איפילימומאב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גרורות במוח: לא סוף הסיפור

כ-30%-50% מהחולים בסרטן ריאה יסבלו במהלך מחלתם מגרורות במוח, העלולות לקצר את חייהם. עד לאחרונה, הטיפול בגרורות במוח היה מוגבל: ניתוח או הקרנות פליאטיביות. טכנולוגיות מתקדמות וטיפולים חדשניים משפרים את הפרוגנוזה הקשה ונותנים תקווה לחולים. סקירה מיוחדת ומקיפה לרגל יום הסרטן הבינלאומי (4.2) מוחו של אדם בריא מקבל הגנה על ידי מערכת "מחסום דם-מוח" (BBB: Blood-Brain Barrier), המסננת ומרחיקה חומרים רעילים מהמוח. סרטן גרורתי גורם שיבוש להגנה האמורה - והגרורות הסרטניות מסוגלות לעבור את המחסום ולהגיע לרקמת המוח. במצבים מסוימים, החולים עשויים לשרוד זמן רב, עם מספר ניכר של גרורות, מבלי שייווצר נזק משמעותי. מנגד, לעתים, גרורה יחידה עלולה לגרום לחץ על מרכזים חשובים במוח, כגון: מרכז הנשימה. בנוסף, גרורות עם בצקת ניכרת סביבן או גרורות מדממות, עלולות לגרום לנזקים המהווים סכנה מידית לחיי החולה.   מהי הפרוגנוזה הצפויה לחולים בסרטן ריאה גרורתי? עד לפני שנים ספורות, סרטן ריאה גרורתי למוח נחשב מחלה שסיכויי ההישרדות בה נמוכים, חציון ההישרדות עמד על 2-6 חודשים (תלוי בגיל החולה, מין...
ללמוד עוד על איפילימומאב
גרורות במוח: לא סוף הסיפור-תמונה

כ-30%-50% מהחולים בסרטן ריאה יסבלו במהלך מחלתם מגרורות...

מאת: ד"ר שושנה...
03/02/2019
סרטן כליה: פרדיגמה טיפולית חדשה - תקווה גדולה-תמונה

סרטן כליות היא מחלה שמתקדמת אט אט, ללא תסמינים. בשלבים...

מאת: ד"ר דוד סריד
08/11/2018
מלנומה גרורתית במוח: מהפכה בטיפול-תמונה

ההתקדמות המרשימה בפיתוח תרופות נגד הסרטן הביאה לכך שמלנומה...

מאת: פרופ' יעקב...
09/11/2017
תרופה לסרטן: קרובה מתמיד?-תמונה

טיפולים חדשים ומבטיחים לסרטן; טיפול משולב המצמצם גידולי...

מאת: מערכת zao...
02/06/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאיפילימומאב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

איפילימומאב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
29/05/2015 | 08:07 | מאת: ניסיםצדקה
מתוך פורום מחלות ריאה

אני מטופל אצלו איש מדהים אוזן קשבת עניני כן ירבו רופאים כאלו

תודה רבה, ניסים.

שלום בנוסף לתשובתך, לגבי הפעימות שעלולות ליצור פרפור בעתיד, שאתה כותב עתיד אתה מתכוון ב 10 20 שנה הבאות או בחודש חודשיים? אני סה"כ בת 39 בריאה , אבל סובלת מחרדות ובטוחה שזו הבעיה אצלי בפעימות! אז השאלות שלי הן כאלה 1. מה מרגישים שיש פרפור? האם הדופק תמיד מהיר? 2. מה הסבירות שזה יקרה לי בתקופה הקרובה? יש לי עד 5 ביום במשך שנה ולא כל יום מרגישה... 3. הדופק שלי נא בין 60-68 במנוחה ולא במנוחה סביב ה 80 קבוע! 4. אני דיי בלחץ תאמר לי משהו שירגיע אותי , אני טסה לחול עוד שבועיים ומפחדת 3.

1.הרגשה של דופק לא סדיר לרב גם מהיר 2.נמוכה ביותר !!! 3.מצוין 4.תרגעי,הכל בסדר,טיסה נעימה, תביאי שוקולד מהדיוטי פרי

ד''ר אליאן אתה פשוט מדהים!!! בהחלט מרגיע אפילו מאחורי המקלדת כן ירבו כמוך!!

דר אלון שלום! תודה שאתה עונה כאן תשובות! ניכר מהתשובות שיש לך רגישות גדולה לאנשים, ועל כך תבורך! הקריאה בשאלות ובתשובות נתנו לי מענה גדול לשאלותיי וספקותיי בנושא אורתוכירוגיה של הפנים. ירבו רופאים כמותך בישראל!

תודה רבה :-)

שלום ד"ר רון רם. אני בן 55, אובחנתי לפני כשנה וחצי עם acute myeloide leukemia, normal karyotype ללא מוטציה ב NPM1, FLT3, CBPa. קיבלתי טיפול אנדוקציה ולא נכנס להפוגה. בהמשך קיבלתי (+ARLIN (Mitoxantrone Hight dose ARA-C ב 12.2016 עברתי השתלת תאי אב אלוגנאית מתורם זר תואם בסיווג רשמות לאחר התניה של Fludarabine + ARA-C כחלק מטיפול הצלה ובהמשך Fludarabine + TREOSULFAN כחלק מההתנייה לפני ההשתלה. לציין Mixed chimerism במח עצם ראשון וירידה מהירה בכימריזם בהמשך המעקב, נשארתי עם 15-20% תאי דונור, ללא עדות להישנות המחלה. קיבלתי טיפול מונע ב S.C. Vidaza 100mg X1/d 5 ימים פעם ב-28 יום. בהמשך תחת טיפול ב Vidaza - הישנות המחלה. קיבלתי טיפול על בסיס Clofarabin שהשיג הפוגה. ב-2.2018 עברתי השתלת תאי אב אלוגנאית שנייה מתורם זר אחר. חודש אחרי ההשתלה - 100% תורם. אך כעת שוב הישנות המחלה. הרופא המטפל המליץ להתחיל טיפול בתרופה בשם YERVOY מוכרת בסל הבריאות לטיפול בחולי מלונומה, אך לא לחולי לוקמיה. הביטוח סירב לממן את התרופה. מה לנסיונך הצעד הבא/אפשרויות נוספות לטיפול/האם יש דרך להגיע לקבלת התרופה שהומלצה? זקוק לכל סיוע והכוונה שתוכל לתת.. בתודה מראש!

אורי, ברור לך שקשה לייעץ בצורה הזאת, במיוחד במקרה מורכב כמו שלך. בהחלט ראוי לשקול במקרה כמו שלך טיפול באפילימומב. יש בכל זאת גם אופציות אחרות. כדאי גם לבדוק שוב את סטטוס המוטציות של הלוקמיה (IDH ו FLT3) כדי לראות אם אפשר לטייב את הטיפול. במקביל ניתן גם להוסיף טיפול ב DLI. אפשר לנסות לפנות לחברה (BMS) ולראות מה הם מציעים. מקווה שעזר. בברכת בריאות.