כאב כרוני בנרתיק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לא בטל בשישים - על מיניות ומחלות בגיל המעבר

בכתבה זאת נסקור 14 מחלות המועברות במגע מיני ונציין את המיוחד שבהן לגבי נשים בגיל המעבר תקופת גיל המעבר אינה תקופה הומוגנית.היות שהיא מתחילה בגיל 30, עם התחלת הירידה בתפקוד השחלות, ומסתיימת לערך בגיל 60, שאז יכולת הפריון אפסית, הרי שתגובת הנשים, בתקופה זו, שונה למחוללי המחלות המועברות במגע מיני.גם הרגלי המין שונים כולל מספר בני הזוג ואמצעי המניעה.בכתבה זאת נסקור 14 מחלות המועברות במגע מיני ונציין את המיוחד שבהן לגבי נשים בשתי תת תקופות גיל המעבר: 30-45 ו 45-60 שנים.המחלות שיוזכרו בכתבה כוללות כאלה הנגרמות על ידי חיידקים, כמו כלמידיה, זיבה ועגבת, כאלה הנגרמות על ידי נגיפים, כמו קונדילומה, הרפס, מולוסקום קונטגיוזום, איידס, הפטיטיס B, C,ו D ומיקופלסמה וכאלה הנגרמות על ידי פרזיטים (טפילים), כמו טריכומונס, כינת הבושת וסקבייס. כמו כן מוזכרות עוד שתי מחלות הדומות למחלות...
ללמוד עוד על כאב כרוני בנרתיק
הסיבה השכיחה ביותר לכאבים במגע מיני אצל נשים-תמונה

לא כל הנשים נהנות מקיום יחסי מין. יש כאלה שיחסי מין הם...

מאת:
06/02/2001
לידה: כשל בחתך החיץ-תמונה

כאבים הנמשכים זמן ממושך לאחר הלידה עלולים להצביע על בעיה...

מאת: ליאת עיני,...
26/02/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכאב כרוני בנרתיק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כאב כרוני בנרתיק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני 3 שבועות התחילו כאבים נוראיים באזור הפות/נרתיק /שלפוחית הכל כל כך כואב שאני לא בטוחה בכלום, מסתובבת מעט ועם קרח נעשה בירור לדלקת בשתן אין ממצאים בתרבית, ניסו אנטיביוטיקה בכל זאת, אין הפרשות, אלוטרסאונד דרכי שתן וכליות תקין, בדיקת גניקולוג מצאה רק יובש ומיעוט אסטרוגן אני בת 54 ולפני כשנה מחזור אחרון, התחלתי וגיפן 5 ימים אין כלל הטבה ורצה לשירותים המון ניסיתי לקבוע תור לרופאת עריה בנתיים ללא הצלחה האם יש איזה שהיא משחה שיכולה להקל עד התור, ניסיתי לואנה לא עזר מה עושים בנתיים? 😢

שלום רב, התיאור שלך לא נשמע כמו וולוודיניה. בדר״כ לא מדובר במשהו חריף ופתאומי ולא מלווה בשלפוחיות. קשה לתת אבחנה והמלצה על טיפול בלי בדיקה, אבל כאב חריף ושלפוחיות מתאים להתקף של הרפס - האם ניסו לטפל בכך? תרביות? אם יש נגעים שלפוחיתיים על העור זה גם יכול להתאים למחלות עור מסויימות וכדאי לפנות גם לרופא עור לבדיקה. אין משחה אחת להקלה, כי כל טיפול מכוון לסיבה אחרת. אפשר לקחת משהו לכאב ולהעזר בקומפרסים קרים ומשחת החתלה להקלה על גירוי עורי.

שכתבה תי שלפוחית התכוונתי לשלפוחית השתן כי לא ברור לי מאיפה הכאב מגיע. בכל מקרה הכאבים עברו אחרי כחודש וחצי וחזרו שוב בפתאומיות אחרי 5 חודשים בדיוק אותו דבר. למרות שכל התקופה הזו אני לוקחת וגיפן, כךשהסיבה כנראה לא היובש הוגינלי כמו שקיוותי. האם ההתקפיםהללו שוללים וולוודינה ?

יובש לא גורם כאב כמו שאת מתארת. אני עדיין חושבת שהרפס עשוי להיות הגורם להתקפים של כאבים. כדאי לבדוק את זה או אפילו לעדות נסיון של טיפול בהרפס (בכדורים). וולוודיניה היא אבחנה שבשלילה, ולא אופייני לוולוודיניה להתבטא בהתקפים מרוחקים.

