אפיקסבן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הטיפול בשבץ מוח: כל החידושים

הטיפול בשבץ מוחי השתפר מאוד: צנתור המוח השתכלל ונכנסו לשימוש 3 תרופות לדילול דם במקום קומדין הוותיקה: קסרלטו, אליקוויס ופרדקסה אחד מכל שישה אנשים צפוי להיפגע במהלך חייו משבץ מוח, הידוע כגורם מוביל לנכות ולתמותה בעולם המערבי. 15,000 איש נפגעים מדי שנה בישראל משבץ מוחי ובכל יום לוקים בשבץ זה כ-40 חולים חדשים: כ-90% מהם לוקים בשבץ איסכמי, על רקע חסימה באחד מעורקי המוח. בשנים האחרונות נרשם בתחום הטיפול בשבץ שיפור אדיר והושגו פריצות דרך טיפוליות באבחון, בטיפול ובמניעה של שבץ המוח, על אף היותו אחד מתחומי הטיפול המאתגרים ביותר לטיפול ולמניעה. לזהות את סימני השבץ ולהתפנות מיד לבית-חולים (אילוסטרציה shutterstock) חוסר מודעות בקרב הציבורעל פי הסקר הלאומי לשבץ מוח של האיגוד הנוירולוגי הישראלי, 14% מהלוקים בשבץ מוח ב-2016 קיבלו טיפול מחדש זרימת דם TPA (גידול של 50%) בהזלפת תרופה, מציין...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאפיקסבן

תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות חולים כרונים רבים מפגינים חוסר היענות לטיפולים תרופתיים. גם נטילה חלקית של תרופות, בעיק...
הפרעות בקצב הלב - תמונת המחשה
הפרעות בקצב הלב מחלת תת פעילות בלוטת יותרת התריס (היפו-פאראתירואידיזם) כרוכה בנטילת עשרות כדורים. תכירו...
ללמוד עוד על אפיקסבן
הטיפול בשבץ מוח: כל החידושים-תמונה

הטיפול בשבץ מוחי השתפר מאוד: צנתור המוח השתכלל ונכנסו...

מאת: מערכת zap...
07/01/2017
שבץ מוחי: לדלל את הסיכון-תמונה

החשש הגדול ביותר בשימוש במדללי דם הוא מתופעת הלוואי המסוכנת...

מאת: מערכת zap...
27/12/2012
שבץ מוחי: אל פחד מנוגדי קרישה-תמונה

ניתן למנוע 90% ממקרי השבץ המוחי, אך קיימת נטייה בעייתית שלא...

מאת: פרופ'...
09/10/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאפיקסבן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אפיקסבן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בעלי בן 80, לפני 10 שנים עבר ניתוח מעקפים. לפני כארבעה חודשים עבר פרפור פרוזדורים ,היה בבית חולים טופל וחזר למצב תקין. עם שחרורו נאמר לו לקבל בנוסף לאספירין 100 גם אליקוויס 2.5 מ"ג פעמיים ביום. בנוסף הוא קיבל גם פרוקור 200 מ"ג. הבעיה היא שהדופק שלו נעשה מאוד איטי - בסביבות 36-40 פעימות. לאחר שעשה הולטר שהראה שהדופק איטי אמר לו הקרדיאולוג לרדת לחצי כדור כלומר ל - 100 מ"ג. גם עכשיו 5 ימים שנוטל חצי כדור הדופק בסביבות 40- 45. שאלתי היא אולי מיותר לקחת פרוקור ולהסתפק במדללים. האם יש סיכון שהפרפור יחזור אם לא יקח פרוקור ? האם שווה לסבול את כל תופעות הלוואי של הפרוקור בזמן שהוא גורם לבריקרדיה ? מודה לכם מראש על התשובה יפה

שלום יפה. כל שינוי בטיפול עדיף לתאם עם רופא משפחה או עם קרדיולוג מטפל.לאחר ארוע ראשון של פרפור יש סיכוי שפרפור יחזור שוב. בשל כך נוטנים טיפול מניעתי כמו Procor או סוג אחר של תרופות.תבקשו מרופא משפחה לשנות את הטיפול אם ניתן.

מזה זמן יש לי כאב מאחורי האוזן בערך. אני אישה מבוגרת ולוקחת באופן קבוע אליקוויס עקב פרפור פרוזדורים. האם יש צורך להגיע בדחיפות לרופא?

לא בדחיפות מירית אך כדאי שרופא המשפחה יבדוק.

