נגישות
נגישות

לבלב אטרופי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סיבות אפשריות ומצבים דומים ללבלב אטרופי

אי ספיקת לבלב - תמונת המחשה
אי ספיקת לבלב ברוב המקרים, דלקת חריפה של הלבלב תחלוף תוך זמן קצר, בעזרת טיפול תומך. במקרים בהם הדלקת...
פנקריאטיטיס - תמונת המחשה
פנקריאטיטיס כיס המרה אוגר חומצות ומלחי מרה המסייעים בפירוק המזון ובספיגתו. אולם, כשמצטברים משקעים ה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל ללבלב אטרופי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

לבלב אטרופי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, סיבת ההפניה: בשאלת אטרופיה של הלבלב שנחשדה ב CT של החזה. טכניקה: בוצע במכשיר 3 טסלה. בוצעו סדרות T1 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן וכן עם הד כפול, לפני ואחרי הזרקת דותרם ml/kg0.2 מולטיפאזית T2 קורונלי ואקסיאלי עם דיכוי שומן, דיפוזיה ועיבוד מפת ,ADC סדרת .MRCP בוצעו החסרות של הסדרות לאחר הזרקה. בוצעה השואה לבדיקת CT חזה מ 2.7.2018- ומ- 25.1.2018. ממצאים: כבד - מרקם הומוגני. ללא הרחבת דרכי מרה או כיס המרה. לבלב - בגודל תקין. עם שינוי שומני ניכר לאורכו. בצוואר הלבלב מוקד האדרה זעיר כ- 3 מ"מ. צינור הלבלב אינו מורחב. טחול - בגודל תקין. ללא ממצא מיוחד במרקם. כליות - בגודל תקין ובמרקם תקין. ציסטה קורטיקלית פשוטה מימין. ללא הידרונפרוזיס. אדרנלים - אינם מעובים. ללא עדות ללימפאדנופתיה ברטרופריטונאום. מודגמת הסננת שומן בשורש המזנטריום וקשריות קטנות מתאים למזנטריום מיסטי. ללא עדות לנוזל חופשי באיזור שנסרק. ללא עדות לקולקציה של נוזל. מבנה גרמי - ללא ממצא גרמי חשוד. המנגיומות בעמ"ש. לסיכום: שינוי שומני ניכר לאורך הלבלב. מוקד קטן עובר האדרה בצוואר הלבלב, טיבו לא חד משמעי, ייתכן תהליך נוירואנדוקריני קטן. מומלץ מעקב הדמייתי ולשקול בירור מעבדתי. מרקר CA19-9 ותפקודי לבלב בדם ושתן תקינים, אך נמצאה צואה שומנית. האם מדובר בנגע סרטני? האם בכל מקרה ניתן ואפשר לכרות אותו? תודה רבה.

בן 58, גובה 183 ס"מ, משקל 94 ק"ג. ברקע: מזה כ-15 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה וליפומות בכל הגוף, קישריות רבות בריאות, שלפוחית שתן ניורוגנית, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, לפעמים דופק מהיר במנוחה, קטרקט בשתי העיניים. סובל מבטן נפוחה וגזים, כאבים/אי נוחות בבטן שמאלית, יציאות לרוב מימיות/רכות/צמיגיות, חוסר תאיבון ללא ירידה משמעותית במשקל, גירודים ואדמומיות בפנים ובפלג הגוף העליון, לפעמים הופעת נפחויות אדומות בפלג גוף עליון ופנים אשר עוברים תוך יום-יומיים (כנראה לא מדובר באלרגיה, כי תרופות אנטי אלרגיות לא פותרות את התופעה).

