פיברומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שאלות נפוצות מפורום מחלות הערמונית

סרטן הערמונית? גידול שפיר או סתם ריצות תכופות לשירותים? כל התשובות לכל השאלות השכיחות שאלה: א. האם ניתקלת במקרים בהם אנשים בסוף גילאי ה-30 שלהם סבלו מתופעה זו? ב. מאיזה מימדים מקטלגים ערמונית כ"מוגדלת"? ג. מה הסימפטומים הקלאסיים להגדלת ערמונית? ד. איזה בדיקות מאשרות הגדלה זו?תשובה: זאת כמעט כל האורולוגיה על רגל אחת.לרוב ההיפרטרופיה השפירה של הערמונית מתגלה מעל גיל 50.ממדים מעל 40 סמ"ק מתחילים להיות הגדלה. ככל ככל שהערמונית יותר גדולה יש יותר חסימה.אבל יש גם יוצא מין הכלל ערמונית קטנה וחוסמת וערמונית גדולה ללא חסימה ממשית.סימנים הם מתן שתן לעתים תכופות, לחץ חזק(דחיפות), זרם שתן חלש, השתנה מרובה בלילה.כאשר תופעות אלו כולן או מקצתן מופיעות אנו בודקים את הערמונית דרך החלחולת(בדיקה רקטלית), אמצעי הדמייה כמו אולטרה סאונד, בדיקות דם כמו פי.אס.אי.שאלה: יש לי בעיה של...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפיברומה

ניתוח כבד - תמונת המחשה
ניתוח כבד הכבד הוא אחד האיברים החשובים לקיומנו ולעתים יש צורך לכרות חלק ממנו בשל גידול. יש מספר ש...
כירורגיה כללית - תמונת המחשה
כירורגיה כללית דליות הן לא רק בעיה אסתטית, אלא בעיה רפואית העלולה לגרום לכאבים, בצקות וכיבים. החדשות ה...
PET-CT - תמונת המחשה
PET-CT סרטן בלוטת התריס נחשב כיום לגידול הרביעי בשכיחותו. בזכות טכנולוגיות מתקדמות, אחוז הגילו...
mohs - תמונת המחשה
mohs חפיפה, מריחה או אולי דווקא טיפול באמצעות קרינת עור? כל התכשירים, הטיפולים והשיטות למיגו...
בדיקת אולטראסאונד - תמונת המחשה
בדיקת אולטראסאונד החידושים הטכנולוגיים המשמעותיים לא פסחו על בדיקות אולטרסאונד, ניתן כיום לטפל בקלות בבעי...
אנגיוגרפיה - תמונת המחשה
אנגיוגרפיה מרגישים שאתם לא מצליחים לעמוד על הרגליים? מתקשים ללכת יותר ממספר צעדים ברציפות? ייתכן ש...
ללמוד עוד על פיברומה
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?-תמונה

קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך העיכול. לעתים...

מאת: פרופ' תלמי...
22/07/2018
מנינגיומה במוח: כיצד מאבחנים ומסירים?-תמונה

מנינגיומה היא גידול שפיר במוח שעלול לצמוח לממדים גדולים -...

מאת: ד"ר זאוברמן...
16/08/2018
טוברוס סקלרוזיס: חשיבות המעקב-תמונה

TS היא תסמונת גנטית נדירה, המתבטאת בגידולים במוח, בלב...

מאת: ד"ר מיכל...
23/05/2018
שאלות נפוצות מפורום מחלות הערמונית-תמונה

סרטן הערמונית? גידול שפיר או סתם ריצות תכופות לשירותים? כל...

מאת:
16/08/2018
אולי יענין אותך לדעת...
בלוטות רוק: מתי יש לנתח? - תמונה
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?
קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך...
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה  - תמונה
כריתת אדרנל - בלוטת יותרת הכליה
יותרת הכליה, ובשמה הלועזי האדרנל, היא בלוטה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפיברומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פיברומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
13/07/2018 | 01:14 | מאת: סיון

שלום רב, בת 36. לפני כחודשים עשיתי בדיקות הורמונליות ונתגלה לי ערך גבוה של פרולקטין (בערך 2200). מאז עשיתי עוד פעמים והערך לא ישתנה. חייבת לציין ששאר הבדיקות תקינות. נשלחתי ע״י רופאת המשפחה לבדיקת mri מוח. היום קיבלתי את התוצאות. כיוון שהתור שלי לאנדוקרינולוג בעוד פחות מחודש, אשמח אם תוכלו לסייע ולהסביר לי עפי פיענוח הmri, מה יש לי בדיוק, ומה דרכי הטיפול שאני צפוייה לקבל לדעתך. להלן סיכום הפענוח: סך בלוטת ההיפוזיה אינה מוגדלת, אך מראה חלקה הימני אינו סדיר ולא תקין. משולב ממרכיב פרא-מדיאלי בעל נפח קטן ואות נמוך אחרי הזרקה, ומרכיב פרא-קברנוטי המדגים אות גבוה ודווקא רושם להאדרה חריגה ו/או מרכיב של אות גבוה מעט גם ב- 1T, יתכן כביטוי למרכיב ציסטי עם סטייה נלווית של גבעול ההיפופיזה. האם מיקרו-אדנומה ציסטית? תודה רבה, סיון

סיוון שלום קרוב לוודאי גידול שפיר קטן שמפריש פרולקטין.הטיפול הוא תרופתי

05/07/2018 | 20:48 | מאת: ר...............

