מומים בעובר: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הריון: עיכוב בגדילת העובר

עובר קטן עלול להעיד על מחלות או מומים, העלולים לגרום לפגיעה ואף לתמותה של העובר - ולעתים תחלואה מוגברת של האמא. חיוני מאוד לקיים בדיקות מעקב עוד בנושא: הריון, לידה והגיל הרךגדילת העובר ברחם הנה אינדיקציה לבריאות העובר ותקינות ההריון - ולכן יש חשיבות רבה למעקב אחרי גודל העובר וקצב גדילתו. עובר תקין גדל בערך בקילו עד השבוע ה-27 של ההריון - וכשני קילו נוספים, במהלך שבועות 27-37, שהם גם עשרת השבועות שבהם הוא מגיע לשיא הגדילה. כאשר גודל העובר קטן, יחסית לגיל ההריון - המצב עלול להעיד על מחלות,מומים או הפרעת כרומוזומאליות בעובר ובשיליה, ולעיתים מחלות רקע של האם. מצב זה יכול להסתבך עד כדי תמותת העובר; ובמקרים מסוימים, גם כרוך בתחלואה של האמא. מהו עובר קטן? מהו המדד לכך? ההערכה המרכזית של גודל העובר מתבססת על משקלו, היקף הבטן, היקף הראש ואורך העצמות. עובר מוגדר כעובר קטן, אם גודלו קטן מהאחוזון העשירי - בהתאם לגיל ההריון, או אם...
ללמוד עוד על מומים בעובר
פנוטיפ: מאגר אבחון תסמונות של עוברים-תמונה

הטכנולוגיה בשירות הרפואה: פנוטיפ הוא מאגר מידע ענק, ייחודי...

מאת: ד"ר שי פורת
18/12/2018
הריון: כל הבדיקות שיש לבצע-תמונה

נכנסת להריון? מזל טוב! מהן הבדיקות שיש לבצע, בדרך ללידה...

מאת: פרופ' שמחן...
26/11/2017
וירוס CMV בהריון: חידושים באבחון ובטיפול-תמונה

הידבקות ראשונית בווירוס CMV במהלך ההריון היא אחד הפחדים...

מאת: פרופ' פרדו...
26/03/2019
סקירת מערכות: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

סקירת מערכות היא בדיקה חשובה שנערכת בשלבי ההריון השונים -...

מאת: פרופ' יגאל...
26/03/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למומים בעובר?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מומים בעובר: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בהריון שבוע 4 ו 5 ימים. הריון לא צפוי אך רצוי. לאחר בדיקות דם התברר שקיים מחסור חמור בחומצה פולית (עומד על 1.6). האם כדאי לשקול הפסקת הריון לאור הסיכונים שיכולים להיות מומים בעובר ובהתפתחותו? הרופא לא יודע לומר בודאות מה יהיו התוצאות ועם זה השפיעה ואומר לקוות לטוב. כרגע לוקחת כדורים של 5 מג. מפחדת שלעובר יהיו בעיות רציניות בעמוד השדרה וזה יתגלה רק מאוחר מדי והילד יסבול כוח חייב. עד כמה זה יכול להשפיע?

שלום חוסר חומצה פולית מעלה הסכון למומים אבל אני לא חושב שזו סיבה להפסקת הריון בשלב זה

שלום האם הנל נבדק לאורך שנים בהיבט השפעות על בריאות הילוד? אני יודעת שמשתמשים בחומרים מלאכותיים להפרדת התאים ועל בסיס אלקטרומגנטי. האם יש סיכון לוולד לפתח מחלות?

האם אפשר לקבל עוד מידע בבקשה?

ראי נא תשובתי לשם

באופן ככלי לא ראינו עליה בארעות מומים בעוברים אחרי הזרעות והשבחת זרע. לא משתמשים באנרגיה אלקטרומגנטית אלא בצנטריפוגציה.

אני לך כברהשלא הוכח סיכון לוולד גם אחרי מיליוני טיפולים כאלו.

שלום אני בהריון האם מותר לקחת בהריון גלוקופז לסוכרת האם יזיק ?לוקחת אחד שתיים ביום.תודה.

איזון סכרת אופטימלי חיוני להצלחת ההריון וגם למניעת מומים בעובר. גלוקופג' הוא טיפול מקובל בסכרת הריונית גם בשלבי ההריון הראשונים.

