ליקויים באינטגרציה סנסורית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

האם לילדך יש בעיה של ויסות חושי?

הילד שובב, תזזיתי, צורך גירויים בעוצמה גבוהה או לחילופין מסתגר, מתבודד ונמנע מפעילויות שונות? ייתכן שיש לו בעיה של ויסות חושי. השאלון המצורף יאפשר לך להבין קצת יותר על התופעה כל ילד וכל אדם חווה אחרת את חמשת החושים - ראייה, שמיעה, ריח, טעם ומגע (מישוש) – ועלול להיתקל ברגישות או בקושי בוויסות של אחד או יותר מהם. בעיה של ויסות חושי היא מצב בו הקושי בוויסות של אחד החושים מפריע להתנהלות היומיומית. החוויה החושית היא אמנם סובייקטיבית ושונה מילד לילד, אך התפתחות תקינה של החושים לא אמורה לעורר אצל הילד תגובה מסוימת ולא אמורה להפריע להתנהלות בסביבה בה הוא חי. מצב אופייני פחות הוא כאשר ישנה רגישות יתר או תת-רגישות באופן בו חווה הילד את אחד החושים או יותר. אם ישנה רגישות יתר בחוש מסוים, הילד יחווה אותו בעוצמה גבוהה מהרגיל, ולכן ברוב המקרים יגיב בהימנעות או בהתרחקות מאותם גירויים כיוון שהוא חווה אותם כלא נעימים. במקרה של תת-רגישות, יחווה הילד את החושים בעוצמה...
ללמוד עוד על ליקויים באינטגרציה סנסורית
קושי בוויסות חושי: מדריך-תמונה

ילדים עם הפרעת ויסות חושי מאופיינים בקושי לווסת את העוצמה...

מאת: אירית...
25/06/2015
אישיות סכיזוטיפלית: קושי חברתי-תמונה

אמונות תפלות חזקות ומחשבות מיסטיות - עלולות להעיד על דפוס...

מאת: ד"ר אריאל...
19/09/2017
האם לילדך יש בעיה של ויסות חושי?-תמונה

הילד שובב, תזזיתי, צורך גירויים בעוצמה גבוהה או לחילופין...

מאת: חגית דהאן,...
26/02/2019
נילי וינרוב-תמונה
מאת:
04/08/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לליקויים באינטגרציה סנסורית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ליקויים באינטגרציה סנסורית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום הילד שלי בן שנה ו9 כבר תקופה ארוכה מושך לילדים בגן בשיער ונושך. עכשיו הוא התחיל לנשוך את עצמו. מה עושים?

בגיל זה תופעת הנשיכות די אופיינית חשוב לבדוק במעון אם מודעים לתופעה ולדרכי ההתייחסות. מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג המתמחה בגיל הרך לתגובתך הנאותה וכן לבדוק אם יש לפעוט קושי בויסות החושי.

בני עבר היום ניתוח כפתורים ואנודואידים(שקד 3)בהצלחה רבה. רציתי לדעת מס שאלות: 1. תוך כמה זמן ניתן להבחין בשינוי מבחינה שפתית ? מה מצופה כעת לאחר הניתוח? מרגיש שהוא שומע מצוין כעת, אבל מסקרן אותי לדעת טווחי זמן לשינוי שפתי.(לפני כן היה אומר מילים בודדות, חלקן משובשות, ירידת השמיעה התבטאה ב30 db ) חלק מהמילים כאילו מתקשה להגידם שוב. 2.האם יתכן שליקוי השמיעה ובעית השקד גרמו לבעיה התפתחותית שבאה לידי ביטוי בתסכול/ויסות/ אי שקט וכ'ו ? 3.האם הקשיים שתוארו בסעיף השני, אמורים לחלוף בעקבות הניתוח? אציין שעד הניתוח קם קבוע באמצע הלילה למיטתנו ונרדם יחד איתנו עד הבוקר.. לתשובותיך אודה מקרב לב.תודה

להלן תשובת לשאלותיך, 1. במידי תרגישו ששמועה יותר טוב, לאחר כשלושה חודשים תבחינו בהתקדמות בשפה והדיבור. 2. לקוי בשמיעה יכול לגרום לחוסר שקט, אבל לא חייב. רצוי בכל מיקרה לבדוק אותו בעוד כמה חודשים ובנתיים להמשיך ללמד אותו סגנונות תגובה לחוסר שקט, בעניין ויסות , תלוי מה היה הקושי עד עכשיו. יכול להיות שיפור בחוסר שקט, אבל לא חייב. בנים מציגים יותר קשיי קשב וריכוז מבנות, ליקויי למידה וכן, קושי בויסות חושי. אם הקשיי לא יוקלו, תפנו להערכה של מרפא בעיסוק. 3. אתם אפשרתם לו לישון אצלכם במיטה, למה שיפסיק עם זה בעקבות הניתוח? אם אינכם רוצים אותו במיטתכם, החזירו אותו למיטתו ותשהו לידו עד שירדם בחזרה או לא, לשיקולכם.

היי,יש לי בן בן שנה ו4 חודשים,מדברים איתו בעברית ואנגלית...בתקופה האחרונה הוא נושך המון בועט וצורח,בנוסף הוא גם זורק את עצמו(כמו שמתארים בגיל שנתיים הנורא)...אני מנסה להתעלם אבל זה די קשה כשהוא צורח באוזן וחזק..הוא נמצא אצל מטפלת עם ילדים שקטנים ממנו.מה אפשר לעשות עם האלימות והצרחות?

חשוב לברר מדוע בנך מגיב כך לעיתים זו דרך להשיג תשומת לב כי עם התנהגות זו מתייחסים אליו, לעיתים יש קושי בויסות החושי ולכן התינוק מחפש תחושה בתוך הפה ונושך. לעיתים משעמום וחוסר הפעלה. יש לתצפת עליו בגן ובבית ולראות מה הגורמים להתנהגות זו.

שלום רב, אני סובלת ממיגרנות עם אאורה מאז הילדות ולאחרונה אובחנתי עם הפרעת ויסות חושי ועם דיסקלקוליה. אציין שיש לי גם קושי בזיכרון לטווח הקצר. האם ייתכן קשר בין כל הדברים והאם בירור נוירולוגי יכול לספק מענה? תודה.

קשה לדעת מראש. פני, הבדקי, ותראי אם יניב מימד חדש. בברכת בריאות, כרמל ערמון