צנתור אבחנתי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קיצור דרך מסוכן בחוט השדרה

סובלים מכאבי גב עזים? גוררים רגליים? מתקשים בהליכה? מתמודדים עם קשיים במתן שתן? ייתכן שאתם סובלים ממום בכלי הדם שניתן לטיפול באמצעות צנתור פיסטולה דוראלית עורקית-ורידית של חוט השדרה היא מום בכלי הדם. במקום שהקשר בין העורק לווריד יעבור דרך רקמת חוט השדרה, העורק שמזין את חוט השדרה מחובר ישירות לווריד שמנקז את חוט השדרה. איברים שהדם אינו מתנקז מהם כמו שצריך מפתחים במשך הזמן נמק הפרעה בזרימת הדם. במוח זה נקרא שבץ מוחי, כשזה קורה בחוט השדרה קוראים לזה שבץ ספינלי או נמק של חוט השדרה. הסיבותלרוב נובעת המחלה מטראומה: נפילה מגובה או חבלה קשה בעמוד החוליות או בגב. לעיתים פוגעים בטעות בכלי דם קטנים ועדינים ויוצרים את אותו קשר בלתי רצוי בין עורק לווריד במהלך ניתוח אורתופדי בגב. גם גידולים ממאירים או גרורות שצורכים דם רב עלולים להוביל לשיבושים באספקת הדם ולעודד התפתחות של פיסטולות. לפעמים מדובר בסיבות גנטיות.התסמיניםהמחלה הזו,...
ללמוד עוד על צנתור אבחנתי
טיפולים בדלקת מפרקים שגרונית-תמונה

התרופות הביולוגיות חוללו מהפכה בטיפול בדלקת המפרקים....

מאת: טל ברק
18/10/2009
טרשת עורקים: צנתור או ניתוח מעקפים?-תמונה

שינוי אורח חיים וטיפול תרופתי עשויים לשפר טרשת עורקים, אך...

מאת: פרופ׳ דוד רוט
11/05/2017
קיצור דרך מסוכן בחוט השדרה-תמונה

סובלים מכאבי גב עזים? גוררים רגליים? מתקשים בהליכה?...

מאת: ד"ר גיא...
12/05/2013
צנתורים: דילמת הבחירה הנכונה-תמונה

מהי צורת הטיפול המומלצת בתחום של צנתורים? על ההבדלים בין...

מאת: פרופ'...
17/02/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לצנתור אבחנתי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

צנתור אבחנתי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בהמשך לשאלתך מהשבוע שעבר, בן 88, יש סטנט מלפני 20 שנה, עבר צנתור אבחוני ל tavi, עורקים פתוחים. למרות זאת הומלץ (כנראה קבוע) להוריד כולסטרול ל55. היום 80 עם סימבסטטין 40. בהתאם לשאלתי אמרת שהיית מחליף לאטורבסטטין 20. בשיחה עם רופא המשפחה החלפנו לאטורבסטטין 40. אגב, הקרדיולוג שלו פעם אמר שלא צריך להחליף בכלל וזה פשוט משתנה מרופא לרופא, ובכל זאת אני שמח על עצתך. רציתי לדעת רק למה המלצת 20 ולא 40? הרי אם רוצים להוריד עוד לא צריך את אותו מינון, כי ה20 מקביל ל40 סימבסטטין?

אז אני אענה לך בשאלה , למה לא המלצתי על ליפטור 80 מ"ג ? זה לא תורה מסיני וצריך להפעיל הגיון בריא. למטופל בן 88 שהגיע ליעד LDL של 80 ואתה משנה לו לסטטין יותר חזק מספיק כנראה 20 מ"ג ולא 40. באותה מידה ניתן להתחיל עם 40 מ"ג או 80 אבל אז אתה צפוי ליותר תופעות לואי. בנוסף אם התחלת עם 20 והגעת ליעד - הרווחת .לא הגעת לא סוף העולם תעלה ל 40. קצת הגיון.