החלטות כאלו לא יכולות להיעשות האינטרנט. את חייבת לפנות בהקדם לבדיקה עם רופא מנתח המומחה לגידולים בלבלב

תודה

החלטות על כריתת לבלב הן רציניות וכבדות משקל. מומלץ לפנות לרופא מנתח מומחה למחלות הלבלב

שלום רב, בינתיים קיבלתי התייחסות מכירורג- אונקולוג וגסטרואנטרולוג. לדעתו של כירורג לא מדובר בנגע סרטני ובמקרה של נגע כל כך קטן לא עושים כלום מלבד מעקב. בכל זאת הוא המליץ על התיעצות EUS לגבי ביופסיה ולטעמו נדרש מעקב MRI בטווח של 4-6 חודשים. גם לדעתו של גסטרואנארולוג לא מדובר על נגע סרטני, אך על מנת להיות בטוחים המליץ על ביצוע EUS. אינני מבין על מה מתבסס ביטחון של רופאים נכבדים אלו, הלוואי הערכה שלהם תהיה נכונה! קראתי שלדעת פרופ' ערן ישראלי יש להתייחס לציסטה או לגידול גם אם הוא אינו ממאיר במלוא האגרסיביות על מנת שעם הזמן הם לא יהפכו לסרטניים ו/או יתפשטו לאברים סמוכים. הדסה ממליצים להסיר גידולים ע"י הפעלת גלי רדיו - RFA. א. האם שיטת טיפול זה הוכיחה את עצמה ומומלצת? ב. האם אפשר לקבל המלצה לרופאים איכותיים ומקצועיים המתמחים בביצוע בדיקת EUS+ ביופסיה? תודה רבה.

שלום לד"ר רוזנגרטן, בן 57. סובל מליפומות מרובות בכל הגוף, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, ומזה כ14 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה (אני מקווה שהגדלה שפירה לאור הממצאים האחרונים), לאחרונה חלה עלית :PSA 6/2014 – 1.05 / 9/2015 – 1.21 / 5/2016 – 1.37 / 4/2018 – 2.26 --------------------------------------------------------------------------------- ב- 25/1/2018 ביצעתי CT בית החזה, עם חומר ניגוד. סיבת ההפניה: לפני שבועיים המופטיזיס, חום ושיעול. טופל אנטיביוטית. האם יש ברונכיאקטזיות? השוואה: 9.1.2007 ריאות: - באינטרוול הארוך שבין הבדיקות חלה הרחבה של דרכי אוויר אבל הרחבה זו הינה מינימלית כך שיש ברונכיאקטזיות מינימליות באונות התחתנות. - יש מספר קשריות שפירות: - מסוידות, גרנולומות כמו למשל באונה ימנית תחתונה בחתך 199-204, 193 או באונה שמאליתתחתונה חתך 64. קשריות אלו גדלו בהשוואה לבדיקה הקודמת כעת בקוטר של 2 מ"מ בבדיקה קודמת 1 מ"מ. - יש מספר קשריות יציבות סולידיות בלתי מסוידות, כמו למשל באונה ימנית תחתונה בקוטר של 2*1 מ"מ בחתך 132,145, האונה השמאלית התחתונה, האונה השמאלית התחתונה בחתך 63, 78, 126, 132. פלאורה: אין תפליט פלאורלי ואין תפליט פריקרדיאלי. יש קשרית אקסטרה פרנכימטית חדשה מימין, כלומר פלאורלית לטרלית לפלאורה הפריאטלית, בקוטר 1.1*0.7 ס"מ בחתך 25-201. בלוטות לימפה: אין לימפאדנופתיה במיצר, שערי הריאות או בתי השחי. שדיים: נראים תקינים. קרדיווסקולרי: גודל הלב, האאורטה העולה והעורק הריאתי הראשי תקינים. אין לראות הסתיידויות בעורקים הקורונריים. בטן עליונה: פסגת הכבד, האדרנלים והטחול תקינים. יש אטרופיה של הלבלב, משמעותית לגיל שהייתה משמעותית גם בביקה הקודמת אז המטופל היה בן 46. בנוסף, יש הסננה של השומן המזנטריאלי ללא שינוי משמעותי בלוטות לימפה קטנות בתוכו – misty mesenterium שזהו ממצא בלתי ספציפי. עצמות: ללא עדות לממצא הורס עצם. יש המנגיומות בחוליות T12, L2, L4. שומן תת עורי: קשריות עדינות תת עוריות חדשות כנראה מהזרקות תת-עוריות (של אינסולין? – ראה פסקת בטן). לסיכום: 1. לא נצפה מוקד ספציפי שגרם לסיפור של ההמופטיזיס. הברונכיאקטזיות שנצפות הינן מינמיליות ואין לראות דלקת סביבן. 2. לגבי הקשריות האקסטרה פרנכימטית החדשה מימין – אטיולוגיה לא ברורה. בגלל שאין רקע אונקולוגי סביר ביותר להניח שמדובר בגידול ניורוגני שפיר. אבל על מנת לאמת זאת מומלץ לבצע בדיקת CT מעקב בעוד 3 עד 6 חודשים. ניתן את המעקב לאורך הזמן גם לבצע ב- MRI. 3. אטרופיה של הלבלב – משמעותית בהתחשב בגיל המטופל. לקורלציה קלינית. --------------------------------------------------------------------------------- ב- 29/3/2018 ביצעתי US בטן. הבדיקה הייתה כביכול תקינה מלבד ממצא של טחול בגבול העליון של הנורמה בגודל של כ13.1 ס"מ. מרקמו הומוגני. כתבתי כביכול, כי למרות הממצאים לגבי הלבלב ב,CT בבדיקת US נכתב שלבלב ללא ממצא גס... --------------------------------------------------------------------------------- ב- 1/5/2018 ביצעתי צילום בית החזה. צל המיצר כולל צל הלב תקין בגודלו ובצורתו. אין עדות לתסנין או ממצא ריאתי חריג אחר. סתימה חלקית של סינוס קוסטסטופרני השמאלי. --------------------------------------------------------------------------------- שאלות: 1) האם כדאי לעבור מהקופה למעקב וטיפול במכון ריאות בבית החולים? 2) מה דעתך על הממצאים? 3) מה המלצתך? תודה רבה מראש.

