קושי בוויסות רגשי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עצירות בילדים: ילד עצור, ילד מותר

1 מ-10 ילדים סובל מעצירות כרונית, שלעיתים נגרמת בשל קושי רגשי - ועלולה להחמיר ולגרום להתלכלכות בלתי נשלטת. החדשות הטובות: יש טיפול גופני ופסיכולוגי עצירות בקרב ילדים היא תופעה נפוצה למדי. כ-10% מהילדים סובלים מעצירות כרונית בשלב כלשהו של הילדות. עצירות עלולה להיגרם מגורמים פיזיולוגיים ומגורמים פסיכולוגיים. עשיית צרכים היא אחד הגורמים הבודדים בחייו של ילד, בו יש לו שליטה מלאה. בשל כך, ילדים עשויים לעשות שימוש, לעיתים קרובות באופן לא מודע, בהפרשות הגוף שלהם - כמוקד להשבת שליטה. מהן הסיבות הפסיכולוגיות בעטיין הילד עלול לפתח עצירות?בין הסיבות הפסיכולוגיות הנפוצות לעצירות: התמודדות של ילדים עם הורים שתלטניים וחודרניים. הורים שתלטנים אשר היחסים עם ילדיהם מאופיינים בנוקשות ודרישה לעמידה בכללים שונים, אשר אינם מתחשבים בנקודת המבט של הילד ובצרכיו, עשויים ליזום גמילה בגיל צעיר מדי - ובאופן לא מותאם לצרכי הילד; הורים כאלה אף עלולים...
ללמוד עוד על קושי בוויסות רגשי
הגיל הרך: על שפה ורגישות -תמונה

ילדים מתחת לגיל 3 או ילדים בעלי עיכוב שפתי, מתקשים להביע...

מאת: ד"ר אפשטיין...
26/05/2019
על הפרעת אישיות היסטריונית-תמונה

כולנו זקוקים לתשומת לב, אבל המתמודדים עם הפרעת אישיות...

מאת: ד"ר שקד ג'נט...
29/06/2017
התאבדות מתבגרים: מודעות וערנות-תמונה

המשבר של גיל ההתבגרות עלול להתדרדר לדיכאון ולעיתים אף...

מאת: ד"ר טטיאנה...
03/01/2018
עצירות בילדים: ילד עצור, ילד מותר-תמונה

1 מ-10 ילדים סובל מעצירות כרונית, שלעיתים נגרמת בשל קושי...

מאת: נעמה בילצקי
16/08/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקושי בוויסות רגשי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קושי בוויסות רגשי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

קוגניטיביות". תודה.

שלום תמיר, אני משער שמדובר בסימפטומים של אי-שקט וחרדה, ללא הפרעות חשיבה. כדאי מאוד להיזהר מאבחונים של פסיכולוגים ופסיכיאטרים, המנסים להיתלות בהכללות לא-מדויקות ובמלים מסובכות כשאינם יודעים כיצד להתמודד עם קושי רגשי. האבחונים הם תמיד הכללות לא-מדויקות, ואין צורך להיבהל מהם. אם תרצה לנסות זאת, אתה מוזמן לפנות לעשרה פסיכולוגים ופסיכיאטרים ולבקש אבחון, ותגלה שתקבל עשרה אבחונים שונים באופן מהותי. בברכה, ד"ר דרור גרין

שלום רב, האם כל אכילה שלא נובעת מרעב נחשבת אכילה רגשית? תודה

ממש לא. לפעמים מתחשק משהו וזה לא רגשי. אכילה רגשית מתייחסת למצב בו את אוכלת כדי "לפתור" קשיים רגשיים. נניח הרגיזו אותך, ואת לא יודעת מה לעשות עם הרגש ולכן את אוכלת כדי לא להרגיש. משתמשים במונח אכילה רגשית יותר מדי בקלות. כשיש קושי רגשי שמווסת על ידי אכילה, אז אפשר לדבר על אכילה רגשית.

