תשישות נפש: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לחץ לפרסם מוביל לטעויות במחקר

מדענים הם גם בני אדם: מסקר הולנדי עולה כי 15% מהחוקרים הודו כי זייפו או שינו נתוני מחקר, וכ-25% מחקו נתונים. הכל בגלל הלחץ לפרסם את המאמר הלחץ לפרסם מוביל לזיוף מחקרים. לחץ לפרסם מאמרים עלול להוביל לשיבוש הליכים מדעיים, כך עולה מסקר שנערך בהולנד והוצג לאחרונה בכנס השנתי של European College of Neuropsychopharmacology.באמצעות סקר ארצי, התבקשו 315 מדענים למלא שאלון תקף להערכת הלחץ לפרסם ושאלון להערכת שיבוש הליכים מדעיים, כמו גם לספק מידע דמוגרפי. מהנתונים עלה כי 15% מהמשיבים הודו כי לאחרונה זייפו או שינו נתוני מחקר, למעלה מ-25% הודו כי מחקו נתונים או תוצאות שליליות ו-72% דירגו את הלחץ לפרסם כגבוה מדי. 61% טענו כי ללחץ מסוג זה השפעה שלילית על האמינות והתוקף של המדע הרפואי. החוקרים מסבירים כי מדענים נתונים תחת לחץ רב, ועליהם לפרסם הרבה מאמרים. לכן ישנם חיכוכים רבים ותחרות על סדר פרסום המאמרים. הם מוסיפים כי הלחץ לפרסם...
ללמוד עוד על תשישות נפש
עייפות כרונית - מחלת היאפים-תמונה

עייפות שאינה מופגת על ידי שינה ומנוחה היא ממחלות העידן הזה....

מאת: אוסקר...
03/05/2010
ירידה בשיעור מיטות האשפוז-תמונה

בסך הכל שיעור המיטות לנפש קטן ב-3% לעומת 2009; ירידה מדאיגה...

מאת: מערכת zap...
27/10/2014
דו"ח: יותר מיטות בבתי החולים-תמונה

משרד הבריאות פרסם דו"ח מקיף על אשפוזים, ממנו עולה כי...

מאת: מערכת zap...
12/03/2013
האזרח הקטן נגד הביטוח: מי ינצח?-תמונה

כמעט שליש מתביעות הסיעוד המוגשות - נדחות ע"י חברות הביטוח....

מאת: ד"ר אודי...
16/06/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתשישות נפש?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תשישות נפש: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, כמעט בשבוע 16 להריון השני, כאשר הראשון הסתיים בהפלה נדחית סביבות שבוע 6 (לקח כחודש ימים לאבחן שעסקינן בהפלה נדחית כי לכאורה הייתה דינמיקה בגדילה). מאז אני בטיפול פסיכולוגי שהטיב עם מצבי לרבות שינויים שעשיתי לטובה בחיים. עם זאת, מהרגע שנודע לי על ההריון הנוכחי נכנסתי לחרדות ולבהלה שחלילה יכול להיגרם נזק לעובר אפילו על ידי דברים שאני עושה. לפעמים המצב מגיע עד כדי התקף חרדה ממש. אני חושבת שטיפול פסיכולוגי לא מטיב עם מצבי וכי אני כבר מצויה במצב של תשישות נפשית ממש כתוצאה מכך הבהלה - אני בוכה כשאני חושבת על כל הסיטואציה, לפעמים ממש יש לי פגיעה בתפקוד. בעלי לא תומך ברעיון של נטילת כדורים, אולם אני בשלב הזה מחפשת טיפול כדי לא לאבד את זה לגמרי.

בנוסף נוצר מעין מעגל סגור - אני חרדה על שלום העובר בגלל דברים שעושה (תנועות לא תקינות, חבלות) ואז אני חרדה על ההשלכות של החרדה על ההריון. עד כה הבדיקות, כולל הסקירה היו תקינות. אבל אני מפחדת שאני פוגעת בשלום העובר שלי עם כל החרדות. האם המצב עוד הפיך? האם הנזק הוא מצטבר לעובר?

שלום רב כאשר רמות החרדה גבוהות, לעיתים יש קושי להתייחס לתכנים במסגרת טיפול פסיכותראפי. במצבים אלה בהחלט מומלץ לשקול תוספת טיפול תרופתי על מנת קודם כל להפחית את רמות החרדה ולאפשר תפקוד תקין ורווחה נפשית ובהמשך לאפשר את קיום הטיפול שאמור לסייע למטופלת במהלך ההריון. מציעה לפנות ,בליווי בן זוגך להתייעצות עם פסיכיאטר המתמחה בתחום בריאות נפש האישה, על מנת שישקול יחד איתכם ויסביר את משמעות נטילת הטיפול התרופתי במהלך ההריון ואם יש צורך גם לאחר לידה ובמהלך הנקה.

