אורטיקריה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אורטיקריה כרונית: אבחון וטיפול

אורטיקריה היא מחלה הגורמת לנגעים אדומים, נפוחים ומגרדים בעור ופוגעת באיכות החיים. השנה הוכנסה לסל התרופות תרופה ביולוגית שעוזרת מאוד ומביאה להפוגה אורטיקריה כרונית היא מחלה המערבת את העור. מנגנון המחלה טרם ברור דיו, אולם מחלה זו נחשבת כיום לאוטואימונית. כתוצאה מליקוי במערכת החיסון של החולה, הגוף תוקף את עצמו ובמקרה זה את העור. מקור השם "אורטיקריה" הוא במילה URTICA ("אורטיקה")= סרפד, וזאת על שם הנגעים האופייניים למחלה, שנראים בדיוק כמו נגעים הנוצרים ממגע עם צמח הסרפד. נגע בודד הוא בעל צורה עגולה או אובלית (לא חייב להיות סימטרי), בצבע אדום ועם נפיחות במרכזו. הנגעים גורמים לגרד ניכר. מדובר במחלה שכיחה יחסית וסובלים ממנה כ- 1%-2% מכלל האוכלוסייה בישראל ובעולם. אורטיקריה יכולה לפגוע בכל שכבות הגילאים, אם כי בקרב מרבית החולים המחלה פורצת בגיל צעיר עשור שני עד רביעי. פצעי אורטיקריה. אילוסטרציה: שאטרסטוק ...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאורטיקריה

מחלות עור ופגמים בעור - תמונת המחשה
מחלות עור ופגמים בעור מחקר חדש מציע לראשונה שיטת טיפול חדשה לחולי לישמניאזיס של העור (שושנת יריחו) היכולה להב...
עור ומין - תמונת המחשה
עור ומין לרגל יום הפסוריאזיס הבינלאומי (29.10) החלטנו לתת לכם הצצה לעולמם של חולי הפסוריאזיס, ול...
חיסון שפעת - תמונת המחשה
חיסון שפעת החיסון העונתי נגד מחלת השפעת הוא חיוני וחשוב עבור אוכלוסיות בסיכון, בהם חולי סרטן, המצו...
הזעת יתר - תמונת המחשה
הזעת יתר הקיץ הוא אימת הסובלים מהזעת יתר, שלרוב מתבטאת בבתי השחי ובכפות הידיים. הרפואה האסתטית מ...
כוויה - תמונת המחשה
כוויה לרגל יום הפסוריאזיס הבינלאומי (29.10) החלטנו לתת לכם הצצה לעולמם של חולי הפסוריאזיס, ול...
חיסון פוליו - תמונת המחשה
חיסון פוליו בזכות מדיניות החיסונים המקיפה, לא נרשם בישראל אף מקרה פוליו מזה כ-30 שנה. חשוב להקפיד ע...
ללמוד עוד על אורטיקריה
אורטיקריה: מחלה אנונימית-תמונה

המחלה הבאה אינה מוכרת לציבור הרחב, למרות שכיחותה המפתיעה....

מאת: דוד פרלה
12/08/2018
פריחות פטכיאליות: סימנים מקדימים-תמונה

הורים רבים אינם מזהים את ה"פריחה שנעלמת בלחיצה" בליווי חום...

מאת: מערכת zap...
04/05/2018
אורטיקריה כרונית: אבחון וטיפול-תמונה

אורטיקריה היא מחלה הגורמת לנגעים אדומים, נפוחים ומגרדים...

מאת: ד"ר מעוז סגל...
04/08/2018
אורטיקריה: לא מפסיקים להתגרד-תמונה

אורטיקריה (בעברית: חרלת או סרפדת) היא פריחת עור קשה, שאמנם...

מאת: ד"ר אבנר...
23/05/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאורטיקריה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אורטיקריה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
21/08/2012 | 12:30 | מאת: מרב

שלום, יש לי שני בנים שנוטלים ריטלין בתקופת הלימודים באופן קבוע. לאחרונה ראיתי פירסומים משכנעים על תוסף תזונה של "טבע", אשר נחקר לינית ונמצא יעיל בהפחתת התסמינים של ADHD. אשמח לדעת עמדתך בטיפול זה במקום ריטלין. תודה רבה, מרב

