תשישות נפש: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בית אבות כבית אלטרנטיבי

מהם היתרונות של מעבר למגורים בבית אבות על פני טיפול בבית עבור המטופל עצמו ועבור בני המשפחה שלו? משפחות רבות בישראל מתמודדות בימים עם אלה עם דילמה לא פשוטה הנוגעת לאופן הטיפול נכון ביותר בבן משפחה שהגיע למצב סיעודי או תשישות נפש. במצב זה עומדות בפני המשפחה שתי אפשרויות מרכזיות: האחת, להמשיך לטפל בבית עם מטפל צמוד והשנייה, להעתיק את מקום המגורים לבית אבות. הרתיעה מפני העתקת מקום המגורים למסגרת חדשה, מובנת וברורה לחלוטין. בני משפחה רבים חוששים שהמעבר יגרום להמשך ההידרדרות הקוגניטיבית ושהשינוי בשגרה היומיומית, לא בהכרח יועיל למטופל. אם גם אתם נמצאים בימים אלה בלבטים לא פשוטים בנוגע לאפשרות העדיפה מבין השתיים, אתם מוזמנים להקדיש בדיוק שמונה דקות לקריאת הכתבה שלפניכם. רוב הסיכויים שכשתסיימו לקרוא אותה, יהיה בידיכם מידע חשוב ואף הכרחי שיסייע לכם לקבל החלטה מושכלת. מי מכתיב את סדר...
ללמוד עוד על תשישות נפש
עייפות כרונית - מחלת היאפים-תמונה

עייפות שאינה מופגת על ידי שינה ומנוחה היא ממחלות העידן הזה....

מאת: אוסקר...
03/05/2010
תסמונת שדונים או מלאכים?-תמונה

במשך שמונה שנים הסתובבה רעות 45 עם ההרגשה שיש לילד שלה תומר...

מאת: ריקי אמה...
25/01/2021
בית אבות כבית אלטרנטיבי -תמונה

מהם היתרונות של מעבר למגורים בבית אבות על פני טיפול בבית...

מאת: מול כרמל
14/02/2021
ירידה בשיעור מיטות האשפוז-תמונה

בסך הכל שיעור המיטות לנפש קטן ב-3% לעומת 2009; ירידה מדאיגה...

מאת: מערכת zap...
27/10/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתשישות נפש?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תשישות נפש: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, כמעט בשבוע 16 להריון השני, כאשר הראשון הסתיים בהפלה נדחית סביבות שבוע 6 (לקח כחודש ימים לאבחן שעסקינן בהפלה נדחית כי לכאורה הייתה דינמיקה בגדילה). מאז אני בטיפול פסיכולוגי שהטיב עם מצבי לרבות שינויים שעשיתי לטובה בחיים. עם זאת, מהרגע שנודע לי על ההריון הנוכחי נכנסתי לחרדות ולבהלה שחלילה יכול להיגרם נזק לעובר אפילו על ידי דברים שאני עושה. לפעמים המצב מגיע עד כדי התקף חרדה ממש. אני חושבת שטיפול פסיכולוגי לא מטיב עם מצבי וכי אני כבר מצויה במצב של תשישות נפשית ממש כתוצאה מכך הבהלה - אני בוכה כשאני חושבת על כל הסיטואציה, לפעמים ממש יש לי פגיעה בתפקוד. בעלי לא תומך ברעיון של נטילת כדורים, אולם אני בשלב הזה מחפשת טיפול כדי לא לאבד את זה לגמרי.

בנוסף נוצר מעין מעגל סגור - אני חרדה על שלום העובר בגלל דברים שעושה (תנועות לא תקינות, חבלות) ואז אני חרדה על ההשלכות של החרדה על ההריון. עד כה הבדיקות, כולל הסקירה היו תקינות. אבל אני מפחדת שאני פוגעת בשלום העובר שלי עם כל החרדות. האם המצב עוד הפיך? האם הנזק הוא מצטבר לעובר?

שלום רב כאשר רמות החרדה גבוהות, לעיתים יש קושי להתייחס לתכנים במסגרת טיפול פסיכותראפי. במצבים אלה בהחלט מומלץ לשקול תוספת טיפול תרופתי על מנת קודם כל להפחית את רמות החרדה ולאפשר תפקוד תקין ורווחה נפשית ובהמשך לאפשר את קיום הטיפול שאמור לסייע למטופלת במהלך ההריון. מציעה לפנות ,בליווי בן זוגך להתייעצות עם פסיכיאטר המתמחה בתחום בריאות נפש האישה, על מנת שישקול יחד איתכם ויסביר את משמעות נטילת הטיפול התרופתי במהלך ההריון ואם יש צורך גם לאחר לידה ובמהלך הנקה.