בת 21, בזוגיות כבר שנה וחצי, התחלנו לעשות סקס לפני בערך 10 חודשים (הוא הראשון שלי,הפסקנו בגלל הכאב) כאב לי מאז הפעם הראשונה. הפסקנו לקיים והלכתי להיבדק, היא אמרה שיש לי וסטיבוליטיס ואין לזה טיפול, מתרגלים. שמעתי שיש ניתוח, אבל היא אמרה שאני עדיין לא שם. מה לעשות? יש עוד טיפולים חוץ מניתוח? ומה ההבדל בין וסטיבוליטיס לוגינסמוס?

שלום רב, יש מספר טיפולים לווסטיבולודיניה (זה המינוח המקבול כיום) מלבד ניתוח - פיזיותרפיה של רצפת אגן, טיפולים תרופתיים וטיפולי לייזר. אני ממליצה שהרופאה שלך תפנה אותך למרפאה המתמחה בנושא, ובמקביל לפיזיותרפיה של רצפת האגן כדי להתחיל בטיפול זה. ווגיניזמוס הוא תגובה לא רצונית של כיווץ שרירי הנרתיק בקיום יחסים. וולוודיניה או ווסטיבולודיניה היא כאב בקיום יחסים (לא רק), שיכולות להיות לו סיבות נוספות.

היי בינה, אובחנתי לפני כשבועיים בווסטבוליטיס + דלק, הרופא שלי ד"ר קרייזר נתן לי משחת בוקר וערב לחודש. לאחר המון מחשבות שמתי לב שסבלתי מכאבים כרוניים בעת החדירה קרוב לשנתיים והייתי בטוחה שזה שאריות של פטריות שסבלתי מהם כרונית לפני שלוש שנים. המליצו לי על טיפולי ביופידבק, האם הדבר מומלץ עבור אבחנה זו ?

סליחה על העיכוב, פיזיותרפיה של רצפת האגן היא אחד הטיפולים המומלצים במצב של כאבים בקיום יחסים עקב וולוודיניה. ביופידבק היא רק אחת השיטות המקובלות במסגרת פיזיותרפיה.

שלום, מזה כ-3 שבועות שיש לי דלקת בנרתיק שהתגלתה כקנדידה.התופעות היו שונות מבאופן רגיל, לא כללו הפרשה חריגה אלא רק צריבה אודם, בעירה ותחושת כוויה, ולכן לקח זמן לעלות על זה. לאחר לקיחה של נר אגיסטן פורטה, משחת אגיסטן וגינלי וגם חיצונית ללא הקלה, נתנו לי פלוקאנול 3 כדורים בהפרשים של 72 שעות. עד כה ישנה הטבה חלקית בלבד בתסמינים, אך עדיין המקום אדום וכואב, והייתי שמחה לדעת מה עושים במקרה כזה? האם הגיוני שלאחר 3 כדורי פלוקאנול הדלקת לא תעבור? תודה מראש

שלום, ממליצה ראשית על תרבית נרתיקית (אולי יתגלה שזו לא קנדידה אלא חידק או פטריה עמידה). עליך חהקפיד על הגיינה מתאימה: ללא תחתוניות , תחתוני כותנא לבנים וכו (אנא קראי באתר https://vclinic.co.il/) . כמו כן עליך לחשוב אם התלונות קשורות לתגובה אלרגית למזהו כמו מרכך כביסה וכו. אם עשית כל אלו ואין מידע נוסף על הסיבה ולפי זה החלטה נכונה לטיפול, פני למרפאה מומחית למחלות העריה. בהצלחה.

היי, כעיקרון כל מה שאמרת ניסיתי, הייתי גם אצל רופאה מומחית למחלות העריה אבל אמרו לי שרוב הסיכויים שזה וולוודיניה ושאין מה לעשות, ושכח פעם שיש גירוי באיזור זה ממש יחמיר את זה. התרבית לפטריה שעשיתי לאחר הפלוקנול חזרה שלילית. העבירו אותי לדלקת למשחת סטרואידים- בטאקורטן אבל מזה חמישה ימים שלקחתי ללא הטבה, אם לא החמרה. כרגע ממש אדום מעקצץ כואב וצורב. בין לבין קיבלתי מחזור שהסתיים. אני גם ללא תחתוניות, והחלפתי מרכך כביסה וכדומה ללא הטבה. האם לדעתך יש משהו אפילו טבעי שמומלץ לנסות? לפחות להטבה עד שאוכל לראות רופא כי הרבה בחופש ואין תורים .. או האם יכולה להיות דלקת ממקור אחר שהוא לא חיידק או פטרייה או מחלת עור? תודה מראש

פורומים בנושא כאב כרוני בנרתיק
פורום פריון האישה והפריה חוץ גופית
פרופ' זיידמן ישיב על שאלות הנוגעות לפריון האישה והפריה חוץ גופית: הזרעה,...
פורום גלולות ואמצעי מניעה
מנהל הפורום ישיב על שאלות בנושאים הנוגעים לגלולות ואמצעי מניעה, כגון: הח...
פורום רפואת נשים
ד"ר דניאל קוגלר ישיב לשאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לרפואת נשים