תודה על התשובה! אז איך באמת אפשר לדעת לפני שאני הולכת לאכול שזה נורמלי האכילה או לא?איך אני יודעת שעכשיו זו אכילה שמשמינה אותי לעומת אכילה שהיא סתם כי בא לי משהוא? תודה רבה:)

נשמע שהשאלה שלך מתייחס לעלייה במשקל, ולמה זה קורה. השאלה שלך "נופלת" קצת על מיתוסים. למשל המחשבה שיש אוכל משמין ויש אוכל שלא. למשל שאכילה רגשית משמינה בהכרח ואכילה רגילה לא.... נשמע שיש לנו עבודה לעשות. בגדול, אם השאלה היא למה את עולה במשקל, והאם הסיבה היא אכילה רגשית, זה משהו שצריך לבדוק אותו ביחד. יש אנשים שעולים במשקל, כי הם אוכלים אחרת ממה שהיו רגילים, וזה לא בהכרח קשור לאכילה רגשית. אם את חושבת שיש לך אכילה רגשית או מעוניינת לברר, את מוזמנת ליצור איתנו קשר ולהגיע לפגישה ללא תשלום או התחייבות כדי שביחד נשמע את הסיפור ונראה מה הצרכים שלך. אשמח לשמוע ממך. shivuymishkal@gmail.com

התבלבלתי. אם לא כל אכילה סתם לחשק כשאני לא רעבה היא רגשית או כזו שאני צריכה לפתור לא באוכל,איך אני יודעת מתי זה סתם לכיף ומתי זה מתוך רגש?

בצורה פשטנית: אם מתחשק לך נניח מתוק, שוקולד. אז זה חשק פשוט . אם את אוכלת שוקולד כי מישהו הרגיז אותך, ואת נרגעת עם אוכל- זה רגשי.

התקפי אכילה באים מחוסר יכולת להתמודד עם רגש או בגלל חשיבה שהאוכל משמין?מה צריך לפתור ?

קושי בויסות רגשי, פחד להשמין וגם צמצום אכילה בגלל הפחד להשמין. צריך לפתור את שניהם. גם את ההתמודדות הרגשית, שלא תהיה דרך אוכל,וגם ללמוד לאכול ללא פחד להשמין. ואת זה אנחנו עושות בטיפול התזונתי, שמשולב עם טיפול פסיכולוגי.

תודה על התשובה. השאלה האם באמת אני חייב לטפל ברגש? כי אני משווה את ההתקפים כמו שמישהוא נגיד מעשן סיגריות. לא משנה כמה יש לי רגש שאני לא מוכן לטפל בו, עישון ודברים מהסוג הזה, אני בחיים לא יעשה,ואני אעדיף להישאר עם הרגש ולא לטפל בו מאשר לעשן נגיד. אז למה באוכל חייבים לטפל ברגש כדי שההתקפים יעלמו ,ולא מספיק לחוות שההתקף הוא פעולה לא נעימה בפני עצמו וזהו?

היא שלך בלבד. אבל, יש אפשרות לווסת רגשות ולהתמודד איתם גם בלי התקפי אכילה או דרכי מיסוך אחרים. ההתקפים לא נעימים , אבל מעבר לכך הם גם "מכתיבים" התנהגות ומשנים את התפקוד היום יומי. מעבר לכך, ככל שתתמיד בהתקפים הם יתגברו. התחושה של חוסר שליטה באותו הרגע, היא משהו שיועבר גם לעוד דברים ויש אפשרות שתמצא את עצמך בהתקפי אכילה יותר גדולים ובתדירות יותר גדולה עם הזמן. סביר שזה גם יגרום לעלייה במשקל. כך שאם אתה כבר יודע מה מוביל אותך להתקף אכילה, ויש דרך לחיות טוב בלעדיהם, עם רגשות כאלה או אחרים, למה למנוע מעצמך את האפשרות הזו?

זה לא ככ ענה לי על השאלה:אני התכוונתי שלמה לא מספיק לי לדעת פשוט שההתקפים לא טובים לי בכללי כדי לא להיאבק בהם בראש בלעשות או לא לעשות. בדיוק כמו שיכול להיות לי קושי לווסת רגש אבל לא משנה כמה קשה יהיה לי ,נגיד התמכרות אחרת של נגיד עישון סיגריות לא יקרה בחיים. אז כמו שאני אומר לא סופי לסיגריות ולא מתפתה אפילו ,למה לאוכל כן יש נטייה וחשיבה על לעשות אותו כשאני מחליט לא לטפל ברגש? תודה

צריך למצוא דרך אחרת לווסת את הרגש. ובשלב זה אין לך פתרונות יותר טובים. ולכן כל רגש, קטן או גדול, שאתה לא מצליח לווסת אתה מבטא בבולמוס. אוכל תמיד נגיש וזמין, וממש קל להגיע אליו. כדי להחליט לא לא לעשות בולמוס, צריך ללמוד לגשת לאוכל בצורה אחרת וללמוד להיות עם הרגש ללא אוכל. אז זה תהליך למידה מקביל גם של טיפול ברגש וגם של טיפול באוכל.

