שתל אוטולוגי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עמילואידוזיס: המחלה שקשה לאבחן

עמילואידוזיס היא מחלה רב מערכתית נדירה וקשה לאבחון. טור אישי של דניאל דרימר שלקה במחלה -והיה מעורב בהקמת עמותה להגברת המודעות, האבחון והטיפול אני בן 61, נולדתי ברומניה ועליתי בגיל 15 - לחיים "רגילים" לחלוטין, עד כמה שחיים של מנהל בתחום ההייטק מכפר סבא יכולים להיות רגילים. עם זאת, בינואר 2009, פתאום התחלתי להרגיש שונה. הייתי עייף ברמות נוראיות: עייפות שהגיעה עד כדי הירדמות מול המחשב באמצע יום עבודה, גם לאחר שישנתי היטב בלילה הקודם. במרץ אותה שנה טסתי לארה"ב מטעם העבודה - והנסיעה כולה הייתה סיוט. הרגשתי איום ונורא, הג'ט לג כמובן לא עזר לעייפות שלי והתחיל לי קצף בשתן. כשחזרתי ארצה, התאשפזתי בבי"ח מאיר - ועשו לי ביופסיית כליות ומח עצם. מאותו רגע הפסקתי לעבוד: אחרי עבודה מאוד אינטנסיבית, בת למעלה משלושים שנה, לא הצלחתי לתפקד - ויצאתי לחופשת מחלה. הסאגה עצמה של האבחון ארכה כשמונה חודשים: עברתי בין רופא לרופא, אף אחד לא ידע מה...
ללמוד עוד על שתל אוטולוגי
עמילואידוזיס:  המחלה שקשה לאבחן-תמונה

עמילואידוזיס היא מחלה רב מערכתית נדירה וקשה לאבחון. טור...

מאת: דניאל...
09/01/2017
מיאלומה נפוצה: טיפול חדש-תמונה

טרם נמצא טיפול לריפוי סרטן הדם מיאלומה נפוצה, אך בעשור...

מאת: פרופ'...
17/06/2013
מיאלומה נפוצה: מקטלנית - לכרונית-תמונה

עד לפני שנים ספורות, מיאלומה נפוצה הייתה מחלה קטלנית עם...

מאת: ד"ר מירב...
14/12/2015
טור אישי: החיים עם מיאלומה נפוצה-תמונה

אובחנתם כחולים במיאלומה נפוצה? יש מה לעשות. סיפור ההתמודדות...

מאת: נעמה בקר
08/05/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשתל אוטולוגי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שתל אוטולוגי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בעלי חולה במיאלומה, עבר השתלת מח עצם עצמית לפני שנה. מהי המסכה הטובה ביותר לטיסה?

שלום גילה, קיימים סוגים רבים של מסכות פה-אף רפואיות, ולכל אחד מהם יש יתרונות וחסרונות כך שקשה להגדיר מה טוב יותר. המסכה המקובלת המיועדת להגן על המשתמש בה מפני זיהומים (העוברים מאדם לאדם דרך דרכי הנשימה) נקראת N95. הרבה בריאות אפי

שלום 1.5 אחרי השתלה עצמית המוגלובין 8.4 טסיות 25 אלף המטוקריט 25 האם זה תקין וצפוי לעלות לנורמה?

1.5 חודשים*

קשה לענות בלי להכיר את המקרה, יתכן שמדובר בהתאוששות איטית של מח העצם והמדדים ישתפרו עם הזמן. רצוי להיוועץ בהמטולוג המטפל שמכיר את הפרטים.

שלום, מבקשת לדעת מהי הכמות המינימאלית של תאי אב שיש להחזיר לגוף החולה בעת השתלה עצמית? תודה

המינימום ההכרחי בהשתלה עצמית הוא 2 מיליון תאים לק"ג. בדרך כלל אנחנו מעדיפים שיהיה מעל ל 2.5 מיליון לק"ג. אפשר גם להחזיר פחות מ 2 מיליון תאים לק"ג, אולם אז יש להוריד את מינון התרופות הניתנות בהתנייה.

שלום רב,אני עברתי לפני חודשיים טיפול נסיוני של car t בעקבות מחלת לימפומה אגרסיבית. הטיפול הצליח ברוך השם והיום אני נקי ממחלה הרופאים ממליצים לי להמשיך ולבצע השתלת מח עצם מתורם מכיון שחוששים שההמחלה יכולה לפרוץ שוב ,אין מספיק ידע וניסיון בסוג הטיפול שעברתי כדי להיות שקטים שזה מספיק,עלי לציין שעברתי לפני 8 חחודשים השתלה עצמית שלא עזרה. אני קצת אובד עצות וקשה לי לקבל החלטה ,אשמח לקבל חוות דעתך ,תודה רבה .

מדובר באחת השאלות שמטרידות את מומחי הלימפומה בימים אילו ואין תשובה ברורה. השתלה מתורם יכולה להגביר את הסיכוי להפוגה ממושכת וריפוי אך יש בה סיכון. עדיין אין מספיק מידע האם ומי יכול להסתפק בטיפול car-t בלבד ומי זקוק להשתלה.