סכיזופרניה הבפרנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סכיזופרניה: דע את עצמך

סכיזופרנים אינם מבחינים בין מציאות לבין תוכן המייצג אותה ולכן הם נוטים לייחס לזולתם כוונות רעות. "העין הפנימית" הוא ספר ותכונה שנחוצה לחולים בכדי להשתקם טלפתיה^^... את בגדיו מצאתי בבית. הוא הכניס אותם כדי שאני אדע שהוא היה כאן ועוקב אחריי. ואז, כשהתקלחתי - הייתה בינינו טלפתיה. כל השנה האחרונה פיתחנו בינינו את הטלפתיה הזו. נעלתי את הדלת של המקלחת והוא ראה אותי מתקלחת. זה היה ברור לי שהוא רואה אותי. זה היה מפחיד. ידעתי מה הוא חושב... לא דיברתי עם אף אחד, אבל בלילה לא יכולתי להירדם. הייתה לי הרגשה, ידעתי, שההורים שלי רוצים לפגוע בי. שמעתי את הקול שלו אומר לי כמה הם רעים ומה הם יעשו לי ושאני חייבת ל... הרגשתי שאני הולכת למות. הייתי מבוהלת וחייבת הגנה ועזרה. רצתי לחדר של אימא ואבא בוכה שאני הולכת למות ושיקחו אותי לבית חולים. ההורים לא הבינו למה אני לא מסכימה שהם יקחו אותי לחדר מיון. דרשתי שיביאו אמבולנס. בבכי ובצעקות...^^תיאור זה התקבל...
ללמוד עוד על סכיזופרניה הבפרנית
סכיזופרניה: דע את עצמך-תמונה

סכיזופרנים אינם מבחינים בין מציאות לבין תוכן המייצג אותה...

מאת:~~ ד"ר אודי...
20/06/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסכיזופרניה הבפרנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סכיזופרניה הבפרנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב! התגלתה אצלי סכיזופרניה בתיכון, אולם לפני צבא הוחלט להוריד לי את הכדורים לחלוטין. שרדתי חודשיים, אולם במהלך הטירונות התפרקתי לחלוטין. יש לי סכיזופרניה הבפרנית, כלומר - התפקוד החברתי שלי מאוד נפגע, אני מתנהגת ומדברת באופן לא ברור, כך שבמהלך 2 חודשי הטירונות שלי הצלחתי לאבד יותר מחצי מהחברים שהיו לי אי פעם, וזו הייתה כמובן חוויה וטראומה קשה מאוד. מאז, החלטתי שבעד שום מחיר שבעולם לא אוריד יותר את התרופות. אשאר איתם לנצח (אני במינון קטן של 1 מ"ג ריספרדל) העיקר שה"אסון" הזה שקרה לי בטירונות ומוטט את חיי לא יקרה שוב. כמובן שיש לי גם מחשבות על העתיד. כיום אני מבוגרת יותר, ואני מניחה שזה עניין של שנים ספורות עד שארצה להיכנס להריון.. המחשבה להוריד את הכדורים לצורך ההריון מכניסה אותי לבעתה גדולה. אני לא יכולה שלא לחשוב - מה יהיה ??? הרי - אני לא מסוגלת לתפקד בלעדיהם. מעמדי בעבודה יקרוס, חבריי, בן זוגי - כולם יכולים לעזוב אותי. כפי שקרה אז. על כן, כעת אני מעוניינת לשאול : האם יש צורך (צורך שהוא חובה) להוריד את הריספרדל לפני הכניסה להריון ? האם במהלך ההריון יש חובה להיות ללא טיפול תרופתי ? ואם צריך להיות בלי תרופה רק בחודשים הראשונים / האחרונים - בכמה חודשים מדובר ? (אני זקוקה זאת לצורך הערכה, כי ההתמוטטות הקודמת שלי קרתה לאחר חודשיים ללא טיפול תרופתי) האם מותר להניק תוך שאני לוקחת ריספרדל? האם ריספרדל עלול לעשות נזק לעובר/לתינוק ? הדברים האלה חשובים לי, כדי שאני אוכל להיערך מראש ולדעת מה מצפה לי. אשמח לתשובה מפורטת, ותודה מראש! מיכל.

