אבלציה באמצעות גלי רדיו: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גידולים נוירואנדוקרינים: יש חדש

עלייה ביכולת האבחון והטיפול בגידולים הנוירואנדוקרינים הנדירים. מהם טיפולי Everolimus ו-Sunitinib שהוכנסו לסל הבריאות? סקירת החידושים הרפואיים גידולים נוירואנדוקרינים (Neuroendocrine tumors - NET) או בשמם הקודם "קרצינואיד", תוארו לראשונה לפני למעלה מ-100 שנה. מדובר בגידולים נדירים (היארעות של 35/100,000 מקרים) בעלי התנהגות ביולוגית מורכבת.מהם גידולים נוירואנדוקרינים?הגידולים הנוירואנדוקרינים, שמוצאם בתאים ממקור אנדוקריני או עצבי, כוללים מגוון רחב מאד של גידולים ממקורות שונים (מעי דק - השכיח ביותר, לבלב, ריאה ויותרת הכליה), בדרגות ממאירות שונות (החל מגידולים בעלי התנהגות כמעט שפירה - וכלה בגידולים בעלי התנהגות אלימה ביותר, דוגמת small cell carcinoma. דרגת הממאירות תלויה בגודל, במיקום, ובהיסטולוגיה של הגידול.ייחודם של גידולים נוירואנדוקרינים הוא ביכולת לייצר, לאחסן ולהפריש מגוון רחב של חלבונים והורמונים, המשפיעים על תסמיני...
ללמוד עוד על אבלציה באמצעות גלי רדיו
גידולים נוירואנדוקרינים: יש חדש-תמונה

עלייה ביכולת האבחון והטיפול בגידולים הנוירואנדוקרינים...

מאת: ד"ר אסתר...
15/11/2016
הרס בגלי רדיו -תמונה

Rf-laproscopic radiofrequency ablation

מאת: ד"ר אריה...
13/08/2014
גידולים ממאירים בכבד-תמונה

גידולים ממאירים של הכבד יכולים להיות ראשוניים או משניים...

מאת: ד"ר ברק...
13/08/2014
ננו נייף (Nano knife)-תמונה

irreversible electroporation) – IRE – nano...

מאת: ד"ר אריה...
10/08/2014
אולי יענין אותך לדעת...
הרס בגלי רדיו  - תמונה
הרס בגלי רדיו
Rf-laproscopic radiofrequency ablation
וושט על שם בארט  - תמונה
וושט על שם בארט
ושט על שם בארט (Barrett's esophagus) הוא מצב...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאבלציה באמצעות גלי רדיו?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אבלציה באמצעות גלי רדיו: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב. יש לי קישורית בגודל 2.1 סמ בדיקת FNA הייתה תקינה , אך יש לי הפרעה בגרון שמציקה לי. הוצע לי הטיפול RFA. רציתי לדעת: עד כמה הוא מתאים לבעיה? מה הסכנות לתאים ולתפקוד הבלוטה? מה הניסיון המקצועי בארץ לטיפול? מי הרופא הכי מנוסה בארץ בהליך זה?

שלום רב, במרפאתינו בארם עובדים שני רדיולוגים בכירים ומובילים בתחום בארץ. ממליץ להגיע ליעוץ שלהם ולשוחח על RFA ומשמעוותיה. (03-7645464: יש לתאם תור ל US ושיחה). ברכה, ד'ר אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא http://www.aram-ent.co.il 03-7645464

דר' שלום, האם שמעת על הטיפול ומה דעתך עליו "Endoscopic Laser Facet Rhizotomy" שנחשב ב-US לטיפול מעולה ל-Facet joint pain והרבה יותר יעיל מ-RFA וזריקות. אתה מבין הרופאים המובילים בארץ בטיפולים אנדוסקופיים יש מצב שבזמן הקרוב תביאו את הטיפול לארץ? או שכל זה רק פרסומת וטיפול לא כך עובד?

חלק מהתאוריה של כאבי גב הוא כאב הנובע משינויים ניווניים של מפרקי החוליות. לא יודע אם עקרוני העניין האנדוסקופי מול הצריבה תחת שיקוף אך יתכן מאוד שהפעולה מדוייקת ואפקטיבית יותר. בכל מקרה תאי העצב יודעים לבנות שלוחות עצביות חדשות ואז הכאב עלול לחזור.