מרב שלום, Zoom הוא תכשיר של חברת 'טבע', המיועד לטפול בהפרעת קשב ורכוז. התכשיר מוגדר ע"י משרד הבריאות כתוסף מזון ולא כתרופה. פרטים מלאים על התכשיר תוכלי למצוא באתר חברת 'טבע', בכתובת http://www.zoom-teva.co.il . Zoom מכיל פוספטידיל-סרין ואומגה 3. לא אכנס להסברים ארוכים על החומרים הללו, רק ארצה לציין שתי עובדות. הראשונה היא שפוספטידיל-סרין (Phosphatidylserine) יש תפקיד בתהליכי למידה ובהתנהגויות שונות. השניה היא שטפול באומגה 3 (Omega-3 fatty acid) כנראה אינה יעילה בטפול בהפרעת קשב ורכוז. כיון שהתכשיר מוגדר כתוסף מזון ולא כתרופה, אין צורך להוכיח את יעילותו של התכשיר, אלא רק להראות שאינו מהווה סכנה. למיטב ידיעתי בוצע עד היום מחקר אחד קצר (15 שבועות) על מספר קטן יחסית של ילדים (150 ילדים) שהראה יעילות מסויימת. המחקר היה בממון החברה המייצרת את תכשיר. מחקר אחד אינו מוכיח דבר, אך גם אינו שולל דבר. בשורה התחתונה, אין לנו מספיק מידע כדי לומר אם התכשיר יעיל או לא. אין לנו עדויות לכך שהוא מזיק, וממרכיביו, לא סביר שהוא מזיק. כמו בכל טפול שאין לגביו מידע מספיק, איני סבור שיש מקום שהוא יחליף טפול מועיל (אם בנך נהנה מ-Ritalin, אין סיבה להחליף), ויש לקצוב תקופת זמן לנסיון, ולאחריה לשקול האם יש שפור במצב או לא. אם יש שפור, יש סיבה טובה להמשיך. אם לא, אין סיבה להמשיך בטפול. מקוה שעזרתי, ד"ר ברנע ארז.

09/10/2012 | 21:27 | מאת: עו"ד באואר

מציעה להקשיב לריאיון עם ד"ר איריס מנור בנושא המחקר שנערך על ידה לתוסף התזונה - ZOOM. בריאיון היא מסבירה שהמחקר נערך על 200 ילדים למשך חצי שנה + שנה מעקב ונמצא שהוא עובד לאורך 24 שעות עם השפעה טובה על רוגע ויציבות.

25/01/2014 | 01:03 | מאת: למיה סעאדה

שלום ...הנורולוג רוצה שאתן לבן שלי ריתאלין ופשות זה מפחיד אותי ובמקרה שמעתי על זום אני רוצה לדעת אם יש תופעות לווי ..אני מעוניינת לשמוע

24/11/2014 | 19:52 | מאת: שירה

במקביל ליתרונות הרטלין, ובדומה לתרופות אחרות, ייתכנו תופעות לוואי שונות בקרב הנוטלים את התרופה (בהסתמך על נוסח העלון לצרכן שלפי תקנות הרוקחים)[15] - תופעות לוואי שכיחות: איבוד תיאבון, עצבנות, קושי להירדם (התופעות חולפות בדרך-כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתרופה) תופעות לוואי אפשריות נוספות (אם הופיעו או החמירו תופעות אלה יש להיבדק על ידי הרופא): פריחה בעור, סרפדת (Urticaria), חום, הזעה, בחילה, הקאה, כאבי בטן, סחרחורת, כאבי ראש, מצב רוח ירוד, חוסר מנוחה, התכווצות שרירים, יובש בפה, ראיה מטושטשת, אובדן משקל, שינויי לחץ דם, נשירת שיער. תופעות לוואי נדירות המחייבות היוועצות מיידית ברופא: חום גבוה פתאומי; כאב ראש חמור או בלבול, חולשה או שיתוק של הגפיים או הפנים, קושי בדיבור (אלה סימנים להפרעה בכלי הדם במוח); דפיקות לב מהירות, כאב בחזה, קוצר נשימה, עלפון, עוויתות בלתי נשלטות; חבורות (סממן ל פורפורה תרומבוציטופנית); עוויתות שרירים או טיקים; האטה בקצב הגדילה, כאבי גרון, חום וצינון (כסממן לתופעות בדם); תנועות בלתי רצוניות של הגפיים, גוף ופנים; שינויים בראייה, הזיות; פרכוסים; עקצוץ בעור או שלפוחיות; כתמים אדומים על העור; התנפחות השפתיים או הלשון או קשיי נשימה (סימנים לתגובה אלרגית חמורה); החמרה בסימפטומים של ההתנהגות שקדמו לטיפול, שמיעת קולות, חשדנות, מחשבות שוא, מצב היפומני, מאני או מחשבות אבדניות (נושא שנוי במחלוקת) התופעות הפסיכוטיות עלולת להיווצר בעיקר עקב שימוש לרעה על ידי הזרקה בווירד. בזמן השימוש בתרופה אין לשתות יינות או משקאות חריפים. בין השאר, צריכת אלכוהול עשויה לגרום להגברת קצב השחרור בסוגים מסוימים של התרופה הכוללים מנגנון לשחרור מושהה[16][17][18][19].

02/03/2018 | 08:28 | מאת: רבקה

כמעט שנה אני סובלת מהתפרצות המחלה, מטופלת בטלפסט 180 ביום 2-4 , ואחיסטון בלילה, עם ירידות ועליות, אידיופטית כנראה. הגירוד מחמיר עם הזמן, מפריע לשינה . רפואה אלטרנטיבית, יחד עם הטיפול הנוכחי יכולה לרפא המחלה?

