ויטרקטומיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ויטרקטומיה: להציל את הראייה!

ניתוח ויטרקטומיה לכריתה של זגוגית העין מיועד למנוע החמרה במצב הראייה ולעתים אף להציל את המטופל מעיוורון מוחלט. מהן הסיבות המחייבות כריתת זגוגית? כיצד הניתוח מסייע למנוע פגיעה נוספת בראייה? מדריך מקיף זגוגית העין (Vitreous) היא ג'ל שקוף הנמצא במרכז חלל העין, צמוד לרשתית. תפקידה העיקרי של זגוגית העין הוא לאפשר מעבר של קרני האור אל הרשתית ולספוח חלק מקרינת האור. יצוין כי לזגוגית יש תפקיד חשוב בהתפתחות העין במהלך ההריון. משיכה של הזגוגית על הרשתית עלולה להוביל לקרע ולהפרדתה מדופן העין - תהליך שנקרא היפרדות רשתית. מים מהווים 90% מהג'ל המרכיב את הזגוגית; ה-10% הנותרים הם סיבי קולגן, השומרים על גמישותה וחומצה היאלורונית. כחלק טבעי מהתבגרות הגוף, גם הזגוגית עוברת שינויים עם הגיל, בדרך כלל מגיל 45 ומעלה: הג'ל הופך לנוזלי יותר באזורים שונים - ולכך יש השלכות על תפקוד העין. באופן משני, תהליך זה עלול להוביל לירידה בראייה.   מתי יש צורך בניתוח לכריתת זגוגית העין - ויטרקטומיה? ישנם מספר...
ללמוד עוד על ויטרקטומיה
היפרדות רשתית: מהם "זבובים" בעיניים?-תמונה

הבזקי אור, נקודות חדשות הצפות מול העין או מסך/וילון המכסה...

מאת:~~ ד"ר נדב...
05/02/2013
עיניים: ניתוח לתיקון חור מקולרי-תמונה

במהלך תהליך ההזדקנות של העין עלול להיווצר חור מקולרי (חור...

מאת: פרופ' ענת...
06/08/2016
מהי היפרדות רשתית וכיצד מטפלים בה?-תמונה

רואה ואינו נראה: אם יש לכם הבזקי אור או נקודות בראיה, יתכן...

מאת:~~ ד"ר נדב...
28/12/2008
ויטרקטומיה: להציל את הראייה!-תמונה

ניתוח ויטרקטומיה לכריתה של זגוגית העין מיועד למנוע החמרה...

מאת: ד"ר ריטה...
31/07/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לויטרקטומיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ויטרקטומיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבא שלי עבר ניתוח ויטרקטומיה לתיקון היפרדות רשתית. שבוע אחרי הניתוח היינו בבדיקה במפראת החוץ בבית החולים ונאמר לנו שהכל תקין. אולם יש תופעה מטרידה: מאז עברו כבר שבועיים וחצי והאישון של העין עדיין מורחב לאחר הבדיקה. האם זה נורמלי או שהדבר דורש התייחסות מיוחדת ובירור דחוף? אני יודע שבד"כ התרחבות האישונים לאחר בדיקה עוברת תוך כמה שעות. תודה רבה מראש!

שלום. ייתכן וזה נובע מהניתוח. או מטיפות שמקבל (כמו אטרופין, למשל). אם אין חשש לבעיה נוירולוגית- לא דחוף.

בת 40, בריאה, חודש וחצי אחרי ניתוח ויטרקטומי ללא קטרקט בעקבות הפרדות רשתית. כרגע עושה רושם שמרבית הגז נספג אולם אינני רואה טוב בעין, הקווים האופקיים ואנכיים מעוותים וכשאני מסתכלת עם העין המנותחת על עצמים או פרצופים הם נראים מעוותים ובעומק שונה מהעין הבריאה. האם צפוי שיפור באיכות הראייה והאם אראה באותה רמה כמו לפני הניתוח? תודה

גם אם הרשתית במקום - עיוותים בראיה עשויים להמשיך. אני בד,כ ממליץ לבצע צילום OCT של הרשתית לאחר ספיגת הגז, כדי לוודא שלא נותר נוזל מתחת למרכז הרשתית. בברכה - ד"ר הלל גרייפנר מומחה לניתוחי רשתית - זגוגית וקטרקט (vitreo-retinal & cataract surgery) מרפאה - 08-9760247 תיאום ניתוחים – 052-8100644 דוא"ל: hgclinic@gmail.com קביעת תור לייעוץ בירושלים: 3122*

אני באמת מיואש כבר, הפלוטרס הופיעו לי במרץ 2019 מאז עברתי לא מעט רופאי עיניים ובדיקות עיניים כולל OCT בו נראו פלוטרס גדולים ןבדיקות נוספות. כל הרופאים אןמרים לי תתרגל לזה - אני בחור בן שלושים, אני אמור להיות בשיא תפקודי שלי והפלוטרס האלה מפריעים לי לקרוא, ללמוד, לחוות את העולם. ביקשתי מהרופאים המלצה לניתוח שאיבת נוזל זגוגית העין והחלפתו - שזה נפוץ בעולם, אך כנראה רק בארץ הרופאים זהירים מדי ונמנעים להפנות אנשים לניתוח ויטרו. אני סובל. אני רוצה לקרוא ספר ולעבוד מול המחשב. מדוע הרופאים בארץ מבטלים את התלונות שלנו? האם ניתן למצוא בארץ רופא שיהיה מוכן להפנות אותי לניתוח נפוץ כל כך בכל העולם?

