בדיקת רצפת האגן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת רצפת האגן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת רצפת האגן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מהן אפשרויות אבחון מצב רצפת האגן בבי"ח וולפסון? ידנית? בדיקה באמצעות מכשירים? האם גם בוולפסון יש מכשיר אולטרסאונד כמו ברמב"ם לאבחון מצב רצפת האגן? איך מאבחנים בוולפסון מצב של חולשת שרירם בין הנרתיק והרקטום?

במרפאת רצפת האגן שלי בוולפסון נעשה מכלול האבחון כולל כול האמצעים הדרושים. קלינית. סונוגרפית ובדיקות עזר רבות נוספות לפי הצורך. בברכה

שלום, אני סטודנטית בת 26. במהלך השנה שחלפה החלו להתפתח אצלי כאבים חדים (כמו דקירות) באזור המעי הגס וברקטום. בעבר חשבתי שזה קורה ביגלל שאני יושבת הרבה, מכיוון שזה בא והלך ובדר"כ הרגשתי שזה מתחזק אחרי ישיבה ממושכת, אבל עכשיו, אחרי כמעט שנה, הכאבים נעשו חזקים יותר וכל פעם שיש לי יציאה או גזים, יש אזור מסויים שכואב מאוד חזק. הלכתי לבדיקה אצל הגסטרואטרולוג שבדק את החלק התחתון של המעי. כאשר הוא ניסה להתקדם יותר לאורך המעי, הרגשתי כאב עז שגרם לי לצעוק ולכן הוא לא יכל להמשיך (עד איפה שהוא הגיע הכל היה בסדר). הוא נתן לי הפניה לקולונוסקופיה. אני בשלבים לקבוע טור. רציתי לדעת מה דעתכם? מה זה יכול להיות? חוץ מהכאבים הנורא חזקים האלה אין לי שום דבר- אין עצירויות, שלשולים דימומים וכד'.. בתודה רבה, רבה מראש רחל

קולונוסקופיה בודקת את חלל המעי ואין לך טחורים/פוליפים/סדק וכו'. מה שצריך זה לבדוק את שרירי רצפת האגן (בדיקה ידנית בלבד) לעתים שרירים מתוחים יתר על המידה יכולים לגרום לכאב שאת מתארת.

יש לי תור לבדיקת רצפת האגן. כיצד מתבצעת בדיקת רצפת האגן ע"י גניקולוג? אינני יודעת למה לצפות . אודה לך על תשובתך.