נניח והייתי בא אליך ומבקש לעשות טיפול כזה היית מוכן? או שזה דורש הסמכה מסוימת? כרגע אני מתעניין על הטיפול אצל Tony Mork לפי הבנתי הוא רופא בסדר אבל ממש רחוק :(

איני מבצע פעולה זו.

שלום רב, סיבת ההפניה: בשאלת אטרופיה של הלבלב שנחשדה ב CT של החזה. טכניקה: בוצע במכשיר 3 טסלה. בוצעו סדרות T1 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן וכן עם הד כפול, לפני ואחרי הזרקת דותרם ml/kg0.2 מולטיפאזית T2 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן, דיפוזיה ועיבוד מפת ,ADC סדרת .MRCP בוצעו החסרות של הסדרות לאחר הזרקה. בוצעה השואה לבדיקת CT חזה מ 2.7.2018- ומ- 25.1.2018. ממצאים: כבד - מרקם הומוגני. ללא הרחבת דרכי מרה או כיס המרה. לבלב - בגודל תקין. עם שינוי שומני ניכר לאורכו. בצוואר הלבלב מוקד האדרה זעיר כ- 3 מ"מ. צינור הלבלב אינו מורחב. טחול - בגודל תקין. ללא ממצא מיוחד במרקם. כליות - בגודל תקין ובמרקם תקין. ציסטה קורטיקלית פשוטה מימין. ללא הידרונפרוזיס. אדרנלים - אינם מעובים. ללא עדות ללימפאדנופתיה ברטרופריטונאום. מודגמת הסננת שומן בשורש המזנטריום וקשריות קטנות מתאים למזנטריום מיסטי. ללא עדות לנוזל חופשי באיזור שנסרק. ללא עדות לקולקציה של נוזל. מבנה גרמי - ללא ממצא גרמי חשוד. המנגיומות בעמ"ש. לסיכום: שינוי שומני ניכר לאורך הלבלב. מוקד קטן עובר האדרה בצוואר הלבלב, טיבו לא חד משמעי, ייתכן תהליך נוירואנדוקריני קטן. מומלץ מעקב הדמייתי ולשקול בירור מעבדתי. מרקר CA19-9 ותפקודי לבלב בדם ושתן תקינים, אך נמצאה צואה שומנית. האם מדובר בנגע סרטני? האם בכל מקרה ניתן ואפשר לכרות אותו? תודה רבה.

בן 58, גובה 183 ס"מ, משקל 94 ק"ג. ברקע: מזה כ-15 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה וליפומות בכל הגוף, קישריות רבות בריאות, שלפוחית שתן ניורוגנית, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, לפעמים דופק מהיר במנוחה, קטרקט בשתי העיניים. סובל מבטן נפוחה וגזים, כאבים/אי נוחות בבטן שמאלית, יציאות לרוב מימיות/רכות/צמיגיות, חוסר תאיבון ללא ירידה משמעותית במשקל, גירודים ואדמומיות בפנים ובפלג הגוף העליון, לפעמים הופעת נפחויות אדומות בפלג גוף עליון ופנים אשר עוברים תוך יום-יומיים (כנראה לא מדובר באלרגיה, כי תרופות אנטי אלרגיות לא פותרות את התופעה).

החלטות כאלו לא יכולות להיעשות האינטרנט. את חייבת לפנות בהקדם לבדיקה עם רופא מנתח המומחה לגידולים בלבלב

תודה

החלטות על כריתת לבלב הן רציניות וכבדות משקל. מומלץ לפנות לרופא מנתח מומחה למחלות הלבלב

