שתן שחור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קיץ חם: כל הסכנות של העונה החמה

זה חם ומתוק, אבל לפעמים גם מסוכן - עונת הקיץ טומנת בחובה סכנות, בעיקר לילדים שחופשיים ממסגרות החינוך. מדריך מקיף לסכנות הקיץ השכיחות: עקיצות, כוויות, נשיכות, פציעות ועוד. גזרו ושמרו המפגש עם הטבע והמרחבים שמחוץ לבית עלול לזמן הפתעות בלתי צפויות בדמות נחשים, עקרבים, שמש קופחת, סלעים מידרדרים ועוד, וגם בבית הסכנות אורבות בכל מיני פינות.  על מנת להפחית את מספר ההפתעות מסוג זה וכדי לדעת איך להתמודד איתן אם הן חלילה מתרחשות, ריכזנו עבורכם את כל הדרכים להגשת סיוע ועזרה ראשונה, באדיבות: אמנון מרגלית, מאמן החייאה (בהתנדבות) במד"א, ד"ר זאב חורב, רכז רפואת ילדים בשירותי בריאות כללית, ד"ר דגן שוורץ, מנהל רפואי בקורס פרמדיקים במד"א, ונתן קודינסקי, מנהל מחלקת הדרכה במד"א. החופש בקיץ הוא נהדר, אבל כדאי להיות מודעים לסכנות. צילום: שאטרסטוק   אף מדמם בניגוד למה שמקובל לחשוב, במקרה של דימום מהאף יש להושיב את הנפגע, ולהטות את ראשו לפנים ולא לאחור. כמו כן, יש לתפוס את שורש...
ללמוד עוד על שתן שחור
סרטן הלבלב: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד...

מאת:
10/12/2014
סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני-תמונה

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב...

מאת: ד"ר מורלי גיל
19/01/2017
בדיקת תפקודי כבד -תמונה

בדיקת תפקודי כבד

מאת: מומחה
30/12/2014
"מגפה שקטה": הרס הכבד-תמונה

לרגל שבוע הפטיטיס C החל בימים אלה, דוקטורס מציג: כל מה...

מאת: מערכת zap...
18/06/2007
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת תפקודי כבד  - תמונה
בדיקת תפקודי כבד
בדיקת תפקודי כבד
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשתן שחור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שתן שחור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, מזה תקופה אני סובל מכאבי גב תחתון בצד אם הקרנה למפשעה ברגל ימין . הכאבים מגיעים בעיקר בזמן מאמץ ובזמן כאבים בגב או במפשעה אז יש לי בדרך כלל שתן כהה מאוד .לפני שבועיים קיימתי בדיקת סיטי והתוצאה היתה- שני בקעים דיסק כמתואר . רציתי לדעת מה יכולה להיות הבעיה? שוב, השתן הכהה מופיעה לי בעיקר בזמן התקף של כאב או לאחר כאב ממושך . יום נפלא .

ביום שבת והיום בשעות הבוקר המוקדמות (שתן ראשון) ראיתי שהצבע של השתן הוא שחור! (כמו צבע נפט) קראתי יכול להיות שהמקור הוא בעיה כלשהי בכליות? מה עלי לעשות? האם עליי לפנות לרופא או שזו תופעה שכיחה? תודה לעונות :) יום טוב.

צבע שתן כהה נוטה לשחור אינו תקין. עלול להיגרם מהפרשה מוגברת של המוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק כדוריות דם אדומות) או כתוצאה מהפרשה מוגברת של מיוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק של שריר). שני המצבים הם מצבים חמורים המלווים בתלונות נוספות . הראשון עקב התפתחות של אנמיה קשה והשני עקב הנזק השרירי המאסיבי. לא סביר להניח כי התלונה היחידה בשני המצבים הייתה "רק" שתן שחור. יש מחלה תורשתית נדירה בשם Alkaptonuria בה השתן נראה בצבע תקין בהיותו "טרי" אך הופך לשחור כשעומד. ממליצה לפנות בדחיפות לרופא, להיבדק, ולבצע בשלב ראשון גם בדיקות דם כלליות (כולל גם ספירת דם, בדיקת כימיה עם תפקודי כליה, אשלגן, CPK ), סטיק שתן, משקע שתן.

