יוד רדיואקטיבי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה בכאב ובנפיחות. טכניקה חדשנית מאפשרת אבחון וטיפול באמצעות אנדוסקופיה. אבן נגולה מעל בלוטות הרוק בלוטות הרוק אחראיות על ייצור הרוק, הנוטל חלק חשוב בתהליך עיכול המזון, חיוני בשמירה על ריריות הפה והשיניים ובעל תפקיד נחוץ לצורך דיבור תקין ואכילה. בגופנו שלושה זוגות של בלוטות רוק גדולות: בלוטות הנמצאות מצדי האוזניים (הבלוטות הפרוטידיות), בלוטות הנמצאות מתחת ללסת (הבלוטות התת-לסתיות) ובלוטות מתחת ללשון (הבלוטות התת-לשוניות). לצד בלוטות עיקריות אלה, ישנן גם בלוטות רוק קטנות המפוזרות בחלל הפה.דלקות בבלוטות הרוק הגדולות יכולות להיגרם בשל מספר גורמים, כאשר השכיח מבינהם הוא חסימה של צינור ההפרשה של הבלוטה. ד"ר הילה קליין, כירורגית פה ולסת, מסבירה: "בלוטות הרוק מפרישות רוק במגוון מצבים, כחלק מתהליך העיכול. במקרים מסוימים ישנה חסימה של צינוריות ההפרשה של הבלוטה. כאשר צינוריות ההפרשה של...
ללמוד עוד על יוד רדיואקטיבי
סרטן בלוטת התריס: טיפול ב-360 מעלות-תמונה

יותר מאלף ישראלים מאובחנים מדי שנה כחולים בסרטן בלוטת...

מאת: ד"ר אבי...
12/07/2017
סרטן בלוטת התריס: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן בלוטת התריס נחשב כיום לגידול הרביעי בשכיחותו. בזכות...

מאת: ד"ר יהושע...
14/03/2018
על פעילות בלוטת התריס-תמונה

השפעה גדולה לבלוטה קטנה: בלוטת התריס אינה מורגשת בדרך כלל,...

מאת: טל ברק
15/03/2009
סרטן בלוטת המגן: גידול "ידידותי"?-תמונה

הטיפול בחולי סרטן בלוטת המגן מוצלח ולכן הגידול נחשב...

מאת: ד"ר אבי...
26/06/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ליוד רדיואקטיבי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

יוד רדיואקטיבי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני חצי שנה אחרי לידה, במהלך ההריון ומעט אחריו הרגשתי תופעת של פעילות יתר בבלוטה אך הייתה מאוזנת בבדיקות דם לאחר ההריון תוצאה של: TSH - 0.03 בגבול התקין אך העליון: T4 - 19.1 T3- 6.35 בבדיקת US: באונה ימנית היפואקוגני ולא הומוגני בגודל כ " 04 x 6.0 ס "מ, גבולות מטושטשי ולא ווסקולרי . באונה שמאלית קשר איזואקוגני ע מוקדי נוזליי בתוכו ו " Sign Halo מאוד ווסקולרי בהיק% מ " .ס 1.6 x 0.9 " כ בגודל פרתירואיד : לא הודגמו בלוטות רפ תירואיד מוגדלות דו צדדי. רקמות רכות בצוואר : מצד ימי – הדגמה תקינה של הרקמות הרכות . לא הודגמו בלוטות לימפה פתולוגיות. מצד שמאל - הדגמה תקינה של הרקמות הרכות . לא הודגמו בלוטות לימפה פתולוגיות. הרופא אמר שיש חשש לTPO מה זה? לאחר שינוי תזונה מרגישה מעולה ללא תופעות. האם יש סיבה לדאגה? מה אומר הממצא בצד שמאל? שלחו אותי למיפוי יוד רדיואקטיבי האם זה נדרש?

שלום רב האם את נוטלת טיפול תרופתי? איני מצליחה להבין את גודל הממצאים ב US לגבי בדיקת הדם ניתן להמתין או לבצע מיפוי בלוטת תריס על מנת לאבחן את הסיבה לחריגה בבדיקות. קרוב לוודאי מדובר בדלקת שתחלוף מעצמה.

ללא טיפול תרופתי. ממצאים בUS: באונה שמאלית קשר איזואקוגני עם מוקדים נוזליים בתוכו וסקולרי בהיקף 1.6 * 0.9 ס"מ מלבד זה כל השאר תקין ונקי. השאלה שלי אם זה מסוכן? על מה מדובר? האם זה יכול להיות סרטני?

יש לבדוק ולעקוב, סיכון נמוך מאד לממאירות

תודה רבה ד״ר

לא נוטלת תרופות. הממצא בus: באונה שמאלית קשר איזואקוגני עם מוקדים נוזליים בתוכו ו " Sign Halo מאוד ווסקולרי בהיקף בגודל של 0.9*1.6 ס״מ

בת 31 tsh 0.02 יתר הערכים תקינים . במיפוי גוש אחד עם קליטה מוגברת. הוצע לי טיפול ביוד. האם זה הטיפול הנכון? האם יש טיפול טבעי? מהם הסכנות משימוש ביוד רדיואקטיבי?? לטווח הרחוק? האם יוד זה עלול לגרום לסרטן בבלוטה?

שירי שלום בעקרון, טיפול ביוד רדיואקטיבי במינון נמוך, הוא הטיפול המומלץ כאשר מדובר בקשר טוקסי כמו אצלך לפי התיאור. הטיפול אינו מסוכן. צריך לקחת בחשבון סיכון נמוך לפתח לאחר מכן תת פעילות וצורך בטיפול תרופתי קבוע.

שלום אני אחרי כריתה מלאה של בלוטת התריס וליפני טיפול ביוד רדיואקטיבי. הומלץ לי ע"י אונקולוג להחליף את היטורקב בצינומל 0.25. שאלותי הם: 1. האם ניתן להמשיך אם התרופה גם לאחר הטיפול ביוד רדיואקטיבי? 2. האם ניתן לחיות כל החיים רק עם צינומל- T4 וללא T3?

שלום רב, ישנם מספר תרופות חליפיות לאחר כריתת התירואיד. ציטומל אחת מהן. יש להיוועץ באנדוקרינולוג המטפל. בברכה, ד'ר אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא-http://www.aram-ent.co.il 03-7645464

במקרה ובגלל בדיקה אחרת נתגלה אצלי גידול בבלוטה. לאחר בדיקה נראה באונה השמאלית באספקט אחורי הודגם קשר סולידי עם הסתיידויות בתוכו בגודל 1.7 ס"מ – עם זרימת דם. סמוך אליו קשר דומה בגודל 0.7 ס"מ. איסטמוס תקין. לא הודגמו בלוטות פרא טירואיד מוגדלות. לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר. לאחר מכן הופנתי לעשות f.n.a באונה השמאלית. התוצאה הראתה סרטן פפילרי והומלץ לי על ניתוח להורדת הבלוטה. שום דבר לא כואב לי ורק במקרה עלינו על זה ( כתוצאה מבדיקה אחרת). אם זה סרטן שלא מתפתח האם חובה לנתח ואולי אפשר להיות במעקב ולראות אם יש צורך על ניתוח.

שלום רב מקובל לבצע כריתה של בלוטת התריס כאשר מדובר בסרטן פפילרי, מכיוון שהוא עלול להתפשט ולשלוח גרורות. הניתוח אינו מסובך וההחלמה מהירה, ולאחריו מקובל גם לתת טיפול ביוד רדיואקטיבי. שיהיה בהצלחה