נגישות
נגישות

הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

יחזקאל הראה סימני אפילפסיה

ייתכן שהתנ"ך מכיל את התיעוד המוקדם ביותר לאפילפסיה -Temporal lobe epilepsyיחזקאל, הנביא שחזיונותיו מתועדות בתנ"ך, כנראה הראה את כל הסימנים הקלאסיים לתופעה זו.ב 2001, אריק אלטשולר, מדען בנוירולוגיה מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו טען שהדמות של שמשון עשויה להיות המקרה המוקדם ביותר של הפרעת אישיות אנטי חברתית. היום הוא אומר כי הממצאים בתנ"ך מצביעים על יחזקאל, שחי לפני כ 2600 שנה כמי שחווה את כל התסמינים לאפילפסיה.אנשים החולים במחלה זו סובלים משיתוק חלקי, לעיתים קרובות מלווה בתחושת ריחוף ובנקודת מבט כאילו הדברים אינם מסודרים כפי שהם אמורים להיות. החולים מאובחנים בטעות לעיתים קרובות כבעלי בעיות פסיכיאטריות. מבחינה נוירולוגית יחזקאל מראה סימנים ברורים של אפילפסיה, כמו התעלפויות רבות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להפרעת אישיות אנטיסוציאלית

בריאות הנפש - תמונת המחשה
בריאות הנפש חוזרים הביתה מותשים מהעבודה? אין לכם כוח למשפחה ולתחביבים? אתם לא לבד: ארגון הבריאות הע...
ללמוד עוד על הפרעת אישיות אנטיסוציאלית
האם לשמשון הגיבור היתה אישיות אנטי חברתית?-תמונה

"תמות נפשי עם פלשתים": אלפי שנים לאחר תקופתו, חוקרים...

מאת: "תמות נפשי...
16/05/2001
מעשן? בסיכון להפרעה פסיכיאטרית-תמונה

סיכון גדול מכפליים בקרב מעשנים צעירים לפתח בטווח הארוך תלות...

מאת ד"ר עמית...
28/02/2016
"בטיפול": מאצ'ו הולך לאיבוד-תמונה

האם קיים "דיכאון גברי"? מדוע גברים אינם בוכים (יחי הקלישאה)...

מאת: ד"ר גידי...
22/11/2005
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להפרעת אישיות אנטיסוציאלית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הפרעת אישיות אנטיסוציאלית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מה בעצם ההבדל בין ה2?

שלום ריוי, הפרעת אישיות אנטי-חברתית מאופיינת ע"י כישלון לעמוד בנורמות התנהגותיות חוקיות ומוסריות, אגוצנטריות וחוסר דאגה והתחשבות בזולת יחד עם חוסר אחריות, מניפולטיביות ונטילת סיכונים. פסיכופתיה היא צורה מסוימת של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית המאופיינת ע"י היעדר חרדה או פחד והתנהגות בין-אישית המסתירה קשיי הסתגלות כמו הונאה ונוכלות. מאפיינים נוספים הם ניתוק ונסיגה מקשרים חברתיים וצורך עז בתשומת לב. באופן מסורתי, המושגים "פסיכופתיה" ו"סוציופתיה" קדמו למושג של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית, אך כיום פסיכופתיה אינה מהווה אבחנה בפני עצמה אלא מאפיין (חמור יותר) שעל המאבחן לציין כשהוא עורך אבחנה של הפרעת אישיות אנטי סוציאלית. בברכה, פרופ' גידי רובינשטיין giditherapy.co.il

שלום משרד הרישוי שלל לי את רישיון הנהיגה לאחר שלא הופעתי לבדיקה שהוא ביקש ממני לעשות. האם כעת כאשר מצבי התייצב אני יכל לבקש ממששרד הרישוי שיחזירו לי את הרישיון. על סמך מה הם מחליטים אם בן אדם מסוגל או לא מסוגל לנהוג??

בודאי שאפשר להגיש ערעור על שלילה של הרישיון אם המצב הנפשי השתנה, צריך להביא מכתב מפסיכיאטר על המצב הנפשי הנוכחי. מחליטים על כשירות לנהיגה אם יש מחלות שיכולות להביא לפגיעה בכשירות, לדוגמא: ירידה בכושר הראיה שאינו ניתן לתיקון באמצעות משקפיים, מצבי סחרחורת חוזרים, מצב לאחר אירוע מוחי וסקולרי, אי ספיקת לב כרונית, אפילפסיה, סוכרת שאינה מאוזנת באמצעות דיאטה ותרופות או מלווה בסיבוכים מערכתיים, אירועים של דום נשימה (SLEEP APNEA). הפרעות נפשיות עקב נזק מוחי או כתוצאה ממחלה גופנית אחרת, הפרעות באישיות ובהתנהגות עקב מחלה, נזק או ליקוי תפקודי המוח, הפרעות נפשיות קוגניטיביות והתנהגותיות כתוצאה משימוש בחומרים פסיכואקטיביים, סכיזופרניה והפרעות סכיזוטיפליות ודלוזיונליות, תגובה לדחק חמור והפרעות הסתגלות, הפרעת אישיות פרנואידית, הפרעת אישיות דיסוציאלית, הימור פתולוגי, פיגור שכלי ועוד. המצאות מחלה לא גורמת לשלילה אוטומטית של רישיון הנהיגה אלא להזמנה לבדיקה כדי לברר את מידת ההשפעה של המחלה על הנהיגה, את יציבות המחלה, את השפעת הטיפול התרופתי ואת הדבקות בטיפול ובמעקב.

