ליקויים באינטגרציה סנסורית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

האם לילדך יש בעיה של ויסות חושי?

הילד שובב, תזזיתי, צורך גירויים בעוצמה גבוהה או לחילופין מסתגר, מתבודד ונמנע מפעילויות שונות? ייתכן שיש לו בעיה של ויסות חושי. השאלון המצורף יאפשר לך להבין קצת יותר על התופעה כל ילד וכל אדם חווה אחרת את חמשת החושים - ראייה, שמיעה, ריח, טעם ומגע (מישוש) – ועלול להיתקל ברגישות או בקושי בוויסות של אחד או יותר מהם. בעיה של ויסות חושי היא מצב בו הקושי בוויסות של אחד החושים מפריע להתנהלות היומיומית. החוויה החושית היא אמנם סובייקטיבית ושונה מילד לילד, אך התפתחות תקינה של החושים לא אמורה לעורר אצל הילד תגובה מסוימת ולא אמורה להפריע להתנהלות בסביבה בה הוא חי. מצב אופייני פחות הוא כאשר ישנה רגישות יתר או תת-רגישות באופן בו חווה הילד את אחד החושים או יותר. אם ישנה רגישות יתר בחוש מסוים, הילד יחווה אותו בעוצמה גבוהה מהרגיל, ולכן ברוב המקרים יגיב בהימנעות או בהתרחקות מאותם גירויים כיוון שהוא חווה אותם כלא נעימים. במקרה של תת-רגישות, יחווה הילד את החושים בעוצמה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לליקויים באינטגרציה סנסורית

עודף רגישות למגע - תמונת המחשה
עודף רגישות למגע אחד ממאה ילדים יאובחן כבעל תסמונת אוטיסטית. לא ניתן "לרפא" אוטיזם, אך אבחון וטיפול בזמן...
חוסר קואורדינציה - תמונת המחשה
חוסר קואורדינציה ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות: רובנו כבר מכירים את שבחי התמר, המשמש והתאנה, ולכן הפעם נציג...
ירידה בתחושה - תמונת המחשה
ירידה בתחושה גידולים באזור האף הם יחסית נדירים, אך במקרים מסוימים הם עלולים להיות מסוכנים. בין התסמי...
חוסר תחושה בגפיים - תמונת המחשה
חוסר תחושה בגפיים התמודדות בת שלושה עשורים עם טרשת נפוצה, אירוע מוחי, תרומת כליה לבנו, גירושין - ומציאת א...
ללמוד עוד על ליקויים באינטגרציה סנסורית
קושי בוויסות חושי: מדריך-תמונה

ילדים עם הפרעת ויסות חושי מאופיינים בקושי לווסת את העוצמה...

מאת: אירית...
25/06/2015
אישיות סכיזוטיפלית: קושי חברתי-תמונה

אמונות תפלות חזקות ומחשבות מיסטיות - עלולות להעיד על דפוס...

מאת: ד"ר אריאל...
19/09/2017
האם לילדך יש בעיה של ויסות חושי?-תמונה

הילד שובב, תזזיתי, צורך גירויים בעוצמה גבוהה או לחילופין...

מאת: חגית דהאן,...
26/02/2019
נילי וינרוב-תמונה
מאת:
04/08/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לליקויים באינטגרציה סנסורית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ליקויים באינטגרציה סנסורית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי,יש לי בן בן שנה ו4 חודשים,מדברים איתו בעברית ואנגלית...בתקופה האחרונה הוא נושך המון בועט וצורח,בנוסף הוא גם זורק את עצמו(כמו שמתארים בגיל שנתיים הנורא)...אני מנסה להתעלם אבל זה די קשה כשהוא צורח באוזן וחזק..הוא נמצא אצל מטפלת עם ילדים שקטנים ממנו.מה אפשר לעשות עם האלימות והצרחות?

חשוב לברר מדוע בנך מגיב כך לעיתים זו דרך להשיג תשומת לב כי עם התנהגות זו מתייחסים אליו, לעיתים יש קושי בויסות החושי ולכן התינוק מחפש תחושה בתוך הפה ונושך. לעיתים משעמום וחוסר הפעלה. יש לתצפת עליו בגן ובבית ולראות מה הגורמים להתנהגות זו.

שלום, לקראת שינת לילה אנו משכיבים את התינוק במיטתו. מבנה המיטה מלבני כמובן ולכן השכבת תינוק היא אנכית. הדבר המוזר הוא שבאמצע הלילה אני מגלה את התינוק שוכב במצב מאוזן. לפעמים רגליים תקועות בין או על גבי סורגי המיטה. הוא מתעורר פעם אחת בלילה, וביתר פעמים יודע להירדם לבד. למה תינוק זז במיטה? האם זה תקין? עוד פרט, אולי חשוב, אנחנו עוטפים אותו בטטרה גדולה, אחרת הוא מתקשה להירדם בגלל הזזת ידיים. וגם, בצהריים הוא ישן רק חצי שעה. זה מחזור השינה שלו. ממש קצר. יש דרך לעודד שינה ארוכה יותר בצהריים? (הולך לישון כל שעה וחצי. מראה סימני עייפות).

כדאי להתייחס האם יש קושי בויסות החושי . במהלך השינה תקין שהתינוק זז חשוב לשים לב שלא יכרך סביבו החיתול או שמיכה ויחסום דרכי הנשימה.

שלום לכולם, מחפש עצה למצב לא פשוט שאנחנו עוברים עם התינוק שלנו. מדובר בפג שנולד בשבוע 35.היום הוא בן 4 וחצי חודשים. בחודש הראשון היה רגוע ובמשך כל התקופה שלאחר מכן הוא מבלה את רוב שעות הערות שלו בצרחות. זה מלווה בכך שהוא בניגוד לתינוקות אחרים מותח כל הזמן את הרגליים בכח למטה (במקום תנוחת הצפרדע) ומכווץ את השרירים בגוף. הוא סובל גם מגזים ויציאות מועטות מאוד, לפעמים אחת לשבוע ויותר, ואז המרקם ממש משחתי ומרוכז. הוא ניזון כרגע ההנקה מלאה. הוא עולה במשקל (אם כי עדיין מתחת לאחוזון) ויש לו תאבון בריא. היינו כמה פעמים אצל רופאים אבל אין שום ממצאים חוץ מהמלצה לתת תוספים לגזים ואמפתיה שלא עוזרת בכלל...מה עושים?

האם נשלל רפלוקס? מומלץ להבדק אצל גסטרו ילדים. כמובן בנוסף לרופא הילדים. אם הרופאים שוללים הכל. מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסטית התפתחותית אולי קיים קושי בויסות החושי, באחיזה.

שלום הילד שלי בן שנה ו9 כבר תקופה ארוכה מושך לילדים בגן בשיער ונושך. עכשיו הוא התחיל לנשוך את עצמו. מה עושים?

בגיל זה תופעת הנשיכות די אופיינית חשוב לבדוק במעון אם מודעים לתופעה ולדרכי ההתייחסות. מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג המתמחה בגיל הרך לתגובתך הנאותה וכן לבדוק אם יש לפעוט קושי בויסות החושי.