בזמן האחרון אני מרגישה שאני לא יכולה למשוך את עצמי למעלה חזרה ויודעת שמצבי מחריף ואני אחזור על נסיונות להיתאבד מרגישה תשישות נפשית שכול חרדה על מצבי יכול לדרדר אותי למעשה זה אבל הפעם זה יכול להיות שגם הפגע במי שפגע בי אני לא ישנה וכמעט לא אוכלת בכלל כמה ימים מסתגרת בחדרי לא בא לי לדבר אם אף אחד אני מודעת למצב וחשבתי ללכת לאישפוז עצמי כי בכוונתי באם לשם קץ לחיי הפעם אקח איתי עוד משהו לא יודעת מתיי אני עלולה לאבד את השפיות שלי סובלת מסטרסט תמידי חיה בלחץ נפשי על בסיס יום יומי מה לעשות לצעוק הצילו????

כדאי מאוד שלא תאמרי נואש, למרות שזה מאוד קשה, כי מה שצריך לעשות במצב כזה זה להשיג תור הכי זריז לרופא פסיכיאטר ולתאר לו בפרוטרוט בדיוק מה שעובר אליך, והוא בטוח ינסה לעזור לך וירשום לך איזה תרופה שתעזור לך מאוד. גם אם התרופה הראשונה שהוא ירשום לך לא כל כך תצליח או שתעשה תופעות לוואי, כדאי שתחזיקי מעמד ותנסי אצלו תרופה אחרת שכן תוכל לעזור. מאחל לך המון הצלחה, ושתמצאי מהר את הטיפול המתאים לך! הכל בידיים של הפסיכיאטר ושלך, בשיתוף פעולה מלא.כל טוב.

מקובלת עלי תשובתו של מני. יחד עם זאת הייתי מוסיף את האפשרות לפנות למיון בכל בית חולים שכן ניתן לטפל במצבים כאלה!

שלום אמי בת 72. מזה שנה אובחנה שיש לה דמנציה. עד לא מזמן הוגדרה כתשושת נפש. במעקב אצל הגריאטרית ופסיכיאטרי. עד לפני חודש קיבלה תשלומים מהביטוח הסעודי הפרטי תשלומים עבור עובדת זרה.לםתע קיבלנו הודעה מהביטוח שהיא חא זכאית יותר כי לא עומדת הקריטריון של תשושת נפש. מה ההגדרה של תשישות נפש על רקע דמנציה? אנחנו מבולבלים לגמרי. הגריאטרית אמרה שהיא לא יכולה לעשות את ההערכה של תשישוץ נפש ושלמה אותנו לפסיכיאטר. הוא אמר הגריאטרית צריכה לעשות את זה.לםי מה שהבנתי כל גריאטר מוסמך לעשות הערכת חדישות נפש. המצב של אמא שלי תנודות. פעם היא מקבל ציון 19 במנינמנטל ופעם אחרת זה יכול להיות אפילו 23. אבל מה שבטוח אצלה שיש לה דלוזיות והיא יכולה להיות תוקפנית. היא יכולה להדליק גז ולשכוח ממנו. הלכה כמה פעמים לאיבוד לפני שהיתה לה מטפלת. אנחנו מתקשים להעביר את המסר לביטוח שאמא חייבת השגחה 24 שעות. ועכשיו אנחנו מבולבלים כי הגריאטרית שלחה לפסיכיאטר והוא החזיר אותנו בחזרה אליה. מה ההגדרה של תשושת נפש במצב של דמנציה? אנחנו מבולבלים ולא יודעים מה לעשות. תודה

עליך ליפנות לצורך כך לפסיכוגריאטר על מנת שיבדוק את אמא ויקבע באם היא תשושת נפש או לא

שלום לך אני לקראת גיל 50 אם חד הורית בתקופה האחרונה אני מרגישה נטולת אנרגיות לחלוטין, הייתי בבדיקות בקופת חולים וכל הבדיקות יצאו בסדר אין לי חשק לכלום ממש קשה לי לקום כל בוקר מהמיטה אני גם לא עובדת מה לעשות? איך ניתן להחזיר את האנרגיה? אני די מתוסכלת.

נועה שלום אני לא יודעת מה הסיבה להרגשה, אולי מפני שאת לא עובדת ואיך לך סדר יום או מסגרת, אולי זה קשור לגיל המעבר. תנסי לעבוד עם הספר בוחרים להרגיש טוב, יש שם גם שאלון לבדיקת דיכאון וגם להיות עסוקה ולעשות ספורט. בהצלחה עירית