ירידה פתאומית בשמיעה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אובדן שמיעה פתאומי: לאבחן בזמן

מה עלול לגרום לאובדן שמיעה פתאומי? מדוע חשוב לגשת מיד לאבחון ולטיפול, כדי להציל את השמיעה? סיפור אישי של קלינאית תקשורת: זה עלול לקרות לכל אדם בכל גיל אובדן שמיעה פתאומי - מדובר בתופעה הנגרמת מצירוף של סיבות מגוונות ובלתי צפויות. לאבד את השמיעה ברגע אחד - זו הפרעה העלולה לקרות לכל אחד מאיתנו. בקבוצת סיכון נמצאים, מבחינה סטטיסטית, אנשים בין גיל 30 לגיל 60, אך גם בגילאים הצעירים והבוגרים יותר, עלול להופיע אובדן שמיעה.מה גורם לאובדן שמיעה פתאומי?אובדן שמיעה פתאומי עלול לקרות באופן אידיופטי: כלומר, איש איננו יודע מדוע הוא נגרם. לעומת זאת, אובדן זה עלול להיגרם גם כתוצאה מסיבות שונות: וסקולריות, גידולים שונים,( ממאירים או שפירים), מחלות אוטואימוניות ובמקרים רבים מסיבות ויראליות או עקב זיהום חיידקי. כמו כן, אובדן שמיעה פתאומי עלול להיגרם מדלקת קרום המוח או ממחלת ה-CMV וכן מחסימת כלי דם לבירינטיים. במקרים אחרים, אובדן השמיעה נגרם בעקבות...
ללמוד עוד על ירידה פתאומית בשמיעה
על הקשר בין חירשות לכליות-תמונה

על-פי הרפואה הסינית, פתחי הכליות מצויים בין השאר באוזניים;...

מאת: ד"ר לו...
06/02/2008
אובדן שמיעה פתאומי: לאבחן בזמן-תמונה

מה עלול לגרום לאובדן שמיעה פתאומי? מדוע חשוב לגשת מיד...

מאת: מערכת zap...
26/03/2015
תרופות לאין-אונות: מדריך למשתמש-תמונה

ויאגרה, סיאליס, לויטרה הן תרופות לטיפול באין אונות. כיצד הן...

מאת: מגר' עינת...
22/01/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לירידה פתאומית בשמיעה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ירידה פתאומית בשמיעה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בסוף ינואר 2013 הייתה לי ירידה פתאומית בשמיעה (חודשיים אחרי לידה) שגם לאחר אשפוז של 7 ימים וכן לאחר מכן הזרקות סטירואידים לאוזן לא חל שיפור. נמצאת במעקב שמיעה. מזה 5 ימים טינטון באוזן (שלא היה קודם לכן)...מה עושים??? מה זה יכול להיות???

צריך לעשות בדיקת MRI

שלום רב, אני בחור בן 25 ללא עבר של בעיות שמיעה וללא חשיפה מיוחדת לרעשים חזקים, לאחרונה הרגשתי לפעמים שינויים בלחץ בתור האוזן הפנימית דבר שגרר צפצופים באוזניים למשך מספר שניות וחזרה לשמיעה נורמלית. שלשום זה קרה לי שוב תוך שהרגשתי גם קצת סחרחורת רק שהפעם הצפצוף מאז לא פסק (אם אני לא טועה מדובר באוזן ימין מלבד, נשמע כמו רעש של חשמל סטטי של טלוויזיה). אציין כי אינני מרגיש ירידה בשמיעה בשתי האוזניים וכן שלשום הייתי אז קצת מצונן אך מצד שני זה לא קרה לי אף פעם גם כשהייתי מצונן הרבה יותר. בעקבות זאת פניתי לרופא משפחה והוא אבחן שיש לי מים בשתי באוזניים ואם הצפצוף לא נעלם תוך מספר ימים אז שאפנה לרופא אף-אוזן-גרון. שאלתי: האם יכול להיות שמדובר פה בטינטון שישאר עד סוף חיי?...אני חייב להודות שאני דיי חושש מזה לאור העובדה שהצפצופים אינם מפסיקים. כמו כן, אציין שאמא שלי חווה בשנים האחרונות טינטון, רק שהיא חוותה ראשית ירידה פתאומית בשמיעה ורק אחר כך החל להופיע הטינטון, האם יכול להיות שמדובר פה במשהו תורשתי? תודה מראש!

