ולאחר מכן להסיר את הגידול. היא כרגע מתוכננת לעשות מעקב ב mri כל 4 שבועות. אנחנו לא יודעים מה הסיכוי שתגיע לשבוע 36 ובמידה ותיאלץ לעבור ניתוח בהרדמה מלאה במהלך ההריון מה יהיו ההשלכות על התינוקת. האם עלינו לשקול הפסקת הריון? עם מי ניתן להתייעץ בארץ לגבי זה (גניקולוג/נוירוכירורג). מעריכים מאוד כל תשובה מהירה מכיוון והזמן לוחץ לגבי קבלת החלטות ויש לנו המון חוסר וודאות כרגע.

*אם הגידול שפיר-אין טעם בmri כל 4 שבועות: MRI אחת ל-3 חדשים מספק לחלוטין מעקב לאחר קצב צמיחת הגידול.. *אם הגידול על פי נתוני MRI איננו לוחץ על חוט השדרה הצווארי-אין הכרח לבצע ניתוח קיסרי.

27/02/2021 | 17:16 | מאת: ע

תודה רבה על התשובה המהירה! כרגע יש לה כאבים חזקים כבר 10 שבועות ואטרופיה ביד וכנראה מפעיל לחץ על חוט השדרה. במידה והם יחליטו לנתח עמ להסיר את הגידול - האם הניתוח בהכרח מתבצע בהרדמה כללית? האם ההרדמה מסכנת את התינוק? מה הסיכוי שהניתוח יוביל ללידה מוקדמת? תודה רבה!!

*השאלות מובנות ומעשיות: כדי לאפשר לתת מענה מדוייק יותר ארצה לדעת האם הגידול אינטרה דורלי=האם בתוך מעטפת חוט השדרה או אקסטרה דורלי-מחוץ לדורה=מחוץ למעטפת חוט השדרה והאם בפענוח ה-MRI (קרוב לודאי שכן) אמרו מהו הגידול או מה האבחנה המבדלת =אלו גידולים סבירים יותר עפי התרשמות המפענח?

28/02/2021 | 08:27 | מאת: ע

סליחה על העיכוב המתנו לקבלת המידע. הסיכום של פענוח ה MRI עם שימוש בחומר ניגודי ferrumoxytol שנעשה בהשוואה ל MRI בלי חומר ניגודי: intramedullary mass within cervical cord c2-c3 prominent adjacent serpentine arterial flow voids most compatible with hemangioblastoma Pre syrinx edema extending caudally from C4-T2 and cranially to the level of the upper medulla

בוקר טוב, תודה על השלמת המידע. *הגידול בפרמטרים המתוארים הוא משמעותי במימדיו ובמיקומו. *דלדול השרירים ביד מצביע על נזק נוירולוגי שכבר נגרם עי הגידול. *הניתוח מחייב הרדמה כללית. סביר שלא ימתינו עם ביצועו עד למועד הלידה המשוער או סמוך לו. *הרדמה לנתוח כסיכון לתינוק -אחוז התכנות נמוך ,אך קיים. *ערור לידה מוקדמת בעקבות הניתוח אפשרי באחוז התכנות נמוך.

28/02/2021 | 09:05 | מאת: ע

שוב תודה רבה על התשובה המהירה! האם במצב כזה היית ממליץ לנתח כמה שיותר מהר (כעת שבוע 21) או לדחות כמה שיותר? כלומר האם הסיכון בניתוח לפונדקאית ולעובר יגדל בשלב מתקדם יותר של היריון. האם הסיכון לתינוק ולפונדקאית מצדיק הפסקת הריון בשלב זה?

מהיבט טובת התינוק-לחכות ככל שמצבה של הפונדקאית יאפשר

28/02/2021 | 16:25 | מאת: ע

המון תודה!!

מנהלי פורום נוירוכירורגיה