השתלת ריאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הכל על ברונכוסקופיה

מדריך בדיקות רפואיות: ברונכוסקופיה נועדה לאבחון מחלות ריאה. ישנן מספר שיטות לביצוע הבדיקה, תחת סוגי הרדמה שונים. מתי מקבלים תוצאות והאם יש סיכון? ברונכוסקופיה הינה בדיקה להדגמת דרכי האוויר ולאבחון מחלות ריאה. הבדיקה עשויה לשמש גם במהלך טיפול במספר מצבים ריאתיים.  מהו אופן ביצוע הבדיקה? ברונכוסקופ הוא צינור בקוטר של פחות מ-1.5 ס"מ ובאורך של כ-60-70 סנטימטרים, המשמש להדגמת תוכן דרכי האוויר והריאות. הברונכוסקופ יכול להיות גמיש או קשיח. במרבית המקרים נעשה שימוש בברונכוסקופ גמיש ובמיעוט המקרים הבדיקה תבוצע באמצעות ברונכוסקופ קשיח. הברונכוסקופ מוחדר דרך הפה או האף לקנה הנשימה ומשם לריאות. החדרת הצינור דרך האף מאפשרת הדגמה טובה של דרכי האוויר העליונות ואילו ביצוע הבדיקה דרך הפה מאפשר שימוש בברונכוסקופ גדול יותר. אם הבדיקה מבוצעת עם ברונכוסקופ גמיש, אזי הנבדק לרוב ער, אך מטושטש, במהלך הפרוצדורה. במקרים בהם הבדיקה מבוצעת עם...
ללמוד עוד על השתלת ריאות
יתר לחץ דם ריאתי: אויב ערמומי-תמונה

קוצר נשימה, התנשפות לאחר הליכה וכיחלון בשפתיים מופיעים...

מאת: פרופ' מוטי...
07/05/2013
ריאה מלאכותית-תמונה

ריאה מלאכותית מתוצרת אוניברסיטת מישיגן נראית מבטיחה...

מאת: ריאה...
14/08/2002
IPF: מחלת ריאות קטלנית ואלמונית-תמונה

פיברוזיס ריאתי אידיופתי היא מחלת ריאות קטלנית וחשוכת מרפא,...

מאת: פרופ' מרדכי...
04/12/2014
השתלת ריאה: לזכות מחדש בחיים-תמונה

מספר מחלות ריאה סופניות מחייבות השתלת ריאה, העשויה להאריך...

מאת: פרופ' מרדכי...
17/07/2017
אולי יענין אותך לדעת...
הכל על ברונכוסקופיה - תמונה
הכל על ברונכוסקופיה
מדריך בדיקות רפואיות: ברונכוסקופיה נועדה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלת ריאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלת ריאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דר דרור , לצערי בן דודה שלי בן 18 חולה במחלה זו מטופל במרפאות בילינסון אצל פרופ קרמר הוא מיועד לניתוח שבוע הבא של שטיפת ריאות אנחנו מודעים למצב הקשה הטיפול בזריקות אינו יעיל כלל שאלתי האם יש איזה סיכוי בעולם שהוא יחלים טו שמחלה זו היא גזר דין מוות ? המצב הבריאותי שלו מדרדר משעה לשעה תודה מראש על המענה

שלום, זו אכן מחלה קשה אבל הטיפול בשטיפות בניתוח עשוי לעזור. כמו-כן, יש טיפולים נוספים שיכולים לשפר את המצב. במקרים הגרועים ביותר ניתן לבצע השתלת ריאות.

שלום רב, לאחר שאבי (בן 65) עשה סיטי בגלל שיעולים ממושכים, אבי אובחן במחלה פיברוזיס ריאתי. כשישה חודשים ניסינו לקבל כדור שיעצור את ההצטלקות, לבסוף הצלחנו. כיום הוא מטופל ובמעקב. לאחרונה, רופא הריאות המליץ לו על חמצן 18 שעות ביממה. אשמח אם תשיב לי על השאלות הבאות: 1. האם השימוש בחמצן ״ממכר״ ומרגע שהוא יתחיל עם זה הוא לא יצליח להפסיק ויצטרך תמיד את החמצן לכל פעולה או לחילופין תהיה לו שליטה על זה? 2. הומלץ לו על חמצן 18 שעות, מעניין לדעת מדוע דווקא 18 שעות? והאם יהיה אפשר לישון עם זה בלבד? (ברור לי שאתה צריך תוצאות של בדיקות וכדומה אבל אני שואל מבחינה כללית). 3. מהם הזכויות שמגיעות לחולי פיברוזיס ריאתי, האם זה מוגדר כמחלה סופנית? 4. אבי עבד במפעל עם חומרים כימיים רבים האם יש קשר למחלה זאת לדעתך? (עבד עפ אבק אורגני בין היתר). 5. יש מרפאת שיקום ריאה מבדיקה שעשיתי באינטרנט. כששאלתי את הרופא המומחה הוא טען כי זה לא באמת עוזר ולא כזה מומלץ. לדעתך, האם יש צורך בזה? ומה זה באמת נותן. 6. מה הערך התקין של הסטורציה לחולה פיברוזיס ריאות שלא מטופח בחמצן. ומה הערך התקין לחולה שכן מטופל בחמצן. 7. האם קבלת החמצן תטיב את מצבו? 8. השתלת ריאה- ידוע שזה מה שבאמת מטפל בבעיה השאלה הנשאלת היא היכן יודעים מתי מגיע למי מגיע איך מגיע אם מגיע וכדומה. 9. האם יש מומחה שמומחה במחלה זאת בלבד? או האם יש מקומות שבהם ניתן להצטרף לטיפול מחקרי כלשהו וכדומה? 10. ידוע על שתי תרופות שעוצרות את ההצטלקות. האם יש הבדל ביניהן? האם אחת טובה יותר מהשניה? (הוא מטופל באסברייט כי יש לזה פחות תופעות לוואי לפי מומחה הריאות). כידוע, אין הרבה מידע על מחלה זו (עברתי גם על שאלות שנשאלו בפורום זה) ועל כן כל השאלות הללו, אשמח אם תשיב עליהן. (אצרף בדיקות ככל שתבקש)

