נגישות
נגישות

זריקות לוסנטיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עיניים שלי

ארבע מחלות עיניים אחראיות לרוב מקרי העיוורון. אבחון מוקדם, טיפול נכון ומעקב ראוי מאפשרים לנו להמשיך לראות החל מאמצע שנות העשרים ועד אמצע שנות השישים לחיינו, סה"כ כ-40 שנה, אנו עסוקים בעבודה ומקווים להישאר בריאים בגופנו ובנפשנו. אנו גם מקווים להתברך בראיה טובה לאורך כל אותה תקופה. אולם, על פי הסטטיסטיקה לגבי למצב העיוורון במדינת ישראל, מעל 500 איש ואישה מתוכנו, יאבדו את ראייתם כתוצאה ממחלות עיניים, מידי שנה. ארבע מחלות עיניים אחראיות לרוב מקרי העיוורון בארצנו (על פי סדר עולה של שכיחותן בגרימת עיוורון): קטראקט, גלאוקומה, סוכרת וניוון הקשור לגיל של הכתם הצהוב (נמ"ג). קטראקט בעברית - 'ירוד', באה מהמילה היוונית 'קטרקטוס', שמשמעותה מפל מים. רוב רובם של הירודים מופיעים בבני אדם מבוגרים ורק מיעוטם במצבים של עיניים חבולות, עיניים הסובלות ממחלות קשות ואצל ילדים.החולה מתלונן על ירידה הדרגתית...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לזריקות לוסנטיס

מחלות ניווניות של העין - תמונת המחשה
מחלות ניווניות של העין הגעתם לגיל 40? כדאי לקיים בדיקת עיניים שגרתית בכל שנתיים, כדי לגלות בשלב מוקדם מחלות עי...
רפואת עיניים - תמונת המחשה
רפואת עיניים פזילה שכיחה במיוחד בקרב ילדים. הורים, חשוב לדעת כי לא מדובר "רק" בבעיה אסתטית וכי היעדר...
ניוון רשתית - תמונת המחשה
ניוון רשתית הגורם המרכזי לאובדן ראייה משמעותי בעולם המערבי בגיל מתקדם הוא ניוון רשתית הקשור לגיל (A...
בצקת ברשתית - תמונת המחשה
בצקת ברשתית הראש מתפוצץ מכאבים והראייה מטושטשת? חשוב שתלכו להיבדק בהקדם, מאחר שסימפטומים אלה עלולים...
בעיות ברשתית העין - תמונת המחשה
בעיות ברשתית העין מחקר חדש קובע כי ישראל מובילה בעולם בצמצום היקף מקרי העיוורון, על רקע מחלות, בכ-50% במה...
דרוזן - תמונת המחשה
דרוזן כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא מתבצעת וכיצד עליכם להיערך לבד...
ללמוד עוד על זריקות לוסנטיס
ניוון הרשתית: כיצד למנוע עיוורון?-תמונה

בגיל מבוגר סובלים אנשים רבים מפגיעה ברשתית העין שמזיקה קשות...

מאת: ~~ד"ר יוסי...
22/10/2012
רטינופתיה סוכרתית: זהירות מעיוורון ופגיעה ברשתית-תמונה

אחד מכל ארבעה חולי סוכרת צפוי לסבול מרטינופתיה סוכרתית,...

מאת:~~ ד"ר...
26/05/2015
מחלות עיניים ניווניות: חשיבות המעקב-תמונה

הגעתם לגיל 40? כדאי לקיים בדיקת עיניים שגרתית בכל שנתיים,...

מאת: ~~ד"ר ירון...
07/09/2015
עיניים שלי-תמונה

ארבע מחלות עיניים אחראיות לרוב מקרי העיוורון. אבחון מוקדם,...

מאת: פרופ'...
05/07/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לזריקות לוסנטיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

זריקות לוסנטיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ביום שישי 8.2הרגשתי משהו בעין סגרתי עין שמאל וראיתי בימין ירח גדול בצבע ירוק שמתחלף לאדוםהגעתי למיון בלינסוןונקבעhmdעם דימום מוקולריביום ראשון המשכתי בטיפול שכלל צילוםoctשבו נראהדימוםתתרטינליסביבהפואבה קיבלתי זריקה לעין tpa0.1וכעבור שעה actapשל cp6.0.5 בבדיקה התברר שלא חלה הטבה הוזרקה זריקת אווסטין לעין ויש לחזור להזרקה בעוד חודש וחודשים הראיה בעין ימין 1\18 ב20.2 הלכתי לרופא בשם יגאל רוטנשטרייך ממליץ להחליף הזריקה לאיליה שאלתי האים האיליה נמצאת יותר טובה מאווסטין או יש טיפול אחר יותר טוב והאים היא נמצאתברשימת התרופות של משרד הבריאות ללא תשלום תודה

בארץ אבסטין נמצא בסל הבריאות כקו ראשון לטיפול בנוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר. לאחר כשלון של 3 זריקות אבסטין ניתן להחליף טיפול לאיליה או לוסנטיס במסגרת הביטוחים המשלימים בהשתתפות עצמית קטנה. לא ניתן לקבל אישור לקבל איליה או לוסנטיס כקו ראשון במסגרת הסל. במידה והדימום חל לאחר זריקות אבסטין ולא לפני ניתן לבקש אישור להחלפת טיפול. במידה והטיפול באבסטין הוחל לאחר תחילת הדימום יש לקבל 3 זריקות ולבחון את התגובה.