10/03/2021 | 13:39 | מאת: מאור
מתוך פורום כלי דם ורידים

שלום, אבא שלי בן 88 במהלך צנתור אבחוני ראו היצרות משמעותית בעורק הכסל השמאלי. אמרו שאם צריך בירור נוסף צריך ct אבל זה בעייתי בגלל אי ספיקת כליות. כדי להבין אם זה חשוב - הוא סובל הרבה שנים מצליעה לסירוגין עם התעייפות כל מאה מטר של הרגליים שמתחילה מהישבן. עבר בדיקות לעמוד שדרה בהן לא נמצא לחץ על עצב, מצאו פולינוירופתיה שלא מסבירה את התסמינים וגם דופלר בשוקיים שיצא תקין ודפקים תקינים. עכשיו כשראו במקרה את ההיצרות האם זה יכול להסביר את התסמינים? ואם כן האם אפשר פשוט להרחיב?

מאור שלום ישנם מספר פרטים לא ברורים . דפקים תקינים עם דופלר תקין ,מצביעים על זרימת דם טובה לרגליים . יתכן וההצרות בעורק הכסל אינה משמעותית. לא ברור אם יש צנתור מדוע חייבים CTA יתכן וההדמייה היתה לא מספקת. על כל פנים אם יש לו צליעה לסירוגין בשתי הרגליים אולם הצרות רק בעורק הכסל מצד אחד ,גם זה לא מסביר את הפתולוגיה . עדיף שתפנו ליעוץ כלי דם מסודר עם כל החומר.

25/02/2021 | 14:53 | מאת: מאור
מתוך פורום נפרולוגיה

שלום, אבא שלי בן 89. עם אי ספיקת כליות creatinine 1.3-1.4. צריך לעבור tavi, עבר כבר צנתור אבחוני וסיטי. קיבל עירוי נוזלים לפני כל בדיקה. 04/01 לפני הצנתור קריאטינין 1.29 אוראה 57.3 חלבון 7.02 20/01 כמה ימים אחרי הצנתור סוכר 103 קריאטינין 1.23 אוראה 57.7 חלבון 6.76 25/02 חודש אחרי הסיטי קריאטינין 1.62 אוראה 96.7 סוכר 118 חלבון 6.55 אמור לעבור את ה tavi בעוד שבועיים נראה שאחרי הסיטי יש עלייה משמעותית בקריאטינין. אם זה חודש אחרי זה הפיך? ביקשנו לעשות את ה tavi עם רנל גרד. האם יש דבר נוסף שיכול למנוע פגיעה בכליה? כמה זמן אחרי הצנתור לחזור על הבדיקה?

הסיבה לעליית הקראטינין אינה דווקא החשיפה לחומר ניגוד ויתכנו סיבות אחרות, בעיקר במטופל עם מחלת לב ברקע. ממליצה על הערכת נפרולוג. הקרדיולוגים מודעים לסיכון לפתח אי ספיקת כליות סביב פרוצדורת ה tavi ומשתמשים באמצעים הקיימים להפחית את הסיכון - מתן נוזלים ככל האפשר, שימוש ברנל גארד, המנעות מתרופות העלולות לפגוע בכליות וכו

תודה חוץ מהיצרות המסתם אין עוד משהו משמעותי, והוא יציב שנים כך שאני לא חושב שיש סיבה אחרת אם זו הסיבה, האם זה הפיך? וכאמור כמה זמן אחרי ה tavi לדעתך כדאי לבדוק שוב?

אשמח לתשובה כי אנחנו חוששים שזה משהו קבוע

אין לי דרך לדעת בשלב זה האם זה הפיך. ממליצה לבדוק תפקודי כליות כ 5 ימים אחרי ה tavi. בהצלחה

20/01/2021 | 21:20 | מאת: נעמי
מתוך פורום נפרולוגיה

שלום, אבא שלי עם אי ספיקת כליות creatinine 1.4. צריך לעשות סיטי לב שדורש חומר ניגוד. כשעשה צנתור אבחוני קיבל עירוי נוזלים במהלך הצנתור ועוד חצי עירוי לאחר מכן. אמור לעשות באיכילוב. איזה הכנה מומלצת? והאם ניתן לתאם עם רדיולוגיה שייתנו לו עירוי נוזלים?

21/01/2021 | 16:59 | מאת: נעמי
מתוך פורום נפרולוגיה

קיבלנו מענה, אמרו לבוא שלוש שעות לפני לקבל עירוי נוזלים

יופי. בהצלחה והרבה בריאות!