שלום, 1. יש רופאי ריאות טובים גם בקופת חולים וגם בבתי חולים. אם אתה מקבל יחס טוב אין סיבה שתחליף. 2. נראה לי שלא מדובר בסרטן. 3. מעקב כמו שהומלץ בתשובה.

תודה רבה על תשובתך והרגעה... ברשותך 3 שאלות נוספות. 1) מה משמעות וסיבה לסתימה חלקית של סינוס קוסטסטופרני השמאלי בצילום בית החזה מ1/5? 2) האם CT בקירנה נמוכה מספיק יעיל למעקב קשריות? 3) האם MRI יכול להחליף CT והוא מספיק יעיל למעקב קשריות? תודה רבה.

שלום, 1. לפעמים נוזל, לפעמים דלקת, לפעמים שום דבר ורק ביצוע טכני לא מיטבי. בגלל שיש לך סיטי ואתה אמור לבצע מעקב ייראו את האיזור הזה יותר טוב בסיטי ולא צריך לבצע בדיקה נוספת. 2. כן. 3. לא מקובל, מדגים את הריאות פחות טוב מסיטי.

בן 57. סובל מליפומות מרובות בכל הגוף, דום נשימה בשינה בדרגה בינונית, ומזה כ14 שנים הגדלה שפירה של הפרוסטטה (אני מקווה שהגדלה שפירה לאור הממצאים האחרונים), לאחרונה חלה עלית :PSA 6/2014 – 1.05 / 9/2015 – 1.21 / 5/2016 – 1.37 / 4/2018 – 2.26 ---------------------------------------------------------------------------------  ב- 25/1/2018 ביצעתי CT בית החזה, עם חומר ניגוד. סיבת ההפניה: לפני שבועיים המופטיזיס, חום ושיעול. טופל אנטיביוטית. האם יש ברונכיאקטזיות? השוואה: 9.1.2007 ריאות: - באינטרוול הארוך שבין הבדיקות חלה הרחבה של דרכי אוויר אבל הרחבה זו הינה מינימלית כך שיש ברונכיאקטזיות מינימליות באונות התחתנות. - יש מספר קשריות שפירות: - מסוידות, גרנולומות כמו למשל באונה ימנית תחתונה בחתך 199-204, 193 או באונה שמאליתתחתונה חתך 64. קשריות אלו גדלו בהשוואה לבדיקה הקודמת כעת בקוטר של 2 מ"מ בבדיקה קודמת 1 מ"מ. - יש מספר קשריות יציבות סולידיות בלתי מסוידות, כמו למשל באונה ימנית תחתונה בקוטר של 2*1 מ"מ בחתך 132,145, האונה השמאלית התחתונה, האונה השמאלית התחתונה בחתך 63, 78, 126, 132. פלאורה: אין תפליט פלאורלי ואין תפליט פריקרדיאלי. יש קשרית אקסטרה פרנכימטית חדשה מימין, כלומר פלאורלית לטרלית לפלאורה הפריאטלית, בקוטר 1.1*0.7 ס"מ בחתך 25-201. בלוטות לימפה: אין לימפאדנופתיה במיצר, שערי הריאות או בתי השחי. שדיים: נראים תקינים. קרדיווסקולרי: גודל הלב, האאורטה העולה והעורק הריאתי הראשי תקינים. אין לראות הסתיידויות בעורקים הקורונריים. בטן עליונה: פסגת הכבד, האדרנלים והטחול תקינים. יש אטרופיה של הלבלב, משמעותית