ספירת זרע נמוכה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

האם מריחואנה פוגעת באיכות הזרע ובהצלחת ההריון?

מחקר חדש שנערך בארצות הברית, ביקש לבדוק האם לשימוש במריחואנה בקרב גברים יש השפעה על הצלחת ההריון של בנות זוגם. התשובות בפנים בשנים האחרונות ביצעו מדינות רבות שינויים במדיניותן לגבי סמים קלים. לצד מגמה זו, מתנהלים לא מעט מחקרים המבקשים לבדוק את השפעתם של הסמים הקלים על הבריאות. מחקר אונליין בנושא הריון (PRESTO - Pregnancy Study Online), שנערך בקרב זוגות המתכננים להקים משפחה, ניסה לבדוק האם שימוש של גברים במריחואנה עשוי להשפיע על סיכויי הצלחת ההריון של בנות זוגם. נתוני המחקר הוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Society of Reproductive Medicine.   מה כלל המחקר? המחקר שהתבצע אונליין כלל זוגות שתכננו להקים משפחה. בעת גיוס המשתתפים למחקר, דיווחו הנחקרים על מאפיינים דמוגרפיים, היסטוריה רפואית ואורחות חיים, כולל שימוש במריחואנה. בנוסף, הנשים השלימו סקרים אחת לחודשיים, עד להפריה, ובשלבים שונים במהלך...
ללמוד עוד על ספירת זרע נמוכה
פוריות הגבר: DHA מוסיף און-תמונה

חומצת השומן DHA, מקבוצת אומגה 3, נמצאת בזרע הגבר בריכוז...

מאת: מערכת zap...
11/09/2012
האם יש לך ספירת זרע נמוכה?-תמונה

אורח חיים שאינו בריא הכולל: צריכת אלכוהול, סמים ועישון,...

מאת: מערכת zap...
07/09/2017
האם מריחואנה פוגעת באיכות הזרע ובהצלחת ההריון?-תמונה

מחקר חדש שנערך בארצות הברית, ביקש לבדוק האם לשימוש...

מאת: ד''ר עמית...
04/12/2019
על פוריות הגבר-תמונה

מהו אי פיריון? איך מטפלים בו? למה אסור ללבוש תחתונים...

מאת: כמות זרע...
10/05/2000
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לספירת זרע נמוכה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ספירת זרע נמוכה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בן 30. ספירת זרע נמוכה מאוד עד כדי אין כמעט תאי זרע. המליצו לי לבדוק אם קימת דלקת בפרוסטטה. היכן עושים זאת?האם דרך הקופה? מה מהלך הבדיקה-האם מוציאים זרע?

שלום רב,בירור להפרעות בספירות הזרע עשוי לכלול גם שלילת דלקת בערמונית. ראשית היזכר האם היו לך דלקות בדרכי השתן או מחלות מין בעברך וניתן לבצע בדיקות שגרתיות כגון בדיקת שתן כללית ותרבית, תרבית לזרע, PCR בשתן- לבירור המצאות חיידקים. אלו בדיקות שניתן לבצע בכל קופת חולים בהפניית רופא המשפחה או אורולוג. בספירת הזרע יש לבדוק האם נראים לויקוציטים- תאי דם לבנים- שיכולים להעיד על דלקת.

שלום בני בצבא ובעקבות בעיה אחרת הגיע לאורולוג שאבחן וריקוצלה ושלח אותו לבדיקת זרע בבדיקה הייתה ספירת זרע נמוכה מהמינימום ( 26%) והוא הופנה לבדיקה זרע נוספת ונאמר לו שבאם התוצאות יהיו דומות עליו לעבור ניתוח . שאלתי היא האם לא צריך לערוך ברור כלשהו נוסף ? והאם יש חלופה לניתוח ? אנו רוצים לבצע טיפול באופן פרטי דרך ביטוח רפואי מה האופציות ?

