תאומים זהים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שקיפות עורפית: בדיקה חשובה, חלון הזדמנויות קצר לביצוע

בדיקת שקיפות עורפית מאפשרת איתור סיכון מוגבר לתסמונת דאון. בנוסף, הבדיקה מאפשרת לאתר סיכון למומים לבביים ובעיות קשות בחלוקת האיברים בגוף. ויש גם יתרון "נחמד" לבדיקה: אפשרות לראות על המסך את העובר המתוק במלואו, לפני שיהיה "גדול מדי" שקיפות עורפית היא בדיקת סקר, הנכללת ברשימת הבדיקות המומלצות ע"י האיגוד הגניקולוגי ומשרד הבריאות. הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה-11 לשבוע ה-13 ושישה ימים של ההריון ומטרתה העיקרית לאתר סיכון של העובר לתסמונת דאון. בדיקת אולטרה-סאונד רגילה, לרוב מתבצעת מהבטן. צילום: שאטרסטוק מטרת בדיקת השקיפות העורפית בדיקת השקיפות העורפית מבוססת על מחקרים שגילו כי בשבועות אלה של ההריון, בבדיקת אולטרה-סאונד ניתן לזהות ולמדוד "פס שחור" באזור העורף של העובר (הפס נעלם לרוב בהמשך ההריון, ולכן יש חלון הזדמנות לבצע את הבדיקה בשבועות אלה). המחקרים מצאו כי ב85% מקרב עוברים שנולדו עם תסמונת דאון, הפס היה רחב יותר (ביחס לצפוי לגיל ההריון).   מהלך הבדיקה בדיקת אולטרה-סאונד רגילה, לרוב מתבצעת מהבטן. במקרים...
ללמוד עוד על תאומים זהים
הריון בנשים מבוגרות: סיכונים שיש לקחת בחשבון-תמונה

התקדמות טיפולי הפוריות מאפשרת הריון ולידה בגיל מבוגר, באופן...

מאת: פרופ' שמחן...
25/09/2018
פסוריאזיס: סימפטומים וטיפול-תמונה

פסוריאזיס היא מחלת עור שנגרמת על רקע מספר גורמים. לא ניתן...

מאת: ד"ר בתיה...
01/02/2017
הריון ולידה: בחן את עצמך-תמונה

מהו מקור השם ניתוח קיסרי? כיצד נוצרים תאומים? מהן הבדיקות...

מאת: מערכת zap...
31/12/2015
מעקב הריון בסיכון גבוה-תמונה

יש לך לחץ דם גבוה? את סובלת מסכרת? נכנסת לקטגוריה של הריון...

מאת: ד"ר עשת רונית
28/11/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתאומים זהים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תאומים זהים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מאז ומתמיד ובחלק מהוסתות, אני מדממת כ 5 ימים, ואז יש הפסקה של 24-48 שעות שאחריה שוב יש לי התכווצויות ודימום במשך יום- יומיים נוספים. בדיקות הפאפ שלי תקינות. אציין שיש לי תאומים בבית. האם יש קשר? האם זה מדאיג?

יעל שלום, באמת נשמע לא נח אבל ככל הנראה זה פרופיל הדימום שלך. בהנחה שבדיקה גינקולוגית מלאה כולל אולטרהסאונד תקינה (כלומר ללא ממצא שעלול לגרום לדמם נוסף) אין בכך בעייה מבחינה רפואית. במידה שגילך מעל 40 הייתי ממליץ גם לדגום (ביופסיה) את רירית הרחם, בדיקה המבוצעת במרפאה וללא הרדמה ומכונה 'פיפל'. בברכה

שלום, אני בשבוע 21 הריון תאומים, אני בדרך כלל מקפידה לנקות את הבית עם כפפות בגלל כל החומרי ניקוי, היום שכחתי לגמרי לשים כפפות, וניקיתי את כל הבית עם אקונומיקה, ולא הייתי עם כפפות, האם זה יכול לפגוע איכשהו בעוברים חס וחלילה???? ממש בלחץ בגלל החומרים הכימיים שיש שם!

כעיקרון זה פגיעה בך מאקונומיקה, ברמה של שאיפה או מגע ישיר עם ידיים ועיניים, מעבר לזה אין השפעה על העובר

שלום, אני בשבוע 25 להריון תאומים שאינם זהים. אצל אחד מהעוברים התגלה מום קשה ונאמר לי שעדיף שלא להמשיך את ההריון. שאלותיי הן: 1. איך מתבצע התהליך ובאיזה שבוע? 2. האם זה עלול לסכן את העובר השני? 3. האם יש צורך לאחר מכן בשמירת הריון? תודה.

1. בדומה למי שפיר על ידי הזרקת אשלגן כלוריד ללב של העובר שיופחת. השבוע נקבע בהתאם לנסיבות. 2. כן. 3. לפחות לתקופה קצרה.

תודה על תשובותיך. בקשר לשאלה הראשונה לא הבנתי עד הסוף.. מזריקים ללב של העובר אשלגן שגורם לו להפסיק לחיות ואז מיילדים? או הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני? ובקשר לשאלה השנייה, למה קיים סיכון גם לעובר השני בתהליך זה?

הוא נשאר מת ברחם עד ללידה בגלל העובר השני. ותמיד תיתכן בעקבות ההפחתה הפלה מאוחרת או לידה מוקדמת של ההיריון כולו.

22/06/2014 | 21:28 | מאת: שירה
מתוך פורום טיפולי פוריות

שלום רב, בתאריך 6.6 זריקת אוביטרל בתאריך 8.6 הזרעה (היום בדיוק 14 יום) 19.6 (יום חמישי, 11 יום להזרעה) - בטא 43 20.6 (יום שישי, 12 יום להזרעה)- בטא 88 בטא - 233 (היום, 14 יום בדיוק) פרוגרסטון - 166 1. כמה בטא צריך לצאת 14 יום לאחר הזרעה? 2. האם הקפיצה יכולה לרמז על תאומים? או שזה סביר לאחד? 3. האם רמת הפרוגרסטון תקינה? 4. עד מתי חשוב רמת הפרוגרסטון להריון ומתי זה יורד ואין לו משמעות? 5. איזה שבוע אני נמצאת? כיצד מחשבים? תודה רבה על המענה!

לשירה שלום רב, 1. אין רמה מדוייקת של בטא 14 יום לאחר ההחזרה, הכל תלוי בערך הראשוני וההכפלות לאחר מכן כל יומיים. 2. לדעתי מדובר על עובר אחד. 3. רמת הפרוגסטרון הינה תקינה. 4. לפחות ב-12 השבועות הראשונים רמת הפרוגסטרון במחזור הדם האימהי הינה חשובה ביותר. 5. החישוב מתבצע בשבועות לפי יום ההזרעה בתוספת של שבועיים. בהצלחה ובברכה, פרופ' דב פלדברג טיפולי פוריות לאישה ולגבר בארץ ובחו"ל *** הכנסו לאתר החדש שלנו www.feldbergclinic.co.il *** נייד 050-8481909