תודה על התשובה המהירה.

דוקטור שלום, אמי בת ה74 סובלת מאירועי דופק מהיר ופרפור פרוזדורים (ללא תופעות נוספות) אחת לחצי שנה בערך. בפעם הראשונה שהגענו לבית החולים הוסדר הדופק כמובן וקבלה אליקוויס 5 מג בוקר וערב כדי למנוע קריש דם. לאחר תקופה החלו דימומים מהנרתיק וגם הבנו שאין תרופה נוגדת לאליקוויס במידה ונגרם שטף דם בגוף. התייעצנו עם הקרדיולוג וזה החליף את התרופה לפרדקסה. שלטענתו יש נוגד חתקופה זו. לאחר ברור עם רופא המשפחה, נאמר לנו שפרדקסה ואליקוויס הן מאותה משפחה וגם לפרדקסה אין נוגד. 3 שאלות בבקשה: 1. האם זה נכון שלפרדקסה אין נוגד? 2. במידה וזה נכון, איזה מדלל דם נכון לקחת? 3. איך אדע אם המדלל דם יעשה דימומים פנימיים ? אנחנו דיי אובדות עצות בכל העניין הזה. אודה למענה.

1. לא נכון ! לפרדקסה יש אנטי דוט 2.כאמור זה לא נכון שאין אנטי דוט 3.כל מדלל דם יכול לעשות דימומים בכל מקום, מה שגלוי - נראה בעין ,מה שלא גלוי ,לפי מיקום הדימום ולפי האיבר יהיו סימפטומים מחשידים בהתאם.

מדובר בחולה לב בן 84, מושתל דפיבלטור מלפני 3 שנים שהיה מטופל בשנים האחרונות באלקויס 2.5X2 ליום (פלוס 1.25 קרדיולוק כפול 2, 1 איזטרול ו-קרסטור במינון 25. ). לפני כחצי שנה הושתל מסתם אורטלי (tavi ) ולאחר הפרצדורה הזאת הוסף לכל הכדורים הללו כדור פלויקס(75)במינון של פעם ביום לתקופה של חצי שנה. ונאמר לו שלאחר חצי שנה יפסיק הפלויקס. לאחרונה גם אובחן פרפור פרוזדורים. וההמלצה כרגע שלאחר הפסקת הפלויקס-בימים הקרובים- יעבור למינון של אלקויס 5 מ"ג 2 פעמים ביום. (במקום ה-2.5 2 פעמים ביום). לפני זמן קצר גם הוסף לו פרוקור 200 מ"ג פעם ביום.שאר הכדורים אותו דבר. מבינים שהמדלל פלויקס נשאר עוד פרק זמן בדם לאחר הפסקת לקיחתו. השאלה היא כמה ימים אחרי הפסקת הפלויקס להמשיך לקחת עדיין אלויקס במינון 2.5 פעמיים ביום, בטרם יתחיל לקחת את האלקויס של 5 מ"ג כפול 2 ביום. (כדי שבתקופת המעבר לא יהיה דילול דם יתר על המידה). תודה

פלביקס ניתן להפסיק חצי שנה אחרי ה TAVI ואם ההמלצה היתה לעבור לאליקוויס 5 מ"ג פעמיים ביום אפשר לעלות במינון יום אחרי הפסקת הפלביקס. נכון שההשפעה של הפלביקס היא בין 5-7 ימים מהפסקתו ובימים אלו ניתן להשאר במינון של 2.5 מ"ג אליקוויס אבל גם 5 מ"ג לא מאד מסוכנת. אני כן הייתי בודק למה ההחלטה לעבור מ 2.5 מ"ג ל 5 מ"ג אליקוויס פעמיים ביום.

פרט כאן את שאלתך למומחה תודה בעד המענה שעזר מאד. שאלה בהמשך לכך, בבי"ח לאחר ה-tavi , אמרו לאותו חולה לב לקחת נקסיום כל בוקר לפני לקיחת הפלויקס והאלקוויס בבוקר. לאחר הפסקת הפלויקס והגדלת המינון פעמיים ביום מאלקויס 2.5 ל-5- האם עדיין יש צורך בלקיחת הנקסיום?

נקסיום נועד להגן על הקיבה עם הפסקת הפלביקס ניתן להפסיק נקסיון ולראות איך ירגיש, אם תהיה רגישות בקיבה - ניתן לחזור וליטול נקסיום עם האליקוויס