בורטזומיב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מיאלומה נפוצה: עידן חדש בטיפול

הטיפול במיאלומה נפוצה עבר בעשור האחרון מהפכה של ממש: כיום, טיפולים חדשניים מסייעים להארכה משמעותית של תוחלת החיים ושמירה על איכות חיים טובה עד לפני עשור, מיאלומה נפוצה נחשבה מחלה קטלנית. עם זאת, בשנים האחרונות, התרחשה מהפכה בטיפול במיאלומה נפוצה. מדובר במהפכה שממש הדהימה גם את אנשי הרפואה. כך, ממחלה חשוכת מרפא - הפכה מיאלומה נפוצה למחלה שניתן לחיות איתה שנים ארוכות. מעבר לכך: תרופות חדשות מאפשרות כיום למטופלים לקבל את הטיפול בנוחיות בבית, מבלי לבקר לעיתים תכופות בבית החולים.מהי מיאלומה נפוצה? מה משתבש בגוף החולים?מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי פלסמה, הנוצרים במח העצם. תפקידם של תאי הפלסמה - לייצר נוגדנים; עם זאת, בקרב חולי מיאלומה, תאי הפלסמה מתחלקים באופן בלתי מבוקר ומייצרים נוגדן ברמה גבוהה מהתקין, התופס שטח נרחב ממח העצם. כך, הנוגדן גורם לאנמיה ולירידה בטסיות האחראיות על קרישיות הדם. התאים הופכים ממאירים -...
ללמוד עוד על בורטזומיב
מיאלומה נפוצה: טיפול חדש-תמונה

טרם נמצא טיפול לריפוי סרטן הדם מיאלומה נפוצה, אך בעשור...

מאת: פרופ'...
17/06/2013
מיאלומה נפוצה: מקטלנית - לכרונית-תמונה

עד לפני שנים ספורות, מיאלומה נפוצה הייתה מחלה קטלנית עם...

מאת: ד"ר מירב...
14/12/2015
מיאלומה נפוצה: 8 תמרורי אזהרה-תמונה

זיהוי מהיר של תמרורי אזהרה העלולים להעיד על מיאלומה נפוצה...

מאת: ד"ר חזי...
30/11/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבורטזומיב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בורטזומיב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, ברקע עמילועידוזיס עם פגיעה כלייתית . מטופלת בולקייד עם תוצאות טובות מאוד ושרשראות קלות שחזרו לנורמה אחרי שישה מחזורים ברוך השם! היום נשלחתי להערכה אצל נפרולוג מכיוון שהשתן עדיין מוקצף ויש הפרשת אלבומין רבה באיסוף 3150 לליטר מאתיים. אולם הערכים של האלבומין והקריאטינין יציבים בדם .. Bun _ נע בין 18.5 ל 20 כאשר הנורמה היא בין 6_20 יחס אלבומין גלובלין 1.78 כאשר הטווח הוא 1.20_2.60 אלבומין תמיד בטווח הנורמה כולל באלקטרופוזה ובדם קריאטינין 6.2 כאשר הנורמה היא 0.70_1.20 קלציום, פוטסיום וסודיום תקין פרוטאין טוטאל _ 6.2 כאשר הטווח הוא 6.6_8.7 תפקודי כבד: got תקין gat תקין בילירובין טוטאל 0.20 כאשר הטווח 0.30_1.20 אלקליין פוספאט תקין וגם פוספאטה בסיסית Ggt עולה והיום 343 שהטווח הוא 8_61 ומיקרוגלובלין b2 נמצא 2.40 שהטווח הוא 0.80_2.20 אולטרסאונד כליות תקין. האם הערכים האלה ( שרובם יציבים מעידים על החמרה בכליות? מאוד פוחדת מדיאליזה.... מקווה שתשפכי אור על מצבי ניתן לטיפול, עצירה? ושאלה נוספת האם אופייני לggt לעלות בהדרגה בתסמונת נפרוטית? האם העלייה אופיינית בטיפולים מהסוג ולקייד וסטרוואידים. תודה מראש יהודית

ערך קראטינין מעל 6 דורש הכנה לקראת טיפולי דיאליזה. ההחלטה על טיפול תלויה בגורמים נוספים מעבר לערך הקראטינין עצמו, אך בהחלט יש להחליט על דרך הטיפול בדיאליזה המתאימה לך - דיאליזה צפקית מול המודיאליזה - ולהתכונן בהתאם. בנוגע ל- GGT - יכול להיות מוגבר כחלק מהמחלה או משנית לטיפול. העובדה שרמת השרשראות הקלות התנרמלה אכן משמחת, אך כפי שידוע לך לא ברור כמה מהפגיעה הינה הפיכה ויתכן שלמרות הירידה בשרשראות לא תראי ירידה בקראטינין.