אבי קיבל זריקת אוויסטין עקב בעיות ברשתית, בצקת וכו'. אחרי 3 זריקות לא היה דיפור לפי דוח הרופא, והומלץ על לוסנטיס, אחרי 3 זריקות היה שיפור, ונתנו עוד 3 זריקות כסה 6 לוסנטיס. כעת בדוח הרופא, נכתב שיש להמשיך בלוסנטיס, אבל הקופה טוענת שאין הוכחה לשיפור בחדות הראיה, ורוצה לחזור לאוויסטין. שאלתי האם חדות הראיה זה הקריטריון היחיד להגדרת שיפור השימוש? ושימור מצב קיים זה לא מספיק?, שמצדיק חזרה לאוויסטין? או שיש עוד קריטריונים להגדרת שיפור למשל בדוח הבדיקה, עובי מקולה, וכו. האם יש טעם לדרוש את הלוסנטיס כהמשך? הבנו שזה אותו חומר בשניהן. אנחנו לא יודעים איך לנסות להתחיל להבין את האפשרויות. נודה על עצה. תודה

ביטוי לשיפור הוא גם בעובי המקולה, כלומר ספיגה של נוזלים. לקופה ישנם קריטריונים לפיהם היא קובעת את הזכאות לשימוש בלוסטנטיס או באווסטין. החומרים דומים אך ההשפעה שלהם מעט שונה.

אני בן 50 , חולה סוכרת כ-20 שנה , חלבון מסוכרר בערך 7 אחוזים . לפני כשנה אובחנו DME וגם NPDR בשתי העיניים , בדרגה חמורה . קיבלתי 5 זריקות אווסטין ללא כל שיפור . עכשיו הרופאים ממליצים לעבור לזריקות אייליה . אני מבקש לדעת היכן אוכל למצוא סטטיסטיקות של אחוזי הצלחה לאייליה כתרופת קו שני .

אין מאמרים רבים לגבי התוצאות הסטטיסטיות של שיפור בראיה לאחר החלפת טיפול לאיליה או לוסנטיס כקו שני. אולם בנסיון שלנו בהחלט יש שיפור בבצקת בעקבות החלפות טיפול באחוז לא קטן מהחולים.

סליחה על החוצפה , אבל למה את אומרת זאת ? מהנסיון שלי להשיג המידע , עולה שמשרד הבריאות עושה כל מאמץ אפשרי להסתיר המידע ! מספר חולי DME , מספר מקבלי אווסטין , מספר מקבלי אייליה (דהיינו , אווסטין נכשל) - הכל מוסתר מהפציינטים ומהרופאים כאחד . ומכיוון שהסטטיסטיקה אומרת שמדינת ישראל במקום הראשון (המביש) באחוזי תמותה של חןלי סוכרת , ובשאר המדדים של עיוורון וכריתות רגליים אנחנו גם במצב בזיוני , ביחס לעולם , עושה רושם שקמפיין הסתרת אחוזי כישלון הטיפול באווסטין ואח"כ באייליה נובע כנראה מתוצאות ביזיוניות גם כן . מדוע את טוענת לשיפור באחוז לא קטן , אם המידע מוסתר ? להזכירך , טופלו בישראל בזריקות קו-שני רבבות חולים בשנים האחרונות . האם מערכת הבריאות הישראלית מחביאה הישג מרשים של שיפור בבצקת באחוז לא קטן ? או שאלפי מקבלי תעודת עיוור מדי שנה (נתונים רשמיים של משרד הרווחה כן מתפרסמים) הם אחוז הכישלון האמיתי של המערכת . בתור פציינט , מספיקה לי הפרוגנוזה הגרועה של המחלה , אני לא צריך בנוסף לכך שהרופא ישקר לי .

אני בת 70, סכרתית, ומקפידה להבדק פעמיים בשנה. לפני כשנה וחצי אמר לי הרופא שיש בעיה ברשתית והפנה אותי לאסותא ת"א שם אני במעקב. קיבלתי 5 זריקות אווסטין בעין שמאל, ללא הועיל לצערי הרב. עכשיו אני מקבלת זריקות בעין ימין. שאלתי היא האם יש טיפול טוב יותר מאווסטין. אני מתה מפחד להתעוור. אודה לתשובתך

הטיפול בבצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת כולל הזרקות תוך עיניות. יש 2 סוגים של הזרקות - זריקות אנטי VEGF כגון אבסטין, לוסנטיס ואיליה וזריקות סטרואידים כגון אוזורדקס הטיפול באבסטין כלול בסל של קופת החולים ובדר"כ מתחילים ב 4 זריקות אבסטין. במידה ואין תגובה לזריקות אבסטין ואין הטבה בבצקת אז על פי שיקול הרופא המטפל ניתן להחליף את הטיפול לזריקות איליה או לוסנטיס או אוזורדקס כקו שני במסגרת הביטוחים המשלימים. מטופלים עשויים להגיב לכל אחת מהתרופות ולעיתים כאשר אין תגובה טובה יש צורך בשינוי הטיפול. אף אחת מהתרופות לא מבטיחה תגובה מלאה בכל המטופלים. חשוב לא פחות מהטיפול בהזרקות לאזן את רמות הסוכר וההמוגלובין A1C בדם.