בזמן האחרון אני מרגישה שאני לא יכולה למשוך את עצמי למעלה חזרה ויודעת שמצבי מחריף ואני אחזור על נסיונות להיתאבד מרגישה תשישות נפשית שכול חרדה על מצבי יכול לדרדר אותי למעשה זה אבל הפעם זה יכול להיות שגם הפגע במי שפגע בי אני לא ישנה וכמעט לא אוכלת בכלל כמה ימים מסתגרת בחדרי לא בא לי לדבר אם אף אחד אני מודעת למצב וחשבתי ללכת לאישפוז עצמי כי בכוונתי באם לשם קץ לחיי הפעם אקח איתי עוד משהו לא יודעת מתיי אני עלולה לאבד את השפיות שלי סובלת מסטרסט תמידי חיה בלחץ נפשי על בסיס יום יומי מה לעשות לצעוק הצילו????

כדאי מאוד שלא תאמרי נואש, למרות שזה מאוד קשה, כי מה שצריך לעשות במצב כזה זה להשיג תור הכי זריז לרופא פסיכיאטר ולתאר לו בפרוטרוט בדיוק מה שעובר אליך, והוא בטוח ינסה לעזור לך וירשום לך איזה תרופה שתעזור לך מאוד. גם אם התרופה הראשונה שהוא ירשום לך לא כל כך תצליח או שתעשה תופעות לוואי, כדאי שתחזיקי מעמד ותנסי אצלו תרופה אחרת שכן תוכל לעזור. מאחל לך המון הצלחה, ושתמצאי מהר את הטיפול המתאים לך! הכל בידיים של הפסיכיאטר ושלך, בשיתוף פעולה מלא.כל טוב.

מקובלת עלי תשובתו של מני. יחד עם זאת הייתי מוסיף את האפשרות לפנות למיון בכל בית חולים שכן ניתן לטפל במצבים כאלה!

שלום אמי בת 72. מזה שנה אובחנה שיש לה דמנציה. עד לא מזמן הוגדרה כתשושת נפש. במעקב אצל הגריאטרית ופסיכיאטרי. עד לפני חודש קיבלה תשלומים מהביטוח הסעודי הפרטי תשלומים עבור עובדת זרה.לםתע קיבלנו הודעה מהביטוח שהיא חא זכאית יותר כי לא עומדת הקריטריון של תשושת נפש. מה ההגדרה של תשישות נפש על רקע דמנציה? אנחנו מבולבלים לגמרי. הגריאטרית אמרה שהיא לא יכולה לעשות את ההערכה של תשישוץ נפש ושלמה אותנו לפסיכיאטר. הוא אמר הגריאטרית צריכה לעשות את זה.לםי מה שהבנתי כל גריאטר מוסמך לעשות הערכת חדישות נפש. המצב של אמא שלי תנודות. פעם היא מקבל ציון 19 במנינמנטל ופעם אחרת זה יכול להיות אפילו 23. אבל מה שבטוח אצלה שיש לה דלוזיות והיא יכולה להיות תוקפנית. היא יכולה להדליק גז ולשכוח ממנו. הלכה כמה פעמים לאיבוד לפני שהיתה לה מטפלת. אנחנו מתקשים להעביר את המסר לביטוח שאמא חייבת השגחה 24 שעות. ועכשיו אנחנו מבולבלים כי הגריאטרית שלחה לפסיכיאטר והוא החזיר אותנו בחזרה אליה. מה ההגדרה של תשושת נפש במצב של דמנציה? אנחנו מבולבלים ולא יודעים מה לעשות. תודה

עליך ליפנות לצורך כך לפסיכוגריאטר על מנת שיבדוק את אמא ויקבע באם היא תשושת נפש או לא

שלום לך אני לקראת גיל 50 אם חד הורית בתקופה האחרונה אני מרגישה נטולת אנרגיות לחלוטין, הייתי בבדיקות בקופת חולים וכל הבדיקות יצאו בסדר אין לי חשק לכלום ממש קשה לי לקום כל בוקר מהמיטה אני גם לא עובדת מה לעשות? איך ניתן להחזיר את האנרגיה? אני די מתוסכלת.

נועה שלום אני לא יודעת מה הסיבה להרגשה, אולי מפני שאת לא עובדת ואיך לך סדר יום או מסגרת, אולי זה קשור לגיל המעבר. תנסי לעבוד עם הספר בוחרים להרגיש טוב, יש שם גם שאלון לבדיקת דיכאון וגם להיות עסוקה ולעשות ספורט. בהצלחה עירית