בדיקת קומבו: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

איידס: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

בשנים האחרונות חלה בישראל מגמת עלייה במספר האנשים שמאובחנים כנשאי HIV. מה גרם לעלייה במספר הנשאים? מי נמצא בסיכון גבוה להידבק באיידס? מהן ההתפתחויות החדשות בטיפול באיידס? מדריך חשוב לרגל יום האיידס הבינלאומי לקראת יום האיידס הבינלאומי שיצוין ב-1 בדצמבר, מפרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) נתונים עדכניים* לגבי היקף נשאות נגיף ה-HIV באזורים השונים ברחבי העולם ובאשר לפעולות שנעשו ושנעשות כדי להעלות את המודעות ולמזער ככל האפשר את שיעורי ההדבקה. השכיחות בישראל, אם תהיתם, נמוכה בהרבה מרוב מדינות מערב אירופה וצפון אמריקה. (*הנתונים מתייחסים לסוף שנת 2018)   איידס במספרים (ע"פ ה-WHO) בסוף שנת 2018 עמד מספר נשאי ה-HIV הכולל על כ-37.9 מיליון איש. כ-1.7 מיליון מכלל הנשאים הם ילדים. סך הנשאים החדשים שאובחנו במהלך 2018 מוערך בכ-1.7 מיליון - מתוכם כ-160,000 ילדים. האחוז הגבוה ביותר של הנשאים מתרכז במדינות מתפתחות, בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית (בעיקר אפריקה). במדינות מזרח אירופה וברוסיה נרשמה עלייה...
ללמוד עוד על בדיקת קומבו
איידס: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול-תמונה

בשנים האחרונות חלה בישראל מגמת עלייה במספר האנשים שמאובחנים...

מאת: מערכת זאפ...
01/12/2019
הדבקה ובדיקות איידס: אתם שואלים, הדוקטורס עונים-תמונה

האם נדבקתי באיידס? תוך כמה זמן מקבלים תוצאות של בדיקת...

מאת: מערכת zap...
28/11/2018
HIV: עלייה בקרב הומוסקסואלים-תמונה

מחצית ממקרי האיידס החדשים שדווחו בגברים ב-2010 היו של...

מאת: מערכת zap...
28/11/2011
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת קומבו?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת קומבו: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום כ-3 חודשים אחרי חשד לחשיפה, ביצעתי 8 (!) בדיקות קומבו ואיכשהו כל פעם אני בתסביך שהבדיקה שלא איתרה אותי או שיש טעות... ככה אני תמיד רץ להיבדק שוב ומקבל שלילי וחוזר חלילה. אין מצב שכל הבדיקות שביצעתי (בוצעו באיכילוב) הן לא תקינות, נכון? אני סתם בפאניקה? האם אתה חושב שיש צורך לפנות לטיפול בחרדות?

אני מסכים עם האבחנה שלך למטה. אתה בחרדות. אין צורך ביותר מבדיקת קומבו אחת.

מצטער על השאלה, האולי דבילית, אבל...אתה יודע... לפני שלושה שבועות קיימתי יחסי מין עם נערת ליווי. אוראלי בלי קונדום וואגינלי עם קונדום. 1. תחת הנחה של שימוש תקין בקונדום, האם יש סיכוי סביר להדבק ב-HIV? או סיכוי אבל לא סביר? 2. האם לטרוח ללכת להבדק? "אתה היית הולך?" 3. אם יש לי כרגע מחלה כמו צינון וכאלה, האם זה משפיע על תוצאות הבדיקה? קומבו. תודה רבה!

שלום עומר, 1. לא. 2. אני לא הייתי הולך (בהנחה שהשימוש בקונדום היה כהלכה). 3. לא. הרבה בריאות אפי

שלום ד''ר, רציתי לשאול האם נטילת לורטדין(אלרג'יקס) יכולה להשפיע על מהימנות הבדיקה? פשוט נטלתי בערב לפני הבדיקה כדור מכיוון שהייתה לי פריחה. תודה.

שלום אבי, אין זה סביר שכדור של אחד של 'לורטדין' ישפיע על מהימנות בדיקת ה'קומבו' ל- HIV. הרבה בריאות אפי

במהלך השבועיים האחרונים נטלתי בערך כ10 כדורים, האם יש צורך לחזור על הבדיקה?

שלום אבי, אם אני הייתי נקלע למצב דומה לא הייתי טורח לחזור על הבדיקה. הרבה בריאות אפי

היי ד''ר תודה על תשובתך, מצאתי תשובות באנגלית לגבי אנטי היסטמינים ובדיקת hiv. התשובה בכל האתרים היא שאנטי היסטמינים לא משפיעים על המהימנות והדיוק של הבדיקה. תודה רבה על תגובתך המהירה.

לאחר חיפוש בגוגל בכ5 אתרים שונים, בכל אחד מהם התשובה היא שאנטי היסטמינים אינם משפיעים על הדיוק ומהימנות הבדיקה, להלן הציטוט: "HIV antibody tests are not affected by other infections, medications, vaccinations, putting on weight, eating or drinking anything before the test, use of alcohol or recreational drugs, mouthwash or time of day. Your test result is accurate even if you had flu or a cold or are using antihistamine treatment, for example, for hay fever." תודה רבה על תגובתך המהירה והעזרה שאתה נותן בפורום.

האם התרופה תתן מענה ללחץ דם וחלבון בשתן . לקחתי שנים תרופה נורבסק 5 מ״ג , האם המעבר לא יביא להרגשה שונה ותגובות שונות .

התכשיר Norvasc, אשר החומר הפעיל בו הוא Amlodipine, הינו תכשיר ממשפחת חסמי תעלות הסידן, אשר מותווה (בין השאר) לטיפול ביתר לחץ דם. מפנייתך לא לגמרי ברור באיזו תרופה מדובר, אך אני מניחה שהתכוונת לתכשיר Vasodip combo. תכשיר זה , המותווה גם הוא לטיפול ביתר לחץ דם, משלב שני חומרים שונים- ENALAPRIL ו-LERCANIDIPINE. ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. מכיוון ומנגנון הפעולה של Vasodip combo שונה ממנגנון הפעולה של Norvasc, גם ההשפעה האפשרית ופרופיל תופעות הלוואי הינו שונה. תופעות הלוואי הנפוצות בשימוש בתכשיר הינן עליית רמות קראטנין, סחרחורות ופלפיטציות. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר במאגר התרופות של משרד הבריאות: https://www.old.health.gov.il/units/pharmacy/Trufot/ShowAlon.asp?tmpPath=/units/pharmacy/trufot/alonim/Vasodip_heb_1457609714886.pdf (חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהל למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחוש באף אחת מהן). מצב של חלבון בשתן עלול לנבוע ממספר הפרעות רפואיות. לרוב, כשחלבון בשתן מופיע לצד יתר לחץ דם, הדבר עלול לרמז על הפרעה בתפקודי כליה. תרופות ממשפחת ה ACE inhibitors (אשר ENALAPRIL, אחד מן החומרים הפעילים בתכשיר Vasodip combo הוא אחד מהם) יכול להוות אופציה טיפולית מקובלת. יש להיצמד להוראות הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית ולפנות אליו בכל שינוי בהרגשה המופיע לאחר השינוי התרופתי.