שלום רב לדעתי יש לבצע בדחיפות בדיקת שמיעה ולהבדק אצל רופא אא"ג . אם עדיין התופעה קיימת מומלץ לפנות לחדר מיון שם ניתן לבצע במקום בדיקת שמיעה בשעות לפני הצהריים בד"כ. מאחר ואם מדובר בלקוי שמיעה פתאומי (לא תמיד מורגש קלינית ע"י החולה) יש לטפל ע"י סטרואידים . ככל שמקדים הסיכוי שיעזרו גדול . בברכה ד"ר בן דוד

שלום, תודה רבה על תשובתך. עבר שבוע ועדיין אני סובל מטינטון חזק ולפעמים מרגיש לחצים פנמיים באוזן ימין. פניתי למיון בבית החולים ונבדקתי ע"י נוירולוג וע"י רופא אא"ג (עם מיקרוסקופ) שניהם לא מצאו כלום. בנוסף, בדיקת שמיעה ובדיקת ברה נמצאו תקינות לחלוטין. אני מטופל ב Flixonase (משאף עם סטרואידים - אולי בגלל חשד לנוזלים באוזן אחת), Tribemin (וויטמינים מקבוצת B) וב Betistine. כאמור, ללא שיפור במצב. כמה שאלות בבקשה: 1. האם יש עוד בדיקות שניתן לבצע לצורך איבחון? (MRI?) 2. האם סביר לצפות שהבעיה תחלוף ללא טיפול נוסף תוך מספר שבועות? 3. האם דיקור סיני ברפואה מוכח כיעיל? תודה רבה!

אכן עם טנטון חד צדדי מומלץ בצוע MRI מח ואוזניים עם וללא חומר ניגוד. באשר למחטים סיניות - אין הוכחה שזה עוזר לטנטון. קיים סיכוי טוב שהבעיה תחלוף . חשוב להמנע מחשיפה לרעש חזק בברכה ד"ר בן דוד

שלום, אעדכן את ההתפתחות בשבועיים האחרונים. כבר עברו כ3 שבועות מאז שהציפצפים החלו לי. תחילה הופיע לי רק באוזן ימין אף לצערי אני מרגיש בשבוע וחצי האחרונים ציפצופים גם באוזן שמאל. אתאר את מה שאני מרגיש. אני שומע צליל רקע גבוהה כל הזמן וזה מרגיש לי כאילו זה נובע מאוזן ימין. בנוסף כאשר אני אוטם את כל אוזן בנפרד אני שומע ציפוף בתדר יותר נמוך. שמתי לב כי הציפצופים מתגברים באופן משמעותי כאשר אני מנסה להתרכז ולחשוב למשל כאשר אני לומד (אני ממש מרגיש כי יש קשר ישיר בין 2 הדברים), ובמקרים קיצוניים אף מרגיש לי כאילו האוזניים שלי מתחממות. אזכיר כי הציפצוף עצמו החל כאשר למדתי בספרייה, וכן עברתי בדיקות שמיעה וברה ונירולגיה והכל נמצא תקין. שאלתי: האם זה עדיין יכול לעבור מעצמו אף על פי שעברו כבר 3 שבועות? האם יש איזה תרופה או תוסף מזון שאוכל לקחת שיקלו על תופעת הטינטון? (שמעתי שאולי צמח בשם ginkgo biloba יכול לעזור)? כל טיפול אחר שעליו אתה יכול להמליץ? אני מאוד סובל ומרגיש שזה משבש לי לגמרי את איכות החיים. תודה רבה!!

שלום, בהמשך למה שציינתי קודם, אעדכן כי אני חווה את הבעיה מזה חודש ימים. אוסיף כי אני גם חווה כאבי ראש בתדירות גבוהה ליד האוזניים, וכן יש לי לעיתים קרובות יש לי הרגשה כאילו האוזניים שלי אטומות (כל אוזן בנפרד). כל אלה מחמירים בעיקר לאחר שאני לומד. אציין שאינני חווה שום סחרחורות. האם אתה מכיר מחלות כלשהן שהסימפטומים שלהם דומים למה שהזכרתי וכדאי לי לבדוק בכיוון? איך ניתן לפחות לטפל בכאבי הראש?.. לא נראה לי לנכון לקחת כל הזמן advil.. תודה רבה!

אני בן 27 וגם אצלי החל טינטון חזק ובלתי פוסק באוזן שמאל עם רעש כמו של חשמל סטטי במתח גבוה או משהו כזה. גם אני זוכר שהייתי קצת מקורר שבועיים לפני שהתחיל הרעש. עבר שבוע מאז ועדיין רעש נוראי. עשיתי בדיקה שמיעה ואין ירידה בשמיעה בהשוואה לבדיקות קודמת. האם תוכל לעדכן מה מצבך היום?