שלום רב, בינתיים קיבלתי התייחסות מכירורג- אונקולוג וגסטרואנטרולוג. לדעתו של כירורג לא מדובר בנגע סרטני ובמקרה של נגע כל כך קטן לא עושים כלום מלבד מעקב. בכל זאת הוא המליץ על התיעצות EUS לגבי ביופסיה ולטעמו נדרש מעקב MRI בטווח של 4-6 חודשים. גם לדעתו של גסטרואנארולוג לא מדובר על נגע סרטני, אך על מנת להיות בטוחים המליץ על ביצוע EUS. אינני מבין על מה מתבסס ביטחון של רופאים נכבדים אלו, הלוואי הערכה שלהם תהיה נכונה! קראתי שלדעת פרופ' ערן ישראלי יש להתייחס לציסטה או לגידול גם אם הוא אינו ממאיר במלוא האגרסיביות על מנת שעם הזמן הם לא יהפכו לסרטניים ו/או יתפשטו לאברים סמוכים. הדסה ממליצים להסיר גידולים ע"י הפעלת גלי רדיו - RFA. א. האם שיטת טיפול זה הוכיחה את עצמה ומומלצת? ב. האם אפשר לקבל המלצה לרופאים איכותיים ומקצועיים המתמחים בביצוע בדיקת EUS+ ביופסיה? תודה רבה.

שלום ד"ר גלסברג, בעקבות תלונות על כאבים חזקים באיזור הבטן העליונה, גילו לאבי (בן 63) גידול לא גדול בראש הלבלב. באנדוסקופיה נלקחה ביופסיה והתגלה שמדובר בגידול נוירואנדוקריני grade 1. ב-PET-CT לקולטני סומטוסטטין התגלה שמדובר בממצא מקומי בלבד (מצורף סיכום שלוש הבדיקות לפרטים יותר מלאים) הבנו שהטיפול המומלץ הוא ניתוח להסרת הגידול, אך קראתי כמה מאמרים שדנים בסוגיה זו, ואומרים שאולי בגידולים מסוימים ראוי לבצע מעקב, ולוא דווקא לנתח. מתי תיתכן המלצה כזו? חשוב לנו לשאול כי מדובר בניתוח מאוד לא פשוט. כמו-כן, להקלת הכאבים כרגע אומרים לאבי פשוט לקחת משככי כאבים, שלא ממש עוזרים. האם יש תרופות יותר ממוקדות ללבלב (אולי כאלה שרושמים במקרה של פנקריאטיט) שאפשר לקחת להקלה על הכאב? תודה רבה מראש, אנה.

אנא שלום, תודה על הפניה, בעקרון, גידולים נוירואנדוקרינים של הלבלב שמתגלים במקרה, ללא תלונות, בגודל עד 2 ס"מ, GRADE 1, ללא עודף הפרשה הורמונלית - ישנה אופציה של מעקב. מה שמתריד במקרה של אבא זה שיש לו כאבים. מה גודל הגידול? במקרה של החלטה על צורך בהסרת הגידול - האם הועלתה אפשרות של RFA (אופציה חדישה שיכולה לתת מענה בחולים שהניתוח בעייתי במיוחד...)? מציעה לקבוע פגישה מסודרת במרפאה לגידולים נוירואנדוקרינים לרביזיה של כל הממצאים והחלטה על המשך טיפול. לגבי טיפול לכאבים - ממליצה על התייעצות עם מרפאת כאב. ניתן לקחת משככי כאבים שונים, מאופטלגין נוזלי ועד קנביס רפואי. בברכה ובהצלחה, ד"ר גלסברג

שלום שוב ד"ר גלסברג, תודה רבה על המענה המהיר. לשאלתך על גודל הגידול: (מצורף מסמך אבל כותבת גם פה) סי-טי: 13.12.2017 לבלב מעט אטרופי, ישנה הרחבה קלה של צינור הלבלב. בגבול התחתוןש ל אונצינייט פרוצס של הלבלב תהליך רקמתי בקוטר מרבי עד 1.8 ס"מ, רושם שבאונצינייט פרוצס של הלבלב תהליך סולידי עובר האדרה מאוד קלושה לאחר הזרקת חומר ניגודי קוטרו עד 1.2 ס"מ , בעל גבולות בלתי סדירים מערב את ה-AMS בחלק האחורי דיסטלי. מיפוי קולטני-סומטוסטטין: 31.01.2018 בטן ואגן : קליטה פתולוגית של -68GA DOTATATE בגוש כ- 4.3 * 3 ס"מ בראש הלבלב, בבלוטות פרי-פנקריאטיות עד 2.2 ס"מ ובבלוטות במזנטריום עד 1.5 ס"מ. דיסטלית לגוש יש אטרופיה ניכרת של הלבלב עם הרחבת הוירסונג. שאר הדברים תקינים. שוב תודה רבה, אנה.