ההחלטה על הטיפול התרופתי בהריון היא אישית ותלויה במצב הנפשי הנוכחי ובהיסטוריה של כל אחת. אין חובה להוריד טיפול תרופתי, אמא במצב נפשי לא טוב יכולה להשפיע לעה על הבריאות של העובר (והתינוק) לא פחות מתרופה. תרופות יכולות להשפיע על העובר במספר דרכים, בחודשים הראשונים בסיכון למומים מולדים (השפעה טרטוגנית), ובחודשים האחרונים השפעה על התינוק לאחר הלידה, לדוגמא תינוק שאימו קיבלה תרופות מרדימות יוולד ישנוני, ויעבור תסמונת גמילה. לכן משתדלים לא לתת תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים (ואליום, קלונקס, ואבן, לוריואן). אפשר לפנות למכון הטרטולוגי שמרכז סיכום כל המחקרים על כל התרופות - טלפון 02-6243663. באופן עקרוני דווקא תרופות אנטיפסיכוטיות הן די בטוחות בהריון והרבה נשים שחייבות לקחת את התרופה הרו וילדו ילדים עם הטיפול. לגבי הנקה יש הבדל בין התרופות עד כמה הן מופרשות בחלב, אבל רוב התרופות מופרשות במידה זו או אחרת. לכן לגבי רוב התרופות עדיף לא להניק, מאחר ויש אפשרות לתחליפי חלב. גם זו לא המלצה גורפת ויש נשים שמקבלות תרופות ומניקות. אני ממליצה לך להתייעץ עם הרופא המטפל שלך לגבי הטיפול.

שלום רב דוקטור\פרופסור ברצוני לשאול שאלה ואשמח לקבל את תשובתך בנושא אני הייתי מאושפז עקב סכיזופרניה לא מאורגנת (בין היתר שמעתי קולות והיו לי מחשבות שווא ומחשבות ודיבור הבפרני) לפני כמה ימים השתחררתי וסימנים אלו (שלמיטב הבנתי נקראים סימנים חיוביים או לא מאורגנים) חלפו ואני לא במצב פסיכוטי יותר אך לעומת זאת אין לי מוטיבציה בכלל ,אין לי רצון לעשות כלום אני לא נהנה מכלום ולעיתים יש לי צחוקים בלתי הולמים וקשה לי לשלוט עליהם ואני אדיש לדברים האם מצב זה מבחינת הביטוח לאומי נחשב לרמיסיה חלקית או מלאה ? האם ניתן לקבל במצב זה קצבת נכות? מיותר לציין שאני לא יכול לתפקד בעבודה ולכן אני לא עובד אשמח לקבל את תשובתך בעניין

שלום יצחק. מטרת הפורום הוא לא לקבוע אחוזי נכות. אציין שבאופן כללי אבחנה של סכיזופרניה (ובמיוחד אם יש אשפוזים) היא הפרעה שברוב המקרים מוכרת ע"י הביטוח הלאומי לצורך קבלת קצבת נכות. לצורך התחלת התהליך פנה לפסיכיאטר המטפל ולעובד/ת סוציאלי/ת בברכה, ד"ר אהוד ססר

האם תוספי התזונה הבאים : ל-קרינטין, ל-גלוטמין, ל-טירוזין, חומצת גאבה, אומגה 3, גליצין, סרין, והתוסף הנמצא בקישור הבא:http://pharm.doctors.co.il/ShowProduct.asp?product_id=10176&makat=55693&cat_id=144&cat_id0=33&cat_id1=125&cat_id2=144&cat_level=3 ששמו בישראל "סופהרב-סופר סיים סאדנוזיל - מתיונין", יעילים למצב של סכיזופרניה הבפרנית, או.סי.די, מאניה, או הפרעת קשב וריכוז? האם הם עובדים טוב עם תרופות נוגדות פסיכוזה? אילו מהם יעילים ואילו לא? בבקשה להתייחס לכולם כי אני צריך תשובה מעמיקה וטובה. זה נורא חשוב לי ואודה לך על תשובה מספקת.

