אשך טמיר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אשך טמיר: כל מה שחשוב לדעת

אשך טמיר הוא מצב שכיח מאוד, המתגלה מיד לאחר הלידה, כאשר אשך הילוד אינו מגיע למקומו הטבעי בשק האשכים. בעוד שבמקרים רבים, העניין נפתר ללא טיפול רפואי, בחלק מהם הוא דורש התערבות כירורגית. להלן מדריך המפרט אודות הניתוח, הסיבוכים והמעקב הנדרש באופן טבעי ותקין, האשכים נוצרים בבטן העובר במהלך ההיריון. ברוב המקרים, הם נודדים לכיוון המפשעה, ולקראת סוף ההיריון, הם אמורים להתמקם בתוך שק האשכים. "אשך טמיר", הוא אשך שמעולם לא הגיע ליעדו בשק האשכים. כלומר, במקרים שבהם התהליך הטבעי לא עבר בהצלחה, האשך (או במקרים נדירים שני האשכים), לא הספיק להגיע לשק בתום ההיריון, אלא התמקם באזור המפשעה או בבטן.   האם מדובר במצב שכיח? בהחלט. כ-2-5 אחוזים מהיילודים נולדים עם "אשך טמיר" (השכיחות גבוהה יותר בקרב פגים - עד 30%).   כ-30 אחוז מהפגים נולדים עם אשך טמיר. צילום: שאטרסטוק   מדוע בכלל חשוב שהאשך ימוקם בשק האשכים? שק האשכים מהווה את הסביבה הטובה ביותר להתפתחות האשכים. התפתחותו של האשך שאינו נמצא במקומו, עלולה להיפגע, לעיתים עד כדי...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאשך טמיר

אשך תוך בטני - תמונת המחשה
אשך תוך בטני בקע מפשעתי
ללמוד עוד על אשך טמיר
בעיות פריון: תהיה גבר, לך להיבדק!-תמונה

מתמודדים עם בעיות פוריות? חושבים על הקפאת ביציות, בעיות...

מאת: ד"ר רויבורט...
08/08/2017
אשך טמיר: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

אשך טמיר הוא מצב שכיח מאוד, המתגלה מיד לאחר הלידה, כאשר אשך...

מאת: ד"ר אשר פרסמן
13/02/2019
התבגרות מינית מאוחרת: מדריך-תמונה

התבגרות מינית מאוחרת היא תופעה נפוצה, בעיקר אצל בנים, שלרוב...

מאת: פרופ'...
14/05/2018
לשון גדולה-תמונה

כשמדברים על לשון גדולה, יש להבחין בין לשון גדולה אמתית, עד...

מאת: ארנה...
20/10/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאשך טמיר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אשך טמיר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב בני בן שנה ולו אשך טמיר בצד שמאל. לאחר בדיקות רבות מתברר כי הוא אמור לעבור ניתוח בגישה לפרוסקופית. ישנה אפשרות לנתח ביום שישי הקרוב או בעוד כחודשיים. השאלה שלי היא מה הדחיפות והאם ניתן להמתין עוד חודשיים או שעדיף שלא ושכדאי לנתח ביום שישי. תודה :)

שלום רב לא נראה שחודשייפם ישנו לכאן או לכאן. בברכה פרופ' לבנה

שלום רב אני בת 28, בריאה, בדיקות הורמונליות וגניקולוגיות תקינות לגמרי. בעלי ביצע 2 בדיקות זרע בהפרש של כחודש עם תוצאות שאינן טובות. בדיקה ראשונה (איכילוב): צמיגות- גבוהה, PH-9, נפח-3.3, ריכוז- 0.8, ספירה טוטאל- 2.6, תנועה-12, סה"כ תאים בתנועה- 0.3, ציון תנועה- BC, חיות- 40%, מורפולוגיה- 1. בדיקה 2 (אסף הרופא): מראה כללי- N, נפח זרימה- 4 מ"ל, ריכוז - 0, תנועתיות- 0, חומציות- 7.8, צמיגות ++. הערה: חיפוש זרע לאחר סרכוז במקלר 0.2X10^6 ללא תנועה. חיפוש זרע לאחר סרכוז בESP במשטח נטיבי נצפו 25% תאי זרע בתנועה בינונית. מבחינת ברור- א.ס אשכים - תקין, פרופיל הורמונלי- תקין. בן 28. כתינוק נולד מעט לפני הזמן עם אשך טמיר שירד בעצמו לאחר כשנה וחצי. כרגע הופננו ל-IVF. באיקסי. 1) תוהים מה עוד אפשר לבדוק או לעשות כדי לשפר את הנתונים? האם יש לעשות בדיקות נוספות מעבר לאלה שבוצעו? 2)בנוסף, האם בנתונים כאלה מומלץ מיון מורפולוגי IMSI או שאיקסי רגיל אמור להספיק?