22/06/2015 | 12:02 | מאת: קרובי משפחה של חולה נפש
מתוך פורום פסיכיאטריה

שלום רב, לאבי יש הפרעת אישיות נרקסיסטית, או אנטי סוציאלית. מה שנהגנו לכנות "פסיכופט". ההתמודדות איתו קשה מאוד. מעשיו אכזריים באופן קיצוני. האם תוכל להמליץ על ספרים שיוכלו לעזור להבין אותו ולהתמודד עם מעשיו? תודה רבה.

שלום לך הפרעת האישיות הנרקסיסטית עלולה להיות משולבת בהפרעת אישיות אנטיסוציאלית והשילוב עלול להיות קשה מנשוא... ממליץ על הספר של גאבארד הסוקר היטב את השילוב והטיפול בו.

לאחר משוב מנהלים בחברה שאני עובד בה, בתפקיד מנהל משנה, שנערכה על ידי חברת משאבי אנוש חיצונית כולל סדנא, ושיחה אישית. היועץ שעבד איתי פלט בפני שהמנהל שמעלי הוא בעל אישיות אנטי סוציאלית די חמורה. אנחנו שלושה מנהלי משנה תחתיו ומרגישים זאת מאוד. כל הסימנים שיש בקטגוריה זו. באופן חריג הצלחתי לשוחח עם היועץ לחוד שוב, והוא הבין שיש בעיה וציין כי יש לעובד במצב זה שתי אפשרויות. ראשונה להגיב באסרטיביות ולעמוד מולו כחומה בצורה וככה הוא יראה שאין מקום לניצול וירגע. וציין שהגישה הגישה השניה היא פשוט לעזוב! להתפטר. למצוא סיבה אישית ולעזוב! מהמעט שקראתי אין תקווה לשיפור במקרים כאלה שלמעשה בתחושה של שגרת העבודה הם למעשה אלימות נפשית קשה. הוא ציין שעזיבה עדיפה ושבשום אופן לא תהיה מקושרת לבעית המנהל. אלא שעזיבה מצריכה חפיפה של לפחות חודשיים מולו באין מחליף. אני מבין ומתלבט מה עדיף פרעסת הקשיים לאורך הזמן והמשך או עזיבה והתמודדות עם שגרה אינטנסיבית בחפיפה עימו. אבקש את הבנתך בעניין אדם אנטי סוציאלי שמשיג בכח כל דבר פוגע ורומס ללא כבוד אנושי. ומה הדרך הטובה יותר אני בן 43 עובד 5 שנים באותו מקום.

שלום מיכאל, צר לי על העיכוב בתשובה בגלל תקלה באתר. אינני יודע מה הכשרתו המקצועית של אותו יועץ. אני כותב זאת כי לעתים נעשה שימוש לא מדויק של הדיוטות במושג "אנטי סוציאלי". גם השיתוף של היועץ אותך בהפרעת האישיות של המנהל נראית לי תמוהה, בלשון המעטה. אענה, אפוא, לשאלתך באופן תאורטי, בלי להיכנס לשאלה אם למנהל שלך יש או אין הפרעת אישיות אנטי סוציאלית. אנשים בעלי הפרעת אישיות אנטי סוציאלית הם בעלי ליקוי גדול מאוד במה שאנו מכנים "מצפון", כלומר, הם לא הפנימו בצורה אמיתית את הערכים המוסריים המקובלים הנוגעים להתחשבות בזולת ועושים בזולת שימוש מניפולטיבי לטובת עצמם בלי לחוש כלפיו כל רגש. בדרך כלל יש להם גם דחפים תוקפניים ומיניים חזקים. בגרסה הקיצונית של ההפרעה מדובר בעבריינים. הצבת גבולות ברורים עשויה לעזור בהתמודדות מולם. ביחסי עובד ומעביד בעל הפרעה כזו העניינים מסתבכים. אפשר בהחלט לנסות להציב גבולות, כפי שיעצו לך, להיצמד לכללים ברורים ולהגדרות תפקיד, להקפיד ולשמור על הגבול בין החיים האישיים והמקצועיים (גבול שבדרך כלל מי שסובל מההפרעה ינסה לחצות). כל זה צריך להיעשות בצורה קורקטית תוך חזרה על הכללים ותיאור התפקיד. לא לענות ולא לשתף בחיים האישיים. כל שיתוף כזה הוא מדרון תלול שקשה לחזור ממנו. אם זה לא יעזור ובהנחה שהיועץ אכן אבחן בצורה נכונה את אישיותו של המנהל, אכן לא תהייה לך ברירה אלא לחפש מקום עבודה אחר. בהצלחה, פרופ' גידי רובינשטיין giditherapy.co.il