גדי שלום, אתה מבקש התייחסות לגבי 8 תוספי מזון והשפעתם על 4 הפרעות פסיכיאטריות שונות. אינני יודע בודאות את ההשפעה של כל אחד מהם, ובשביל לתת לך תשובה רצינית אני צריך לבדוק 32 צירופים של תוסף מזון-הפרעה. אני מקווה שתבין שאני לא מסוגל לתת התייחסות רצינית ומקיפה לפניה כזו. מדובר בשעות רבות של בדיקת מקורות וחומר רפואי. אם תוכל לסנן צירוף אחד או שניים של 'תוסף-מחלה' החשובים לך במיוחד אשמח לבדוק זאת.

אם אפשר, תתייחס לתוסף המזון הנמצא בקישור ההודעה, ווגם לתוספי המזון הבאים : חומצת אמינו ל-טירוזין, וחומצת גאבה, כמשפרים במצבים של הפרעת קשב וריכוז, וסכיזופרניה. (למרות שהייתי בכל זאת מעדיף שתתייחס למאניה בנוסף). אם זה עדיין קשה לך, אני לא לחוץ בזמן, ואני יכול לשלוח את ההודעה בהמשכים - כל פעם הודעה אחרת. יותר הגיוני נראה לי, מאשר לא לספק תשובה בכלל.תודה.

שלום. לאחרונה שמעתי שGABA עשויה להועיל במקרים של סכיזופרניה הבפרנית, וברצוני לשאול האם מותר לקחת כמוסות של GABA בשילוב עם תרופות אנטי-פסיכוטיות כגון: RIPERDAL CONSTA, Depalept, Nozinan,modal או עם תרופות נוגדות חרדה כגון: סרוקסט, ציפרלקס, פאקסט וגם רציתי לשאול אם ניתן איכשהו לרדת מהתרופות בשביל להפסיק את השפעתם המזיקה על המוח שלי, אחרי שבע שנים בהם אני לוקח כל מיני סוגי תרופות שעד עכשיוו אף לא אחת מהם באמת עזרה לי בשום צורה, וחטפתי יותר התקפים פסיכוטיים בלקיחת התרופות מאשר שהפסקתי לקחת. איך ניתן להגמל???

שלום רב, אין הוכחה ש- GABA במזון משפיעה על סכיזופרניה. יש קשר בין סכיזופרניה ל- GABA במוח, אבל כשאוכלים את זה החומר מתפרק ולא מגיע למוח, כך שלא יכולה להיות השפעה של ממש. לגבי הפסקת תרופות- אם אתה מאובחן כחולה בסכיזופרניה הבפרנית אני לא בטוח שזה יהיה נכון להפסיק את כל הטיפול. במידה ואתה חש שזה לא עוזר ואולי אף מפריע לך, שווה לבדוק עם הרופא שלך אפשרות להחליף תרופות- אבל לא להפסיק לגמרי.

אתה כנראה לא קורא טוב, כי דיברתי על לבלוע כמוסות. האם אתה בטוח שזה לא מגיע למוח? האם יש סיכון ממשי בלקיחת הכמוסות? זו השאלה האמיתית. גם אין הוכחה שהתרופות הפסיכוטיות משפיעות על סכיזופרניה. וכבר מזמן ידוע שפסיכיאטריה היא לא באמת מדע מדויק כשאר ענפי הרפואה המודרנית. בבקשה תענה לי.