לצערי אין אפשרות לשםר את הזרע ויש להםיק את המירב מהזרע הקיים. אי לכך, הטיפול היחידי המוצע הוא הפריה עם הזרקת זרע לתוך הביצית (ICSI). אים מקום לשקות IMSI לפני שנוסה ICSI רגיל.

שלום רב בעלי ביצע 2 בדיקות זרע בהפרש של כחודש עם תוצאות שאינן טובות. בדיקה ראשונה (איכילוב): צמיגות- גבוהה, PH-9, נפח-3.3, ריכוז- 0.8, ספירה טוטאל- 2.6, תנועה-12, סה"כ תאים בתנועה- 0.3, ציון תנועה- BC, חיות- 40%, מורפולוגיה- 1. בדיקה 2 (אסף הרופא): מראה כללי- N, נפח זרימה- 4 מ"ל, ריכוז - 0, תנועתיות- 0, חומציות- 7.8, צמיגות ++. הערה: חיפוש זרע לאחר סרכוז במקלר 0.2X10^6 ללא תנועה. חיפוש זרע לאחר סרכוז בESP במשטח נטיבי נצפו 25% תאי זרע בתנועה בינונית. מבחינת ברור- א.ס אשכים - תקין, פרופיל הורמונלי- תקין. בן 28. כתינוק נולד מעט לפני הזמן עם אשך טמיר שירד בעצמו לאחר כשנה וחצי. האם יתכן שזו הסיבה לבדיקות? איזו בדיקה נוספת כדאי לשקול? כרגע הופננו ל-IVF. באיקסי. תוהים מה עוד אפשר לבדוק או לעשות כדי לשפר את הנתונים? בנוסף, האם בנתונים כאלה מומלץ מיון מורפולוגי?

בהחלט סביר שהתקופה הקריטית הראשונית שהאשל היה מצוי באגן השפיע עליו באופן מהותי,הפתרון המסתמן הנו בהחלט הפריה חוץ גופית

תודה רבה על התשובה המהירה! לפני שמתקדמים ל-IVF יש צורך לעשות בדיקות ספציפיות נוספות לגבר (גנטיות או אורולוג)? כמו"כ האם יש ערך מוסף לעשות מיון מורפולוגי לפני IVF או במהלכו בנתונים כאלה?

ראו תשובתי להלן

שלום, בני בן 8 ולעיתים באמבטיה נראה כי אשך אחד ״עלה למעלה״ מעט, ובני מוריד אותו לשק האשכים. חשוב לציין שזה לא קורה כל הזמן אלא רק לעיתים. גם לבני האמצעי בן ה - 5 לעיתים זה קורה. כמובן שאינם מתלוננים וזה לא מציק להם. האם זה הגיוני? אני מעט לחוצה. תודה, טל

חשוב לציין כי האשך כשעולה הוא נמצא קצת מעל- כלומר ליד הבולבול, לא במפשעה. הם מוריים אותו בקלות עם היד על ידי לחיצה...

שלום רב צריך להבדיל בין שני מצבים אשכים טמירים לבין אשכים ניידים. הקביעה היא לעתים לא פשוטה והיא מבוססת על בדיקת הילד. לעתים כשלר ניתן לקבוע הבדיקה נעשית בהרדמה כאשר ישנה תוכנית לניתוח לקיבוע האשכים. בגיל 5 שנים יכול להיות שהאשכים עדיין ניידים. זה מצריך בדיקת רופא מומחה ומעקב. בברכה פרופ' לבנה

תודה על תשובתך. תופעה זו קיימת אצל שני הבנים שלי- בן 8 ובן 5 וחצי. האשך לעיתים נמצא ליד בסיס איבר המין ובקלות יורד למטה על ידי לחיצה. האם תקין?