היי נראה לי שלא הבנת אותי נכון אול סירבלתי ובלבלתי קצת.. הקריאטנין שלי 0.62 כלומר מתחת לטווח הנורמה ולא למעלה. הטווחים של קופת חולים האם מתאים לדיאליזה?????😶 התחשב בכל המדדים מההודעה הקודמת והקראטינין 0.62 תודה

אפשר בבקשה התייחסות לתגובתי השנייה... נראה לי שהייתה אי הבנה בהודעה הראשונה. תודה

קראטינין 0.62 הינו תקין. העובדה שהשרשראות הקלות בירידה גם היא חיובית מאוד. ממליצה על סבלנות, יתכן שתראי עם הזמן ירידה הדרגתית בהפרשת החלבון (אם כי לעיתים הנזק שנוצר בעמילוידוזיס אינו הפיך)

שלום רב בת 56 ברקע עמילואידוזיס al עם פגיעה כלייתית. קצתצרקע: בדרכ בריאה לאחר צינטור והכנסת סטנט נוטלת כדורים לדילול דם וכולסורול באופן כרוני ( מצב יציב). לאחר ביופסיית כילייה נמצא עמילואיד. מה שהוביל לביופסיה היה רמה 3.5 גרם חלבון בשתן שלא העה ברור מה מקורו ולכן נשלחנו למח עצם שם לא נמצא כלום ולעמילואיד בכילייה. מאז ספטמבר החל טיפול ולקייד ודקסה וערכי השרשראות הקלות חזרו לנורמה כולל היחס למדה קאפה שחזר לנורמה ( יש לציין שמלכתחילה הערכים לא היו גבוהים למדה הייתה 70) . בכל אופן טיפול כימי וסטרואידי שהועילו והורידו את גורם הפגיעה. מה שהובהר לי כי הפגיעה הכלייתית שכבר נגרמה היא בתלי הפיכה אוקיי..זה ברור... אבל בנתיים רמת איסוף השתן עלתה ל 7 גר חלבון בשתן.. כלומר במשך הטיפול עלה... השאלה שלי היא: האם עצירה של שרשראות קלות לא הייתה אמורה להפסיק לגרום לגרמים של החלבון לעלות? זה לא אמור היה להישאר בטותו מצב? והדבר השני שמאוד לא ברור לי וחשובצלי להבין.... שבשך כל ארבעת החודשים בטיפול לשרשראות הקלות ביצעתי ספירת דםאחת לשבוע באופן עקבי שם האלבומין בסרום אלבומין באימנופיקציסייה והקריאטנין בדם יציבים ושמורים. הקריאטינין בנורמה והאלבומין משחק לפה ולפהנאבל נע בתוך טווח הנורמה. בנוסףbun תקין, אוראה תקין, זרחן אשלגן סידן תקין. איך אפשר להסביר את זה? האם זה מצב אקוטי של הכילייה? אין טיפולים תרופתיים להורדת החלבון מהשתן? המטרה היא להיממנע מהגעה לדיאליזה כי גם ככה הטיפול בעמילואיד יורכב וקשה. תודה מראש. אשמח לתשובתכם.

אכן יכול להיות שחלה החמרה בהפרשת החלבון למרות טיפול. עדיין אין זה מוריד מחשיבות הטיפול בעמילוידוזיס, שכן סביר שללא טיפול ההתקדמות היתה מהירה בהרבה. הפחתת הפרשת החלבון, פרט לטיפול בעמילוידוזיס, באמצעות תזונה דלת נתרן ותרופות ממשפחת מעכבי ציר הרנין-אנגיוטנסין (כדוגמת טריטייס / אנלפריל וכו')

אני חולה מילומה נפוצה מטופל אחת לשבועיים בוולקייד כטיפול תחזוקה. כמה זמן עלי להמנע מאכילת מזונות המכילים ויטמין C? במשך כל התקופה? 48 שעות? תודה

אין בעיה עם מזונות רגילים המכילים ויטמין C. יש השערה שנטילת כמוסות ויטמינים המכילות כמות גדולה של ויטמין C מפריעה לפעולת וולקייד.

מזה 13 שנים חולת MM. טיפול אינני מקבלת מזה 6-7 שנים. בשנים הראשונות למחלה טופלתי בארדיה, דקסמטאזון וקיבלתי 10 הקרנות על עמ"ש עקב גידול. לאחרונה החלבון בדם שוב מתחיל לטפס והגיע ל-1400 (IGA). אין אנמיה. שקיעת הדם אינה מואצת (19), אלבומין - 54.7, גלובולין בטא 2 - 16.1, גלובולין גמא - 8.3. לפני חצי שנה במח עצם 30%. הרופא רוצה שאתחיל בטיפול וולקייד המשולב בכימו ודקסמאזון. לא רוצה. לא מעוניינת כלל. מה יכול לקרות בגופי אם לא אקבל כל טיפול והחלבון ימשיך לטפס?

אינני בקיא בטיפול בגידולים המטולוגיים כמו מיאלומה, מציע להפנות את השאלה לפורום המטולוגי

15/05/2018 | 16:42 | מאת: מיאלומה נפוצה - טיפול
מתוך פורום טיפול בסרטן

תודה