שלום רב לא נראה לי של רופאה אלטרנטיבית יהיה פתרון כי אם כן - אז בשמחה היינו מאמצים אותו לרפואה הקונבנציונלית המשיכי במעקב וטיפול של מומחה האלרגיה שלך בהצלחה פרופ נמרוד מימון

דר נכבד ,,,,אתה טועה ולא רק טועה...אלא טועה בענק רפואה אלטרנטיבית מצילה מאורטיקריה ורק היא עושה זאת בניגוד למה שרשמת כאן. אתה לא יכול לומר " אם היה היינו מאמצים את הטיפול " אתה כפוף לתקנות של משרד הבריאות והתקנות האלה לא מאפשרות לך לשלב צמחים במסגרת טיפול בן כותלי קופת חולים. אם תהיה בעיה עם החולה שקבל צמחים או אז הקופה תתנער מאחריות בטענה שאתה כרופא קונבציונלי פעלת על דעת עצמייך ולא כפי שמתחייב , דהיינו , לתת רק תרופות קונבציונליות. רפואה אלטרנטיבי היא התרופה היחידה שקיימת לאורטיקריה . תחפשו בגוגל : הטיפול האלטרנטיבי במחלות עור זה האתר וזאת התרופה לאורטיקריה. דר' אתה לא מעודכן. (- :

30/03/2018 | 09:42 | מאת: דנה

רפואה אלטרנטיבית היא התרופה היחידה שקיימת לאורטיקריה . תחפשו בגוגל : הטיפול האלטרנטיבי במחלות עור זה האתר וזאת התרופה שקיימת לאורטיקריה. דר' אתה לא מעודכן. (- :

רפואה אלטרנטיבית היא התרופה היחידה שקיימת לאורטיקריה . תחפשו בגוגל : הטיפול האלטרנטיבי במחלות עור זה האתר וזאת התרופה לאורטיקריה. דר' אתה לא מעודכן.

היי האם יש קשר בין אורטיקריה לבין טיפולי פוריות? או לחלופין ללידה? ילדתי לפני שנה וחצי והתחלתי בטיפולי פוריות בנובמבר ומאז כמעט כל יום יש לי פריחה. איך הכי נכון לטפל בזמן טיפולי פוריות?

כן יש קשר הורמונלי בוודאות

שלום לך, בוודאי . יש קשר הדוק בין אורטיקיריה לבין גורמים הורמונליים ולכן גם עשויים להיות שינויים - התלקחות /התפרצות או הפוגה - במהלך קבלת תרופות הורמונליות וגם הריון. כדאי לגשת לייעוץ ולקבל טיפול שייקל עליך במהלך טיפולי הפוריות.

שלום רב.מזה כחודשיים סובלת מפריחה בכל חלקי הגוף שמלווה בגרד נוראי. טיפול בכדורים שונים נוגדי היסטמינים לא עוזר גם במינון גבוה ורופא אלרגיולוג הציע לקחת זריקת סטרואידים. אני מתלבטת וחוששת מתופעות לוואי ושהגוף לא ייפתח תלות בסטרואידים. חשוב לציין שאני סובלת מאד וכתוצאה מהמחלה חווה ירידה משמעותית באיכות החיים. האם לקחת זריקת סטרואידים או להמשיך עם הכדורים שלא עוזרים ??

סטרואידים הם יעילים מאד אבל בשל תופעות הלוואי הרבות ופיתוח תלות בהם , סטרואידים לא מהווים את תרופת הבחירה ומשתמשים בהם רק במצבים קשים עד להשגת יעילות מטיפולים אחרים .אני מציעה לפנות למומחה בתחום על מנת לתכנן מה קורה הלאה- כלומר מה הטיפול בשלב הבא.

שלום דר' מעוז.לאחר טיפול כושל בכדורים (מינון של 5 כדורים ביום ) שלא עזר כלל, ובהתייעצות עם רופא מומחה הוצע לי לקבל זריקות ביולוגיות, יחד עם זאת הרופא אמר שלהערכתו הטיפול בזריקות ביולוגיות לא יאושר ע"י הקופה מכיון שעליי קודם להוכיח שקיבלתי סטרואידים והם לא עזרו ורק אחכ יאשרו לי את הטיפול. אני סובלת מאורטיקריה קשה כ-3 חודשים,נטלתי כבר מאות כדורים שלא עזרו,יש לי פגיעה נוראית באורח החיים ואני לא רוצה לקבל סטרואידים. א. מה דעתך על הזריקות הביולוגית,האם יש להם הצלחה / תופעות לוואי. ב. האם קופת חולים יכולה לסרב להנפיק לי אישור לקבלת זריקות ביולוגיות ולחייב אותי קודם לקחת סטרואידים. מודה ומעריכה את תשומת לבך. סימה