שלום מרים, יש לי בעיה עם אינטימיות רגשית וגופנית. לקח לי המון שנים להבין את זה בכלל. רוב הזמן לא רציתי קשר. אח"כ שקצת יותר רציתי ברחתי מהר אחרי 2 פגישות. אכשהו הבנתי שזה גם קשור לעבר האמת שזה דיי ברור לי ושיש חוסר אמון. הרבה גם הייתה הימנעות המון שנים.. כמובן שזה יוצר גם פחד פתאום זוגיות?איפה היתת עד עכשיו? שאלות של בחורים... כרגע: אני לא מעוניינת ללכת לפסיכולוג ולדבר על העבר ואין לי תקציב. רציתי לשאול: אני מקווה שאצליח לנסח את עצמי.. האינטימיות הגופנית ואני מדברת גם על נשיקות וישר מגע וכו'.. איך היא באה בד בבד עם הרגשית? אני חייבתלציין שאמלי הקטע הגופני מצידם בט כבר על הדייט הראשון ואפילו לא בסופו. הבנתי מחברותיי שלהם היו דווקא בחורים אחרים. אני גם מכירה כאלו שלא היה חבר רק בגיל 37 30 ואני אומרת ראשית כל הכבוד על האומץ כי אצלי זה הפך קטע של בושה ופתאום יכולה לא להתנהג רגיל להלחץ כי יהיה מגע. אני לא שולטת בבחורים שמתחילים איתי ולרוב הם לא יכולים לנחש שיש לי בעיה להפך הם חושבים שלא.. זה תמיד יצר משבר. היה בחור שכן רציתי בעברוהוא אותי אבל סרבתי וכעת יזמתי קשר זה נגמר בפיצוץ רציני והוא לא מוכן לשמוע עליי יותר כבר בדייט הראשון.. כי הרגיש שאני נלחצת ממגע. למחרת התקשר שאל שאלות על יחסים ורצה שניפגש אבל כל כך פחדתיכי אני לא רוצה להמשיך את המגע אני לא מכרה אותו באמת. שוב הצפה של לחץ קושי רגשי רציתי שיסתלק.. דוגרי רציתי אותו בתור ידיד ככה אני אוהבת את כולם עד שלאט לאט.. הוא חתך ואני נפל לי האסימון... ואין לו שום עניין מה ששוב מחזיר אותי לעמדה שלי הרגשית שכולם יעזבו אותי מזל שלא שרמתי איתו ולא נסיתי.. ככה מהר הוא מוותר עליי? טוב אנחנו לא באמת מכירים.. והנה הגלגל חוזר שישר קופצים עליי ובעצם הכל הבל הבלים. אני רק רוצה לדעת ממך איך לשלוט בקשר מבחינה גופנית ומינית? תודה רבה

שלום יעל למה את מתנגדת לטיפול פסיכולוגי מעבר לפן הכלכלי? את יכולה לנסות לקבל טיפול מסובסד דרך קופת חולים או במרפאה לטיפול מיני דרך אתר איט״ם שם יעלה לך כ 200 שח פגישה. את מעלה קושי רגשי שמלוה אותך שנים על רקע המנעות ממגע אינטימי ואולי גם קושי באינטימיות רגשית, כאשר השאיפה שלך לפי מה שאני מבינה, היא להגיע לשילוב בין שניהם עם גבר רגיש וסבלני. וזה בהחלט אפשרי. טיפול פסיכולוגי יעזור לך להבין את הרקע ללחץ שלך ולהימנעות, שכמו איוושות ומעגל סגור דבר משפיע על דבר, את כבר מראש לחוצה כשאת מגיעה לדייט. בטיפול כזה תוכלי גם לעבור תהליך של שינוי והתפתחות.

תודה רבה. לא ידעתי שאפשר....