הגעתי לאולטרסאונד לשד שמאל כי הייתה לי תחושת שריפה בשד במשך כמעט חודש. ובאולטרסאונד נימצא ממצא בשד ימין ולא שמאל . הודגם ממצא היפואקוגני עד 0.9 ס"מ במרקם שד ימני בשעה 12 ללא הגברה אקוסטית אחורית קרוב לודאיFIBROADENOMA. מזה אומר ?? והאם אני צריכה ליהיות בלחץ ???אני לא מרגישה כלום בשני הצדדים גם תחושת השריפה בצד שמאל עברה לי .

בוקר טוב, הממצא כפי שאת מתארת אותו מתאים לפיברואדנומה שזהו גידול שפיר ולא מסוכן של השד. בקוטר של 9 ממ אין צורך לגעת בו אלא רק לעקוב. חשוב לדעת האם הרדיולוג הגדיר את הממצא כבירדס 3 או 4. אם 3 מקובל פשוט לעשות us בעוד 6 חודשים ובאם 4 בד״כ מומלצת ביופסיה לאשרור האבחנה. בכל מקרה אין מדובר במשהו בעטיו את צריכה להיות מאד מודאגת. בבריאות, דינה

07/07/2018 | 11:44 | מאת: ר.........

תודה על תשובתך פרופסור דינה... לא הוגדר ע"י הרדיולוג אם זה 3 או 4 זאת התשובה שקיבלתי כשסיימתי את האולטרסאונד זאת פעם ראשונה שאני עושה אולטרסאונד שד הלחץ הוא נוראי כי גם שאני נוגעת ומנסה לחפש גוש אני לא מוצאת ובכלל הגעתי בשביל שריפה בשד השמאלי בגלל זה אני חוששת . מקווה שבאמת אין סיבה לידאגה אלף תודות לך .

לא נשמע שיש סיבה לחשוש אך כדאי שתגשי לבדיקת כירורג שד דינה

15/07/2017 | 22:27 | מאת: ענת

הבת שלי בת 21, עברה אולטרסאונד שבו נכתב - שד ימין: גוש 1: בשעה 3 כ- 3 סמ מהפיטמה הודכם גוש בגודל 1.2 סמ. מוגדר היפואקוגני 3: birads ממצא כנראה שפיר גוש 2: בשעה 6 הודגם גוש בגודל 0.9 סמ אובלי, מוגדר 3: birads ממצא כנראה שפיר שד שמאל- גוש 1: בשעה 8 ליד הפטמה הוגגם גוש בגודל 1.4 סמ אובלי מוגדר, היפואקוגני 3: birads. ממצא כנראה שפיר הכל תקין, אני חוששת! אנא הבהר והסבר. האם חובה ביופסיה? תשובה מהימנה לביופסיה? מעקב?

שלום, הממצאים הנ"ל די שכיחים בקרב נשים צעירות. בד"כ מדובר בפיברואדנומה. זהו גידול שפיר לחלוטין. אינו הופך לממאיר. כיוון שיש אבחנה מבדלת אנו נוהגים לבצע ביופסיה באם גדל או עובר את קוטר 3 ס"מ. אני ממליץ לפנות לכירורג שד ע"מ שיבצע הערכה של ממצאים אלו וינחה אתכם אם ניתן לעקוב או באם יש צורך בביופסיה. בברכה, ד"ר אביעד הופמן

16/07/2017 | 13:16 | מאת: ענת

א. תודה רבה !!! ב. האם מומלץ להיות במעקב? האם מומלצת ממגורפיה בגילה (21.5), או שיש בה הרבה קרינה? למה כוונתך באם גדל או עובר את קוטר 3 ס"מ? בעתיד במידה ויעבור? הבנתי שיש כמה סוגי ביופסיה. מה ההבדל ביניהן והאם הן מותריות צלקות? האם יפריע בעתיד בעת הנקה? החזה מאד כואב לה. האם זו הסיבה לכאבים? ושוב - המון תודה !!!

קיימת אי-סדירות של הבלוטה עם אדנומה תוך-סלרית משמאל עם גבעול בלוטה מרכזי ויותר לשמאל. . ס"מ 0.3 מימין הסלה נראית עמוקה וריקה. גודל האדנומה כ חדרי המוח תקינים. החריצים והציסטרנות תקינות. אין עדות להאדרה פתולוגית. אין עדות למוקדים מואדרים. אין עדות לתהליך תופס מקום פרט למיקרו-אדנומה הסלרית משמאל. מה זה אומר בבקשה?

על פי התשובה יש גידול שפיר קטן בגודל של כ 3 מ"מ בבלוטת יותרת המוח. צריך לברר מדוע נעשה ה MRI? האם יש תסמינים? האם נעשה בירור אנדוקרינולוגי? על פי הנתונים להחליט האם יש צורך בטיפול, תרופתי או אחר, או להסתפק במעקב בלבד.

המון תודה על התשובה. הבירור נעשה לאחר כאבי ראש מיוחדים שתקפו אותי עלייה במשקל ובעיות בשינה.