ועוד דברים נוספים: סמוך לזמן הופעת הfloaters הראיה שלי התחילה להתדרדר: אני סובל מרגישות לאור, הילות סביב מקורות אור בלילה, ראייה של כמו "התנפצות קרני אור' ממשטחים מחזירי אור ולעתים גם מלכלוך קבוע בצבע לבן בצדי העין. כל מחלות העיניים האפשרויות כמו קטרקט, קןרטקונוס וגלאוקומה נשללו לאחר רצף בדיקות וביקור אצל שלושה רופאים.. האם יתכן שכל הבעיות שאני מתאר הן תולדה של הpvd? אני ממש חושש, הרופאים אמרו שפרט לpvd העינים שלי בריאות ולחזור רק עוד שנה לביקורת.

שלום. לי אישית יש פלוטרס בשתי העיניים מגיל 12. באמת שמתרגלים. הרופאים זהירים בצדק- אל תשכח שלניתוחי ויטרקטומיה יש אחוזי סיכון, כשהגרוע בהם הוא עיוורון

מודה על התגובה המהירה דוקטור. לפי מה שאני רואה במדינות אירופה ובארצות הברית כן מבוצעים טיפולים אלה, ויטרו וויטרו ממוקד בפלוטרס FOV, יש גם טיפולי לייזר שונים. מדוע בארץ זו לא המדיניות? כיצד מתרגלים לחיות עם זה? קשה לי לעבןד לקרוא, לכתוב בוורד וכדומה - ממש עינוי. ולגבי התגובה שלי לשאלה הראשית, האם יתן שראיית הילות סביב מקורות אור בלילה וראית "קרניים" ממשטחים מחזירי אור הן תולדה של PVD? כל יתר מחלות העיניים נשללו, כולל בדיקת MRI שהראה שכאיזמה אופטית פנויה.

וד דברים נוספים: סמוך לזמן הופעת הfloaters הראיה שלי התחילה להתדרדר: אני סובל מרגישות לאור, הילות סביב מקורות אור בלילה, ראייה של כמו "התנפצות קרני אור' ממשטחים מחזירי אור ולעתים גם מלכלוך קבוע בצבע לבן בצדי העין. כל מחלות העיניים האפשרויות כמו קטרקט, קןרטקונוס וגלאוקומה נשללו לאחר רצף בדיקות וביקור אצל שלושה רופאים.. האם יתכן שכל הבעיות שאני מתאר הן תולדה של הpvd? אני ממש חושש, הרופאים אמרו שפרט לpvd העינים שלי בריאות ולחזור רק עוד שנה לביקורת.

שלום קשה לי לענות על מדיניות - אני חושב שזו פשוט תמימות דעים כן - PVD ופלוטרים יכולים לגרום לזה

מודה על התגובה. במציאות בה תחושת הרגישות לאור, ה"הילות" וראיית "קרניים" ממשטחים מחזירי אור (ומנורות לד בלילה) מקשה על הנהיגה מה ניתן לעשות דוקטור? האם אתה ממליץ היפותטית ללכת לרופא עיניים נוסף או להפסיק את החיפוש ולהתסמך על רופאי עיניים קודמים?

יש משקפיים כמעט שקופים (נקראים ׳משקפי גיימרים׳) שבתיאוריה מפחיתים סינוור. אולי שווה לנסות? לי עצמי אין כל נסיון איתם (וודאי לא אינטרס. כלכלי כלשהו) מקווה שיועיל

קראתי על סוג משקפיים זה, הוא מצליח במניעת סנוור וראיית הילות, זה די נפוץ ממה שאני רואה ('משקפי נהיגת לילה'). העניין הוא האם לא עדיף לעבור ניתוח כשאתה בגיל צעיר ולטפל בבעיה מהשורש? אני לא יודע באמת אם להמשיך לבקר רופא עיניים נוסף או להסתפק בחוות דעת של הרופאים שביקרתי אצלם.

החלטה שלך. לי נשמע שיש אבחנה. והמלצה. אולי תוכל להינתח בחול (אני לא בעד, כאמור).

דני שלום סבלתי מאד במשך שנים רבות מפלוטרים מרובים. הרופאים בארץ הפכו זאת לבעיה קטנה ושולית שלא ניתנת לפיתרון. לא הסכמתי ועברתי ניתוח פלוטרקטומי לשאיבת הפלוטרים. דבר איתי בנושא ואסביר הכל אבי 0523996050

20/02/2021 | 13:33 | מאת: אתה יכול לספר קצת יותר?
מתוך פורום רשתית

היי אבי, אולי תרחיב קצת על התהליך, איפה עשית ומה היו התוצאות.

שלום דני. אף אחד לא מבטל את תלונתך. לי עצמי יש פלואורס מגיל 12. ניתוח ויטרקטומיה מבוצע בארץ הרבה- אבל לא כדי להוציא פלוטרס אלא בהתוויות אחרות. אל תשכח שיש לניתוח זה סיכונים, זו לא פעולה פשוטה.

שלום רב, עברתי ניתוח ויטרקטומיה לפני כשבועיים, לאחר שהתגלו קרעים והיפרדות חלקית של הרשתית. בבדיקה שניה אחרי הניתוח; הרשתית במקומה, הלחץ התוך עיני תקין ויותר מ-50% מהגז נספגו. ככל שהגז נספג והראיה (המטושטשת) חוזרת, אני מבחין בנקודות שחורות זעירות, מעטות יחסית, יש לומר. האם אלו שאריות דימום מהניתוח שצפות להן בג'ל ושיספגו בקרוב? או שיש צורך להיבדק לפני הבדיקה הבאה? תודה רבה.

שלום אלו יכולות להיות בועיות גז או דלקת. לא ניתן לדעת בודאות ללא בדיקה - שאין בעיה ברשתית