נגישות
נגישות

כאב כרוני בנרתיק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לא בטל בשישים - על מיניות ומחלות בגיל המעבר

בכתבה זאת נסקור 14 מחלות המועברות במגע מיני ונציין את המיוחד שבהן לגבי נשים בגיל המעבר תקופת גיל המעבר אינה תקופה הומוגנית.היות שהיא מתחילה בגיל 30, עם התחלת הירידה בתפקוד השחלות, ומסתיימת לערך בגיל 60, שאז יכולת הפריון אפסית, הרי שתגובת הנשים, בתקופה זו, שונה למחוללי המחלות המועברות במגע מיני.גם הרגלי המין שונים כולל מספר בני הזוג ואמצעי המניעה.בכתבה זאת נסקור 14 מחלות המועברות במגע מיני ונציין את המיוחד שבהן לגבי נשים בשתי תת תקופות גיל המעבר: 30-45 ו 45-60 שנים.המחלות שיוזכרו בכתבה כוללות כאלה הנגרמות על ידי חיידקים, כמו כלמידיה, זיבה ועגבת, כאלה הנגרמות על ידי נגיפים, כמו קונדילומה, הרפס, מולוסקום קונטגיוזום, איידס, הפטיטיס B, C,ו D ומיקופלסמה וכאלה הנגרמות על ידי פרזיטים (טפילים), כמו טריכומונס, כינת הבושת וסקבייס. כמו כן מוזכרות עוד שתי מחלות הדומות למחלות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לכאב כרוני בנרתיק

כאבים בנרתיק - תמונת המחשה
כאבים בנרתיק בהריון לא רק הבטן מתרחבת, גם עולם המושגים תופח ומילים תמימות מקבלות משמעות חדשה. אתן מו...
וסטיבוליטיס - תמונת המחשה
וסטיבוליטיס 1 מכל 6 נשים עלולה לחוות כאב במהלך יחסי מין (דיספראוניה). הכאב עלול להיגרם על רקע מספר...
גינקולוגיה - תמונת המחשה
גינקולוגיה תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה רק מקור לבעיות פריון אלא גם לבעיות מטבוליות, עם השלכות...
ללמוד עוד על כאב כרוני בנרתיק
הסיבה השכיחה ביותר לכאבים במגע מיני אצל נשים-תמונה

לא כל הנשים נהנות מקיום יחסי מין. יש כאלה שיחסי מין הם...

מאת:
06/02/2001
לידה: כשל בחתך החיץ-תמונה

כאבים הנמשכים זמן ממושך לאחר הלידה עלולים להצביע על בעיה...

מאת: ליאת עיני,...
26/02/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכאב כרוני בנרתיק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כאב כרוני בנרתיק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 21, בזוגיות כבר שנה וחצי, התחלנו לעשות סקס לפני בערך 10 חודשים (הוא הראשון שלי,הפסקנו בגלל הכאב) כאב לי מאז הפעם הראשונה. הפסקנו לקיים והלכתי להיבדק, היא אמרה שיש לי וסטיבוליטיס ואין לזה טיפול, מתרגלים. שמעתי שיש ניתוח, אבל היא אמרה שאני עדיין לא שם. מה לעשות? יש עוד טיפולים חוץ מניתוח? ומה ההבדל בין וסטיבוליטיס לוגינסמוס?

שלום רב, יש מספר טיפולים לווסטיבולודיניה (זה המינוח המקבול כיום) מלבד ניתוח - פיזיותרפיה של רצפת אגן, טיפולים תרופתיים וטיפולי לייזר. אני ממליצה שהרופאה שלך תפנה אותך למרפאה המתמחה בנושא, ובמקביל לפיזיותרפיה של רצפת האגן כדי להתחיל בטיפול זה. ווגיניזמוס הוא תגובה לא רצונית של כיווץ שרירי הנרתיק בקיום יחסים. וולוודיניה או ווסטיבולודיניה היא כאב בקיום יחסים (לא רק), שיכולות להיות לו סיבות נוספות.

שלום, אני סובלת כבר שנה מכאבים חוזרים בנרתיק זה מאופיין בדקירות וצריבה מבפנים הפרשות מוגלתיות לפעמים שקופות לבנות ולפעמים צהבהבות בכמויות מטורפות, כל פעם נותנים לי או אגיסטן וכדור פטרייתי או אנטיביוטיקה. את כל סוגי האנטיביוטיקה כבר לקחתי מכדורים נרות וג'ל בדרך כלל זה עושה רגיעה ל3 שבועות חודש גג הפעם זה כבר לא עוזר.. בפעם האחרונה במשטח שלקחו ראו פטרייה מסוג גלאבטרה שהיא עמידה נתנו לי טיפול ארוך של שבועיים בבוריקס, הבעיה שהעור שלי הגיב בצורה אלרגית איך שהתחלתי טיפול הופיעו צריבות שריפה וגרד ולא הצלחתי לסיים שבועיים אלא רק 8 ימים,שאחריהם במשטח לא הופיעה שוב הפטרייהתוהכל היה נראה תקין ללא כאבים הפרשות או ריח ועכשיו פשוט הכל חזר שוב בעוצמות יותר גבוהות של כאב ..נתנו לי אגיסטן וזידובל 5 ימים וזה לא עוזר יכול להיות שהפטריה ההיא חוזרת?איך אפשר להיפטר ממנה איזה טיפולים קיימים?אני כבר לא יודעת איך לשים לזה סוף.. אני לא עושה כלום לא מקיימת יחסי מין כבר למעלה משנה ואיכות החיים שלי נפגעת..עשיתי סיטי של הבטן התחתונה והאגן ולא ראו שם שום דבר חריג

קנדידה גלברטה הינה פטריה שקשה יותר למגר. נהוג לטפל בנרות של חומצה בורית (כפי שנטלת) או ניסטטין. במידה שהזיהום חוזר שוב ושוב כפי שאת מתארת מציע להיבדק ע"י מומחה/ית למחלות העריה והלדן.

