בלט עין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המדריך: כל מה שחשוב לדעת על סינוסיטיס

סינוסיטיס היא דלקת של רירית הסינוסים (מערות הפנים), הממוקמים בגולגולת באזור האף. במקרים רבים, ניתן להסתפק בטיפול שמרני הכולל שימוש בתרסיס מלח, בנוגדי גודש או בתרסיסי סטרואידים. אולם, בחלק מהם המחלה עלולה להסתבך ואף להוביל לסכנת חיים. המדריך הבא יעזור לכם להבין יותר אודות המחלה, הגורמים ודרכי הטיפול הסינוסים, או בשמם העברי - מערות הפנים, הם  חללים של אוויר הנמצאים בגולגולת סביב האף. קיימים 4 זוגות סינוסים: במצח (סינוסים פרונטלים), בין האף לעיניים (סינוסים אתמואידלים), מאחורי הלחיים (סינוסים מקסילרים) ובחלק האחורי של חלל האף במרכז הגולגולת (סינוסים ספנואידלים). חללי הסינוסים מצופים ברירית נשימתית (מוקוזה), ובה נמצאות בלוטות הפרשה, אשר מפרישות ריר - מוקוס, שתפקידו להגן על ריריות האף ועל הסינוסים. המוקוס מתנקז דרך פתחי ניקוז קטנים הקיימים בכל סינוס, אל עבר חלל האף ומשם אל לוע האף – ונבלע. לסינוסים יש תפקיד בנשימה, בדיבור, בהפחתת משקל הגולגולת ובהגנה על ארובות העיניים ועל גזע המוח בעת חבלה – אז הם משמשים כמעין כרית אוויר.   דלקת של רירית הסינוסים. צילום: שאטרסטוק   מהי...
ללמוד עוד על בלט עין
המדריך: כל מה שחשוב לדעת על סינוסיטיס-תמונה

סינוסיטיס היא דלקת של רירית הסינוסים (מערות הפנים),...

מאת: ד"ר איתן...
25/02/2020
גידולים באף: הסימפטומים, האבחון והטיפול-תמונה

גידולים באזור האף הם יחסית נדירים, אך במקרים מסוימים הם...

מאת: ד"ר איתן...
18/02/2020
על פעילות בלוטת התריס-תמונה

השפעה גדולה לבלוטה קטנה: בלוטת התריס אינה מורגשת בדרך כלל,...

מאת: טל ברק
15/03/2009
אופתלמופלגיה: שיתוק שרירי גלגל העין-תמונה

שיתוק אחד או יותר משרירי גלגל העין (אופתלמופלגיה) פוגע...

מאת: ד"ר עינת...
17/09/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבלט עין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בלט עין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, יש לי בצד ימין עצם שקועה נמצאת בין הלחי לאוזן, איזו עצם זו? עצם הרקה? עצם המפרק של הלסת העליונה? או שהאם זו עצם הלחי עצמה שקועה ואז כל האזור שקע איתה? אציין שזה גרם לשקיעה גם של ארובת ימין והאישון נמוך יותר מאישון שמאל, וגם הסגר בלסת עליונה בצד ימין מוטה פנימה עם כיוון השקיעה מה שגורם להטייה של הסגר. הנוסף עצם ארובה צידית ימין שקועה פנימה וגורמת לבלט עין ימין ולכפל ראייה. אפשר הסבר איזו עצם שקועה, האם עצם הלחי או עצם בין הלחי לאוזן? ואיך מטפלים בשקיעה של שתי העצמות הארובה והעצם השנייה שדברתי עליה. תודה. נ.ב- הייתי בבית חולים ציבורי במחלקות שונות: פה ולסת, אוקולופלסטיקה, פלסטיקה כללית... לא קיבלתי טיפול והמליצו לא לגעת. אני לא יכול לתפקד עם בלט עין ורטרקציה זה נראה ממש מפחיד, לא יכול לתפקד חיים נורמלי ככה, אני לא עובד, לא מסוגל להיות עם מישהי במצב הזה, אני בן 34 ואני מתחנן לעזרה... אשמח להכוונה מה ואיך ולטפל גם אם ברפואה פרטית.

לא הבנתי משאלתך. האם השקיעה נוצרה בעקבות טראומה לפנים? או שזה מצב מולד? בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת

מחבלות בילדות שלא הלכתי למרפאה בתור ילד, חבלות ספורט בעיקר פגיעת כדורגל בזיגומה בימין, נפילה על הלסת התחתונה השמאלית, וחבלה בלסת עליונה שמאלית כל אלה גורמים לאסימטריה.

