סרטן מעי גס תורשתי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן המעי הגס: אבחון וטיפול

סרטן המעי הגס עלול להיגרם על רקע גנטי וכן על רקע אורח חיים לא בריא. אבחון מוקדם מעלה את הסיכוי להחלמה. כיצד מאבחנים וכיצד מטפלים? מדריך המעי הגס הוא החלק האחרון של מערכת העיכול: לאחר שרוב המזון התפרק ונספג במעי הדק, תפקידו של המעי הגס לספוג בעיקר את עודפי הנוזלים וכן את המזון שלא ניתנים לעיכול והמתגבשים במעי הגס לפסולת הצואה, המופרשת דרך פי הטבעת. אורכו של המעי הגס, כמטר וחצי וצורתו כשל צינור עבה, המחובר מצד אחד למעי הדק ומהצד השני לרקטום (חלחולת). המעי הגס: לאבחן את הפוליפים בזמן! איור: שאטרסטוק   מהם חלקיו של המעי הגס? החלקים העיקריים של המעי הגס הם: המעי העיוור (הממוקם בחיבור עם המעי הדק; כולל גם את התוספתן - אפנדציט); כרכשת - החלק הארוך ביותר של המעי הגס (מהמעי העיוור ועד לחלחולת). דפנות המעי הגס כוללות 4 שכבות:1. שכבת הרירית המצפה את הדפנות המכילה תאים המסייעים בספיגת הנוזלים; ותאים של מערכת החיסון המגנים...
ללמוד עוד על סרטן מעי גס תורשתי
סרטן השחלה: תקווה חדשה לחולות-תמונה

תרופה ביולוגית חדשנית מסוג מעכבי PARP נותנת תקווה לחולות...

מאת: ד"ר ארי רייס
24/12/2018
סרטן המעי הגס: שאלות ותשובות-תמונה

פרט לסרטן ריאה, זהו הסרטן הקטלני ביותר בישראל. ואולם, על אף...

מאת: פרופ' רן...
27/03/2011
בדיקה גנטית של גידולי המעי הגס-תמונה

סרטן המעי הגס עלול לפרוץ על רקע אי יציבות גנומית. על...

מאת: פרופ' זוהר...
12/04/2017
סרטן: לזהות את הסיכון הגנטי-תמונה

תגלית ישראלית חדשה: באמצעות איתור מוטציות גנטיות המעלות את...

מאת: מערכת zap...
16/12/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן מעי גס תורשתי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן מעי גס תורשתי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב מצרפת קובץ תשובת mri בוצע בשל בירור שני ממצאים בכבד .נשאית תסמונת לינץ בmri נראה כהמנגיומות בסגמנט 7 ו2 רציתי גם לשאול מה אומר : צינור לבלב- עדין לכל אורכו , הטחול-מודגם טחולון , כיס מרה -מכווץ .

שלום רב, הפורום הזה עונה רק לשאלות על גידולים נוירואנדוקרינים. ממליצה לפנות לרופא המטפל, בברכה, ד"ר גלסברג

לפני פחות משנה התגלה לי בקולונוסקופיה פוליפ שנשלח לבדיקה ובו התגלו התחלה של תאים סרטניים. הפוליפ הוצא כולו באותה בדיקה ונאמר לי .הומלץ לי לבצע יעוץ גנטי ובדיקת דם לפאנל גנטי . אני כיום בת 44. שאלותי הן: באיזו תדירות יש לבצע בדיקות קולונוסקופיה למעקב לאחר ממצא כזה והאם תוצאת הפאנל הגנטי (בדיקה פרטית מלאה) תשנה את תדירות המעקב? לאיזו תדירות? אציין שנשללה תסמונת לינץ' בבדיקת הממצא. והשאלה השניה היא האם יש השלכות למשפחה בעקבות תוצאות הפאנל הגנטי ? האם את ממליצה לעשות את הבדיקה הפרטית של הפאנל הגנטי? תודה רבה מראש

מדובר בדקויות הרות משמעות מבחינת המעקב והבירור עם השלכות הן לגבי תזמון הבדיקה החוזרת, הערכת איברים נוספים (כמו רחם / שחלות / שד וכו) והן לגבי בדיקות סקר אצל בני משפחה. מציע לפנות לייעוץ מסודר עם דוח הבדיקה (קולונוסקופיה) והן עם התשובה הפתולוגית המדוייק על מנת להבין את המשמעויות. בכל מקרה במידה והומלץ לערוך ייעוץ גנטי מומלץ להשלימו.

בן שלי,בן 29, לפני 8 חודשים עבר סובטוטל כריתת קולון עקב אדנוקרצינומה בקולון יורד על רקע תסמונת לינץ'.באפריל עבר US בטן,הטחול מוגדל עד 14.6 ס"מ (גובה של הבן שלי 1,93 ס"מ).בבדיקת דם -ירידת טרומבוציטים 152,MPV Mean Platelet Volume -13,5,בפברואר טרומבוציטים היו 189,היתה גם אנמיה מדימום לפני ניתוח בגלל חוסר ברזל,קיבל טיפול,עכשיו-המוגלובין 13.8,RDW Red cell Distri Width-17.2 השאלה-ירידה בטרומבוציטים בגלל,שהטחול מוגדל?ויכול להיות,שהטחול מוגדל כתגובה ראקטיבית לניתוח גדול בבטן? תודה.

רמת הטסיות (152) היא תקינה.

שלום רב ותודה לכם על הפורום המושקע והמלמד - לא מובן מאליו! בעלי מקרה ראשון במשפחתו של תסמונת לינץ ולפני כ-3 שנים, בגיל 37, התגלה אצלו בשלב מוקדם מאוד סרטן במעי הגס. עבר כריתה כמעט מלאה של המעי הגס ללא טיפולים נוספים. אציין כי עישן מגיל 18 עד 34 כ-2-3 קופסאות ביום. עבר החודש CT אגן בטן - הכל תקין, חזה - כל התיאור תקין למעט הר"מ: קשרית תת-פלאורלית ב-RLL בגודל 5 מ״מ. מוקד עיבוי על הסדק הבין-אונתי הראשי. קשרית זעירה ב-RUL. קשרית ב-RML בגודל 3 מ״מ. בדיקה קודמת מלפני שנה ו-3 חודשים העלתה בחזה אך ורק את הממצא הבא: "קשרית תת פלוירלית זעירה בקוטר 0.3 ס״מ בסגמנט העליון של ה-RLL. אין לזהות ממצא חריג בבית החזה." אעריך מאוד אם תוכלו לשפוך מעט אור על הממצאים, היות ופגישתו עם האונקולוגית רק בעוד חודשיים. בייחוד נשמח להבין האם הממצאים החדשים וגדילתו של הממצא המקורי ב - 2 מ"מ הינם סיבה לדאגה. תודה גדולה מראש!

שלום להלן תשובתו של פרופ' איזבצקי: "שלום קשה למדוד באופן מאוד מדויק ולכן קשה להגיד בביטחון מלא שיש גדילה של 2 מ"מ. הוא צריך לעשות HRCT של החזה עם חומר ניגוד ולגשת לרופאי ריאות (עם כל הבדיקות הקודמות). רופא הריאות יחליט האם יש צורך בהמשך מעקב או פרוצדורה כל שהיא. בברכה פרופ' גבריאל איזביצקי "