סרטן מעי גס תורשתי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן המעי הגס: אבחון וטיפול

סרטן המעי הגס עלול להיגרם על רקע גנטי וכן על רקע אורח חיים לא בריא. אבחון מוקדם מעלה את הסיכוי להחלמה. כיצד מאבחנים וכיצד מטפלים? מדריך המעי הגס הוא החלק האחרון של מערכת העיכול: לאחר שרוב המזון התפרק ונספג במעי הדק, תפקידו של המעי הגס לספוג בעיקר את עודפי הנוזלים וכן את המזון שלא ניתנים לעיכול והמתגבשים במעי הגס לפסולת הצואה, המופרשת דרך פי הטבעת. אורכו של המעי הגס, כמטר וחצי וצורתו כשל צינור עבה, המחובר מצד אחד למעי הדק ומהצד השני לרקטום (חלחולת). המעי הגס: לאבחן את הפוליפים בזמן! איור: שאטרסטוק   מהם חלקיו של המעי הגס? החלקים העיקריים של המעי הגס הם: המעי העיוור (הממוקם בחיבור עם המעי הדק; כולל גם את התוספתן - אפנדציט); כרכשת - החלק הארוך ביותר של המעי הגס (מהמעי העיוור ועד לחלחולת). דפנות המעי הגס כוללות 4 שכבות:1. שכבת הרירית המצפה את הדפנות המכילה תאים המסייעים בספיגת הנוזלים; ותאים של מערכת החיסון המגנים...
ללמוד עוד על סרטן מעי גס תורשתי
סרטן השחלה: תקווה חדשה לחולות-תמונה

תרופה ביולוגית חדשנית מסוג מעכבי PARP נותנת תקווה לחולות...

מאת: ד"ר ארי רייס
24/12/2018
בדיקה גנטית של גידולי המעי הגס-תמונה

סרטן המעי הגס עלול לפרוץ על רקע אי יציבות גנומית. על...

מאת: פרופ' זוהר...
12/04/2017
סרטן: לזהות את הסיכון הגנטי-תמונה

תגלית ישראלית חדשה: באמצעות איתור מוטציות גנטיות המעלות את...

מאת: מערכת zap...
16/12/2014
סרטן המעי הגס: הכל גנטי?-תמונה

בכל שנה מאובחנים 3,000 ישראלים כלוקים בסרטן המעי הגס. בהרבה...

מאת: פרופ' דני...
14/03/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן מעי גס תורשתי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן מעי גס תורשתי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב מצרפת קובץ תשובת mri בוצע בשל בירור שני ממצאים בכבד .נשאית תסמונת לינץ בmri נראה כהמנגיומות בסגמנט 7 ו2 רציתי גם לשאול מה אומר : צינור לבלב- עדין לכל אורכו , הטחול-מודגם טחולון , כיס מרה -מכווץ .

שלום רב, הפורום הזה עונה רק לשאלות על גידולים נוירואנדוקרינים. ממליצה לפנות לרופא המטפל, בברכה, ד"ר גלסברג

שלום רב ותודה לכם על הפורום המושקע והמלמד - לא מובן מאליו! בעלי מקרה ראשון במשפחתו של תסמונת לינץ ולפני כ-3 שנים, בגיל 37, התגלה אצלו בשלב מוקדם מאוד סרטן במעי הגס. עבר כריתה כמעט מלאה של המעי הגס ללא טיפולים נוספים. אציין כי עישן מגיל 18 עד 34 כ-2-3 קופסאות ביום. עבר החודש CT אגן בטן - הכל תקין, חזה - כל התיאור תקין למעט הר"מ: קשרית תת-פלאורלית ב-RLL בגודל 5 מ״מ. מוקד עיבוי על הסדק הבין-אונתי הראשי. קשרית זעירה ב-RUL. קשרית ב-RML בגודל 3 מ״מ. בדיקה קודמת מלפני שנה ו-3 חודשים העלתה בחזה אך ורק את הממצא הבא: "קשרית תת פלוירלית זעירה בקוטר 0.3 ס״מ בסגמנט העליון של ה-RLL. אין לזהות ממצא חריג בבית החזה." אעריך מאוד אם תוכלו לשפוך מעט אור על הממצאים, היות ופגישתו עם האונקולוגית רק בעוד חודשיים. בייחוד נשמח להבין האם הממצאים החדשים וגדילתו של הממצא המקורי ב - 2 מ"מ הינם סיבה לדאגה. תודה גדולה מראש!

שלום להלן תשובתו של פרופ' איזבצקי: "שלום קשה למדוד באופן מאוד מדויק ולכן קשה להגיד בביטחון מלא שיש גדילה של 2 מ"מ. הוא צריך לעשות HRCT של החזה עם חומר ניגוד ולגשת לרופאי ריאות (עם כל הבדיקות הקודמות). רופא הריאות יחליט האם יש צורך בהמשך מעקב או פרוצדורה כל שהיא. בברכה פרופ' גבריאל איזביצקי "

לפני כחצי שנה אובחן אצלי בבדיקת ct ציסטה בכבד. מכיוון שהיה חשש שציסטה אחת היא מורכבת עברתי בדיקת אולטרסאונד והפענוח היה שהציסטה פשוטה. רופא הגסטרו המליץ על בדיקה חוזרת לאחר חצי שנה ואלו תוצאות האולטרסאונד: כבד - בגודל תקין .מכיל מס' ציסטות קטנות, רובן באזור תת סרעפתי, בגודל עד 7.0 ס "מ ונגע ציסטי גדול יותר או - עם המחיצה או צבר של ציסטות, בגודל עד 2.4 ס"מ, אווסקולריים. לציין שבדיקות דם מקיפות של הכבד יצאו תקינות. מתוצאות הפענוח האחרון לא ניתן לדעת האם הציסטה היא עם מחיצה. יש לי אחות עם תסמונת לינץ ולכן חשוב לי לדעת האם חשוב הבהרת סוג הציסטה או שניתן לעזוב זאת. בתודה מראש על תשובתכם

יש לשלול גם פרזיט בשם אקינוקוקוס הגורם לציסטות בכבד להגיע באופן מסודר למרפאת כבד