שלום רב אני עם משקפיים כבר שנים רבות, בערך מאז היותי בת 12 ועד היום. אני בת 22. אני איתם כל שעות היום, גם בבית, ומורידה אותם רק כאשר אני הולכת לישון ובמקלחת כמובן. כעיקרון הם מורכבים עליי תמידית. הבעיה היא שהבחנתי כי הפנים שלי כאילו התאימו את עצמם לצורת המשקפיים, ובלי המשקפיים העיניים שלי נראות שקועות . גם כאשר אני מחייכת ואין עליי משקפיים, ניתן לראות כאילו שאזור עצמות הלחיים והלחיים עצמם, נמצאות במפלס גבוה יותר מאשר אזור ארובות העיניים, כאילו שהעיניים שקעו פנימה. עוד דבר הוא שבלי המשקפיים, הפרצוף שלי נראה נפול, כאילו שכל המילוי של הפנים, צנח והתרכז מתחת לאזור שמוגן ע"י המשקפיים, כאילו שהשומן בפנים לא התפזר בצורה שווה. זה מאוד מדאיג אותי ומכער גם ואני מתביישת להוריד את המשקפיים מעליי אפילו בשביל לנקותם כדי שלא יראו כמה שונה אני נראית בלעדיהם. השאלה שלי- האם שינוי מבנה הפנים ושקיעת ארובות העין הן באמת בגלל ההרכבה המאוד ממושכת הזו של המשקפיים ? מה הפיתרון לבעיה הזו? האם ברגע שאעבור להרכבת עדשות מגע העיניים יחזרו לבלוט בצורה נורמלית? תודה רבה )

אפרת שלום, אין קשר בין שקיעת עיניים והרכבת משקפיים. לאנשים עם מספר + (היפראופים) יש עיניים קטנות ושקועות. לאנשים עם מספר - (מיופים) יש עיניים בולטות. אי הרכבת משקפיים לא משנה את גודל העין ועמק השקיעה שלה. בברכה, ד"ר שמואל לוינגר

היי, איך מטפלים במחלת גרייבס עם תת פעילות לא קלינית או ללא בעיה בבלוטת התריס? קראתי בכמה מקומות שהמחלה יכולה להגיע גם למי שלא אובחן עם פעילות יתר. אני שואל מכיוון שכנראה שזה הולך לכיוון כזה אצלי - יש לי שרירים מעובים בעין כמה חודשים (אין תסמינים אחרים), בבדיקת דם שנעשתה לפני חודשיים הTSH תקין - בבדיקה שנעשתה לפני כמה ימים הTSH מעט גבוה הT4 והT3 תקינים (לגבי הטיפול בעין זה כבר נושא נפרד ואחר). נשלחתי לבדיקת TSI וממתין לתשובה. אני שואל במידה והתשובה לגבי מחלת הגרייבס תהיה חיובית.

לא הבנתי את השאלה. אם הבעיה היא רק בעינים אז השאלות הן לרופא עינים

אוקיי, אבל אני שואל בעיקרון האם יכול להיות מצב שקיימת מחלת גרייבס גם למי שלא סובל מפעילות יתר? אם כן, האם ואיך מטפלים בה? בלי שום קשר לעיניים, לא שואל לגבי העין.

לא ברור לי מה אתה רוצה לשאול?? יכול להיות מצב שיש נוגדנים לגרייבס עם/בלי בלט עין וללא יתר פעילות שעשויה להופיע בהמשך או שלא

תודה ! זה מה שרציתי לשאול. רציתי להבין האם יכול להיות מצב שיש נוגדנים לגרייבס (או מחלה) גם למי שאין כרגע פעילות יתר. המון תודה!

הי, קראתי על טיפול חדשני ביתר פעילות בלוטת התריס באמצעות ריטוקסימאב - Rituximab האם כבר יש אנשים בעולם שמטופלים כך? האם הטיפול אכן יותר יעיל ובטוח? אביה.

שלום רב, א. יש אנשים בעולם שטופלו. ב. הטיפול מאושר כטיפול באורביטופטיה על רקע מחלת גרייסב (בלט עין קשה). הטיפול יעיל, אך לא נטול תופעות לוואי. לכן אני ממליצה לפנות לרופא עיניים, והוא יחליט על הטיפול בתכשיר זה או אחר. בברכה, דר ילנה סיגל