משחה לאפטות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלת הפה והגפיים בקרב ילדים

מחלת הפה והגפיים היא מחלת ילדים שכיחה שנוטים בטעות לקשרה למחלת הפה והטלפיים של בעלי החיים. בניגוד לרוב המחלות, היא כמעט תמיד חולפת מעצמה קיימת נטייה להשתמש בכינוי "מחלת הפה והטלפיים" למחלה ויראלית בפה ובגפיים השכיחה בקרב ילדים. זאת, למרות שאינה קשורה לחלוטין למחלת הפה והטלפיים שתוקפת בקר בלבד ולא בני אדם. לאור העובדה שלבני אדם אין טלפיים, שם הולם יותר עשוי להיות "מחלת הפה והגפיים". מחלת הפה והגפיים היא מחלת ילדים נגיפית (ויראלית) נפוצה המתבטאת בחום ובנגעים ברירית הפה ועל הגפיים. קבוצת הנגיפים (וירוסים) הגורמת למחלה מכונה קבוצת האנטרו-וירוסים. הנגיף הגורם למחלה בשכיחות הגבוהה ביותר הינו נגיף בשם קוקסאקי coxsackievirus A16. אנטרו-וירוסים נוספים (בעיקר אנטרו-וירוס 71) תוארו כמחוללים את מחלת הפה והגפיים, אם כי בשכיחות נמוכה יותר. כ-24-28 שעות מעליית החום מתחילות להופיע בחלל הפה נקודות אדומות קטנות. צילום:...
ללמוד עוד על משחה לאפטות
הכל על מחלת בכצ'ט -תמונה

בכצ'ט היא מחלת כלי דם דלקתית כרונית, היכולה להתבטא בקשת של...

מאת: פרופ'...
18/08/2019
מחלת הפה והגפיים בקרב ילדים-תמונה

מחלת הפה והגפיים היא מחלת ילדים שכיחה שנוטים בטעות לקשרה...

מאת: ד"ר גליה...
15/11/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למשחה לאפטות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

משחה לאפטות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני שבועיים חוויתי קשיים בדיבור, באכילה, ובאופן כללי- בגלל כאבים בכל חלל הפה. כשהסתכלתי עם פנס והלכתי לרופא ראינו שכל החניכיים שלי והשפתיים הפנימיות מכוסות בכתמים לבנים שנראו כמו אפטות. הוא נתן לי משחה לאפטות ששיפרה את המצב. עברו שבועיים וחזרו הכתמים בחניכיים. עכשיו אכלתי ענבים, השפה העליונה שלי שנגעה בנוזל של הפרי התחילה לשרוף ובלוטות נפוחות הופיעו עליה. מה זה יכול להיות?

ייתכן שמדובר בזיהום משני יש להיבדק ע"י רופא המשפחה \ א.א.גרון ולהחליט על טיפול .

שלום דר. אני חודש לאחר הזרקה של סטילאג בשפה העליונה. הכל התאזן יפה ולשביעות רצוני. שלשום בבוקר קמתי עם נפיחות בשפה שגדלה כל בוקר! במהלך היום היא יורדת קצת אך עדיין לא נעלמת. ממה זה נובע?? הרופא שלל זיהום, אלרגיה ואפטות. הרופאה המזריקה אמרה שאין קשר להזרקה ונתנה משחה לאפטות. ( בחלק הפנימי של השפה, במקום ההזרקות יש מעין פצע לבן כזה... ) אשמח לחוות דעת נוספת. תודה רבה!

נפיחות מאוחרת בשפה יכולה להתרחש בכל חומצה היאלורונית אם כי זה לא נפוץ והסיבה היא כנראה תגובה אלרגית מאוחרת. במידה ואין חום מקומי או כללי כאבים ואודם ניכר אזי קרוב לוודאי שזה לא זיהום. ניתן לטפל בזה בעזרת אנטי היסטמינים, או במקרים קשים ע"י סטרואידים. לגבי הפצע קשה לי להמליץ בלי לראות . זה אמור להסתדר תוך מספר ימים מרגע נטילת התרופות. הרופא משפחה יכול לתת לך מרשם

שלום דר. בהמשך לדברי, קיבלתי לשבוע סטרואידים שהטיבו את המצב. אתמול היה היום הראשון ללא התרופה והבוקר קמתי שוב עם שפה עליונה נפוחה. מה עושים? כפי הנראה אני אלרגית לחומר או לאנטי אוקסידנט... האם להוציא את החומר או להמשיך טיפול?... אשמח למענה, די חסרת אונים :( תודה!

אשמח לקבל מענה! אני עדיין עם שפה נפוחה מזה שבועיים. הרופאה טוענת כי המסה יכולה גם היא לגרום לאלרגיה קשה ולכן ניסתה קודם עם סטרואידים... לא כל כך עזר... האם החומר המנטרל היאולורונידאז, אכן מסוכן? יכול לגרום לתגובת אלרגיה?

אני ממש מתנצל על התשובה המאוחרת אני מקווה שהדברים כבר הסתדרו. אכן ההיאלורונידז יכול לגרום לשוק אנפילקתי באחוז מאוד קטן של המטופלים ולכן אנחנו לא מלהציע אותו כקו ראשון. לדעתי יש להתייעץ שוב עם הרופא. אני הייתי ממשיך עוד תקופה עם הסטרואידים. הנפיחות חייבת לרדת במשך הזמן.

שלום רב האם ניתן לקבל את המשפחה אפטזול ללא מרשם רופא ? הבנתי שמדובר בתכשיר יעיל אך הוא אינו נמצא בסל הבריאות. תודה.

ירון שלום, למיטב ידיעתי אין להשיג את התרופה הזאת כיום ונכון לעכשיו היא אינה רשומה בארץ. ליאת

לפני כחודש לבני (בן 20) היתה נפיחות בחניכיים מבפנים כמו גולה. הרופא נתן לו משחה לאפטות. הוא שם את המשחה למשך יומיים והפסיק. לאחר כשלושה שבועות נהיה אודם מסביב לבליטה. הרופא טען שמפאת חוסר טיפול זה הפך לכרוני ונתן לו זובירקס ואמר שאם לא יעבור עליו ללכת לרופא פה ולסת. בני "ההיסטרי" ניסה לקבוע תור אך התור נקבע לעוד חודש. האם אתה יכול לנסות להסביר מה זה יכול להיות ?

הי, במקרים דחופים אפשר להגיע לבדיקה במרפאתנו דרך המיון. במקרה שלך, כדאי להגיע גם עם צילום פנורמי....ולהרגע. ד?ר אלון