בלט עין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תסמונת שדונים או מלאכים?

במשך שמונה שנים הסתובבה רעות 45 עם ההרגשה שיש לילד שלה תומר בעיה, אבל שום רופא שראה אותו לא אמר לה שמדובר ב"תסמונת וילאמס" למרות שהיו לו את "הפנים של השדון" האופיינית לילדי ויליאמס. תסמונת אנג'למן נקראת גם תסמונת "מלאכים" על שום המראה הבהיר וההתנהגות החברותית- המלאכית שלהם. תסמונות של שדונים או מלאכים- וגם האם ניתן לאבחן אותן מראש? במשך שמונה שנים הסתובבה רעות אמו של תומר אצל הרבה מאוד רופאים בניסיון להבין מה מציק לתומר הקטן. הוא סבל מבעיות אכילה רבות, כאבי בטן ועצירות ואף אחד לא אבחן שהוא סובל מהיפרקלציה- אחת התופעות של הלוקים בתסמונת ויליאמס. רק נוירולוג אליו הגיעה רעות בגלל אחיו דווקא, הפנה את תשומת לבה לכך שמראה פני בנה תומר, דומים לילדי תסמונת וויליאמס והציע לה לשלול זאת. הבדיקה אוששה את הנורא מכל- תומר אובחן כסובל מתסמונת וויליאמס, הנקראת גם "הפנים של השדון".   מהי תסמונת וויליאמס - "הפנים של השדון"? תסמונת וויליאמס הנה פתולוגיה נדירה והיא קרויה על שמו של קרדיולוג בשם ג'יי ויליאמס אשר פירט אודותיה כבר בשנת 1961 ואשר אחד המאפיינים הבולטים אצל כל מי שסובל ממנה הוא "פני שדון". אלה באים לידי ביטוי בפנים...
ללמוד עוד על בלט עין
גידולים באף: הסימפטומים, האבחון והטיפול-תמונה

גידולים באזור האף הם יחסית נדירים, אך במקרים מסוימים הם...

מאת: פרופ' איתן...
18/02/2020
תסמונת שדונים או מלאכים?-תמונה

במשך שמונה שנים הסתובבה רעות 45 עם ההרגשה שיש לילד שלה תומר...

מאת: ריקי אמה...
25/01/2021
על פעילות בלוטת התריס-תמונה

השפעה גדולה לבלוטה קטנה: בלוטת התריס אינה מורגשת בדרך כלל,...

מאת: טל ברק
15/03/2009
דיפלופיה: רואים כפול? אבחון וטיפול-תמונה

ראייה כפולה (דיפלופיה) אינה תופעה שכיחה, אך מאוד מורכבת ולא...

מאת: ד"ר בנימין...
16/08/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבלט עין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בלט עין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. לפני כחודש וחצי התחילה לי הרגשה מוזרה בראייה כמו חוסר מיקוד וסיחרור בעיניים כשמשהו זז לי מהר מול העיניים או בתזוזה של הגוף, בהמשך הופיע כאב בגלגל העין ב 2 העיניים וכאב מסביב לעיניים ורגישות לאור. בדיקות העיניים יצאו תקינות . בדיקת סיטי שבוצע לאחרונה יצא בלט בעין שמאל. ברצוני לדעת מה יכולה להיות הבעיה ולמי אני אמור לפנות? תודה רבה

ארז, אתה בפורום הלא נכון

שלום, יש לי בצד ימין עצם שקועה נמצאת בין הלחי לאוזן, איזו עצם זו? עצם הרקה? עצם המפרק של הלסת העליונה? או שהאם זו עצם הלחי עצמה שקועה ואז כל האזור שקע איתה? אציין שזה גרם לשקיעה גם של ארובת ימין והאישון נמוך יותר מאישון שמאל, וגם הסגר בלסת עליונה בצד ימין מוטה פנימה עם כיוון השקיעה מה שגורם להטייה של הסגר. הנוסף עצם ארובה צידית ימין שקועה פנימה וגורמת לבלט עין ימין ולכפל ראייה. אפשר הסבר איזו עצם שקועה, האם עצם הלחי או עצם בין הלחי לאוזן? ואיך מטפלים בשקיעה של שתי העצמות הארובה והעצם השנייה שדברתי עליה. תודה. נ.ב- הייתי בבית חולים ציבורי במחלקות שונות: פה ולסת, אוקולופלסטיקה, פלסטיקה כללית... לא קיבלתי טיפול והמליצו לא לגעת. אני לא יכול לתפקד עם בלט עין ורטרקציה זה נראה ממש מפחיד, לא יכול לתפקד חיים נורמלי ככה, אני לא עובד, לא מסוגל להיות עם מישהי במצב הזה, אני בן 34 ואני מתחנן לעזרה... אשמח להכוונה מה ואיך ולטפל גם אם ברפואה פרטית.

לא הבנתי משאלתך. האם השקיעה נוצרה בעקבות טראומה לפנים? או שזה מצב מולד? בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת

מחבלות בילדות שלא הלכתי למרפאה בתור ילד, חבלות ספורט בעיקר פגיעת כדורגל בזיגומה בימין, נפילה על הלסת התחתונה השמאלית, וחבלה בלסת עליונה שמאלית כל אלה גורמים לאסימטריה.

שלום, לאחרונה צללתי לעומק 20 מטר, צלילה ספורטיבית. בעומק 15 מטר התחילה תופעה של לחץ במסיכה. הלחץ לא היה חזק והורגש עפ"י טשטוש ראיה קל והרגשה של "עיניים בולטות". סיימתי את הצלילה ובזמן היציאה היה מעט דם באף וביריקה (לאחר 2 יריקות נגמר).אבל מסביב לעיניים (העפעף ומעל ומתחת לעין) ישנם נקודות אדומות (גם אחרי 24 שעות). הצלילות הופסקו מאותה נקודה. האם אלו תסמינים שאמורים לחלוף מעצמם או מצריכות טיפול רפואי?

שלום לך אודי, אכן "סידרת " לעצמך חבלת לחץ קלה כתוצאה מאי השוואת לחצים פנים חוץ המסיכה שצריך לעשות תוך כדי הצלילה, בעיקר בתחילתה, על ידי נשיפות קלות מהאף לתוך המסיכה. הסימנים שאתה מתאר הם קלים ועשוים לחלוף תוך כמה ימים, השתמש בטיפות אף ליבוש הריריות ולאיוורור טוב יותר של הסינוסים. במידה והסמנים לא עוברים פנה לרופא א.א.ג.

שלום רב אני עם משקפיים כבר שנים רבות, בערך מאז היותי בת 12 ועד היום. אני בת 22. אני איתם כל שעות היום, גם בבית, ומורידה אותם רק כאשר אני הולכת לישון ובמקלחת כמובן. כעיקרון הם מורכבים עליי תמידית. הבעיה היא שהבחנתי כי הפנים שלי כאילו התאימו את עצמם לצורת המשקפיים, ובלי המשקפיים העיניים שלי נראות שקועות . גם כאשר אני מחייכת ואין עליי משקפיים, ניתן לראות כאילו שאזור עצמות הלחיים והלחיים עצמם, נמצאות במפלס גבוה יותר מאשר אזור ארובות העיניים, כאילו שהעיניים שקעו פנימה. עוד דבר הוא שבלי המשקפיים, הפרצוף שלי נראה נפול, כאילו שכל המילוי של הפנים, צנח והתרכז מתחת לאזור שמוגן ע"י המשקפיים, כאילו שהשומן בפנים לא התפזר בצורה שווה. זה מאוד מדאיג אותי ומכער גם ואני מתביישת להוריד את המשקפיים מעליי אפילו בשביל לנקותם כדי שלא יראו כמה שונה אני נראית בלעדיהם. השאלה שלי- האם שינוי מבנה הפנים ושקיעת ארובות העין הן באמת בגלל ההרכבה המאוד ממושכת הזו של המשקפיים ? מה הפיתרון לבעיה הזו? האם ברגע שאעבור להרכבת עדשות מגע העיניים יחזרו לבלוט בצורה נורמלית? תודה רבה )

אפרת שלום, אין קשר בין שקיעת עיניים והרכבת משקפיים. לאנשים עם מספר + (היפראופים) יש עיניים קטנות ושקועות. לאנשים עם מספר - (מיופים) יש עיניים בולטות. אי הרכבת משקפיים לא משנה את גודל העין ועמק השקיעה שלה. בברכה, ד"ר שמואל לוינגר