חוסר נוחות באף: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קושי בנשימה אפית: מתי יש צורך בטיפול?

סובלים מקשיים בנשימה דרך האף? מדובר בתופעה שכיחה, העשויה לחלוף מאליה במקרה שמדובר בצינון. עם זאת, ישנם מצבים הדורשים טיפול מיוחד: נזלת אלרגית, קונכיות אף מוגדלות, שקד שלישי או סינוסיטיס הנשימה האפית מתבצעת על ידי כניסת אוויר דרך הנחיריים, אל שני חללים המופרדים זה מזה באמצעות מחיצה סחוסית במרכז האף. מצד כל אחד מהחללים יש מבנים בולטים הנקראים קונכיות האף, שתפקידן להעניק לאוויר הנכנס דרך האף חום ,לחות והגנה חיסונית ראשונית. האוויר זורם בשני החללים שבין המחיצה לקונכיות, ובכניסה לנחיריים יש שסתום מיוחד המאט את זרימת האוויר, כך שהרירית שמצפה את  חלל  האף  תוכל לעשות את תפקידה. רירית האף, כשמה כן היא - מפרישה נוזל  לח (ריר) אל חלל האף באופן שוטף, כך היא מווסתת את טמפרטורת האוויר הננשם ומעשירה אותו בלחות, כדי להבטיח שכאשר יגיע אל הריאות, תתאפשר ספיגה מיטבית של החמצן. מלבד תפקיד זה, לוקחת רירית האף חלק חשוב גם במערכת האחראית על חוש הריח. בחלק העליון של חלל האף ושל...
ללמוד עוד על חוסר נוחות באף
קושי בנשימה אפית: מתי יש צורך בטיפול?-תמונה

סובלים מקשיים בנשימה דרך האף? מדובר בתופעה שכיחה, העשויה...

מאת: ד"ר אברג'ל...
05/01/2020
הצטננויות חורף: טיפול בהומאופתיה-תמונה

הטיפול ההומאופתי גורם לכוח החיות שנמצא באדם לפעול בכיוון...

מאת: יעל שושני
19/11/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסר נוחות באף?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסר נוחות באף: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הילד מתלונן כבר שבועיים שיש אי נוחות באף מאין אויר קר בנשימה וזה מלחיץ אותו מה זה יכול להיות?

שלום, קשה לומר. קחי אותו בבקשה לבדיקת רופא אף אוזן גרון.

שלום לפני 6-7 שנים עברתי ניתוח ליישור מחיצת אף בעקבות בעיה בנשימה דרך האף ונזלת כרונית (סובלת מאסטמה מהילדות). בשבועות האחרונים (יש לציין שאני בהריון בשבוע 15) חזרה הנזלת המוגברת ומאז אני מרגישה כל הזמן תחושת אי נוחות באף- כאילו משהו מפריע לי או כאילו יש שם פצע שכל הזמן מחלים ונפתח מחדש, לפעמים אני מוצאת שאריות מעטות מאוד של דם. האם זה מצריך בדיקה או שזו תופעה מוכרת אצל נשים בהריון עם הסטוריה של ניתוח? האם יכול להיות שזה יחלוף מעצמו או שזה דורש טיפול כלשהו? תודה.

ורש בדיקת רופא - סביר שיש לך דלקת - סינוסיטיס למשל - שמסבירה הנ"ל.

שלום רב אני סובל כבר 5 שנים מכאבי ראש (טנשיין האדק). כמו כן יש לי מחיצה עקומה באף שחוסמת כמעט לחלוטין צד אחד,ובנוסף יש לי גודש בקונכיות התחתונות, כל הזמן יש לי נחיר אחר סתום, יש לי תמיד נזלת והרגשה של אי נוחות באף והרגשת גודש באזור האף והפנים, אני עומד לעבור עוד חודשיים ניתוח לתיקון המחיצה באף, הכאב ראש הוא באזור המצח ויורד על העיניים ואזור האף, קשה לי לנשום דרך האף זה דורש מאמץ מסוים, ישנה הקלה לא משמעותית כל כך בכאב הראש רק בזמן פעילות גופנית, כמו כן קשה לי לעשות פעילות גופנית יותר מאשר בעבר, בגיל שנה וחצי היה לי ברונכיטיס במשך חצי שנה ובדיקות נשיפה היום מראות שלא נכנס מספיק אויר לריאות, בנוסף לכאבי ראש יש לי גם עייפות כרונית סחרחורות חוסר קשב וריכוז בעיות קלות בזיכרון וראייה לא ממוקדת, שאלתי היא האם יש קשר בין כל הדברים הנ"ל אחד לשני? האם יכול להיות שכאב הראש נובע מאחד הסיבוכים שציינתי?

בדקת אלרגיה?

עדיין לא.. אני בהחלט אלך לרופא מומחה לאלרגיה אבל האם יכול להיות קשר בין המחיצה העקומה והגודש של הקונכיות לכאבי הראש הכרוניים ולכל שאר התופעות שאני חווה במשך כל כך הרבה שנים?

נותחתי לפני 10 ימים - ניתוח רפואי לטיפול בקונכיות האף והסדרת מחיצה עקומה באף עקב בעיות נשימה דרך האף והצטברות ליחה טורדנית בגרון שהקשתה על כניסת אויר דרך הפה בנשימה, הניתוח נעשה בשילוב ניתוח פלסטי -שבירת העצם ויישורה. כצפוי הורדו לי הטמפונים אחרי 24 שעות והתחילה להיווצר הרגשת אי נוחות באף שלוותה בקריש דם ויובש ולכן השתמשתי ועדיין משתשמש במי מלח ווזלין. כמו כן התחלתי לקני את האף , ויוצא בד"כ ריר מלווה בשאריות דם עם ריח היום ונורא שקשה לי לתאר כמו חומרים שרופא שיניים משתמש וטעם תרופתי בגרון , מהו המקור לתחושה ? כמו כן אני מרגיש שיש לי באיזור המחיצה איפה שהקונכיות מעין שני מחיצות פלסטיק? האם אני אמור להשאר איתם או שבביקורת אצל הרופא הוא אמור להוריד אותם , התחושה היא כרגע לא טבעית עם המחיצות פלסטיק והאף מלבד קרישי הדם סתום בגללם כמן עצם זר שתקוע בשני הנחיריים. עזרה בבקשה?

שלום רב, איני יכולה לענות לך - עליך לגשת לרופא שניתח אותך כדי שיבדוק ויראה אם יש זיהום (בגלל הריחות הקשים שאתה מתאר) או בעיה אחרת שיכולה להציק לך. בברכה, ד"ר טלי מרק