שלום, אשיב בקצרה. 1. חמצן אינו ממכר, אבל בגלל שהמחלה מתקדמת הסבירות שיצטרך להמשיך עם חמצן. 2. בעיקרון מומלץ שהסטורציה תהיה 90%. כמה שיותר זמן יותר טוב ואין קסם במספר 18 שעות. 3. ממליץ להסתכל באתר העמותה של חולי פיברוזיס. 4. יכול להיות, צריך הערכה יסודית במרפאת ריאות עם כל הנתונים על החומרים שהוא נחשף אליהם. 5. זה עוזר. לצערי זה לא בסל הבריאות ולא תמיד מאושר. 6. כפי שכתבתי שואפים לסטורציה 90%. 7. כן. 8. ממליץ להגיע להערכה במרפאת מועמדים להשתלה בבילינסון. עקרונית המועמד האידיאלי להשתלה הוא מי שרק הריאות חולות והוא אינו מבוגר מידי, עדיף מתחת גיל 70. ככל שהגיל עולה הסיכון בהשתלה גובר.

שלום דוקטור! סיליקוזיס מואצת קשה. PMF. FEV1 38%. ההשתלה מבצעים רק במקרים קשים מאוד. מה הסיבה העיקרית לכך? כדי שלא לקצר תוחלת חיים עקב ההשתלה? ואם לקחת מצב דמיוני, שיש מלא תורמים, ללא הגבלה, ואין קיצור תוחלת חיים עקב השתלה - האם עדיין ישנה עוד סיבה סמויה שלא לבצע השתלה? או שחוסר תורמים והישרדות נמוכה של כ-5 שנים אחרי ההשתלה הינן הסיבות היחידות לדחיית הניתוח עד שהחולה יגיע למצב קשה? תודה רבה.

שלום, לצערנו, השתלת ריאות היא ניתוח לא פשוט וגם החיים לאחר ההשתלה דורשים מעקב צמוד, טיפול תרופתי מסודר וסיבוכים מתרחשים גם שנים לאחר ההשתלה. אכן, תוחלת החיים הממוצעת לאחר השתלה כזו היא בסביבות 5 או 6 שנים למרות שאני מכיר גם מושתלים שחיים מעל 20 שנה אם כי זה מיעוט המקרים. זאת הסיבה שצריך להעריך בכל מצב האם משתלם לחולה לעבור השתלה בהתאם למצבו באותו זמן.

היי רציתי לדעת שאם המצב שלי ימשיך להחמיר כמו שהוא עכשיו ואצטרך השתלת ריאה ישלי שאלה האסטמה תשאר לי רק בלי copd שנגרם מעישון או שגם האסטמה תעלם כי אני ממש אבוד עצות ורוצה לדעת עם הסימפטומים יעלמו לגמרי זה קשה ככה תודה מראש

שלום, העולם של מושתלים שונה לגמרי מחולי אסתמה או copd. הטיפולים אחרים והבעיות שונות. אני מאחל לך שמצבל לא יחמיר ולא תזדקק להשתלה שמוצעת רק במצבים קשים ביותר כמו תלות בחמצן ואשפוזים תכופים עקב מחלות ריאה.

אבל אני כן במצב נוראי של בתי חולים והכל זה אסטמה שהתפתחה לcopd אם אעשה אגיע למצב של השתלה עדיין תהיה לי כל אסטמה או סיכוי למחלה כרונית וכן מצבי לא טוב דןקטור אז בגלל זה אני שואל

שלום, אחרי ההשתלה לא תהיה אסתמה. יכולות להיות בעיות אחרות, לא פחות קשות, ולכן צריך לבדוק במרכז ההשתלות אם השתלה מתאימה במצבך.