שלום אסתר, קיימות דרכים שונות לערוך בדיקה של רצפת האגן. אתאר לך כיצד אני בודק באופן רוטיני ואלו עוד אפשרויות קיימות: 1. הבדיקה נערכת על כסא גינקולוגי בתנוחה דומה לבדיקה גינקולוגית רגילה, לאחר שפשטת את הבגדים בחלק התחתון. 2. תוך הסתכלות על פתח צינורית השופכה ('הפתח של הפיפי') תתבקשי להשתעל מספר פעמים כדי להתרשם ממידת התנועתיות של השופכה ולברר האם דולף שתן בזמן שיעול. במקרים מסויימים מחדירים מקלון קטן עם ספוגית בקצה (דומה למנקה אוזניים) לשופכה ומודדים כיצד משתנה הזוית של המקלון בזמן שיעול (בדיקה הנקראת Q-tip). 3. משתמשים בספקולום (מכשיר בצורת פה של ברווז המשמש לבדיקה גינקולוגית רגילה או מכשיר שנראה מעט שונה) ותוך הסתכלות על אזורים שונים בנרתיק (הדופן האחורי,הקדמי ואזור כיפת הנרתיק / צוואר הרחם) תתבקשי להפעיל לחץ כלפי מטה (כמו בשרותים) כדי שהרופא יוכל לזהות פגמים בתמיכה של אזורי הנרתיק השונים ומצב של צניחה קדמית (שלפוחית), אחורית (רקטום) ו/או מרכזית (צוואר הרחם או כיפת הנרתיק) ואף לדרג את מידת החומרה של הצניחה במידה שקיימת. יתכן שתבקשי לחזור על התרגיל מספר פעמים (בד"כ 2-3). 4. מדידת מרחקים שונים כמו המרחק בין פי הטבעת לפתח הנרתיק, המרחק בין פתח השופכה לקצה האחורי של פתח הנרתיק והאורך הכולל של הנרתיק. 5. כשהבודק מחדיר 2 אצבעות לנרתיק הוא עשוי לבקש ממך לכווץ את הנרתיק כדי להתרשם מכח הכיווץ של שרירי רצפת האגן. 6. בנשים הסובלות מדליפה צואה או גז חשוב גם לבדוק את טונוס (מתח) סוגר פי הטבעת ע"י החדרת אצבע והתרשמות מהחלץ שמייצר שריר הסוגר הן במנוחה והן כשאת מנסה לכווץ אותו. 7. לעיתים מצמידים מתמר (שפופרת) אולטרהסאונד לאזור הפות מבחוץ כדי להתרשם מהמנח של אברי האגן על גבי רצפת האגן וכיצד הוא משתנה כשאת מפעילה לחץ כלפי מטה. זהו סה"כ. בדיקה כזו אורכת כ-5 דקות וכרוכה במעט אי נעימות אך לא אמורה לכאוב. מאחל לך בשורות טובות!

ד"ר אין לך מושג כמה עודדת אותי בתשובתך ( גם אם לא הייתה לך כוונה כזו :) ) באשר לקפסולה- האם אתה מתכוון לצילום הוירטואלי שבו בולעים קפסולה והיא מצלמת את אברי העיכול? אם זו כוונתך- לי נאמר שבדיקה זו אינה רלוונטית עבורי כי היא נועדה לבדק אם יש דלקת וגם לא מצלמת את החלקים שרוצים לבדק במקרה שלי (נדמה לי שהיא בודקת רק את המעי הדק ואני צריכה את המעי הגס.. או להיפך) אף אחד לא המליץ לי על בדיקה זו. תמיד שללו אותה. אשמח לדעת למה כוונתך. לגבי רצפת האגן- איך היא קשורה לבעית ההתרוקנות? תמיד חשבתי שרצפת האגן קשורה לבעיות מין, או לנשים אחרי לידה שרק אז נוצרות בעיות באזור. אני מתלוננת על בטן נפוחה( גם אם אני לא אוכלת כלום) כאבי בטן תחתונה (כמו כאב של מחזור 24 שעות ביממה) וכאבי בטן קלים באמצע( כנראה אזור הקיבה) שאלה נוספת האם בעית ההתרוקנות האיטית יכולה לגרום לכאבי ראש כרוניים? אני סובלת שנים מכאבי ראש כרוניים 24 שעות ביממה. הנוירולוגים שוללים קשר בין בעית ההתרוקנות לכאבי הראש (שממוקמים בצידי הראש) סובלת גם מסחרחורת. לא רואה שחור ולא שהכל מסתובב לי, אלא כאילו אני הולכת להתעלף(ולא התעלפתי). האם סחרחורות מסוג זה יכולה לנבע מבעית ההתרוקנות? הנוירולוגים לא ממש יודעים לענות על זה. לגבי בדיקות מערכת העיכול- האם לפי מה שכתבת כדי לאבחן את מקור הבעיה לא חייבים לבצע בדיקות חודרניות- כמו גסטרוסקופיה ועוד..? ולגבי בדיקת רצפת האגן- אליו בדיקות ישנם? האם חודרניות? ד"ר תדע לך שמאוד מאוד עזרת לי!\ וסליחה אם אני מכבידה, פשוט אני כבר מיואשת מהמצב.

ראי תשובתי למטה. שמח שיכולתי קצת לעזור.