שלום, אוכל להעיד על עצמי כי הטינטון אומנם קצת נחלש בעוצמתו מאז ש"התפרץ" לפתע אך לצערי עדיין ישנו. כמו כן כאבי הראש שחוויתי פסקו. לאחר שעברתי מספר בדיקות והתייעצתי עם מספר רופאים מומחים, הבנתי שמצבי הוא כמצבם של מרבית האנשים שחווים טינטון ושאין טיפל רפואי מוכח על מנת לרפא את זה (הלוואי שאולי בעתיד הקרוב יעלו על משהו). כמו כן הבנתי שבדרך כלל מי שחווה לפתע טינטון ללא כל סיבה מובהקת (למשל שאין ירידה משמעותית בשמיעה), אז או שזה חולף מעצמו בדומה לאיך שזה הופיע תוך פרק זמן של כשנה, או שזה נשאר ועוצמתו דועכת לאט לאט במרוצת השנים. כמו כן הבנתי שככל שאתה יותר צעיר כך הסיכוי להחלמה יותר גבוהה. אני מאוד מקווה שהטינטון שלך יעבור ושתהיה לך רפואה שלמה. חג שמח ושנה טובה!

תודה רבה על התשובה! האם עשית בדיקת mri? האם הרעש מתחזק שאתה מדבר או כשמדברים איתך? לאחרונה שמתי לב שכשאני מדבר הצליל באוזן מתחזק כמו מתח חשמלי בהתאם לעוצמת הדיבור שלי, וזה גם קורה כשמדברים איתי. חג שמח ושנה טובה גם לך! והמון בריאות

היי, עשיתי בדיקת MRI, הכל צא תקין. גם אני חווה רעש חשמלי בדומה לרעש שנפלט מהטלוויזיות הישנות (רעש של חשמל סטטי). אני לא מבחין שהרעש מתחזק כשמדברים איתי. הבחנתי שאצלי זה למשל מתחזק כאשר יש לי דלקת באוזניים, ולפעמים זה מתחזק גם ללא סיבה ברורה. יש עליות וירידות. כמו כן אני יודע שמבחינה פסיכולוגית, שככל שאתה יותר מודע לטינטון אז יכול לשמוע את זה כאילו זה יותר חזק למרות שלמעשה העוצמה כלל לא השתנתה, זה קורה בעיקר כאשר אתה נמצא במקומות שקטים או בלילה כאשר קל יותר להבחין ברעש. רפואה שלמה!

זה נשמע שמדובר בלסת, תתייעץ עם מומחה לסת

שלום רב לפני יומיים רופא משפחה אבחן דלקת בסינוסים ודלקת אוזן ימין חריפה מאוד אני בת 34 בריאה בדרך כלל קיבלתי זינט פעמיים ביום וטיפות אוזנים אנטיביוטיות מצבי ישתפר מאוד מבחינת סינוסים ובכלל אבל ביומיים האחרונים מרגישה את האוזן סתומה והתקפי ורטיגו ,סחרחורות קשות מאןד עד כדי כמעט נפילה, חוסר שיווי משקל ובחילות חזקות,ירידה חדה בשמיעה באוזן האם הדבר נורמלי? תוך כמה זמן דלקת באןזן עוברת?

המצב אינו נורמלי והיה אמור להשתפר מאז. האם כך הדבר? בריאות פרופ' חיים גבריאל. מומחה אא"ג, מנתח ראש וצוואר. מנהל מחלקת אא"ג וניתוחי ראש וצוואר. מרכז רפואי אסף הרופא, מסונף לאוניברסיטת ת"א. טל 08-9779660 פקס 08-9779661 סניפי אסותא מרכזים רפואיים. https://sites.google.com/site/drgavrielhaim נייד לקביעת תור 053-9956570

שלום לך רופא יקר. אני כבר חודשיים וחצי בבית בגלל בעייה של אובדן שמיעה באוסן ימין וסחרחורת ובנוסף נסתמות לי האוזניים בעמידה .טופלתי בפרמניזון שהשפיע רע מאוד על בריאותי ולא שיפר את שמיעתי אמורה לעבור בדיקת אמראיי השבוע. גיליתי היום נפיחות מכוון האוזן החולה ולכוון הצואר נפיחות קשה כשנוגעים אך לא מכאיבה . מה יכולה להיות הבעייה? בנוסף מאוד רוצה לקבוע תור אלייך כרופא א.א.ג אך נאמר לי שאינך מטפל בבעיות אלה .

שלום רב, לא נשמע מדאיג ובודאי לא נשמע אונקולוגי. יש לתאם תור לאחד מרופאי האוזניים במראפתינו (03-7645464). ברכה, פרופ' אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא http://www.aram-ent.co.il 03-7645464