את צודקת זה מלווה גם בשתן עכור מלווה בצבע אדום , הייתי שלשום אצל הרופא משפחה הוא עשה לי בדיקת שתן ואמר שהכמות שתן מלווה בדם בכמות לא רגילה והפנה אותי לאולטרסאונד כליות ונשאר לחכות לתוצאות נקווה שיהיה בסדר , היה חשוב לי לשמוע עוד חוות דעת תודה רבה לך ד"ר הילה .

שלום,מחודש אוגוסט (אז גם הפסקתי שימוש בגלולות לאחר הרבה שנים) יש לי פעם בחודש במשך שבוע כאבים בבטן תחתונה בצד ימין. היום בבוקר הופיע לי שתן נוטה לצבע שחור ( זה קרה כבר כמה פעמים אך לא ברציפות) . אני לא יודעת אם חשוב לציין אך אתמול בלילה גם קיימתי יחסי מין. איזה חשש עולה?

שלום, מזה 3 שבועות אני לוקחת תרופה בשם אומפרודקס לטיפול בויפלוקס. מזה מספר ימים התחילו בחילות שזה הבנתי תופעה מוכרת אבל היום כל הייתה תואה בהירה גוון של חימר. האם זאת תופעת לוואי של התרופה ואם כן האם היא תחלוף

שלום רב, בחילות אכן תופעת לוואי ידועה ושכיחה לטיפול. לגבי שינוי צבע הצואה- לא לגמרי ברור האם הנך מטופלת בתרופות נוספות (למשל כאלה המכילות ביסמוט ויכולות לשנות את צבע הצואה), האם מדובר באירוע חד פעמי (ניתן אולי לייחס לשינויים בתזונה) והאם הנך סובלת מתסמינים נוספים (כגון הצהבת העור, שתן כהה וכו). במידה וישנם תסמינים נוספים או התופעה חוזרת על עצמה, יש לפנות לרופא לבירור בהקדם כי צואה חסרת צבע יכולה גם לנבוע מחסימה בדרכי המרה.

ראיתי שתן כהה מאד, בבדיקת סטיק ראו ריבוי דם בשתן. להלן תוצאות הבדיקה והתרבית. הייתי שמחה להבין כמה דברים: האם דלקת כתוצאה בסטרפ B שונה מדלקת מחיידק E COLLI איך יתכן שיש דלקת ואין ליקוציטים בשתן? מהם שלשת המדדים האחרונים ושאלת השאלות, האם קיומה של דלקת מצדיק כזה צבע נוראי של שתן, האם יתכן שיש פה בעיה חמורה יותר כגון אבן או סרטן? :SG 1.01 SG LEUCOCYTES UR. NEGATIVE NITRITE NEGATIVE PH (URINE) 5.50 PROTEINE UR 10.00 MG/DL GLUCOSE URINE NORMAL KETONES NEGATIVE UROBILINOGEN NORMAL BILIRUBIN UR NEGATIVE ERYTHROCYTES > 1 SEDIMENT RBC 576.00 HPF SEDIMENT WBC 2.00 HPF SEDIMENT SQEP + SEDIMENT MUCOUS +++

בבדיקת השתן יש עדות לדם, באם יש חיידק חשוב לטפל בו באנטיביוטיקה ולאחר מכן לשוב על בדיקת שתן באם יש עדות לדימום בשתן חובה לברר סיבת הדימום

27/03/2016 | 05:58 | מאת: שיר
מתוך פורום אורולוגיה

בתרבית יצא סטרפטוקוק B רופא המשפחה טוען שזו נשאות ולא דלקת. הופניתי לאולטרסאונד התור רק בעוד שבוע. האם זה דחוף? האם כמות הדם חריגה? האם חתכן שיש קשר לקיום יחסים? נראה לי שאחרי קיום יחסים השתן אדום יותר.