לגיל שהייתה משמעותית גם בביקה הקודמת אז המטופל היה בן 46. בנוסף, יש הסננה של השומן המזנטריאלי ללא שינוי משמעותי בלוטות לימפה קטנות בתוכו – misty mesenterium שזהו ממצא בלתי ספציפי. עצמות: ללא עדות לממצא הורס עצם. יש המנגיומות בחוליות T12, L2, L4. שומן תת עורי: קשריות עדינות תת עוריות חדשות כנראה מהזרקות תת-עוריות (של אינסולין? – ראה פסקת בטן). לסיכום: 1. לא נצפה מוקד ספציפי שגרם לסיפור של ההמופטיזיס. הברונכיאקטזיות שנצפות הינן מינמיליות ואין לראות דלקת סביבן. 2. לגבי הקשריות האקסטרה פרנכימטית החדשה מימין – אטיולוגיה לא ברורה. בגלל שאין רקע אונקולוגי סביר ביותר להניח שמדובר בגידול ניורוגני שפיר. אבל על מנת לאמת זאת מומלץ לבצע בדיקת CT מעקב בעוד 3 עד 6 חודשים. ניתן את המעקב לאורך הזמן גם לבצע ב- MRI. 3. אטרופיה של הלבלב – משמעותית בהתחשב בגיל המטופל. לקורלציה קלינית. ---------------------------------------------------------------------------------  ב- 29/3/2018 ביצעתי US בטן. הבדיקה הייתה כביכול תקינה מלבד ממצא של טחול בגבול העליון של הנורמה בגודל של כ13.1 ס"מ. מרקמו הומוגני. כתבתי כביכול, כי למרות הממצאים לגבי הלבלב ב,CT בבדיקת US נכתב שלבלב ללא ממצא גס... ---------------------------------------------------------------------------------  ב- 1/5/2018 ביצעתי צילום בית החזה. צל המיצר כולל צל הלב תקין בגודלו ובצורתו. אין עדות לתסנין או ממצא ריאתי חריג אחר. סתימה חלקית של סינוס קוסטסטופרני השמאלי. --------------------------------------------------------------------------------- רופא הריאות שלי נמצא בחופשה וגם תור אליו לא קרוב. חסר אונים ומודאג מאוד מהממצאים... האם כדאי לעבור מהקופה למעקב וטיפול במכון ריאות בבית החולים? מה דעתך על הממצאים? מה המלצתך? תודה רבה מראש.

שלום רונן , זוהי שאלה ארוכה המצריכה עיון בתיק הרפואי , המלצתנו היא להגיע לייעוץ מסודר אצל רופא ריאות ,ניתן לקבוע תור תמיד לרופא מחליף הן במסגרת קופת חולים והן במסגרת בית חולים באמצעות ביטוחים משלימים מהקופה וכו.. לשיקול דעתך בברכה

בת 63 חולת סכרת בבדיקת סיטי ריאות עם חומר ניגודי נאמר שהלבלב מעט אטרופי. אני מודאגת מאד רציתי לדעת האם אני צריכה לעשות ברור נוסף.והאם ממצא זה לא מסוכן? בברכה לילי

לא צריך בירור . בחולי סכרת זה שכיח מאד למצוא לבלב אטרופי