מחלת דיסק ניווני: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אמפתיה זוגית וכאבי גב

כואב לכם הגב התחתון? האם בן הזוג אמפטי לסבלכם? מחקר חדש מצא כי העדר תמיכה של בן או בת הזוג עלול להחמיר כאבי גב תחתון כרוניים בחולים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני ייתכנו תסמינים חמורים עוד יותר במידה ובן או בת הזוג שלהם מביעים ביקורת או אינם תומכים במצבם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Pain.במסגרת המחקר התמקדו החוקרים צפו ב-71 זוגות במהלך דיון בן עשר דקות בנושא ההשפעה של תפישת בן או בת הזוג את יכולת החולים עם מחלת דיסק ניווני, היצרות תעלת שדרה או בלט דיסק לשפר את היכולת שלהם להתמודד עם כאב. הדיון נועד ליצור קונפליקט, אך דרגת הביקורת או העוינות לא הושפעה באופן חיצוני. לאחר מכן, בן או בת הזוג שסבלו מכאבי גב תחתון כרוניים השלימו פעילות מובנת בת עשר דקות, שכללה ישיבה, עמידה, הליכה, רכינה, כיפוף ומתיחות להרמת אובייקט בזמן שבן הזוג הבריא צפה בהם. בינתיים, החוקרים מדדו את הביקורת הגלויה והעוינות מצד...
ללמוד עוד על מחלת דיסק ניווני
גב אל גב-תמונה

סיבות וטיפולים לכאבי גב בכתבה שלהלן.

מאת: ד"ר נחשון...
20/09/2001
אמפתיה זוגית וכאבי גב-תמונה

כואב לכם הגב התחתון? האם בן הזוג אמפטי לסבלכם? מחקר חדש מצא...

מאת: ד"ר עמית...
30/08/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למחלת דיסק ניווני?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מחלת דיסק ניווני: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, וחג שמח. בct של עמוד שדרה מותני התגלו שנויים דיסקופטיים בגופי החולית L5-s1. ברצוני לברר מה זה אומר, לאומת בדיקת ct קודמת שבצעתי בה התגלה בלט מרכזי דיפוזי. תודה מראש.

שינויים דיסקופתים =שם כללי לבלט דיסק/ניוון דיסק/בקע דיסק - או כל פתולוגיה שקשורה לדיסק. מה עושים עם הכותרת הזו כבר תלוי במה מפריע/כמה זמן מפריע/ומה הממצאים בבדיקה גופנית ואיך נראה הסיטי. בקיצור - מצריך ביקור אצל רופא חג שמח דר' קינן

25/09/2014 | 19:30 | מאת: יוסי
מתוך פורום כאבי גב

שוב שלום לך דר קינן שנה טובה וחג שמח. סליחה על הבורות, בתוצאות הסיטי רשוב בבירור שיש בלט דיסק, ולאחר מכן, כתוב שינויים דיסקופתיים בגופי החוליות. האם זה אומר משהו לגבי החוליות עצמן (L5, S1) או שמתואר בשנית אותו הבלט. זה רשום במילים אלו, בלט דיסק אחורי דיפוזי. שינויים דיסקופטיים בגופי החוליות. שוב תודה רבה לך דוקטור.

מתואר בשנית אותו בלט- פשוט במינוח כוללני יותר

שלום לד"ר דוידוביץ האם תוכל להושיעני מכאבים באזורים הנ"ל ? האבחנה של חלק מהבעיות הנה כנ"ל. בסיטי זיזים היקפיים גסים בגופי החוליות הסמוכות בעיקר בולטים באספקט הקדמי. :L3-L4 במרווח שינויים אוסטאוארטרוטים במפרקים הפצטרים. ניוון דיסק עם תופעת ואקום גסה. בלט דיסק דיפוזי ניכר עם לחץ על קדמת השק התקאלי ונושק במהלך של שני השורשים באזור הפורמינות. שומן אפידורלי מחוק ברובו ותעלה ספינלית מוצרת קלות עד 9.0 מ"מ. הממצאים ברובם ידועים מהבדיקה הקודמת, תופעת ואקום בתוך הדיסק חדשה. היפרטרופיה קשה של המפרקים הפצטרים עם מרכיב של ספונדילוליסטזיס דרגה :L4-L5 במרווח קיים בקע דיסקלי מרכזי עם לחץ על השק התקאלי והצרות התעלה הספינלית .L5 לעומת L4 1 של עד 6.9 מ"מ. הבקע המרכזי בולט יותר בהשוואה לבדיקה הקודמת, יתר הממצאים ללא שינוי ניכר.הודגמו שינויים ניווניים עם אנתזופתיות ברוב עצמות האגן. יתר מבנים גרמים שמורים. שמורים. –SIJ שני ה המרווח הפרקי במפרקי הירכיים שמור ללא נוזל בתוכו. רקמות הרכות תקינות, ללא הסתיידויות פתולוגיות או גושים. זו אבחנה השונה מאבחנה של אורטופד שהציע החלפת מפרק הירך הימני ואולי גם השמאלי. אני תוהה אם ניתן לטפל כירורגית,אנדוסקופית, בבעיות אלו. אם כן-רק אשמח. חג שמח ותודה לעזרתך איקו

ניתן לטפל רק אם יש צורך, תזדקק ל MRI ובדיקה אצלי.

שלום רב! עוד שאלה נוספת באותו עניין. כ-10 שנים יש לי פריצות דיסקים בגובה L3-L4-L5-S1. ב-CT ע"ש האחרון, בגובה L4-S1 הודגמו שינויים ספונדילוארטרוטיים במפרקים הפאצטליים. האם שינויים ספונדילוארטרוטיים הם התוצאה מפריצות הדיסקים? תודה.

יגאל שלום שינויים ספונדילוארתריטים משמעותם שינויים ניווניים של עמוד השדרה - או "שינויים של גיל", הכוללים שחיקת סחוסים /התייבשות של הדיסק/ים( ניוון דיסק בשפה רפואית ) . אותו ניוון דיסק יכול לגרום במהלך השנים לשינויים מהסוג שמתואר במצבך- שחיקת הסחוסים של מפרקי הפאצט .

שלום רב. בן 44, סובל כ5 חודשים מכאבי גב תחתון שמקרינים למותניים,בטן תחתונה ואשכים.בבדיקת mri : "שינויים דיסקוגניים בולטים במיוחד בגובה d8-d9 שם הודגם אוסטרופיט גס שגורם ללחץ על השק הדוראלי, לחץ ודחיקה של החוט לאחור.יש לציין אות מוגבר חרה קלוש בחוט גובה זה שיכול להתאים למיאלופתיה" האורטופד ששלח אותי לבדיקה ממליץ על ניתוח דיסקטומיה. שאלתי היא, הרופא השתמש במינוח של פריצת דיסק, אך לא ברור לי האם זה בלט? ניוון דיסק? יציאת נוזל הדיסק? שאלה שנייה, הרופא לא דיבר בכלל על טיפול שמרני, האם הניתוח הוא אפשרות יחידה? אין טעם לנסות טיפולים אלטרנטיביים?

מדובר בפריצת דיסק שגורמת או עשויה לגרום לתפקוד הרגליים בעיקר. אם ישנה דחיקה משמעותית של החוט יתכן ואין מנוס מניתוח.