הקפאת עוברים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הקפאת ביציות: הדרך המומלצת לשימור פוריות

נשים רבות מעדיפות לדחות את הקמת משפחה לשלב מאוחר בחיים. למרבה הצער, היכולת הביולוגית להרות פוחתת משמעותית עם השנים. הקפאת ביציות מאפשרת להיכנס להריון בגיל קצת יותר מבוגר על אף התפתחות טכנולוגית אדירה בשנים האחרונות בהקשרים רפואיים רבים, גיל האשה עדיין מהווה אחד הגורמים המשפיעים ביותר על רמת הפוריות של האשה. האם מטפחת קריירה משגשגת ושואפת להגשמה עצמית? במקרה שאת מעוניינת גם להקים משפחה בעתיד, כדאי, לזכור במקביל גם את הנתונים הביולוגיים. בניגוד לגבר, המייצר תאי זרע חדשים לאורך כל חייו, אשה נולדת עם מספר מוגבל של ביציות. יחד עם האשה, גם הביציות עוברות תהליך התבגרות. מדי חודש מבשילה ביצית אחת ויוצאת מן השחלה אל הרחם. שאר הביציות נשארות במאגר. ככל שהאשה מתבגרת, נותר בשחלות החלק הפחות איכותי של מאגר הביציות ומספר הביציות הולך וקטן. בעקבות תהליך זה, החל משנות ה-30 לחייה, חלה ירידה בפוריות האשה. למעשה, לאחר גיל 40, הסיכויים להיכנס להריון נמוכים...
ללמוד עוד על הקפאת עוברים
פוריות בגיל 40 פלוס: סיכויים קלושים מיום ליום-תמונה

כלי התקשורת מלאים בסיפורים על נשים שהצליחו להרות אחרי גיל...

מאת: ד"ר רויבורט...
20/05/2019
טיפולי שימור פוריות: יפה שנה אחת קודם-תמונה

הקריירה משגשגת ואת חוששת כי הריון בגיל צעיר ימנע ממך המשך...

מאת: ד"ר רויבורט...
13/05/2019
הפריות מבחנה: פעולה מורכבת בשלבים פשוטים - ביוץ, הפרייה, הריון-תמונה

רובנו לא נזקקים לטיפולי פוריות ולכן לא מתמצאים בתחום הבא....

מאת:
23/11/2004
הקפאת ביציות: הדרך המומלצת לשימור פוריות-תמונה

נשים רבות מעדיפות לדחות את הקמת משפחה לשלב מאוחר בחיים....

מאת: פרופ' לברון...
01/09/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להקפאת עוברים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הקפאת עוברים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

פרופ זיידמן שלום רב, ברצוני לברר לגבי השפעה של תרופה ביולוגית על עובר. אני עושה תהליך ivf לצורך הקפאת עוברים עבור פונדקאית. ונטלתי תרופה (בשנתיים האחרונות) בשם נקסבר (תרופה ביולוגית) האם התרופה יכולה להשפיע על העובר בצורה כלשהיא או מאחר ואני לא אשא את העובר אין לזה השפעה? תןדה מראש.

אני לא בטוח שיש מחקרים שבדקו את השפעת התרופה על העובר. כדאי להתייעץ עם המרכז ליעוץ תרופתי בהיריון.

שלום רב ד"ר, עברתי היום שאיבה של ביציות (טיפול ivf ראשון). שאבו לי 24 ביציות וביום ראשון אדע את מספר הביציות שהופרו. מאחר ומדובר בכמות רבה שהשפיעה מן הסתם על רמות ההורמונים בדם, הוחלט על הקפאת עוברים והחזרה שתבוצע רק בחודש הבא. ניסיתי לחפש מידע באתר ובאינטרנט על התהליך אבל לא הצלחתי למצוא משהו ממש מפורט. אני יודעת שקובעים את הפרוטוקול לכל אישה לפי המצב שלה אבל אשמח להבין קצת יותר איך התהליך נעשה. אני בת 35 והמחזור הטבעי שלי אינו סדיר, והורמונים נמוכים יחסית. כך שאני מניחה שאקבל תמיכה הורמונלית בתהליך. עובי הרירית שלי הוא טוב והיא מתעבה יפה גם באופן טבעי. הבנתי שאת ההחזרה עושים לפי גיל העובר. כלומר אם העובר בן 3 ימים, אז יחזירו אותו 3 ימים אחרי הביוץ. האם הבנתי נכון? מן הסתם אני מניחה שבמעקבים מתפתח זקיק ומתרחש ביוץ. האם הביוץ הזה לא מפריע להשתרשות העובר שמוחזר? האם זה לא יגרום לקבלת וסת במקביל להשתרשות ולפגיעה בהשתרשות? אשמח אם תוכל להסביר לי קצת יותר על התהליך. תודה מראש!

הבנת נכון, את ההחזרה עושים לפי גיל העובר. כאשר עושים הכנה עם הורמונים מקפידים לוודא בעזרת בדיקות דם שלא התרחש ביוץ עצמוני, שבהחלט עלול לשבש את מועד החזרת העוברים המופשרים.

שלום רב כאשר מוציאים ביציות לצורך הקפאה שלהם כעוברים לשם שימור יכולת עתידית: לאיזו דרגה או שלב מגדלים את העובר? האם תמיד לאותה דרגת התפתחות או ניתן להקפיא עובר בדרגות שונות כמו דרגת בלסטוציסט?

תלוי מה מסוכם עם האישה.

מה עדיףמבחינת סיכויים הצלחה? בהנחה שהחזרת העובר לא תהיה מיידית אלא העובר יוקפא לכמה שנים לפני ההחזרה.. תודה?

אם האישה צעירה ויש הרבה עוברים איכותיים עדיף להקפיא ביום 5.

בטיפולי שימור פוריות (הקפאת עוברים) נמצא כי הרירית שלי היא בעובי של 6 בערך. עד כמה זה מוריד אם בכלל סיכויי השתרשות עובר קפוא? ועד כמה העובי תלוי גיל? תודה

יש לציין שהרירית נמדדה בעובי 8 ביום ה8 למחזור, ואז בעובי 6 ביום ה-12.

בד"כ אין לזה משמעות רבה.

אם ככה העובי תקין?

סביר. קשה להתייחס למדידה אחת וללא נתונים נוספים.

תודה רבה, זה מעט מרגיע. אפשר לשאול לאילו נתונים נוספים אתה מתכוון?

רמות האסטרדיול והפרוגסטרון למשל.