יש לי וריקוצלה קלה והתחלנו הליך של טיפולי הפרייה חוץ גופית. האם יש חשש לתקינות העובר? שמעתי שזה יכול להשפיע על המטען הגנטי של הזרע. או שהטיפולים עוקפים את הבעיה?

שלום יוסי, ראשית, תודה על השאלה החשובה. אני בטוח שהשאלה הזו מטרידה גולשים נוספים ולכן אענה עליה באריכות. וריקוצלה היא בעיה שכיחה, כ- 15% מהגברים סובלים מוריקוצלה בדרגה זו או אחרת. רוב הגברים עם וריקוצלה - אינם סובלים מבעיית פוריות. ככל שהוריקוצלה גדול יותר - כך הסיכוי שתהיה בעיית פוריות הוא גדול יותר. אם הוריקוצלה דו-צדדי - הסיכוי לבעיית פוריות הוא גדול יותר. ככל שהוריקוצלה קיים שנים רבות יותר - כך הולכת ומתקדמת הפגיעה ביצור הזרע. הפגיעה ביצור הזרע מתבטאת במספר דרכים: בבדיקת הזרע - רואים פחות תאי זרע (ריכוז נמוך), רואים פגיעה בתנועתיות של הזרע (תנועה חלשה יותר, אחוז גבוה יותר של תאי זרע שאינם נעים כלל וזרע שנע אך אינו מצליח להתקדם) ומורפולוגיה נמוכה - אחוז נמוך של תאים שנראים בצורה תקינה ואחוז גבוה יותר של תאים פגומים במראה שלהם. בנסיונות להשגת הריון ספונטני - סיכוי נמוך יותר להשגת הריון. בטיפולי IVF - טיפולי הפריה חוץ גופית - רואים שיעורים נמוכים יותר של הפריית הבייציות ואם יש הפריה - איכות העוברים היא נמוכה יותר וסיכויים נמוכים יותר לקליטת העובר שההחל להתפתח כשמעבירים אותו לתוך הרחם. לאחר ההעברה לרחם - יש סיכויים נמוכים יותר להמשך התפתחות ההריון וסיכוי גבוה יותר להפלה בשלבים הראשונים של ההתפתחות של ההריון. אם בוחנים את החומר הגנטי של צאי הזרע (DNA) - רואים כי כאשר קיים וריקוצלה משמעותי - בחלק גדול יותר מתאי הזרע ה- DNA אינו תקין אלא שבור. ישנם תהליכים רבים מאוד בתא הזרע ומשימות רבות שתא הזרע צריך לבצע על מנת להביא להריון שאנחנו לא יודעים לבדוק. סביר להניח כי ביום מן הימים, כשנוכל לבדוק טוב יותר את איכות הזרע ויכולתו לתפקד - נמצא כי וריקוצלה פוגע בכל התהליכים האלה. לשאלתך: כאשר משתמשים בזרע באיכות נמוכה לטיפולי IVF - סיכויי הצלחת הטיפול נמוכים יותר, אך מעולם לא נמצא כי יש שיעור גבוה יותר של מומים בעובר. אי-תקינות הזרע מביאה לסיום תהליך ההפריה וההתפתחות בשלבים מוקדמים, ולא ליצירת עוברים לא תקינים שימשיכו ויתפתחו. במקרה שלך יש לבחון האם הוריקוצלה הקל משפיע על איכות הזרע לרעה ולשקול האם תיקון הוריקוצלה יכול להביא לשיפור איכות הזרע ולהעלאת סיכויי הצלחת טיפולי הפוריות או אפילו ליתר אותם. אין חשש כי שימוש בזרע שתתן - יביא ללידת צאצא עם מומים מולדים, מעבר לשכיחות מומים כאלה בהריונות IVF כאשר הזרע נלקח מגברים ללא וריקוצלה. בהצלחה בטיפולי הפוריות, ד"ר רענן טל

תודה רבה על התשובה המפורטת. במקרה שלי אכן נתוני הזרע נמוכים. אני מטופל כעת באנטיביוטיקה לאור תרבית זרע חיובית. האם להבנתך יתכן שהחיידק משפיע גם הוא על תוצאות נתוני הזרע?

יתכן. ממליץ לך לפנות להערכת פוריות מקיפה אצל אורולוג.