איחוי שברים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

טיפול משלים בפציעות ספורט

ביצוע פעילות גופנית ללא חימום או סיום הדרגתי יכול להביא לפציעות. לרפואה המשלימה דרכים טבעיות לריפוי, האצת ההחלמה וצמצום הנזקים עם העלייה במודעות לחיוניות התנועה בחיי היומיום, גדל והולך מספר האנשים העוסקים בספורט. העיסוק בספורט צריך להתבצע באופן נכון ולכלול פעילות חימום והכנת המפרקים וכן סיום הדרגתי של התרגיל. פעולת החימום משפרת את זרימת הדם ואת טווח התנועה. עליית חום השריר ל-38 מעלות צלזיוס הופכת את השריר למתוח פחות ומקטינה את סיכוייו להיפגע בזמן הפעילות. את סיום הפעילות מומלץ לבצע בצורה הדרגתית כדי למנוע מצב של נפילת לחץ דם, סחרחורות ותחושה לא טובה. במהלך האטה הדרגתית זו, נשמרת הפעילות הנמרצת של מחזור הדם אשר מסייעת לסלק שאריות של חומצת חלב הנוצרות בזמן הפעילות האינטנסיבית.חלק גדול מהעוסקים בספורט אינם מקפידים על חימום וקירור נאותים ונפגעים כתוצאה מכך. גם תרגול יתר מהווה סיבה נפוצה לפגיעות ספורט. פעילות...
ללמוד עוד על איחוי שברים
איחוי שברים: תאי גזע-תמונה

ניתוח חדשני להשתלת תאי גזע לאיחוי שבר בוצע במרכז הרפואי...

מאת: מערכת zap...
07/03/2011
טיפול בתאי גזע לאיחוי שברים-תמונה

הטיפול החדשני שבא לאחר ניסי במרכז הדסה, מתבסס על תאי גזע...

מאת: מערכת zap...
12/06/2013
טיפול משלים בפציעות ספורט-תמונה

ביצוע פעילות גופנית ללא חימום או סיום הדרגתי יכול להביא...

מאת: ד"ר מוטי...
03/01/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאיחוי שברים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

איחוי שברים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני כחמש שנים נפלתי מגובה ומעוצמת הנפילה נגרמו שלושה שברים בחוליות דחיסה בt3 וburst בגבהים t8 and t11. שני האחרונים ללא מעורבות נוירולוגית משמעותית בשתי החוליות האחרונות מדובר בnon union עד היום. האם קיים מקרה בו בוצע טיפול על ידי תאי גזע מזנכימליים גם לשברים ישנים שלא התאחו. אם כן מה סיכוי הריפוי ומה מידת הסיכונים בין אם זיהומיים ו/ או שיקומיים.

הטיפול העתיק בשבר לא מאוחה הנו השתלת עצם שבו משתילים בין השאר תאי גזע. אין עדיין שיטת טיפול מעשית שבה קוצרים תאי גזע , מרבים אותם ומשתילים . ברמה המחקרית יש ים של עבודות

תודה רבה

08/12/2020 | 21:16 | מאת: ניתוח אחר שבר בקרסול
מתוך פורום פגיעות ספורט ומפרקים

שלום ,אני שוקלת להתחיל עבודה חדשה. האם לאור תוצאות ה -CT ( לפני שבועיים עקב כאבים עזים ) אצטרך לעבור ניתוח בקרוב? אני 8 חודשים אחרי שבר בקרסול מצב לאחר איחוי שברים בטלוס, עם חוסר סדירות של משטח מפרקי באספקט התחתון של טלוס באזור של מפרק סוב טלרי. הודגמה הצרות של מרווח פרקי באספקט האחורי של מפרק סוב טלרי, מתאים לאוסטאוארטריטיס התחלתי במפרק סוב טלרי משני לחבלה. פסגת הטלוס שמורה לאחר איחוי שבר. מצב לאחר איחוי שבר בקצה דיסטלי של פטישון לטרלי. מצב לאחר איחוי שבר בזיז רחיקני של עצם העקב. מצב לאחר איחוי שבר באספקט הלטרלי של ראש הטלוס .

שלום, קשה מאוד להחליט על סמך תשובת סיטי האם יש צורך בניתוח נוסף. לפי הרשום לא ניתן לקבוע לדעתי האם יש צורך בניתוח נוסף. המצב מצריך בדיקה גופנית , עיון בסיטי אבחון מקור הכאב ורק אז החלטה על המשך טיפול תפני למנתח כף רגל. בברכה,

שלום, שמעתי שאם סובלים משבר תוך כדי טיפול בפרוליה, הוא מתקשה מאד להתאחות. האם זה נכון? ואם לא, האם זה נכון לגבי הביספוספונטים? תודה.

שלום רב, באופן כללי התרופות לא משפיעות על איחוי השברים. בברכה, דר ילנה סיגל

מדובר בגבר כבן 80, אשר לאחרונה אובחן כסובל מאוסטפורזיס קשה (חוליות בגב שבורות)-מקבל טיפול לכך, אשר במסגרת ברור אחר- לבבי - עבר סי.טי לב, שבו נמצא באקראי הממצא הבא ונכתב "נגע ליטי קטן בצלע 5 משמאל באספקט הקדמי" והמלצה לברור קליני. רופאת המשפחה והקרדיולוג אמרו שזה לא בתחום טיפולם, אלא בתחום טיפולו של האורטופד (גב) ואילו הוא אמר שהם אינם מטפלים בצלעות. הוא סבור גם שזה אולי חור בעצם(מאוסטפורוזיס) שהרדיולוג אבחן כנגע אבל בכ"ז חייבים לבדוק יותר לעומק.יש לציין שבמסגרת הברור על השברים בחוליות הגב עשה גם מיפוי עצמות ושם בפיענוח לא היתה התייחסות לנגע. לאיזה סוג של רופא מומחה יש לפנות? האם ניתן/כדאי שרדיולוג נוסף יעבור על הסי.טי? לאיזה כיוון ללכת?

תוספת ל"נגע ליטי קטן בצלע..."- בהתייחס לגילוי האוסטפורוזיס הקשה ( שהציג שברים ישנים וחדשים) - זה היה לאחר כאבי גב קשים- - שבמסגרת הבדיקות עשו צילומי סי.טי גב תחתון, סי.טי עמוד שדרה וכאמור מיפוי עצמות (לא ניתן לעשות לגבר הנ"ל m.r.i בגלל שמושתל קוצב לב ) - בכל הבדיקות הנ"ל לא היה אזכור לנגע ליטי רק באקראי בסי.טי לב זה צוין . עבר גם ברור המטולוגי בנושא כאבי הגב שיצא תקין. לאחר טיפול באסטפורזיס כיום יש גם שיפור במצב הגב -(צילום גב הראה איחוי שברים).-נודה לכיון הבירור וההתהלות בעניין הנגע הליטי שצוין בפענוח סי.טי. לב.

יש בהחלט מקום להתיעץ עם רדיולוג

נגע ליטי בעצם אצל בן 80 יכול להיות גרורה של גידול ( ראות,כליות,מעי גס,פרוסטטה או תירואיד ) או ביטוי של מחלה בשם מיאלומה נפוצה . אפשר גם ללמוד יותר על אופיו של הנגע בבדיקת בת"ם(MRI ) . מאחר שהבעיה אינה כאב מקומי אלא איבחון מלא צריך להחליט אם הולכים על סדרת בדיקות מקפת או לא. רופא המשפחה אמור לדעת איזה בדיקות צריך לעשות.