הקפאת עוברים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פוריות בגיל 40 פלוס: סיכויים קלושים מיום ליום

כלי התקשורת מלאים בסיפורים על נשים שהצליחו להרות אחרי גיל 44. חשוב לדעת: מדובר במקרים מאוד נדירים, שאינם מלמדים על הכלל. מחקרים מקיפים דווקא מראים כי הסיכוי של נשים מבוגרות להיכנס להריון מהביציות של עצמן מאוד נמוך נשים רבות מעדיפות לדחות את ההורות לעשור החמישי לחייהן, בעקבות קריירה תובענית, קושי במציאת בן זוג או כל סיבה אחרת. רבות מהן אינן מודעות לכך שהמסע למימוש האימהות בשלב זה בחייהן עלול להיות קשה ומתיש, ולעיתים אף להסתיים במפח נפש. תוחלת החיים אמנם מצויה בעלייה, אך למרבה הצער פוריות האשה נמצאת בירידה, ככל שעולה הגיל.   אחרי גיל 40, סיכויי האשה להשיג הריון טבעי פוחתים באופן משמעותי. צילום: שאטרסטוק   באיזה גיל מתחיל תהליך הירידה בפריון? החל משנות ה-30 הפוריות הולכת ויורדת. אחרי גיל 35 חלה ירידה משמעותית יותר בפוריות. ובשלב הבא, אחרי גיל 40, סיכויי האשה להשיג הריון טבעי פוחתים באופן משמעותי. מסיבה זו, מופנות מרבית הנשים בגיל זה (40 פלוס) לטיפולי הפריה חוץ גופית. מהי הסיבה לירידה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להקפאת עוברים

טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
ללמוד עוד על הקפאת עוברים
פוריות בגיל 40 פלוס: סיכויים קלושים מיום ליום-תמונה

כלי התקשורת מלאים בסיפורים על נשים שהצליחו להרות אחרי גיל...

מאת: ד"ר רויבורט...
20/05/2019
טיפולי שימור פוריות: יפה שנה אחת קודם-תמונה

הקריירה משגשגת ואת חוששת כי הריון בגיל צעיר ימנע ממך המשך...

מאת: ד"ר רויבורט...
13/05/2019
הפריות מבחנה: פעולה מורכבת בשלבים פשוטים - ביוץ, הפרייה, הריון-תמונה

רובנו לא נזקקים לטיפולי פוריות ולכן לא מתמצאים בתחום הבא....

מאת:
23/11/2004
להיכנס להריון - המסלול להצלחה-תמונה

הבנה של כמה עקרונות פשוטים יכולה לעזור לבני זוג לקצר את...

מאת: פרופ' זיידמן...
01/02/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להקפאת עוברים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הקפאת עוברים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

האם אתה ממליץ על לקיחת תוסף DHEA על מנת לנסות לשפר את הרזרבה השחלתית? אם כן באיזה מינון והיכן רוכשים? בנוסף האם יש אפשרות לעשות 2-3 מחזורי ivf לשם הקפאת עוברים לשימוש עתידי (ללא החזרה של העוברים) (קיוויתי לעשות ילד אחד בקרוב ועוד אחד כעבור כשנתיים אך אני מבינה שסיכויי קלושים) ואחכ להתחיל נסיונות הזרעה? או שזה עלול להקטין את הסיכוי שלי להרות גם עכשיו ועדיף ילד אחד מבכלל לא? האם עם amh כזה רוב הסיכויים שהעוברים לא ישרדו הקפאה והפשרה כעבור כמה שנים או שלאו דוקא? תודה

לצערי לנוכח AMH כזה עליך למהר ולטפל בעיקר כדי להרות. איני רואה את ההגיון בלהקפיא את העוברים בפרט שקופת החולים לא תאשר לך טיפול נוסף לפני שהוחזרו כל העוברים.

אשמח לייעוץ. לאור רקע רפואי של אנורקסיה (כיום במשקל תקין), פניתי לרופאת נשים לבדיקות לקראת התחלת תהליך של כניסה להריון. אני בת 24 בעלי בן 27. US אגן קטן יצא תקין. לאור FSH גבוה (8, תחת השפעת גלולות) נשלחתי לבדיקת AMH ויצא 1.17. הופנינו לתחילת תהליך של שימור פוריות (הקפאת עוברים) ועדיין מחכים לתור לרופא מומחה. בינתיים הפסקתי לקחת גלולות כדי שאוכל לבצע פרופיל הורמונלי חדש. אשמח לדעת: 1. האם ניתן לבצע פרופיל הורמונלי במחזור הראשון אחרי הפסקת הגלולות? והאם ניתן להעריך מתי זה יהיה (לקחתי גלולות פחות משנה, מסוג זואלי, ללא מחזור). 2. האם התהליך (לפני השאיבה ולאחריה) פוגע בתפקוד היום-יומי (אני סטודנטית, שוקלת אם כדאי לי לפרוש מהסמסטר). 3. האם יש סיכוי שנקבל כיסוי של סל הבריאות במצבנו (אני בקופ"ח מכבי, בעלי בצבא)? 4. האם מומלץ לבצע 4 מחזורים רציפים, ככל שלא תתקבלנה 20 ביציות, או שניתן יהיה מתישהו לנסות טבעי? אם כן מתי? תודה רבה!

הרבה שאלות: בדיקת AMH לקביעת הרזרבה השחלתית טובה לאין שעור מה-FSH והבדיקה אצלך אינה מצביעה על רזרבה נמוכה במיוחד. רצוי גם לבצע בדיקה פשוטה ב-US והיא AFC, ז.א. ספירת הזקיקים הקטנים שבהקף כל שחלה. בכל מקרה איני חושה שמצבך ישכנע את הקופה לתת לך טיפול לשמירת הפוריות על חשבון הקופה. ניתן לעשות זאת באופן פרטי, אבל היות ואת נשואה הייתי מקפיא עוברים ולא ביציות.

תודה על המענה. ממה שהבנתי הamh בתחתית הטווח התקין. זה לא מחייב שאעשה שימור אם ארצה ילדים בהמשך? הרזרבה הרי מדרדרת ...אז גם אם עכשיו נחשב תקין עוד כמה שנים כבר יהיה בעייתי לא (באידיאל היינו רוצים מספר ילדים)? ואכן הכוונה להקפאת עוברים. היית ממליץ לנסות עכשיו טבעי ובמידה שנצליח לעשות את השימור אחרי ההריון ולידה?

שלום, בת 38.8 לאחר שאיבה למטרת הקפאת ביציות. Fsh=12.7, Amh=1.69 (סקאלה של 1-8). נערך סבב טיפולים הורמונליים ראשוי של שבוע ויום, ולאחריו שאיבה, הוצאו 13 ביציות ונמצאו מתאימות להקפאה 7. במחזור הבא שוקלת הקפאת עוברים. האם הגיוני שרק כמחצית מהביציות נמצאו מתאימות להקפאה? האם יש צורך להערכתך בשינוי הפרוטוקול? תודה רבה

בהחלט יכול להיות. במהלך גירוי הורמונלי מגוייסים גם זקיקים אשר עלולים לא להכיל ביציות, או להכיל ביציות שאינן בשלות, לגבי שאלתך לגבי הקפאת ביציות מופרות או שינוי פרוטוקול, עלייך לדבר עם הרופא המטפל שמכיר את התיק הרפואי שלך בנצלחה

תודה רבה! ושאלה נוספת- כיום, יומיים לאחר השאיבה, עדיין הבטן מאוד נפוחה, תחושת מלאות, מעט כאבים ומדי פעם בחילה. אני שותה הרבה ויוצא הרבה שתן. האם עלי לפנות למיון או ניתן לחכות כמה ימים ולבדוק האם חולף?

בהמשך לתשובותייך אשמח לדעת אם היית מנסה לגדל את העוברים הנ"ל ליום 5 או משאיר ביום 3 ? והאם היית מחזיר את כולם כדי להגדיל סיכויי ? הם מגיל שונה ואז אם תהיה קליטה לא נדע על מה לבסס בדיקות. מצ"ב: בת 43. לאחרונה הפשרתי ביציות משימור גיל 38 , הן הופרו והוקפאו שוב ביום 3 כיוון שהוחזרו עוברים אחרים ( שלא נקלטו ) דרגת העוברים שהופרו והוקפאו שוב היא 5 תאים בבוקר בערב התאים עלו ל8 והציון הוא -2 עובר נוסף בבוקר מספר התאים 6 ובערב 8 ציון -1 שניהם כפי שצינתי מבוססי ביציות משימור שהוקפאו וכעת הוצע לי להפשירן שוב ולהחזירם עם עובר נוסף מוקפא ( לא ביציות שימור ) יום 3 מגיל 40.5 יום 3 עם 7 תאים ציון 2. 1.האם זה נכון שניתן להשתמש בעוברים מבוססי ביציות משימור שהוקפאו וכעת צריך להפשירם שוב האם היום מקרים בארץ של קליטה ולידת ילד מאופציה כזו? 2. האם כדאי להחזיר את 3 העוברים ביחד ?

אין מספיק נסיון של הקפאת עוברים שנוצרו מביציות מוקפאות, אבל הנסיון שלי אינו שולל את הסיכויים. בגלל גילך ומצב העוברים, אמליץ על החזרה של 3. עם זאת יהיה נכון יותר לבסס את ההחלטה לפי מצב העוברים בהפשרתם.