היי אילנה, הווסטיבוליטיס אובחן אצלי לפני כשנה לפני כן לעולם לא סבלתי מכאבים, הם פשוט התפרצו אצלי. לאחר אין ספור משחות רופאים וטיפולים החלטתי לעבור את הניתוח. לפני חודשיים וחצי הוא בוצע, הצלחתי לקיים יחסים עם משחה מאלחשת והכל היה בסדר אך לפני כשבועיים הכאב חזר וגם לאחר קיום יחסים שוב הרגשתי את הצריבה המוכרת והמתסכלת ובנוסף היה דימום לאחר היחסים. שאלתי את הגניקולוג שלי האם זה הגיוני ואולי עדיף לעבור את הניתוח שוב? הוא טוען שהניתוח עבר בהצלחה ושאין לו הסבר כרגע לצריבה ואי הנוחות ולחזור בעוד כשבועיים כשהדימום ייפסק כי כרגע אין לו אפשרות לראות אם קיים משהו לא תקין. התסכול כבר הכניע אותי ואני באמת לא יודעת מה לעשות. מה לדעתך הבעיה ומה עליי לעשות? או לחכות ובסופו של דבר הצריבה תעבור? כי הניתוח הרי היה מוצלח, מה עוד אני יכולה לעשות, חשבתי על פיזיותרפיה, אצליח אי פעם לקיים יחסים שוב בצורה נורמלית ללא משחה מאלחשת וללא כאבים? תעזרי לי בבקשה להבין מה הדרך הנכונה

שלום עדי, וולוודיניה היא מצב של כאב כרוני שאנו לא מבינים לגמרי מדוע הוא מופיע ומה הגורמים לכך - ולכן גם דרכי הטיפול שונות. אנו יודעים שלמחלה של אופי התקפי, של תקופות יותר ופחות טובות. יתכן שגם אחרי טיפול שהצליח, תהיה תקופה של הישנות, ולאחר מכן שוב שיפור. פיזיותרפיה בהחלט עשויה לעזור בתקופה של חזרה של צריבה, שימוש במאלחשים עשוי אף הוא לתת הקלה מסויימת. למרבה הצער אין טיפול שיש לו 100% הצלחה אולם הרוב המכריע של הנשים מרגישות שיפור משמעותי לפחות בחלק מהזמן. אני לא חושבת שיש מקום לניתוח נוסף - אין יתרון לשני ניתוחים על פני אחד ואין ערובה שניתוח נוסף יביא להעדר מוחלט של כאב.

שלום, הייתי אצל מספר רופאים בחודש האחרון, נתנו לי טיפול לפטריה אך בפעם הראשונה באמת היה גרד שעבר ואחרי יומיים התחיל כאב אחר..שיותר מפריע לשתן אבל עשיתי בדיקת שתן ויצא שלילי..הכאב הוא בעיקר תחושת שריפה..בעירה..ולא רק במגע..כאב תמידי, הוא עבר ליומיים שוב וחזר עכשיו חזר לי בפעם השלישית...אני גם מרחתי משחות וגם קיבלתי כדורים, כלום לא עוזר..בחיים לא היה לי כאבים כאלה ואני גם לא מקיימת יחסי מין מלאים. אני כבר חודש סביב זה, האם יש אפשרות שזו וולוודיניה? קראתי על זה קצת באנטרנט.. הרופאים לא ציינו זאת, וגם יצא שלילי בבדיקה לזיהומים בנרתיק.. מה זה כבר יכול להיות? אני נורא סובלת..

שלום רב, וולוודיניה בהגדרתה היא מצב של כאב כרוני שנמשך לפחות 6 חודשים. כאב חריף שהתחיל באופן פתאומי לרוב נובע מסיבות אחרות - זיהומיות, עוריות ועוד. חשוב לבצע תרבית נרתיק (לא רק תרבית שתן), ולבקש מהרופא להתייחס בבדיקה גם לממצאים בעור הפות. מה שאת יכולה לעשות זה להפחית כל גירוי חיצוני - להפסיק משחות וקרמים, להפסיק שימוש בתחתוניות וסבונים, ללבוש תחתוני כותנה בלבד. בהצלחה.

פורומים בנושא כאב כרוני בנרתיק
פורום פריון האישה והפריה חוץ גופית
פרופ' זיידמן ישיב על שאלות הנוגעות לפריון האישה והפריה חוץ גופית: הזרעה,...
פורום גלולות ואמצעי מניעה
מנהל הפורום ישיב על שאלות בנושאים הנוגעים לגלולות ואמצעי מניעה, כגון: הח...
פורום רפואת נשים
ד"ר דניאל קוגלר ישיב לשאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לרפואת נשים