שלום רב לאמא, וריקוצלה היא בעיה שכיחה - כ- 15% מהנערים. האבחון העיקרי הוא בבדיקה גופנית על ידי הרופא. חשוב להבין האם הוריקוצלה גורם להפרעה ביצור הזרע - לכן הומלץ על בדיקת זרע. לעיתים ישלח הרופא לבדיקת סונר (אולטראסאונד) דופלר של האשכים - על מנת לראות טוב יותר את הוריקוצלה ואת האשכים. לא תמיד נדרש טיפול בוריקוצל. טיפול מומלץ בעיקר במקרים בהם קיימת פגיעה בתפקוד האשך. ניתן לבצע את הטיפול על ידי ניתוח או צינתור. רוב הטיפולים המבוצעים הם על ידי ניתוח. בגברים צעירים ובריאים נראה כי הסיכון בהרדמה הוא קטן יחסית ולכן, רבים אינם נרתעים מניתוח. ישנן שיטות ניתוח שונות - קשירה גבוהה של הורידים המורחבים, קשירה מפשעתית וניתוח מיקרו-כירורגי בסיוע מיקרוסקופ ניתוחי. כדאי לקרוא וללמוד על השיטות, על היתרונות והחסרונות, ולבחור את השיטה המתאימה לכם. טיפולים רבים בוריקוצלה מבוצעים ברפואה הפרטית - בעיקר בגלל התור הארוך ברפואה הציבורית - שכן לא מדובר בניתוח דחוף או מציל חיים. ברפואה הפרטית ניתן לבחור כל שיטת ניתוח לפי רצונכם, בעוד שברפואה הציבורית מבוצע סוג הניתוח המועדף על ידי המנתח - שהוא אינו לבחירתכם. תוכלי לקרוא עוד על וריקוצלה ועל הטיפול בו בקישור הבא: http://www.doctal.co.il/?page_id=13888 בהצלחה בטיפול, ד"ר רענן טל

שלום, אנחנו זוג, מטופלים אצל רופא פרטי (טיפולי פוריות). לבעלי ספירת זרע נמוכה + ממצא גנטי (אינברסיה פריצנטרית בכרומוזום 9), לכאורה הבדיקה הגנטית "תקינה" וממצא זה נרשם כהערה בלבד, אבל ממחקר באינטרנט הבנתי שממצא זה מקושר לאי-פריון, וכמובן זה גם הוסבר על ידי הרופא שלנו. אנחנו לאחר סבב ראשון שכשל (כמה הפריות שלא שרדו שבוע), וכעת לקראת סבב שני. הרופא אמנם תומך בניסיונות שלנו, אבל מזכיר אופציה של תרומת זרע, לפי דעתו ממצא זה של אינברסיה פריצנטרית בכרומוזום 9, מעיד באופן כמעט ודאי על עקרות מוחלטת (הכרומוזמים לא יכולים להתחבר בצורה תקינה וזה מוביל להפלות חוזרות, או תינוקות עם מומים כאלה ואחרים) חקרתי באינטרנט (עד כמה שאפשר) קראתי מאמרים, ראיתי סרטונים, חיפשתי משהו שיתן תקווה. האם ייתכן שלא נוכל להביא ילדים משלנו לעולם (ללא תרומת זרע)? אני שבורה. אני מחפשת זוג שעל אף ממצא כזה כן הצליח להרות וללדת ילד בריא. עזרתכם, דעתכם, עצתכם, בבקשה!

*אינברסיה פריצנטרית (כולל הצנטרום)

אני מציעה שאם לא עברת עד כה תפני ליועץ גנטי שישפוך אור על סיכוייך. להבנתי זה לא אמור למנוע ממך הריון. ואם כן הרי שלא היו מנסים כלל. אני מציעה שתבצעי ייעוץ גנטי סדור.

הסיבה שמנסים היא כי זו לא ודאות של 100% שאי אפשר, ולכן מן הסתם, לא נפסול את האפשרות על הסף. אני כן מחפשת זוג, הורים לילד בריא, שעל אף שלאחד מהם יש אינברסיה - הצליחו להביא ילד לעולם.... האם ייעוץ גנטי ילמד אותי יותר מאשר מה שכבר הספקתי לקרוא וללמוד באופן עצמאי? (חחח כמעט תיאר בגנטיקה עם כל המאמרים האקדמיים, שאגב, אף אחד מהם לא עונה באופן ברור על השאלה הפשוטה הזו...)

שלום רב, בבדיקות זרע קודמות יצא ספירת זרע נמוכה מאוד. אני אמור לעשות בדיקה חוזרת. לפני חודש הייתי חולה כשלושה ימים ( דלקת גרון, דלקת חניכיים, חום של 38 מעלות וליחה מוגלתית) הבנתי שחום ומחלה עשוי להשפיע על ספירת הזרע ואיכותו. מה פרק הזמן השמומלץ להמתין לאחר החום לפני שעושים בדיקת זרע? מטרת הבדיקה היא לעשות בירור לפני התחלת תהליך הפריע חוץ גופית, וגם ככה בבדיקה הקודמת התוצאות היו נמוכות מאוד. תודה רבה

בתיאוריה - 3- 4 חודשים, כי זה פרק זמן ליצירת זרע חדש. באופן מעשי, חבל על הזמן. מציע לחזור על הבדיקה בהקדם.