אמפתיה זוגית וכאבי גב

(0)
לדרג

כואב לכם הגב התחתון? האם בן הזוג אמפטי לסבלכם? מחקר חדש מצא כי העדר תמיכה של בן או בת הזוג עלול להחמיר כאבי גב תחתון כרוניים

מאת: ד"ר עמית עקירוב

בחולים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני ייתכנו תסמינים חמורים עוד יותר במידה ובן או בת הזוג שלהם מביעים ביקורת או אינם תומכים במצבם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Pain.

במסגרת המחקר התמקדו החוקרים צפו ב-71 זוגות במהלך דיון בן עשר דקות בנושא ההשפעה של תפישת בן או בת הזוג את יכולת החולים עם מחלת דיסק ניווני, היצרות תעלת שדרה או בלט דיסק לשפר את היכולת שלהם להתמודד עם כאב. הדיון נועד ליצור קונפליקט, אך דרגת הביקורת או העוינות לא הושפעה באופן חיצוני. לאחר מכן, בן או בת הזוג שסבלו מכאבי גב תחתון כרוניים השלימו פעילות מובנת בת עשר דקות, שכללה ישיבה, עמידה, הליכה, רכינה, כיפוף ומתיחות להרמת אובייקט בזמן שבן הזוג הבריא צפה בהם. בינתיים, החוקרים מדדו את הביקורת הגלויה והעוינות מצד בן או בת הזוג הבריאים וביקורת מצד החולה, כמו גם עוצמת הכאב של החולים, התנהגות הכאב ותסמיני דיכאון.

במהלך הדיון, החוקרים מצאו כי המטרה של השראת קונפליקט הושגה וכל החולים דיווחו על עליה משמעותית בחרדה, כעס ועצבות. במהלך הפעילות, החולים עם מדדי דיכאון גבוהים יותר נטו גם לתחושת ביקורתיות רבה יותר מצד בן או בת הזוג הבריאים וחשו כעס רב יותר. בדומה, עוינות רבה יותר מצד בן הזוג הבריא לוותה במדדי דיכאון וכאב גבוהים יותר אצל החולים.

עם זאת, לאחר שנלקחו בחשבון גורמים אחרים העשויים להשפיע על כאב, הקשר בין עוינות מצד בן או בת הזוג ודרגת הכאב אצל החולה נותרה משמעותית רק בקרב נשים עם כאבי גב.

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה לאנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במחלקה הפנימית בבית החולים בילינסון.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום