לימפומת עור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לימפומה של העור: עדיף טיפול משולב

לימפומה של העור היא מחלה נדירה, שבשלביה הראשונים מתאפיינת בהופעת כתמים שטוחים ואדומים על העור, המזוהים לעיתים בטעות כאקזמה, פסוריאזיס או פטרת. על המחלה, תסמיניה והחשיבות בטיפול משותף של המטולוגים ורופאי עור לימפומה של העור היא מחלה נדירה, שהטיפול בה נעשה על ידי גורמים משתי מחלקות שונות - המטולוגיה ורפואת עור. שילוב נכון בין טיפול של המטולוגים (המתמחים בלימפומה) לבין רופאי עור - עשוי להביא תוצאות טובות יותר בטיפול המחלה.   מהי לימפומה של העור?   לימפומה של העור (CTCL) היא מחלה נדירה, המתאפיינת בגדילה לא מבוקרת של תאי דם לבנים, הפועלים בעור. בשלבים מתקדמים, לימפומה של העור עשויה להשפיע על מערכת תאי הדם וקשרי הלימפה. לכן, המחלה משתייכת לתחום ההמטולוגיה. רופאים המטולוגים מטפלים במחלה בשלבים מתקדמים.   מכיוון שהמחלה (בעיקר בשלבים המוקדמים) באה לידי ביטוי בפריחות ובתגובתיות שונה של העור - אבחון המחלה והטיפול בה בשלבים אלה נעשה בדרך כלל על ידי רופאי עור. אבחון המחלה כולל אבחנה קלינית...
ללמוד עוד על לימפומת עור
אסטמה של העור: יש טיפול-תמונה

דלקת עור אטופית היא מחלת עור דלקתית וכרונית, הגורמת סבל רב...

מאת: מערכת zap...
31/12/2013
לימפומה של העור: טיפול משולב-תמונה

לימפומה של העור היא מחלה נדירה, שבשלביה הראשונים מתאפיינת...

מאת: ד"ר רונית...
18/06/2018
לימפומה של העור: עדיף טיפול משולב -תמונה

לימפומה של העור היא מחלה נדירה, שבשלביה הראשונים מתאפיינת...

מאת: ד"ר רונית...
18/06/2018
לימפומה של העור: סכנה - בתחפושת-תמונה

לימפומה של העור היא מחלה סרטנית מתעתעת וקטלנית, העלולה...

מאת: ד"ר אילן...
13/09/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ללימפומת עור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

לימפומת עור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

רופא עור עס דרמסקופיה בלבד החליט שנגע בקוטר חצי ס'מ הוא bcc, והפנה למוז. באיזו סוג ביופסיה ניתן לאמת את האבחנה לפני הניתוח. שכן בעבר היה אותו סיפור ולאחר הניתוח התגלה שזה בכלל לימפומה וכך יצא שסתם חתכו. האם לגילוי הנגע כלימפומה מספיקה ביופסיית מחט או צורה קלה יותר ממוז?

ראשית, לימפומת עור היא סיבה מצוינת לביופסיה... ולא ניתן לאבחן לימפומת עור ללא ביופסיה. כך שהביופסיה לא היתה לשווא. בכל מקרה, לא מקובל לבצע ביופסית מחט ללימפומת עור (או לכל גידול עורי שהוא) מאחר שאם הנגע קטן, אזי רצוי להסיר את כולו בצורה כירורגית.

שלום . אני בת 30 .ברקע אנדומטריוזיס. מזה כשלוש שנים אני סובלת מפריחה כמעט בכל הגוף. בפנים יש לי מעט מאד. לא יודעים מה הסיבה לפריחה. הביופיסה לא מעלה משהו ספיציפי. הבדיקות החוזרות מעלות תוצאות anti ds DNA גבולי. וככה גם לגביי Ana multiplex. אלו התוצאות גם לפניי כשנה. Ana:160 speckled . ברקע 10 הפלות שלא נמצא סיבה. ואמא עם סקלרודמה. הפריחה בינתיים מחמירה. לאחרונה נתנו לי זריקת סטרואידים הפריחה התלקחה עוד יותר. ואז נרגעה. חוץ מזה אני לא סובלת מכאבי פרקים. מה זה יכול להיות ?? ומה לגביי הריון ? הועלה השערה אולי קשור ללופוס... ולמה הפריחה התלקחה אחריי הסטרואידים. אודה מאד למענה

שלום אבחנה מבדלת רחבה. לא בטוח שיש הסבר ראומטולוגי לכך אולם יש להעריך אותך בצורה מלאה כולל היסטוריה מלאה וכן בדיקה גופנית.

בשנה שעברה עשיתי בירור ראמטולוגי שלא העלה שום דבר. בינתיים הפריחה מחמירה ...והבדיקות חוזרות עם אותם תוצאות. והסיבה לפריחה לא ברורה. השערה אולי לימפומה של העור. השאלות שלי . האם לעשות שוב בדיקה ראומטולוגית מחודשת? ומדוע היתה לי התלקחות אחרי נטילת הסטרואידים? אודה למענה

שלום. אני בת 30 וסובלת מזה כ 3 שנים מפריחה בעור מסיבה לא ידועה. קיים חשש לימפומה של העור . לאחרונה הייתי בים המלח ...ופצעי הפריחה שרפו בערו לי ממש . האם זה אומר שאסור לי לטבול בים המלח ? האם זה מגדיל את החשד שמדובר בלימפומה של העור ,?

לא, ממליצה להשלים ביופסיה עורית . אין בעיה עם ים המלח.

אני בת 29. כחלק מברור לפריחה לא מוסברת נתבקשתי לעשות בדיקת pcr לשלילת לימפומה של העור. בבדיקה נכתב- pcr amplification of tcr gamma and beta gene rearangements. conclusion:polyclonal profile of t cell population. מה זה אומר? האם זה יכול להיות קשור ללימפומה של העור? יש עניין גם לעשות בדיקת facs ? (אני סובלת מפריחה שהיא על שטח של 70 אחוז מהגוף. ..ועדיין לא ידוע) אודה למענה!

התוצאה אינה מתאימה ללימפומה כיוון שהתוצאה היא פוליקלונלית. לעיתים מקובל לעשות בדיקת facs בנוסף. לציין כי מטרת הבדיקות היא לוודא שהלימפומה בעור אינה מתבטאת גם בדם.