שברים אוסטאופורוטיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שאלות ותשובות על אוסטיאופורוזיס

מה אנחנו יודעים על מחלת דלדול העצם שהסיכון לחלות בה גובר עם העלייה בגיל? שאלות ותשובות על גורמי סיכון, טיפול ומניעה אוסטיאופורוזיס היא מחלת העצמות השכיחה ביותר. היא נגרמת מדלדול הסידן בעצמות, וכך העצמות נחלשות ונוטות להישבר. מקור שם המחלה ביוונית ומשמעותו "עצם מחוררת". המחלה מופיעה בהדרגה - בתחילה כלל לא חשים בה, והסימן הראשון לעיתים קרובות הוא שבר אוסטיאופורוטי. סימנים נוספים העלולים להופיע הם כאבי גב, קיצור הקומה ועקמת כתוצאה משבר דחיסה בחוליות. מי נמצא בסיכון מוגבר לחלות באוסטיאופורוזיס? האנשים בסיכון מוגבר לחלות באוסטיאופורוזיס הם גברים ונשים בעלי תת-משקל, מעשנים ושותים אלכוהול, הצורכים כמות גדולה של קפה. תזונתם דלה בסידן ובוויטמין D. הם אינם מבצעים פעילות גופנית באופן סדיר, כמו כן יש במשפחתם מקרים של אוסטיאופורוזיס אצל קרובים מדרגה ראשונה. גורמי סיכון נוספים הם נטילת מספר תרופות כרוניות...
ללמוד עוד על שברים אוסטאופורוטיים
אוסטאופורוזיס: למנוע שברים ולשמור על איכות חיים -תמונה

העצמות של חולי אוסטאופורוזיס עלולות להישבר בקלות: די בנפילה...

מאת: ד"ר ונסה רואש
18/10/2018
בדיקת צפיפות עצם: מניעת שברים-תמונה

ביצוע שגרתי של בדיקת צפיפות עצם הוא חיוני ביותר: הבדיקה...

מאת: ד"ר רוטמן...
21/10/2018
כאב גב: סימן לשבר בעמוד השדרה-תמונה

חולי אוסטיאופורוזיס לא חייבים ליפול כדי לשבור עצם. השברים...

מאת: מערכת zap...
11/07/2012
הכל על אוסטאופורוזיס-תמונה

אוסטאופורוזיס היא מחלה שקטה, העלולה לגרום לשברים קשים. מדוע...

מאת: ד"ר נירית...
16/05/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשברים אוסטאופורוטיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שברים אוסטאופורוטיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, הומלץ לאמי בת ה 90 לקבל זריקות פרוליה למניעת שברים אוסטאופורוטיים, לאחר שלפני שנה סבלה משבר חמור. אני מאד חוששת מהתרופה כי קראתי עדויות של מטופלים רבים שסובלים מתופעות לוואי ממושכות כגון כאבים, שברים מרובים, חולשה חמורה ועוד. הם מתחרטים שלקחו את הטיפול הזה. הרופאים של אמי טוענים שלא נתקלו בתופעות לוואי. שמעתי גם על זיהומים קשים, תופעות אוטואימוניות והשפעה על מסתמי הלב. אמי סבלה בעבר מדלקות בלבלב וקראתי שזו תופעת לוואי אפשרית. רציתי בבקשה לשאול אותך על הניסיון שלך עם תרופה זו. בנוסף, האם מוכר לך טיפול טבעי יעיל שיכול לעזור למנוע שברים? תודה מראש.

טלי שלום, ניתן לסייע בחיזוק מערכת השלד והעצמות על ידי תזונה נכונה ויעוץ נטורופטי. לגבי הזריקה יש לבדוק תועלת מול סיכון ובכל מקרה גם אם נוטלים אותה חשוב לחזק את העצמות כך שאני ממליץ לה לעשות אבחון אירידיולוגי ויעוץ בקליניקה, לפרטים נוספים על השיטה באתר www.alternativypharmacy.com

היי, כדאי לך לבדוק את הנושא של הסידן האמורפי. לפי מה שאני יודע, הוא נספג פי 2 ביחס לקלציום קרבונט גבישי וגם לא גורם לתופעות לוואי (עד כמה שידוע לי). בכל אופן, מומלץ לקרוא עליו באתר החברה.

מועמדת לקחת פרוליה פעם שניה - בפעם הראשונה היתה דלקת ראות והמוגלובין 7.5 + אוזן נאטמה - ושן נפלה - נישלל קשר לפרוליה אחרי בדיקת . מבקשת לדעת אם מותר לחומר בפרוליה עם G6PD (בעוצמה גבוהה - כלומר האינזים נמוך עד כמעט ואין .. אסור לי שום דבר שהותר היום לG6PD ) תודה רבה ד"ר עינת גורליק

הטיפול באוסטאופורוזיס נקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי, בדיקות צפיפות העצם, היסטוריה של שברים אוסטאופורוטים, גורמי סיכון נוספים לשבר ותגובה לטיפולים קודמים. לא ידוע על מניעה משימוש בפרוליה, במינון מקובל, באנשים עם G6PD. מצרפת קישור אודות תרופות האסורות בשימוש בחסר באנזים זה: https://www.wikirefua.org.il/w/index.php/%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%9c_%d7%aa%d7%a8%d7%95%d7%a4%d7%aa%d7%99_%d7%91%d7%97%d7%a1%d7%a8%d7%99_%d7%94%d7%90%d7%a0%d7%96%d7%99%d7%9d_G6PD_-_%d7%94%d7%a0%d7%97%d7%99%d7%94_%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%aa#.D7.AA.D7.A8.D7.95.D7.A4.D7.95.D7.AA_.D7.94.D7.90.D7.A1.D7.95.D7.A8.D7.95.D7.AA_.D7.9C.D7.A9.D7.99.D7.9E.D7.95.D7.A9_.D7.91.D7.97.D7.95.D7.9C.D7.99.D7.9D_.D7.97.D7.A1.D7.A8.D7.99_.D7.94.D7.90.D7.A0.D7.96.D7.99.D7.9D_G6PD

שלום רב , הנני בת 63 עם אוסטרופורוזיס - קיבלתי פרוליה חצי שנה . במהלך החצי שנה קיבלתי (בלי קשר 5 הקרנות לריאה שהסתיימו) במהלך הקרינה קיבלתי דלקת ריאות - אז היייתי כחודשיים וחצי עם הפרולייה - עם הדלקת ריאות ירד המוגלובין ל 7.5 נאלצתי לקבל מנה דם בתה"ש - יחד עם זאת התנדנדה שן (מאוד חלשה גם ככה ונפל כתר המכיל את השן - לסת תחתונה - רופא שיניים אמר שאין נמק עפ"י CT שיניים . נאטמה אוזן ימין לחודשיים וטרם ניפתחה - רופא אף אוזן גרון אמר שאין נמק באיזור האוזן . שאלתי - צריכה לקבל שוב פרוליה - האם לקחת ? הבנתי שגם אלקסטה יודעת לעשות נמק + אנמיה . אשמח לתשובה מהירה כי אני כבר סיימתי את החצי שנת פרולייה הראשונה .. שחלוף עצם במהלך הפרוליה היה 104 . המון המון תודה רבה על תשובה מהירה .

הטיפול באוסטאופורוזיס נקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי, בדיקות צפיפות העצם, היסטוריה של שברים אוסטאופורוטים, גורמי סיכון נוספים לשבר ותגובה לטיפולים קודמים .חשוב להבין כי כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לתכשיר פרוליה תופעות לוואי נדירות הנקראות נמק של עצם הלסת ונמק של תעלת השמיעה, אשר מתבטאות לרוב בכאב, נפיחות, דלקת מקומית ואף שבר בלסת. תופעות לוואי אלו אינן יחודיות לפרוליה ודווחו עם השימוש באקלסטה, המשמשת גם כן לטיפול באוסטאופורוזיס. יש לציין כי הפסקת השימוש בפרוליה עלולה להעלות את הסיכון לשברים בעצמות עמוד השדרה, במיוחד במטופלים עם רקע של שברים בעצמות עמוד השדרה. לפיכך לא מומלץ להפסיק טיפול באוסטאופורוזיס בכלל ובפרוליה בפרט ללא היוועצות עם הרופא.

לא מומחית בתחום נתקלתי במקרה בשאלתך. לי יש אוסתופניה. לוקחת כבר כמה חודשים תוסף סידן מעולה בשם דנסיטי. כדאי שתקראי עליו. יש עדויות ומחקרים יכולה לחפש בגוגל על ספיגה גבוהה משמעותית מיתר התוספים.

שלום רב אתמול 11.6.2019 אמא קיבלה זריקת פרוליה אני לא רגועה מאז אמא בת 77 סובלת מעצירות כרונית האם הכל יהיה טוב בזכות הזריקה?

הטיפול באוסטאופורוזיס נקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי, בדיקות צפיפות העצם, היסטוריה של שברים אוסטאופורוטים, גורמי סיכון נוספים לשבר ותגובה לטיפולים קודמים. ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. פרוליה הינה תרופה המכילה את החומר הפעיל denosumab כאשר עצירות הינה תופעת לוואי אפשרית בשימוש בתכשיר. מומלץ לנקוט בצעדים להקלה על עצירות כגון שתייה מרובה של מים ומזון עתיר סיבים תזונתיים וכו' וכן בטיפול בעצירות, במידה ונוטלת. במידה והתופעה מחמירה, יש ליידע את הרופא ולהיוועץ עמו. לא מומלץ להפסיק טיפול באוסטאופורוזיס בכלל ובפרוליה בפרט ללא היוועצות עם הרופא.

פורומים בנושא שברים אוסטאופורוטיים
פורום אנדוקרינולוגיה והפרעות בגדילה בקרב ילדים
פרופ' צבי צדיק ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאנדוקרינולוגיה והפ...
פורום גיל המעבר וטיפול הורמונלי חילופי
ד"ר משה זלוצובר ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים לבעיות גיל מעבר, א...
פורום סוכרת נעורים (סוג 1) טיפול והתמודדות
ד"ר אסף אורן ישיב לשאלות בנושא סוכרת נעורים (סוכרת סוג 1).